|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/11/28: تب خريد «كالاي ارزان» بالارفت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3183 28/11/93 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


تب خريد «كالاي ارزان» بالارفت
آغاز فروش هاي ويژه نوروزي هايپر ماركت ها و فروشگاه هاي زنجيره اي

نويسنده: شاهين ياسمي

«خريد» پديده اي است كه همه با آن آشنايند: برخي عاشق خريدند و بعضي از آن فراري، اما نوروز پاي همه را به ميدان مي كشد. حضور در بازار بستگي به خالي يا پر بودن جيب هم دارد. ولي اين روزها با وجود بالارفتن نرخ تورم و گراني هاي سرسام آور و كاهش ارزش پول ملي، قدرت خريد مردم پايين آمده است. با اين اوصاف واضح است كه جز پولدار ها كه شايد حتي در شرايط فعلي وضع شان بهتر هم شده باشد، كسي توان خريد آنچه را مي خواهد ندارد. ولي با همه اين شرايط بايد به اين نكته توجه كرد كه بقالي ها، سوپرماركت ها، فروشگاه هاي زنجيره اي و هايپرماركت ها هچنان مشتريان پروپاقرص خودشان را دارند و اين روزها به دليل نزديكي تعطيلات نوروزي و ارايه تخفيف هاي ويژه و فروش ويژه پرطرفدارتر از قبل هم مي شوند. بيش از دو قرن از راه اندازي نخستين فروشگاه هاي زنجيره اي در دنيا مي گذرد: نخستين فروشگاه هاي زنجيره اي توسط هنري والتون اسميت و همسرش در سال ۱۷۹۲ در لندن به راه افتاد. از آن به بعد تاكنون فروشگاه هاي زنجيره اي متعددي يكي پس از ديگري افتتاح شده اند، در كشورمان هم برادران كاشاني اخوان، نخستين فروشگاه زنجيره اي را در سال ۱۳۴۰ تاسيس كردند و هشت سال بعد از آنها، محمود خيامي- سرمايه دار معروف آن زمان- به همراه برادرش، فروشگاه زنجيره اي كوروش را راه اندازي كردند. نسل بعدي فروشگاه هاي زنجيره اي در ايران پس از انقلاب شكل گرفت كه اين بار ارگان ها و نهادهاي دولتي در قالب تعاوني ها و فروشگاه هاي زنجيره اي وارد نظام توزيع و فروش كالاشدند و البته فروشگاه هايي كه پس از انقلاب تاسيس شدند ، همان فروشگاه هاي قبل از انقلاب بودند كه فقط نام شان تغيير كرده بود. در اين مدت از راه اندازي نخستين فروشگاه هاي زنجيره اي تا شروع به رشد هايپرماركت كه نسل سوم فروشگاه هاي زنجيره اي در كشورمان هستند، بقالي ها هم به سوپرماركت ها ارتقا يافتند و خرده فروش ها هم صاحب برندهايي مانند ياران درياني شدند و تولد و رشد فروشگاه هاي وابسته به نهادهاي دولتي مانند قدس، شهر و روستا، اتكا، رفاه و... در اين بازه نتوانست خرده فروش ها و سوپرماركت ها را از رونق بيندازد و هنوز هم مردم به خريدهاي جزيي و پراكنده از سوپرماركت نزديك محل سكونت خود ادامه مي دهند و به خريد هاي كلي از فروشگاه ها و هايپرماركت ها عادت نكرده اند.
    
     فروشگاه زنجيره اي قدس يا همان كوروش
    فروشگاه زنجيره اي قدس نخستين فروشگاهي بود كه پس از انقلاب شروع به كار كرد. درواقع، فروشگاه قدس همان فروشگاه كوروش قبل از انقلاب بود كه ساختار اين فروشگاه قبل از انقلاب شبيه فروشگاه هاي ماركس اند اسپنسر بود. پس از چند سال تعداد اين فروشگاه ها در تهران به ۱۴ رسيد كه ۹ فروشگاه تحت عنوان كوروش و بقيه به عنوان سوپر استور و سوپر پرشين زيرنظر همين مجموعه اداره مي شدند كه فروشگاه كوروش چهارراه كوكاكولاي تهران هم يكي از شعبه هاي كوروش بود. اين فروشگاه ها پس از انقلاب ۱۳۵۷ مصادره شدند و در اختيار بنياد مستضعفان قرار گرفتند و به فروشگاه هاي زنجيره اي قدس تغيير نام دادند. بعد از انقلاب، سوددهي مجموعه در حدي نبود كه پاسخگوي وام هاي دريافتي قبل از انقلاب باشد. به تدريج فروشگاه ها به صورت غرفه درآمده و اجاره داده شدند و در آخر به صورت چيزي شبيه پاساژ درآمدند و در نهايت فروشگاه هاي زنجيره اي قدس در اواخر دهه ٧٠ تعطيل شدند، اما گويا در سال هاي اخير مجموعه هاي كوچكي تحت اين عنوان مشغول به كار شده اند. اين در حالي است كه اخيرا هايپر ماركتي با نام كوروش در بزرگراه ستاري در محدوده بين دو بزرگراه حكيم و همت فعاليت خود را آغاز كرده كه با استقبال خوبي هم مواجه شده است.
    
    فروشگاه هاي بزرگ شهر و روستا
    فروشگاه بزرگ شهر و روستا نخستين بار به شيوه نوين در سال ۱۳۳۲، در خيابان فردوسي تهران با همكاري آلماني ها تاسيس شد. فروشگاه شهر و روستا پس از انقلاب به يكي از زيرمجموعه هاي وزارت بازرگاني پيوست. هرچند فروشگاه هاي شهر و روستا در مقايسه با قدس كار خود را جدي تر پيگيري كردند و شعب خود را افزايش دادند، اما رونق اين فروشگاه ها در گرو عرضه و فروش كالاهاي كوپني و كالاهاي سهميه اي بود و در نهايت، تعاون مصرف شهر و روستا كه ۱۵۶ شعبه در تهران و حدود ۷۰۰ شعبه در سراسر كشور داشت. همه آنها از سال ۸۱ به بعد به اجبار منحل شدند.
    
    فروشگاه هاي زنجيره اي رفاه
    شركت فروشگاه هاي زنجيره اي رفاه متعلق به بانك هاي ملي، صادرات، ملت ، سپه و تجارت- مديريت سرمايه گذاري بانك ملي ايران، سازمان زمين و مسكن در سال ۱۳۷۴ به ثبت رسيد و فعاليت خود را آغاز كرد. اين فروشگاه كه مي توان گفت نسبت به هم نسل هاي خود به واسطه حمايت هاي دولتي عملكرد موفق تري داشته در حال حاضر نزديك به ۲۰۰ شعبه در سراسر كشور دارد. فروشگاه رفاه هم يكي از شعبات فروشگاه هاي زنجيره اي كوروش است كه پس از انقلاب به رفاه تغيير نام داد. فروشگاه رفاه اين روزها با نزديكي بهار و تعطيلات نوروزي اجناسش را به حراج گذاشته و برخي محصولاتش را با تخفيف ٥تا ٤٠ درصدي به مشتريانش مي فروشد. مواد غذايي و آشاميدني، ميوه و تربار، لوازم بهداشتي و آرايشي، لوازم فرهنگي، اداري و خانگي، پوشاك و منسوجات و... را مي توانيد از فروشگاه رفاه تهيه كنيد. اين در حالي است كه در سايت فروشگاه هاي رفاه هيچ اشاره اي به فروش ويژه نوروزي نشده است.
    
    فروشگاه زنجيره اي اتكا
    فروشگاه زنجيره اي اتكا وابسته به وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح است كه اين فروشگاه هم از بقاياي فروشگاه هاي قبل از انقلاب است كه پس از مصادره به اتكا تغيير نام داده است. طبق توضيحاتي كه اتكا براي تاريخچه خود مي دهد اتكا از سال ۱۳۳۴، فعاليت خود را به عنوان يك واحد خدماتي و اقتصادي آغاز كرد و در سال ۸۴ تحت عنوان شركت فروشگاه هاي زنجيره اي اتكا به كار خود ادامه داد و در حال حاضر بيش از ۴۴۰ مركز فروش در سطح كشور دارد كه اغلب مشتريان و مخاطبان اين فروشگاه خانواده هاي نيروهاي مسلح هستند.
    
     فروشگاه زنجيره اي سپه
     فروشگاه زنجيره اي سپه هم يك سوپرماركت زنجيره اي در سطح ايران است كه شركت تعاوني ارتش در سال ۱۳۲۸ با سرمايه ۳۲۵۰ تومان آن را تاسيس كرد و در سال ۱۳۴۷ به تعاوني مصرف سپه تغيير نام داد و اين شركت در حال حاضر ۱۵ فروشگاه در تهران، يك فروشگاه در تبريز و سه فروشگاه در استان كرمان دارد. فروش فوق العاده نوروز از اواسط بهمن ماه سال جاري با تخفيف ويژه صدها قلم كالادر كليه فروشگاه هاي سپه آغاز شده و تا تاريخ ٢٩ اسفندماه ادامه خواهد يافت. مشتريان مي توانند در ازاي هر ٥٠ هزارتومان خريد يك عدد كارت شركت در قرعه كشي ده ها دستگاه لوازم خانگي دريافت كنند.
    
    فروشگاه زنجيره اي شهروند
    فروشگاه زنجيره اي شهروند، موفق ترين مدل فروشگاه هاي وابسته به دولت است كه نخستين شعبه فروشگاه شهروند- وابسته به شهرداري- درسال ۷۲ در ميدان آرژانتين و تحت عنوان فروشگاه بيهقي افتتاح شد.
    هر كدام از فروشگاه هاي زنجيره اي وابسته به دولت بخش خاصي از اقشار جامعه را مخاطب خود قرار داده اند و در كنار آنها به ساير مردم هم خدمات ارايه مي دهند اما در بين اين فروشگاه ها، شهروند با اينكه متعلق به شهرداري است توانست در كنار ارايه خدمات به مخاطبان خاص، رضايت اكثريت را جلب كند. در جشنواره زمستاني امسال شهروند محصولات بين ٥ تا ٣٥ درصد تخفيف به حراج گذاشته مي شوند و هر روز يك قرعه كشي برگزار مي شود.
    
    فروشگاه هايي كه كوچك شدند
    در كنار اين فروشگاه هاي زنجيره اي كه نام شان را بيشتر شنيده ايم، فروشگاه هاي ديگري چون كوثر، شيلات، صنعت نفت، پروما و حامي هم فعال بودند كه به مرور زمان فعاليت اين فروشگاه ها كمرنگ شد و از فروشگاه ها به واحدهاي كوچك تغيير پيدا كردند.
    
    از هايپر تا مگا مال
     هايپر ها جديد ترين فروشگاه هاي ايران هستند. هايپرماركت ها در عمل يك بنگاه خرده فروشي كالاهاي مختلف مصرفي هستند كه طيف وسيعي از محصولات را ارايه مي دهند و عمدتا شامل انواع گوناگون مواد غذايي، كالاهاي مصرفي خانگي و... هستند. هايپراستار نسل سوم فروشگاه هاي زنجيره اي ايران است.
    هايپر استار به عنوان نخستين فروشگاه زنجيره اي بين المللي در سال ۸۸ در بزرگراه شهيد باكري در غرب تهران با سرمايه گذاري اوليه ۶۰ ميليون دلار افتتاح شد. پس از تهران، شعبه هاي
    هايپر استار در شيراز -در محل مجتمع خليج فارس- و اصفهان- در محل بزرگ ترين سيتي سنتر كشور- به بهره برداري رسيد. در زمان ساخت و افتتاح هايپر استار شايعات زيادي وجود داشت و سرانجام سخنگوي شركت كرفور فرانسه كه شايعه همكاري آن براي احداث فروشگاهي بزرگ در تهران پراكنده شده بود با رد مشاركت ضمني خود با هايپراستار تاكيد كرد: «ما در اين پروژه مشاركت نداريم و نخواهيم داشت.» گروه ماجد الفطيم كه متولي فروشگاه هايپراستار است يك شركت خصوصي خانوادگي مستقر در دوبي است. اين شركت از طريق يك شركت سرمايه گذاري مشترك اداره كليه فروشگاه هاي كرفور فرانسه در منطقه را بر عهده دارد. درحالي كه از ورود شركت هايپر استار به ايران حدود پنج سال مي گذرد، اكنون شركت اماراتي ماجد الفطيم مالك اين فروشگاه زنجيره اي بزرگ اعلام كرده است كه از محل فعاليت دو فروشگاه خرده فروشي خود در سال در تهران و شيراز چند صد ميليون دلار درآمد كسب كرده است.
    
    فروش ويژه در هايپر استار
    علاوه بر امكان خريد طيف وسيعي از محصولات غذايي و غيرغذايي با برندهاي متنوع در يك محوطه وسيع، امكان خريد محصولات با كمترين قيمت نسبت به بازار به خصوص در بخش خوراكي، وجود امكانات رفاهي و تفريحي به منظور تجربه خريدي بي دغدغه از جمله صرف غذا در رستوران هاي متنوع، كافي شاپ، امكان بازي براي كودكان و نوجوانان، استفاده از امكانات بانكي، دستگاه خود پرداز (ATM) ...، امكان خريد محصولات مختلف با تخفيف هاي متنوع- هر دو هفته يك بار فهرست جديدي از محصولات با تخفيفات جديد در دسترس مشتريان است- و امكان استفاده از پاركينگ رايگان با ظرفيت بيش از ۱۵۰۰ دستگاه خودرو و امكان عودت محصولات خريداري شده تا دو هفته از مهم ترين مزاياي خريد از هايپراستار هاست. در هايپراستار شما مي توانيد همه محصولات را با ١٥ درصد تخفيف زير قيمت مصرف كننده تهيه كنيد. در هايپراستار مكان هاي ويژه براي فروش ويژه تعبيه شده كه مي توانيد برخي اقلام را با تخفيف هاي بيشتري هم تهيه كنيد كه اين حراجي در روزهاي مختلف متفاوت است. براي مثال شيري كه تاريخ انقضايش نزديك است را مي توانيد با تخفيف ويژه خريداري كنيد يا مي توانيد بسته هاي ٦ تايي نوشابه خانواده و ٢٤ تايي پپسي قوطي يا «دسر دنت» را با تخفيف هاي ويژه در قسمت هاي ويژه بيابيد. در بخش ميوه و تربار هم اغلب مي توانيد بعضي از انواع ميوه و سبزيجات را با قيمت هاي مناسب پيدا كنيد. در بخش فروش ويژه لوازم خانگي، پوشاك، پاك كننده ها و لوازم آرايشي و خوراكي مي توانيد كالاهاي موردنياز را تا حدود ٢٥ تا ٣٠ درصد ارزان تر خريداري كنيد. طرح خريد امتيازي هايپر استار از ١٤ دي ماه تا ٢١ اسفند ماه سال جاري ادامه دارد و براين اساس مي توانيد بر اساس خريد خود برچسب دريافت كنيد كه به ازاي هر ٥ برچسب در قرعه كشي شركت داده مي شويد كه به ازاي هر ٥٠ هزار تومان مي توانيد يك برچسب دريافت كنيد. هايپراستار همچنين كارت هاي ويژه هديه نوروزي به فروش مي رساند كه مي تواند هديه مناسبي براي عيدي دادن باشد.
    
    مگا مال: رقيب جدي هايپر استار
    هايپرماركتي كه در نزديكي هايپر استار كار خود را شروع كرده و رقيب جدي هايپراستار محسوب مي شود، هايپرماركت مگامال شهرك اكباتان تحت عنوان هايپر است. بازار بزرگ تهران (مگامال) مساحتي بالغ بر ۳۵۰ هزارمترمربع دارد. به گفته علي رحيمي- قائم مقام مديرعامل اين مجتمع- شهرداري تهران با اعطاي زمين براي ساخت اين پروژه و ارايه مجوزهاي لازم و نيز شركت مالزيايي با تقبل كردن هزينه ساخت و سرمايه گذاري در اين طرح نقش داشتند و ميزان سرمايه اوليه اين طرح ۹۱ ميليارد تومان است. بازارهاي مواد غذايي، پوشاك، مبلمان (خانگي و اداري)، لوازم خانگي، طلاو جواهرات، فرش و موكت، صنايع دستي، كامپيو تر و الكترونيك، محصولات ورزشي، محصولات فرهنگي، امورمالي و بانكي، تزيينات و خدمات خودرو، سالن ورزشي، سينما و شهربازي و پاركينگ سرپوشيده با گنجايش ۲۸۰۰ خودرو از ويژگي و امكانات مگامال تهران است. در كنار هايپرهاي غول تهران، شيراز و اصفهان، هايپرماركت هاي ديگري هم مانند هايپرماركت هاي پديده شانديز در كشور در مقياس و فضاي كوچك تر فعال هستند. هايپرماركت ها وارد شهرهاي كيش، اهواز و مشهد هم شده اند و راه اندازي هايپرماركت ها و نسل جديد از فروشگاه هاي زنجيره اي در ساير شهر ها به سرعت در حال رواج است و پيش بيني مي شود استقبال مردم براي خريد از فروشگاه هاي بزرگ پاي هايپرماركت ها را به شهرهاي كوچك هم باز كند.
    تب خريد «كالاي ارزان» بالارفت / آغاز فروش هاي ويژه نوروزي هايپر ماركت ها و فروشگاه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3183 به تاريخ 28/11/93، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 265 بار
    آثار ديگري از "شاهين ياسمي"

  قدم هاي آسيا در جاي پاي اروپا
شاهين ياسمي، اعتماد 4/7/94
مشاهده متن    
  سعيد ليلاز در گفت وگو با «اعتماد»: حق با آقاي ظريف است
شاهين ياسمي، اعتماد 1/7/94
مشاهده متن    
  شوك فدرال رزرو به بازار طلا / نرخ بهره تغيير نكرد
شاهين ياسمي، اعتماد 28/6/94
مشاهده متن    
  خودنمايي پديده «دستكاري واقعيت» در اقتصادهاي رانتي / فرشاد مومني در نشست نقش رسانه در ترويج فرهنگ اقتصاد مقاومتي مطرح كرد
شاهين ياسمي، اعتماد 25/6/94
مشاهده متن    
  پيش لرزه هاي زلزله سنگين در تالار حافظ
شاهين ياسمي، اعتماد 4/6/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مرتع
متن مطالب شماره 4 (پياپي 48)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است