|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران93/8/5: پيدا و پنهان موسسات مالي غيرمجاز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7003
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5778 5/8/93 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


پيدا و پنهان موسسات مالي غيرمجاز
گزارش <ايران> از روند برخورد بانك مركزي با بي مجوزهاي شبكه بانكي


گروه اقتصادي در واپسين ساعات روز شنبه هفته جاري بانک مرکزي با انتشار تازه ترين فهرست موسسات مالي و اعتباري و بانک هاي داراي مجوز نام9 موسسه و يک بانک را از فهرست خود کنار گذاشت. براين اساس در اين فهرست جديد نام موسسه هاي مالي و اعتباري ثامن الحجج، ثامن الائمه، آرمان، فرشتگان، نور، ميزان، فردوسي و مولي الموحدين ديده نمي شود. از ميان بانک هاي خصوصي نيز، بانک آينده (تات سابق) که پيش از اين با عنوان بانک در شرف تاسيس از آن ياد مي شد وجود ندارد.
    در حالي که مسئولان بانکي اعتقاد دارند حدود 30 درصد از نقدينگي کشور دراختيار موسسات مالي و اعتباري بدون مجوز است و بر همين اساس نقش آنها در اقتصاد قابل توجه است، بانک مرکزي از چند سال پيش ساماندهي موسسات مالي غيرمجاز را در دستورخود قرارداد ولي هيچ گاه نتوانسته پرونده اين گونه موسسات را به طور کامل ببندد. اين بانک براي نخستين بار در بهمن 89 فهرست 48 موسسه مالي و اعتباري در استان هاي مختلف را رسانه اي کرد و با استناد به صورت جلسه ستاد عالي ساماندهي موسسات پولي غيربانکي که با حضور مسئولان امنيتي قضايي و وزارت تعاون در تاريخ 11 بهمن ماه 89 در بانک مرکزي تشکيل شد، تعدادي از تعاوني هاي آزاد را فاقد مجوز و فعاليت آنها را ممنوع اعلام کرد. در ادامه روند برخورد با موسسات غيرمجاز بانک مرکزي درمرداد 90 پس از انحلال و ادغام حدود 1400 تعاوني اعتبار، صندوق قرض الحسنه و موسسه مالي بدون مجوز، اسامي 14 موسسه اعتباري مجاز را اعلام کرد که البته اين 14 موسسه در تابلوي خود تنها مجاز به درج عنوان موسسه مالي و اعتباري در شرف تاسيس شدند و تا زمان دريافت مجوز قانوني از جابه جايي، افزايش شعبه و تبليغات منع شدند.
     بر اساس اين تصميم سه موسسه مالي اعتباري مهر(بسيجيان)، کوثر و ريحانه گستر مشيز به فهرست 11 موسسه مجاز قبلي اضافه شد. در فهرست قبلي 11 موسسه مالي و اعتباري مولي الموحدين، صالحين، فرشتگان، ثامن الحجج، پيشگامان، عسکريه، فردوسي، آينده، قوامين، ميزان و ثامن الائمه مجاز شده بود که طي سه سال اخير برخي از اين موسسات با تکميل روند قانوني موفق به اخذ مجوز بانک شده اند ولي برخي از آنها پس از سه سال به دليل طي نکردن مراحل قانوني از ديدگاه بانک مرکزي طي روزهاي اخير غيرمجاز معرفي شدند. ثامن الحجج، ثامن الائمه، فرشتگان، ميزان، فردوسي و مولي الموحدين که در سال 90 به عنوان موسسه در شرف تاسيس اعلام شده بودند در تازه ترين فهرست بانک مرکزي به جمع غيرمجازها افزوده شده اند و در اين مدت دو موسسه نور و آرمان هم به آنها پيوسته اند. در خرداد سال گذشته نيز بانک مرکزي با ارائه فهرست جديدي از تمام بانک ها و موسسات آنها را به دو دسته داراي مجوز و در شرف تاسيس تقسيم و تاکيد کرد که ارائه هرگونه خدمات بانکي (اعم از ريالي و ارزي)، به بانک ها و موسسات اعتباري فاقد مجوز از بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران غير مجاز است. بانک مرکزي همچنين اعلام کرد که ارائه خدمات به بانک ها، موسسات در شرف تاسيس و صندوق هاي قرض الحسنه تک شعبه اي نيز تنها در حد افتتاح حساب جاري و قرض الحسنه پس انداز بلامانع است و پرداخت هرگونه سود تحت هرعنوان به موسسات و بانک هاي فاقد مجوز ممنوع است. در فهرست جديد بانک مرکزي، نام ۲ بانک و ۶ موسسه به عنوان «در شرف تاسيس» اعلام شد. بانک مرکزي در آن مقطع موسسات مالي و اعتباري کوثر، عسکريه، نور، آرمان، ثامن و ثامن الحجج را در زيرمجموعه موسسات در شرف تاسيس و بانک هاي آينده و مهر اقتصاد را در بخش بانک هاي در شرف تاسيس قرار داد. در اين فهرست براي نخستين بار نام موسسات اعتباري نور و آرمان عنوان شد که قرار بود موسسه اعتباري نور با ادغام موسسات کارسازان آينده، پيشگامان و ريحانه گستر مشيز و همچنين موسسه اعتباري آرمان با ادغام موسسات فردوسي، فرشتگان و افضل توس ايجاد شوند، اما همان طور که مشاهده مي شود در فهرست روز شنبه هفته جاري بانک مرکزي نيز نام موسسات فرشتگان و فردوسي که بايد ادغام مي شدند، ديده مي شود. بانک آينده نيز پس از انحلال رسمي بانک تات از سوي شوراي پول و اعتبار در اوايل سال 91 در تيرماه همان سال تابلوهاي خود را در شعب قبلي بانک تات بالابرد و فعاليت رسمي خود را آغاز کرد. در اين مدت نيز اين بانک در شرف تاسيس با تبليغات گسترده، سپرده گذاران بسياري را به مشتري خود تبديل کرده است.
    
     آثار معرفي موسسات غيرمجاز
     در اينکه اقدام بانک مرکزي براي معرفي موسسات مجاز و اطلاع رساني درباره آن در قالب وظايف ذاتي اين بانک به شمار مي رود و به طور قطع باعث شفافيت شبکه بانکي خواهد شد اما مشکلاتي نيز براي کساني که دراين موسسات سپرده گذاري کرده اند، ايجاد خواهد کرد. تجربه نشان مي دهد که پس از انحلال يا ادغام يک موسسه يا بانک سپرده گذاران براي بازپس گيري سرمايه خود دردسرهاي فراواني بايد متحمل شوند و حداقل چندماهي تا روشن شدن تکليف کار بايد انتظار بکشند. اين در حالي است که مردم اعتقاد دارند از همان ابتدا بانک مرکزي به عنوان نهاد متولي بازار پول کشور و ناظر بر شبکه بانکي بايد از فعاليت موسساتي که داراي مجوز قانوني نيستند، جلوگيري کند. اما بسياري از موسساتي که طي سال هاي گذشته به دلايل مختلف غيرمجاز و غيرقانوني معرفي شده اند سال ها در شبکه بانکي فعاليت مي کردند و تمام خدمات بانکي مرسوم را به مشتريان خود ارائه مي کردند. بنابراين تشخيص مجاز يا غيرمجاز بودن موسسات مالي و اعتباري و بانک هاي کشور براي مردم دشوار است، چرا که اين گونه موسسات با دايرکردن ده ها شعبه، نصب تابلو و حتي تبليغات گسترده بخشي از سپرده هاي مردمي را به خود جذب کرده اند. بدين ترتيب به نظر مي رسد بانک مرکزي بايد با استفاده از ابزار قانوني که در اختيار دارد قبل از فعال شدن يا ارتقاي جايگاه اين گونه موسسات که به طور معمول از صندوق قرض الحسنه يا تعاوني اعتبار به موسسه مالي و اعتباري و سپس بانک تبديل مي شوند بايد با آنها برخورد کند. اما واقعيت اين است که تمام موسسات و بانک هاي مجاز و غيرمجاز در کنار يکديگر به ارائه خدمات بانکي و جذب سپرده مي کنند و حتي غيرمجازها در رقابت با ساير اعضاي شبکه بانکي در جذب سپرده موفق تر عمل مي کنند. چرا که آنها به نرخ هاي سود اعلامي از سوي مراجع قانوني توجهي ندارند و در اين زمينه با ارائه نرخ سود هاي فريبنده سپرده گذاران را به خود جذب مي کنند.
    بنابراين هم اکنون که 9 بانک و موسسه از سوي بانک مرکزي غيرمجاز اعلام شده و اين بانک مسئوليت تبعات منفي آن را تنها بر عهده سپرده گذاران اين موسسات مي داند، تعداد زيادي از شهروندان با چالش جدي روبه رو خواهند شد.
    
    پيدا و پنهان موسسات مالي غيرمجاز / گزارش <ايران> از روند برخورد بانک مرکزي با بي مجوزهاي شبکه بانکي
    


 روزنامه ايران، شماره 5778 به تاريخ 5/8/93، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3888 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روشهاي هوشمند در صنعت برق
متن مطالب شماره 35، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است