|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/10/9: فال حال زنان، تقدير مقدر زمان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3142 9/10/93 > صفحه 8 (كتاب) > متن
 
      


فال حال زنان، تقدير مقدر زمان
يادداشتي بر رمان «آب، آسمان»، آذردخت بهرامي

نويسنده: مينا عارفي دوست

آب، آسمان
     آذردخت بهرامي
    ١٦٠٠٠ تومان
     نشر چشمه
     ١٣٩٣
    
    در رمان «آب، آسمان» طرح كلي، روايت زني پرستار به نام ناهيد است كه با همسرش زندگي مي كند. ناهيد شخصيتي درونگرا دارد و مرد به سبب تصادفي كه داشته، در سكوت است. زن بيش از اينكه در زندگي امروز خود حضور داشته باشد، در گذشته سير مي كند و در حال مرور جنبه هاي مختلف اتفاقاتي است كه در گذشته خود داشته است. روايت طوري پيش مي رود كه زن در حادثه يي با معشوقه قبلي و همسر او برخورد مي كند و اين برخورد، موجب اتفاقات، تغييرات و شكسته شدن تصاويري مي شود كه زن مدت ها با آن زندگي كرده است. داستان، روند تحولات شخصيت است. مي توان گفت رمان «آب، آسمان» اشاره يي است به جمله شكلوفسكي درباره «تغيير در واقعيت» و كمك گرفتن از فرم و زبان براي ايجاد يك نگاه جديد. ايجاد يك فرم جديد مي تواند وجه تمايز و برجستگي يك اثر باشد اما نقطه تعادلي ميان فرم و محتوا در يك اثر موفق وجود دارد، نقطه يي كه جامعه و ادبيات امروز، به شدت به آن محتاج است. اين نقطه، جايي است كه مي تواند پاسخگوي اين سوال باشد كه آيا هدف تلفيق و هم پايي فرم و محتوا براي دستيابي به چشم اندازي بهتر در يك نوشته است. يا فرم، پوشش و دستاويزي است براي گريز از پرداختن به محتوا؟ اين سوال از آن رو جاي تامل دارد كه بديع بودن فرم و آشنايي زدايي اثر، براي خواننده غيرحرفه يي مي تواند گول زننده باشد و چشمگيري اش سبب شود كه خواننده، عدم تعادل بين اين دوعامل را فراموش كند.
    در اين رمان، فرم روايت و نگرش ناهيد، هماهنگ هستند. به اين صورت كه فصل بندي و پيشبرد رمان براساس كارت هاي فال «يي چينگ» است و ناهيد نيز پايه هاي فكري و رفتاري خود را بر اساس همين كارت ها و فلسفه آن گذاشته است. اين روند در ابتدا خواننده را سردرگم مي كند چراكه خواننده ناآشنا به اين فلسفه، در اوايل كتاب، پس از هر بار سعي در برقراري ارتباط با جهان داستاني ناهيد، به بن بست مي رسد. نويسنده مبنا را برعلم و روشي گذاشته كه از دانش بسياري از خوانندگان خارج است و براي فهم آن نياز به اطلاعات اوليه دارد. با اين حال اگر خواننده صبور باشد و كمي پيش برود، فضا براي او ملموس تر خواهد شد و قلم نويسنده او را مجذوب خواهد كرد.
    فرم گرايي در اين كتاب، محدود به فصل بندي نيست. در موتيف ها و نشانه گذاري هايي كه كارت و تفسيرشان نقشي اساسي دارد، نويسنده سعي در انتقال مفهوم موردنظر خود دارد. به گونه يي كه گاه اين سوال پيش مي آيد كه آيا نويسنده زحمت انتقال بارمعنايي موردنظر خود را كه بايد به وسيله شخصيت پردازي انجام مي شد، به گردن كارت ها و فرم روايت خود انداخته است؟
    ناهيد شخصيتي است درونگرا كه بيشتر از اينكه با محيط اطراف خود درگير باشد و دغدغه هاي بيروني داشته باشد، با جهان درون خود و گذشته اش درگير است. ناهيد به جاي روبه رويي با واقعيت و آنچه در حقيقت در جريان است، به تصاوير ذهني و دستاويزهايي شبيه فال و كارت هاي يي چينگ پناه مي برد. وي به جاي رويارويي با خود و گره گشايي، براي خانه خود فرم مي آفريند، به جزييات اشياي اطرافش توجه مي كند، و سعي در بررسي انرژي هاي اطراف دارد. انتظار مي رفت در پايان روايت، پس از شكسته شدن تصاوير و دنيايي كه ناهيد از جهان بيرون براي خود ساخته است، اتفاقي در درونيات او بيفتد: اتفاقي كه نشان دهنده ايمان آوردن او به خود باشد و ردي از اراده معطوف به خود، نه معطوف به فلسفه يي چينگ كه تمام زندگي او را پر كرده است، نشان دهد چرا كه ناهيد مي تواند نماينده زنان ايراني باشد كه هر كدام به نحوي به چيزي بيرون از خود، براي تنظيم مبنا ي تفكرات و ارزش خود تكيه زده اند. البته پرداخت چنين شخصيت هايي درونگرا كاري است بسيار ظريف. درگيري چنين شخصيت هايي براي خود آنها مساله بزرگي است اما نگاه بيرون به آنها بسيار منتقدانه است، از اين جهت نويسنده كاري سخت تر پيش رو دارد چراكه بايد درگيري هاي شخصيت را در واقعيت داستاني موجه نشان دهد.
    آنچه به خوبي قابل تشخيص است و از نقاط قوت اثر محسوب مي شود، اين است كه ناهيد زاده داستان و تفكرات نويسنده است. نويسنده به خوبي زير و بم رفتاري او را مي شناسد و ما شاهد شخصيت پردازي عميق و بي فاصله يي از او هستيم. اما در برخي شخصيت هاي فرعي داستان و نقش آنها در اثر، ما شاهد نوعي فاصله گذاري هستيم. به طوري كه گويي شخصيت هاي فرعي به نوعي به سبب نياز اثر و براي نشان دادن تضاد يا مفهومي خاص وارد كار شده اند. اين نگاه، از طرفي نقطه قوت رمان است، چون نشان مي دهد نويسنده تمامي زواياي اثر خود را به خوبي بررسي كرده است و از طرفي مي تواند محل ترديد باشد، چرا كه چيدمان شخصيت هاي فرعي و ورود آنها، در هماهنگي ١٠٠درصد با اثر نيست. آنقدر كه ناهيد و دو شخصيت مقابل او در تار و پود اثر نشسته اند، ديگر شخصيت ها در چنين موقعيتي قرار ندارند. به عنوان مثال مي توان به شخصيت «زهرا» يا «مادر» اشاره كرد. نويسنده، لزوم ريشه يابي شخصيتي ناهيد را درك كرده و مي داند پيچيدگي هاي اين شخصيت بدون فلاش بك و تحليل كودكي ناهيد قابل پذيرش نيست. اما در توجيه برخي قسمت ها، شخصيت «مادر» گويي به اثر سنجاق شده است. به طور كلي مي توان گفت بيش از هر چيز، نويسنده اين اثر «نوشتن» و «چگونه نوشتن» را بلد است. تغيير راوي ها براي نشان دادن يك روايت از نقطه نظرهاي مختلف، توانايي نوشتن ديالوگ هاي به موقع و متناسب با شخصيت ها و جرات نهفته در ايجاد يك روند جديد، به خودي خود دلايلي كافي است براي خواندن رمان «آب، آسمان».
    فال حال زنان، تقدير مقدر زمان / يادداشتي بر رمان «آب، آسمان»، آذردخت بهرامي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3142 به تاريخ 9/10/93، صفحه 8 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 61 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي فلسفي
متن مطالب شماره 26، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است