|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران93/11/5: نيم قرن تلاش براي مهرورزي به محيط زيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5850 5/11/93 > صفحه 14 (زندگي) > متن
 
      


نيم قرن تلاش براي مهرورزي به محيط زيست
گفت و گو با يك بانوي هلندي كه براي نجات فوك ها در خزر تلاش كرده است

نويسنده: مهديه شايگان

فلسفه زندگي اش لبريز از مهرورزي است. از اينکه بتواند زندگي بخش باشد و حس زيباي زندگي را هديه دهد، احساس مي کند قدم هاي استوار و مثبتي براي نجات زندگي برداشته است. تعريف زيبا و متفاوتي از مفاهيم زندگي دارد. او راهي را که انتخاب کرده است دستاوردي جزء زندگي برايش به يادگار نمي گذارد.
    لني هارت 73 ساله يک دامپزشک زن هلندي است که 50 سال از عمر خود را به محيط زيست بويژه فوک هاي در حال انقراض در مناطق مختلف دنيا از جمله ايران اختصاص داده است، بهترين خاطرات عمرش را بودن در کنار مردم بومي منطقه ساخته است. برق شادي و اميد را که در چشمان بيدار موجودات زنده حس مي کند و زماني که فوک هاي دريايي را به زيستگاه شان باز مي گرداند، احساس مي کند به بالاترين دستاورد زندگي اش دست يافته است. آموزش، تحقيقات، بازتواني و درمان حيوانات آسيب ديده از جمله فعاليت هايي است که امروزه در قالب مجموعه اي بزرگ و بين المللي به عهده دارد. با او به گفت و گو نشسته ايم تا بخشي از فعاليت هاي زيست محيطي و آنچه را براي نجات فوک خزر در ايران به اجرا در آمده است مطلع شويم. اين دامپزشک زن هلندي طرح حفاظت از فوک هاي خزر در ايران را الگويي موفق براي کشورهاي حاشيه خزر معرفي مي کند زيرا معتقد است حفظ اين موجودات زنده ارتباط مستقيمي با بهتر زيستن انسان دارد.
    
    از دوران کودکي تان بگوييد و چطور شد که زندگي تان به محيط زيست مرتبط شد؟
     کودکي پرتحرک بودم و گاهي اوقات غير قابل کنترل، کوچک ترين فرزند و تنها دختر خانواده بودم. در زمينه زيست شناسي تحصيل کرده ام، از دوران کودکي به طبيعت علاقه مند شدم از آنجايي که با حيوانات رابطه خوبي داشتم دوست داشتم با آنها و زندگي شان در ارتباط باشم اما به پيشنهاد يکي از برادرانم در مرکز تلفن مشغول به کار شدم ولي مي دانستم براي اين کار ساخته نشده ام. بعد از ازدواج و تولد تنها فرزندم مدتي کار را کنار گذاشتم. يک روز يکي از همسايگانم يک سگ دريايي را که بيمار بود از ساحل پيدا کرده و به خانه من آورد.
     با کمک و راهنمايي دوستانم نخستين حيوان را در حياط خانه ام با کمترين امکانات درمان کردم و بعد از درمان آن حيوان را در دريا رها کرديم. اين کار در طول 50 سال گذشته به گونه اي ادامه پيدا کرد که هم اکنون نه تنها در هلند، بلکه در بسياري از کشورهاي ديگر با کمک مردم مشغول حفاظت از سگ هاي دريايي در معرض انقراض هستيم.
    
    هزينه هاي اين فعاليت در هلند از کجا تامين مي شود؟
     حدود 70 درصد از هزينه هاي مرکز از طريق کمک هاي مردمي تامين مي شود و بقيه هزينه ها از طريق جذب اسپانسر البته کمک هاي مردمي از روز نخست کار به اين ميزان نبود و با گذر زمان و ايجاد فرهنگ در بين مردم در طول سال ها گرايش مردم به اين سمت بيشتر شد. البته مرکز ما در کشور هلند به نوعي خيريه محسوب مي شود و به حدي در اين سال ها پيشرفت کرده و قدرت پيدا کرده ايم که حتي افراد متخصص را به ايران فرستاديم تا اين اتفاق نيز اينجا به بهترين شکل بيفتد.
    
    به نظرتان بزرگترين خطري که محيط زيست را تهديد مي کند، چيست؟
     صنعت و فعاليت هاي بشري مهم ترين عامل و نگران کننده ترين مساله پيش رو است. اين امر باعث شده که همواره تلاش ما براي آگاه سازي مردم و همچنين صاحبان صنايع به طور روز افزون بيشتر شود. آلاينده ها بزرگترين مشکل و عامل اصلي و تاثير گذار به حساب مي آيند. همچنين تغييرات آب و هوايي، تخريب زيستگاه ها، بروز بيماري هاي جديد و افزايش مرگ و مير ناشي از بيماري هاي باز پديد بر اثر بروز ضعف ايمني در بدن جانداران همگي در نتيجه حضور آلاينده ها است از اين رو فکر مي کنم با نگرشي صحيح و اصلاح صنايع و رعايت اصول زيست محيطي مي توان امکان پيشگيري از تخريب را فراهم آورد.
    
    براي آگاهي بخشي و همراه کردن مردم هر منطقه بويژه ايران چه تلاش هايي انجام داده ايد؟
     قبل از هر چيز براي شروع فعاليت ها نياز به بودجه داشتيم و بعد از آن در هر منطقه اي بايد به مردم بومي اهميت مي داديم تا با ما همگام شوند. برقراري رابطه خوب با مردم بومي مناطق بويژه ايران باعث پيشرفت کار و تحقيقات شد. اگر قرار بود که به صورت شخصي با يک ماشين و يک تيم تحقيقاتي به اين مناطق مي رفتيم و آنها را در امور دخيل نمي کرديم، احتمالاً با شکست مواجه مي شديم از اين رو سعي کرديم بودجه اي را در اختيارشان قرار دهيم تا بدانند که فقط به فکر حيوانات منطقه نيستيم و اين کار تحقيقاتي به نفع ساکنان بومي منطقه است. همين همراه شدن با مردم بومي باعث شد تا آنها باور کنند به فکرشان هستيم و اين رمز موفقيت ما در ايران بود و توانستيم اين کار را به شکل يک الگو درآورده و از آن پيروي کنيم. من در ايران ابزار را در اختيار جوانان علاقه مند قرار دادم و هيچ وقت به آنها نگفتم چه کارهايي را بايد انجام دهند دوست داشتم با اطلاعاتي که در اختيار دارند خود بتوانند کار را پيش ببرند. بنابراين همراه کردن مردم و تغيير در نگرش آنها مهم ترين اصل است و بايد به گونه اي برخورد کرد که حس حمايت از طبيعت در فکر تمامي مردم نهادينه شود. سعي کردم در کنار مردم باشم بنابراين با آنها نشست و برخاست کردم، وضعيت زندگي شان را جويا شدم و از مشکلات شان پرسيدم، تلاش کردم تا در حل مسائل آنها مانند يک دوست همراهي شان کنم. ايجاد حس دوستي و رفاقت در گام نخست بسيار تاثير گذار بود و از همين راه بود که توانستم براي کمک به محيط زيست روي دوستي مردم بومي مناطق و بخصوص ايران حساب باز کنم اين روشي بود که در طول زندگي همواره در اولويت کارم بوده است.
    
    بيشترين مشکلي که در ايران براي نجات فوک خزر با آن مواجه بوديد و سعي در رفع آن داشتيد؟
     گزارش هاي زيادي به دست آورده بودم که نشان مي داد آمار تلفات فوک خزر در ايران زياد است. عده اي از ماهيگيران زماني که اين حيوان در تور ماهيگيري گرفتار مي شد بدون داشتن اطلاعات لازم آنها را مي کشتند. بنابراين بودجه اي را تامين کرديم و مبلغي را به عنوان جايزه قرار داديم تا صياداني که تور ماهيگيري شان به اين دليل خراب مي شود اين حيوانات را به ما بسپارند تا اين فوک ها را بعد از درمان در دريا رهاسازي کنيم و آنها هم اين پول را به عنوان خسارت تور خرج تعمير تور ماهيگيري کنند. اين روش تقريباً خوب پيش رفت. در قدم بعدي سراغ زنان قاليبافي رفتيم که ترکمن نشين بودند و به علت اينکه سطح معيشتي ضعيفي داشتند و اين صنعت در ايران رو به فراموشي رفته بود سعي کرديم تا دوباره اين صنعت احيا شود تا مردم احساس کنند که به کمک اين حيوان مي توانند زندگي بهتري را تجربه کنند. در تلاش بوديم تا مردم بومي به اين حيوان به چشم يک رقيب نگاه نکنند و بدانند از اين حيوان درآمد مالي خوبي خواهند داشت. از کشورهاي هلند، آلمان و... سفارشاتي مي گرفتيم و زنان منطقه قاليچه هايي را با تصاوير فوک مي بافتند و تمام پول را به زنان قاليباف مي داديم البته اين طرح را در موريتاني نيز اجرا کرده بوديم و زماني که در آن کشور شروع به کار کرديم، استقبال مردم به حدي چشمگير بود که توانستيم به موفقيت دست پيدا کنيم. البته مراکز زيادي براي انجام کارهاي تحقيقاتي در ايران در سال هاي گذشته بودجه هاي زيادي را از سازمان هاي بين المللي گرفته بودند در حالي که اين افراد اطلاعات را به دست مي آوردند، بدون اينکه کار را به مردمان بومي بسپارند بنابراين کار نيمه کاره رها مي شد و به نتيجه نمي رسيد در حالي که کار با مردم بومي اثر بخشي بيشتري دارد.
    
    چرا مساله فوک خزر برايتان با اهميت شد؟
     مساله فوک خزر مساله اي بين المللي است و قطعاً منحصر به يک کشور نيست. طرح حفاظت از اين موجود از ايران آغاز شد و اين آغاز الگويي بود که در ديگر کشورهاي حاشيه خزر بايد ادامه پيدا کند. از الگوي ايران در تاسيس شعب ديگر در کشورهاي روسيه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربايجان استفاده مي کنيم. هميشه عقيده ام اين بوده که تمام کشورها توانايي انجام کار دارند و نقش ما تنها به عنوان يک مشاور و راهنما است و در نهايت اين 5 کشور منطقه خزر هستند که بايد کار را در دست گرفته و در حفاظت از طبيعت بکوشند. اين همان اتفاقي است که در ايران رخ داده از اين رو تنها راه نجات فوک خزر همکاري منطقه اي و بين المللي بين اين 5 کشور است. البته ما در کشورهاي ديگر نيز قصد داشتيم اين طرح ها را پياده کنيم به عنوان مثال در کره جنوبي نمونه اي از فوک در حال انقراض بود که با اجراي همين طرح ها به موفقيت دست يافتند و فلسفه کاري ما در همين مناطق است از اين رو فرقي نمي کند ايران باشد يا کشورهاي ديگر، هر کشوري که خواهان نجات اين حيوان باشد، با کمک گرفتن از تيم تخصصي ما امکان انجام فعاليت هاي علمي را با کمک جوانان علاقه مند خواهد داشت.
    
    فوک خزر چه ويژگي هاي خاصي نسبت به گونه هاي ديگر دارد؟
     در مناطق مختلف دنيا مانند هاوايي، موريتاني، فرانسه و... با گونه هاي مختلف فوک کار کرده ام و گونه هاي زيادي ديده ام. تا به حال هيچ مطالعه اي در زمينه تفاوت هاي ژنتيکي فوک هاي مناطق مختلف صورت نگرفته است و اين مساله را مي توان به عنوان يک طرح مهم در ايران آغاز کرد و فرصت مناسبي است تا به اين مساله پرداخته شود. فوک هاي هلند و فوک هاي برخي مناطق ديگر شباهت زيادي به فوک خزر دارند و از نظر آناتوميکي و ظاهري کمي تفاوت دارند و قابل تشخيص هستند و با توجه به اينکه فوک خزر در محيطي بسته زندگي مي کند، شباهت هاي زيادي با فوک هاي ديگر دارد، اما ممکن است گاهي اوقات رفتارهاي فيزيولوژيک شان فرق داشته باشد.
    
    چه مساله اي بيشتر باعث شده تا اين نمونه فوک نسبت به گونه هاي ديگر منحصر به فرد باشد؟
     رفتار تمام فوک ها تقريباً شبيه هم است فقط تفاوت هايي از نظر غريزي دارند که فوک خزر نسبت به تمامي فوک هاي ديگر کشورها تمايل دارد روي سطح يخي بچه هايش متولد شوند در حالي که نمونه هاي ديگر اين کار را انجام نمي دهند و همين رفتار اين گونه را منحصر به فرد نشان مي دهد که خاص منطقه ايران است.
    
    عکس العمل فوک خزر هنگام رهاسازي در دريا در مقابل فردي که جانش را نجات داده است چيست؟
     زماني که فوک اسير شده در تور ماهيگيري را نجات مي دهيم به آرامش خاصي مي رسد و وقتي که از تيم امداد و نجات فاصله مي گيرد و وارد دريا مي شود براي يک لحظه سرش را مي چرخاند و نگاهي به نشانه تشکر مي کند. در آن لحظه احساس مي کنم خستگي از وجودم دور مي شود آن نگاه آخر اين موجود بسيار خوشايند و دل انگيز است.
    
    چه ارتباطي بين حفظ زندگي فوک ها با زندگي انسان ها وجود دارد و چقدر وجود اين موجودات در سلامتي و زندگي انسان تاثير گذار است؟
     مهم ترين مساله اين است که اگر فوک ها سالم و سلامت باشند گروه هاي پايين تر هرم غذايي و زنجيره غذايي درياي خزر نيز سلامتي شان تاييد مي شود. از اين رو مي توان اين حيوانات را مانند ماهي و خاويار سمبل درياي خزر دانست و بررسي و مطالعه روي اين حيوانات نشان دهنده اين است که در درياي خزر چه مي گذرد. از طرفي نيز سلامت اکوسيستم و موجودات آبزي مشخص مي شود با توجه به اينکه مردم بومي مصرف کننده ذخاير غذايي درياي خزر هستند تمام اتفاقاتي که براي اين حيوان رخ دهد مردم را درگير مي کند بنابراين وضعيت سالم فوک خزر به زندگي سالم مردم منطقه مرتبط است. البته فقط درگير مشکلات درياي خزر نيستيم بلکه آلودگي تمام درياها روز به روز در حال گسترش است. مطالعات نشان مي دهد سيستم ايمني موجودات به خاطر آلودگي آب درياها ضعيف شده است و اين ضعف با ايجاد مسموميت ها موجب مرگ و مير حيوانات دريايي مي شود و بي شک برخي بيماري ها در کمين انسان است و با گسترش آلودگي دريايي زندگي انسان ها به خطر مي افتد. بنابراين به حيوانات بايد به چشم موجوداتي آفريده شده از سوي خداوند نگاه کرد که در زندگي انسان بي تاثير نيستند و من به اين مساله به صورت انفرادي نگاه کردم و از کنار آن بي تفاوت عبور نکردم صرفاً به اين دليل که مردم برخي مناطق دنيا دست به کشتار اين موجودات و حيوانات ديگر مي زنند نبايد روي چنين مساله مهمي چشم بست، بلکه بايد براي اين حيوانات ارزش قائل بود تا بتوانيم فعاليت گسترده اي داشته باشيم و کمک هاي مردمي را جلب کنيم.
    
    دفن زباله ها در جنگل يا رها کردن آنها در ساحل دريا و... چه مشکلات زيست محيطي را به دنبال دارد؟
     زباله ها بي شک نقش اساسي در آلوده سازي اکوسيستم دريايي ايفا مي کند بويژه در مناطق ساحلي با توجه به بالابودن سطح آب هاي زير زميني چند راه به صورت مشترک براي حل مساله زباله موثر است. بايد تلاش کرد تا کمتر زباله توليد شود و استفاده از مواد تجزيه شونده يا قابل بازيافت نيز موثر است. بازيافت زباله ها و در نهايت استفاده از کارخانجات زباله سوز و توليد انرژي از زباله ها به حفظ محيط زيست کمک مي کند.
    
    به نظرتان زنان تا چه اندازه در حفظ و سلامت محيط زيست نقش دارند؟
     رابطه مستقيمي بين حس حسادت و احساسات پاک انساني برقرار است. زنان نماد حس محبت و عشق هستند هميشه در طول زندگي کاري ام بانوان نخستين افراد همراه من بوده اند. البته اين محبت در وجود هر انساني وجود دارد که البته در قلب و وجود تمام زنان تبلور بيشتري دارد، معتقد هستم زماني موفقيت حاصل خواهد شد که منطق و احساس در کنار هم قرار گيرند.
    
    موانع را چگونه از سر راه برداشته ايد و چطور پس از هر بار شکست دوباره ادامه داده ايد؟
     هيچگاه سعي نکرده ام به اتفاقات بد گذشته فکر کنم، عقيده ام اين است که نحوه نگرش به چالش ها در زندگي بايد به گونه اي باشد که هميشه راه حلي براي مسائل وجود دارد و انسان قادر به حل آن است. موفقيت يعني تلاش، يعني حرکت بي وقفه، يعني اميد و اميد بهترين رکن زندگي است، اميد باعث شد تا هيچ گاه از کار و تلاش دست نکشم.
    
    
    نيم قرن تلاش براي مهرورزي به محيط زيست / گفت و گو با يک بانوي هلندي که براي نجات فوک ها در خزر تلاش کرده است
    


 روزنامه ايران، شماره 5850 به تاريخ 5/11/93، صفحه 14 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "مهديه شايگان"

  قدرداني رئيس جمهوري از نوگل قرآني / گفت و گو با پدر حنانه خلفي دختر 8 ساله حافظ كل قرآن پس از ديدار با دكتر روحاني
مهديه شايگان، ايران 25/12/93
مشاهده متن    
  پاسداشت عشق مادري توسط يك نويسنده / در پي انتشار زندگي لادن طباطبايي و حمايت از فرزند اوتيسمي اش صورت گرفت
مهديه شايگان، ايران 23/12/93
مشاهده متن    
  رنگ هاي شادي بخش را انتخاب كنيد
مهديه شايگان، ايران 21/12/93
مشاهده متن    
  نيم قرن عرق ريزان عاشقانه در كوير نگاه هاي دردمند / سيد رضا نيري دبير كل مجمع خيرين سلامت كشور سال هاست به احترام زندگي گام بر مي دارد
مهديه شايگان، ايران 20/12/93
مشاهده متن    
  چگونه در برابر ريزگردها مقاوم باشيم؟ / اساتيد 3 رشته تخصصي قلب ، ريه و چشم راه هاي زندگي بهتر در هواي غبار آلود را بر شمردند
مهديه شايگان، ايران 18/12/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و پالايش
متن مطالب شماره 66، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است