|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/8/22: مذاكرات هسته يي در انتظار تصميم نهايي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4325
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3106 22/8/93 > صفحه 11 (ديپلماسي) > متن
 
      


ياداشت 
مذاكرات هسته يي در انتظار تصميم نهايي


نويسنده: علي خرم

گروه ديپلماسي| نشست مسقط به دنبال نشست وين ٧ تشكيل شد كه در نشست فوق هر آنچه طرح و پيشنهاد از جانب طرفين وجود داشت مطرح شد و طرفين بر سر اين مساله توافق كردند كه سه طرف يعني محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان، جان كري وزير امور خارجه ايالات متحده و كاترين اشتون هماهنگ كننده ١+٥: طرح هاي موجود را به پايتخت هاي خود برند تا مورد بحث و بررسي قرار گيرند. در اين بازه زماني طرفين بايد درراستاي رايزني با پايتخت هاي خود به اين نتيجه مي رسيدند كه امكان پذيرش كدام طرح وجود دارد. در وين ٧ در مجموع در خصوص حجم غني سازي و تعداد سانتريفيوژها چندين طرح مطرح شد و درخصوص بحث تحريم ها نيز بر همين منوال چندين مدل اجرايي وجود داشت. بنابراين ايران و امريكا بايد درخصوص اين طرح ها در پايتخت هاي خود رايزني مي كردند. در نشست مسقط در حقيقت طرفين نظر نهايي پايتخت هاي خود را در خصوص طرح هايي كه در وين ٧ ارايه شده بود، اعلام كردند. در حال حاضر دو طرف در مرحله تصميم گيري نهايي در خصوص اين طرح ها هستند و در صورتي كه اين مساله محقق شود طرفين حصول اين توافق را اعلام خواهند كرد. در صورتي كه در ٢٤ نوامبر حصول اين توافق اعلام شود طرفين سه تا چهار هفته وقت نياز دارند تا بتوانند روي يك متن برنامه جامع كار كرده و آن را مكتوب كنند. البته پيش از اين گفته شده بود كه ٦٠ درصد از اين متن نوشته شده است و اختلاف بر سر ٤٠ درصد باقي مانده است. لذا آنچه باقي مانده اين است كه طرفين بايد در روزهاي باقيمانده تا ٢٤ نوامبر يا هر تعداد روزي كه طول بكشد اين تصميم گيري نهايي را انجام دهند. در شرايطي كه طرفين بتوانند بر سر همه موضوعات مورد اختلاف و مورد بحث انتخاب طرح بكنند، مذاكرات به نتيجه خواهد رسيد اما در صورتي كه نتوانند حتي بر سر دو يا سه موضوع هم انتخاب طرح بكنند در حقيقت هيچ توافقي صورت نگرفته و پرونده همچنان باز خواهد ماند.
    ذكر اين نكته ضروري است كه امكان رسيدن به توافق تا ٢٤ نوامبر وجود دارد و علاوه بر ايران، تك تك اعضاي گروه ١+٥ هم نشان داده اند كه به دنبال به نتيجه رسيدن اين مساله و پايان يافتن پرونده هسته يي هستند. از اين منظر كه اين اراده وجود دارد طرفين تلاش مي كنند با نزديك كردن نظرات و مواضع به يكديگر در حقيقت انتخاب طرح بكنند. باوجود اينكه اين امكان وجود دارد اما نمي توان با قاطعيت گفت كه اين مساله محقق خواهد شد چرا كه اختلاف بر سر موضوعات همچنان پابرجا است. به عنوان نمونه تهران بر مساله تحريم ها و چگونگي برداشته شدن تمامي آنها حساسيت دارد و طرف مقابل به خصوص امريكا هم روي مساله حجم غني سازي و تعداد سانتريفيوژها بسيار حساسيت دارد. حاصل اين حساسيت ها عدم موفقيت طرفين تا به اين لحظه در گرفتن تصميم نهايي است. بنابراين اين احتمال وجود دارد كه در نهايت هم طرفين به توافق كامل نرسند و به عنوان نمونه در ٩٨ درصد متن به توافق رسيده و در ٢ درصد نهايي ره به جايي برده نشود. با اينهمه طرفين تمام تلاش خود را براي رسيدن به ضرب الاجل زماني ٢٤ نوامبر به كار گرفته اند. اصلي ترين مطالبه جمهوري اسلامي ايران، بحث تحريم ها است. تحريم ها به تحريم هاي شوراي امنيت، اتحاديه اروپا، تحريم هاي رييس جمهور امريكا و كنگره تقسيم مي شوند. تحريم هاي كنگره امريكا از سايرين خشن تر و تندتر هستند و شايد بتوان ادعا كرد كه بخش سخت كار همين از ميان برداشته شدن تحريم هاي كنگره امريكا است. باراك اوباما رييس جمهور ايالات متحده ادعا مي كند كه مي تواند در صورت رسيدن به توافقنامه جامع هسته يي با ايران، كنگره را متقاعد كند اما براي جمهوري اسلامي ايران اين جمله شفاهي كفايت نمي كند. باراك اوباما دو سال ديگر در مسند قدرت در كاح سفيد نيست و رييس جمهور آتي مي تواند از جمهوريخواهان باشد به علاوه اينكه بر اساس انتخابات اخير، كنگره امريكا هم در اختيار جمهوريخواهان قرار گرفته است. بنابراين ايران در حال حاضر به دنبال به رسميت شناخته شدن سندي است كه بر اساس آن دولت امريكا نه تنها مسوول تحريم هايي باشد كه به امضاي رييس جمهور قابل از ميان برداشته شدن است بلكه بر اساس آن سند، كاخ سفيد مسووليت برداشته شدن تحريم هاي كنگره را هم بر عهده بگيرد.
    در شرايطي كه طرفين بتوانند به انتخاب هاي نهايي خود در اين بازه زماني تا ٢٤ نوامبر برسند، تنها به سه تا چهار هفته زمان نياز دارند كه بتوانند سند را نهايي كنند. در شرايطي كه اين توافق هم حاصل نشود دو راه پيش روي طرفين باقي مي ماند: يا ادامه يافتن مذاكرات در قالب جديدي كه تعريف مي شود يا همان بحث تمديد مذاكره و يا رها كردن روند مذاكره و بازگشت همگان به موقعيت هاي پيشين. در حال حاضر به نظر مي رسد كه هم ايران و هم طرف مقابل تلاش مي كنند به نوعي مانع از موكول شدن پرونده به آينده شوند.
    در حال حاضر يكي از مسائل مطرح تركيب جديد كنگره و تاثير آن بر مذاكرات هسته يي ايران است. در اين خصوص بايد گفت كه اين تركيب جديد تا ژانويه دستي بر آتش نخواهند داشت و جمهوريخواهاني كه جديدا به كنگره راه يافته اند روي كرسي هاي خود جلوس نخواهند كرد. در نتيجه در اين فاصله كاري از دست آنها برنمي آيد. آنچه بايد مدنظر قرار داد اين است كه هم دولت ايران، هم اروپايي ها، روس ها و چين و هم دولت امريكا تلاش مي كنند با به نتيجه رساندن مذاكرات، مانع از به تعويق افتادن روند شده و نيازي به جلب نظر مثبت كنگره و سنا هم نداشته باشند. در شرايطي كه طرفين بتوانند تا ٢٤ نوامبر به توافق برسند بحث نياز به تصميم گيري كنگره در خصوص توافقنامه نهايي هم از ميان خواهد رفت. در شرايطي كه به اين توافق نرسيم پس از ماه ژانويه، مجلس نمايندگان و سنا به پرونده ورود پيدا خواهند كرد و در اين صورت حتي احتمال وجود دارد كه توافقنامه موقت ژنو هم توسط تندروهاي كنگره زير سوال برده شود
    ياداشت: مذاكرات هسته يي در انتظار تصميم نهايي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3106 به تاريخ 22/8/93، صفحه 11 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 132 بار
    آثار ديگري از "علي خرم"

  خوش شانسي مردم سوريه
علي خرم-، شرق 18/6/97
مشاهده متن    
  بايد سنجيده عمل كنيم
علي خرم، اعتماد 3/5/97
مشاهده متن    
  مي توانيم به جنگ ترامپ برويم
علي خرم *، شرق 17/4/97
مشاهده متن    
  «اون» و مذاكره با ترامپ
علي خرم*، ايران 19/12/96
مشاهده متن    
  خواب آشفته «ائتلاف عليه ايران»
علي خرم*، ايران 25/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه هنر و تجربه
متن مطالب شماره 19-20، اسفند 1397 - فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است