|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/10/30: در سوگ « مشفق كاشاني»
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3160 30/10/93 > صفحه 13 (ادب و هنر) > متن
 
      


در سوگ « مشفق كاشاني»
تب آلوده از هول تندر گذشت*

نويسنده: رسول خوب بين

زير سقف انجمن شاعران ايران جمع شده بودند تا تولد «سهيل محمودي»، شاعر معاصر را جشن بگيرند، جشن شاعران هم كه به شعرخواني برگزار مي شود، «سيد محمد خاتمي» هم نشسته بود، رييس جمهور دولت اصلاحات و يار و ياور هميشگي انجمن شاعران ايران. پير جمع، مراد شاعران انجمن، آقاي «مشفق كاشاني» بود. شاعري كهنه كار و سخت مورد اعتماد و اطمينان جمع شاعران انجمن. شاعري كه به قول «محمدعلي بهمني» هميشه اخلاق مدار بود و اخلاق را قرباني هيچ چيزي نمي كرد. مشفق كاشاني هم قرار شد شعري بخواند و حرفي بزند در اين جمع، مشفق از خاطرات سال هاي دور گفت با ساعد باقري و سهيل محمودي و قيصر امين پور، از سال هاي راديو، وقتي كه نوبت به شعرخواني رسيد، اما قلبش امان نداد. قلب بيمار مشفق ٨٩ ساله ياري نكرد و از تپش باز ايستاد. جمع مشوش شد، او را به بيمارستان رساندند اما كار از كار گذشته بود و استاد مشفق كاشاني درگذشت. پيش از اين، چنين اتفاقي در انجمن شاعران براي دوست و همراه ساليان آقاي كاشاني، «مهرداد اوستا» افتاده بود كه ايشان هم در حين شعرخواني دچار ايست قلبي شدند و جان به جان آفرين تسليم كردند. شعري كه قرار بود آقاي كاشاني بخوانند، يك رباعي بود از اين قرار: «برخيز ز جا نه وقت خواب است اي دوست/ بنشين كه شب شعر و شراب است اي دوست/ در بزم سهيل، زهره با چنگ نواخت/ ميلاد بلند آفتاب است اي دوست». اما مشفق كاشاني كه بود؟
    «عباس كي منش» ملقب به «مشفق كاشاني» در سال ۱۳۰۴در شهر كاشان زاده شد. او تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همين شهر و تحصيلات دانشگاهي را در دانشگاه تهران به پايان برد. وي از جمله موسسان و رييس هيات مديره انجمن شاعران ايران بود.
    مشفق پس از اتمام تحصيلاتش، در اداره فرهنگ كاشان مشغول به كار شد و با برخي شاعران آن زمان از جمله سهراب سپهري دوست و همكار بود. شعرهايش در روزنامه هاي آن روزگار كاشان به چاپ مي رسيد كه محتواي آنها بيشتر انتقاد از سرمايه داراني بود كه كارگران فرش را استثمار مي كردند. آقاي مشفق در سال ١٣٣٣ براي ادامه تحصيل در رشته بودجه و حسابداري راهي تهران شد. حضور در پايتخت موجب شد توجه مشفق به مباحث سياسي و اجتماعي جلب شود. وي در سال ١٣٤٠ از دانشكده علوم اداري دانشكده حقوق در مقطع كارشناسي ارشد فارغ التحصيل و در نهايت در سال ١٣٥٨ نيز بازنشسته شد. ايشان به همراه برخي شاعران ديگر از جمله مرحوم مهرداد اوستا، مرحوم طاهره صفارزاده و سيدعلي گرماررودي از جمله چهره هاي برجسته شعر بودند كه با حركت مردم به رهبري امام خميني (ره) همراهي و آن را تاييد كردند و مورد حمايت قرار دادند. مشفق كاشاني با شروع جنگ تحميلي بارها و بارها همراه تعداد ديگري از شاعران در جبهه ها حاضر شد و براي رزمندگان شعرخواني كرد. او از آن زمان در شوراي عالي شعر وزارت ارشاد به فعاليت مشغول شد. مشفق همچنين در دومين مراسم همايش چهره هاي ماندگار در سال ١٣٨٢ به عنوان چهره ماندگار رشته ادبيات مورد تقدير قرار گرفت. مشفق چند سال پيش در گفت وگو درباره اينكه چطور به سمت شعر و شاعري كشيده شد، بيان كرده بود: «نخستين مشوق من مادرم بود كه در سنين كودكي غزل هاي حافظ را برايم زمزمه مي كرد و من با علاقه يي عجيب گوش مي دادم و وقتي احساس كرد كه در اين زمينه استعدادي دارم و مي توانم پيشرفت كنم توجه او بيشتر جلب شد. در كلاس چهارم ابتدايي با كمك مادرم شعر كمي ابتدايي براي معلم سرودم. همين موضوع و تشويق معلم ادبيات باعث شد تا به عالم شعر و ادب روي آورم.»
    وي كه شعرهايش آميزه يي از سبك هندي و عراقي بود در عين حال در اكثر قوالب شعر فارسي طبع آزمايي كرد و عمده كارهايش را در قالب غزل نوشت. مشفق در همان گفت وگو نظرش را درباره شعر معاصر فارسي اين گونه بيان كرد: «شاعران معاصر ايران را به دو دسته مي توان تقسيم كرد: دسته اول كه عده آنان انگشت شمارند، افرادي هستند كه با بهره گيري از آثار شاعران بزرگ ايران و مطالعه دقيق در آثار گذشته و معاصر آثاري ارزشمند و قابل توجه به وجود آورده و مي آورند.
    دسته دوم كه متاسفانه در اكثريت هستند بدون پشتوانه ادبي آثاري را عرضه مي دارند كه فاقد ارزش است و نمونه هاي آن را در جرايد مي بينيم. اين افراد مشمول اين ضرب المثل هستند كه مي گويد: به مكتب نرفته ملاشده.»
    «فاطمه راكعي» شاعر و همراه مشفق كاشاني به عنوان مديرعامل انجمن شاعران ايران در پي درگذشت مشفق كاشاني اظهار داشت: «استاد مشفق از بنيانگذاران انجمن شاعران ايران بودند. در تمام مدت آشنايي با تفكرات و توانايي هاي شعري ايشان رفتار بزرگ منشانه و انساني از ايشان ديده بوديم، به طوري كه دوست و دشمن با هر گرايش و سليقه شعري به او ارادت داشتند. اين موضوع به خاطر رفتار بزرگ منشانه او بود.»
    وي افزود: «استاد مشفق سال ها رييس هيات مديره انجمن شاعران بود و بنده مديرعامل انجمن بودم. ايشان به لحاظ هوش و ذكاوت اداري و مالي بسيار دقيق بود و به مسائل اشراف داشت و در امور اداري و تصميم گيري ها فعالانه شركت مي كرد. با وجود اينكه به علت كهولت سن كسالت هايي داشت اما هيچگاه احساس خستگي نمي كرد.»
    راكعي در انتها اضافه كرد: «به عنوان همكار ايشان كوچك ترين رفتاري غير از تواضع و مهرباني، انسانيت و دستگيري از او نديده بودم. او دستگير و مددكار شاعران از هر فكر و سليقه شعري بود. شاعران به ويژه شاعران انقلاب خود را قدردان وجود اين بزرگمرد و رادمرد مي دانند.»
    از جمله آثار آقاي مشفق كاشاني مي توان از كتاب هاي زير نام برد: «صلاي غم» (تضمين ۱۲ بند محتشم كاشاني)، «خاطرات» (سال ۱۳۲۴)، «سرود زندگي» (سال ۱۳۴۲)، «شراب آفتاب» (سال ۱۳۴۲)، «آذرخش» (گزينه اشعار)، «آينه خيال» (سال ۱۳۷۲)، «بهار سرخ سرود» (سال ۱۳۷۳)، «هفت بند التهاب» (سال ۱۳۷۵)، «نقشبندان غزل» (سال ۱۳۶۵)، «انوار ۱۵خرداد» (سال ۱۳۶۵)، «خلوت انس» (سال ۱۳۶۸)، تصحيح «ديوان حاج سليمان صباحي بيدگلي» با همكاري پرتو بيضايي (سال ۱۳۴۰)، «مجموعه شعر جنگ»، «تذكره شاعران معاصر» و «راز مستان».
    مشفق كاشاني در يكي از اشعار معروفش كه در واقع درباره سيد و سالار شهيدان، امام حسين سروده شده و ترجيع بندي است به استقبال ترجيع بند «محتشم كاشاني» چنين سروده بود: «از موج فتنه چشم جهان غيرت يم است/ وز تندباد حادثه پشت فلك خم است/‏ صبح اميد چون شب تاريك مظلم است/ «باز اين چه شورش است كه در خلق عالم است»/ «باز اين چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است»/ هر جا نشان محنت و مردم به غم قرين/ افكنده‏اند غلغله تا چرخ هفتمين‏/ گردون فكنده بس گره از درد بر جبين/ «باز اين چه رستخيز عظيم است كز زمين»/ «بي‏نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است»/ از لوح سينه رفته چرا نقش آرزو/ فرياد ها شكسته ز اندوه در گلو/ خورشيد برده سر به گريبان غم فرو/ «اين صبح تيره باز دميد از كجا كزو»/ «كار جهان و خلق جهان جمله در هم است»/ هر جا به گوش مي ‏رسد آواي انقلاب/ خلقي به ماتمند و جهاني در اضطراب‏/ جان در تلاطم آمده دل را نمانده تاب/ «گويا طلوع مي كند از مغرب آفتاب»/ «كآشوب در تمامي ذرات عالم است»/ روشن به راه ديد چراغ اميد نيست/ كس را هواي شادي و گفت و شنيد نيست/ زين ابر تيره اختر شادي پديد نيست/ «گر خوانمش قيامت دنيا بعيد نيست»/ «اين رستخيز عام كه نامش محرم است»/ شوري به سر فتاده كه جاي مقال نيست/ جز غم نصيب مردم شوريده حال نيست‏/ باغ حيات را پس ازين اعتدال نيست/ «در بارگاه قدس كه جاي ملال نيست»/ «سرهاي قدسيان همه بر زانوي غم است»/ خلق جهان ز سوز نهان نوحه مي كنند/ از دست داده تاب و توان نوحه مي كنند/ هر جا ز ديده اشك فشان نوحه مي كنند/ «جن و ملك بر آدميان نوحه مي كنند»/ «گويا عزاي اشرف اولاد آدم است»/ شاهي كه افتخار بدو كرده عالمين/ بابش علي و فاطمه را هست نور عين‏/ از شرم روي او به حجابند نيرين/ «خورشيد آسمان و زمين نور مشرقين...»
    طي گفت وگوي تلفني كه با «افشين علاء» شاعر و عضو انجمن شاعران ايران داشتيم، ايشان اظهار داشتند كه مراسم تشييع جنازه استاد مشفق كاشاني امروز از مقابل دفتر انجمن شاعران ايران تا قطعه هنرمندان برگزار خواهد شد. همچنين طبق وصيت مشفق به احتمال زياد ايشان را در كنار دوست شاعرشان «مهرداد اوستا» به خاك خواهند سپرد.
    *مصرعي از يك غزل مشفق كاشاني
    در سوگ « مشفق كاشاني» / تب آلوده از هول تندر گذشت*
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3160 به تاريخ 30/10/93، صفحه 13 (ادب و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 82 بار
    آثار ديگري از "رسول خوب بين"

  از زنانگي در نوشتار تا نوشتار زنانه / اشاره اي به جهان شعري مرام المصري، در حاشيه انتشار گزيده «چون گناهي آويخته در تو»
رسول خوب بين، اعتماد 15/1/94
مشاهده متن    
  درباره رمان «بازدم» / تمامي نسل ها نسل سوخته اند
رسول خوب بين، اعتماد 27/12/93
مشاهده متن    
  ارغوانم آنجاست، ارغوانم تنهاست... / هوشنگ ابتهاج در بيمارستاني در شهر كلن بستري شد
رسول خوب بين، اعتماد 26/11/93
مشاهده متن    
  آيا مولف يك كارگر است؟ / درباره كتاب «مولف به مثابه توليدكننده» اثر «والتر بنيامين»
رسول خوب بين، اعتماد 24/9/93
مشاهده متن    
  بد نگوييم به مهتاب اگر تب داريم / گفت وگو با «اكبر اكسير» به مناسبت انتشار مجموعه شعر «ما كو تا اوناشيم»
رسول خوب بين، اعتماد 8/9/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو هفته نامه موفقيت
متن مطالب شماره 389، نيمه دوم بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است