|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق93/12/11: صداي زنانه عامل قرارداد نبستن استاد دانشگاه
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3364
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2250 11/12/93 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
      


صداي زنانه عامل قرارداد نبستن استاد دانشگاه
استاد نخبه فيزيك، در گفت وگو با «شرق» خبر داد

نويسنده: محمدحسين نجاتي

«دکتر قاسم اکسيري فرد»، در آستانه ٤٠سالگي هنوز مانند جوانان به غايت درس خوان ديده مي شود. او با نظم قدم برمي دارد. کوله پشتي اش انگار عضوي از بدنش شده و با موهاي سه سانتي به هم ريخته، ته ريش جو گندمي شده و عينک قاب ضخيمش، يک «شريفي» تمام عيار است. از آن دست از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف که با رتبه اول المپياد فيزيک در سال١٣٧٤ وارد اين دانشگاه صنعتي شده و «شريف» تبديل به يکي از سکوهاي پرتاب او به سطح اول کرسي هاي علمي جهان شده است. قاسم اکسيري فرد پس از پايان تحصيلاتش در شريف و دانشگاه علوم پايه زنجان، براي تحصيل در مقطع دکترا به يکي از معتبر ترين دانشگاه هاي اروپا در زمينه رياضي، فيزيک و علوم اعصاب يعني به موسسه بين المللي مطالعات پيشرفته«SISSA» رفت و با نمره عالي در مقطع دکترا از اين دانشگاه فارغ التحصيل شد. « استادم اصلاتمايل نداشت از ايتاليا بروم. خيلي به من اصرار کرد. در سيسا «SISSA» مي توانستم خيلي پيشرفت کنم اما خب فکر کردم در ايران مفيد تر خواهم بود و برگشتم.» قاسم اکسيري فرد در بهمن ماه١٣٩٢، همزمان با فراخوان جذب هيات علمي وزارت علوم، جذب دانشگاه صنعتي خواجه نصير شد. در ترم هاي ابتدايي فيزيک پايه را تدريس کرد اما همزمان با تدريسش، پرونده او در هيات تاييد صلاحيت عمومي دانشگاه خواجه نصير بررسي مي شد.
     اما در ارديبهشت سال١٣٩٣، اکسيري فرد و شاگردانش با شوک عجيبي مواجه شدند. «در جلسه بررسي صلاحيت عمومي اساتيد دانشگاه خواجه نصير، پس از سوال هاي فراوان، به عنوان آخرين سوال از من پرسيدند اگر در کلاس درس دانشجويان استاد را به سخره بگيرند چه مي شود؟ گفتم من از آنها تشکر مي کنم و رد مي شوم.»
     اکسيري فرد وقتي مشغول حرف زدن مي شود، دست هايش در فضا مي چرخد و چشم هايش به طور هماهنگ حرکت دست هايش را دنبال مي کنند:«وقتي اين سوال را پرسيدند، از نظر فکري کمي به هم ريختم تا زماني که اعلام کردند صلاحيت فردي و عمومي شما در کميته بررسي صلاحيت عمومي اساتيد رد شده است. ماه ها رفت و آمد کردم و به هيچ وجه علت را به من نگفتند و تا ماه ها طفره مي رفتند. تا روزي که در نمازخانه دانشگاه بلند گو را از امام جماعت مسجد گرفتم و اوضاع را براي دانشجويان مطرح کردم، پس از آن امام جماعت و نماينده ولي فقيه در دانشگاه ها پيگير کار من شدند و از جانب امام جماعت دانشگاه شنيدم، کميته صلاحيت عمومي دانشگاه خواجه نصير صلاحيت فردي من را رد کرده اند، چرا؟ چون من صدايم نازک است و به اصطلاح آنان صداي زنانه اي دارم و احتمال داده اند در کلاس درس مورد تمسخر دانشجويان قرار بگيرم.»
     اکسيري فرد، دست هايي که در هوا مي چرخيد را روي ميز تکيه داد، حرکت چشم هايش آرام تر شد و جرعه اي آب خورد.
     اکسيري فرد متولد اصفهان اما بزرگ شده جهرم است. صداي نازکي دارد، اما پس از دو تا سه دقيقه همکلام شدن با او تن صدايش مانند دقايق اول تعجب برانگيز نيست. رزومه اکسيري فرد نشان مي دهد، او در فيزيک يک نخبه يا يک نابغه است. او دکترايش را در رشته ذرات بنيادين گرفته و حالاهمزمان با تدريس نافرجام در دانشگاه خواجه نصير طوسي پژوهشگر مقيم پژوهشگاه دانش هاي بنيادين است. او قصد دارد به دانشگاه برگردد و مي خواهد تمام قد نسبت به عدم تمديد حکم تدريس اعتراض کند و حقش را بگيرد. اکسيري فرد کار تدريس خود را در بهمن ماه سال گذشته در دانشگاه خواجه نصير طوسي آغاز کرده و در بهمن ماه امسال دانشگاه خواجه نصير طوسي قرارداد تدريس او را تمديد نکرده است. «در اولين ديداري که با رييس دانشگاه خواجه نصير داشتم، ايشان سفارش کردند که آيين نامه هاي مربوط به حقوق اساتيد را مطالعه کنم. چندروز وقت گذاشتم و آيين نامه ها را خواندم. چندين تضاد در آنجا ديدم، به مسوولان دانشگاه اين مساله را گفتم و آنها پيشنهاد دادند اگر تضاد ديدي شکايت کن. شکايت کردم و بعد گفتند مسوولان اين دانشگاه از شکايت شما ناراضي اند و بهتر است براي پيگيري بهتر روند استخدامي خود شکايت را پس بگيري و پس گرفتم.»
     اکسيري فرد پس از جذب در دانشگاه خواجه نصير طوسي در تابستان سال جاري به کميته بررسي صلاحيت عمومي اساتيد رفت تا صلاحيت هاي او بررسي شود. «اعضاي اين کميته علاوه بر مسوولان دانشگاه، شامل دو نفر از اعضاي هيات علمي دانشگاه هم مي شود و تک تک اعضاي اين کميته به تنهايي حق وتوي قرارداد يک فرد را دارند، مثلااعضاي هيات علمي حاضر در کميته مي توانند بگويند فلان فرد صلاحيت عمومي براي انتقال مفاهيم به دانشجويان را ندارد و وقتي اين را بگويند قرارداد فرد وتو مي شود. در اين جلسه سوالاتي از من پرسيده شد که يکي از آنان درباره خداشناسي بود. سوال ديگر درباره اين بود که دانشجويان درباره اعضاي هيات علمي چه نگرشي دارند؟ که گفتم از دانشجويان بپرسيد و البته گفتم معمولادانشجويان اساتيد را جدي نمي گيرند. در سوالي ديگر پرسيدند سطح علمي دانشجويان را چگونه ارزيابي مي کنم که پاسخ دادم در کلاس هايي که دارم معمولاتا پنج درصد دانشجويان فوق العاده خوب اند اما بخش زيادي از دانشجويان انگيزه اي براي مطالعه ندارند و من بايد سعي کنم در انتهاي کلاسم يا در پايان ترم تعداد خوب ها را افزايش دهم و بقيه کلاس را هم فوق العاده بهتر کنم.»
    
     «گفتند استاد بايد انسان کامل باشد»
     بعد از جلسه کميته ارزيابي صلاحيت عمومي طي نامه اي به اکسيري فرد اعلام شد، صلاحيت عمومي براي تدريس را ندارد. او اما به اين راحتي با ماجرا کنار نيامد«يک عده مي گفتند صلاحيت عمومي و يک عده مي گفتند صلاحيت فردي. گزاره اي که در پيگيري ها داده شد، اين بود که به من مي گفتند، شما کمينه هاي لازم براي عضويت در هيات علمي دانشگاه را نداريد. وقتي اين مساله را به من گفتند، گفتم ممنونم اما به من بگوييد که اين کمينه ها چه هست و براساس کدام مستندات بنده اين کمينه ها را ندارم. حتي اعضاي آن کميته نيز به اين سوال من نمي توانستند جواب بدهند. در اين مقطع بار فکري شديدي بر من وارد شد و به مسجد دانشگاه رفتم و بلندگو را از امام جماعت مسجد گرفتم و موضوع را بيان کردم. گفتم از بنياد ملي نخبگان گرند پژوهشي دکتر آشتياني را دريافت کرده ام که معادل ٢٠ميليون تومان است، گفتم معادل اين گرند را به هر فردي مي دهم که بتواند مستندي براي من بياورد که چرا من ردصلاحيت شدم.»
     اکسيري فرد در ترم اول، کلاس پايه فيزيک يک و سيالات و موج و در ترم دوم سيالات و ذرات را تدريس مي کرد. او به کمک حاج آقا سياح امام جماعت مسجد توانست دليل ردصلاحيت اش را متوجه شود« گفتند براساس بند١٦ کارگروه تعيين صلاحيت هاي عمومي، به علت تن صدايتان که زنانه بوده است، شما صلاحيت توانايي انتقال مفاهيم علم و دانش را به دانشجويان نداريد و نامه را به هيات جذب انتقال دادند.»
     اکسيري فرد تن صدايش آرام تر مي شود«به من گفتند استاد بايد انسان کامل باشد. بگذريم از اينکه آيا اين ادبيات اسلامي است، اخلاقي است؟ آکادميک است، آيا من نقصي دارم که انسان کامل نباشم؟»
    
     تاييد صلاحيت از سوي ٩استاد خارجي، ٧٧استاد ايراني و ٤٣٠دانشجو
     آن طور که اکسيري فرد روايت مي کند، دانشجويان دانشگاه صنعتي خواجه نصير حمايت بالايي از او داشته اند. دانشجويان حتي تا پاي تعطيلي کلاس ها هم پيش رفتند اما، اکسيري فرد مانع آنها شد. او ٤٣٠امضا از سوي دانشجويان دانشگاه خواجه نصير در حمايت از خود دارد که مستندات آن در دفتر روزنامه «شرق» موجود است.
     همچنين اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات پيشرفته ايتاليا (SISSA) در نامه اي به رييس دانشگاه خواجه نصير طوسي از او حمايت کرده اند و او را داراي شرايط تدريس معرفي کردند؛ موسسه بسيار معتبري که دانشجويان فيزيک آن را به واسطه حضور ادوارد ويتن از پژوهشگران پيشرو جهان در نظريه ريسمان (پايه گذار نظريه-م) و نظريه ميدان هاي کوانتومي در اين موسسه مي شناسند. از سوي ديگر ٧٧استاد فيزيک ايراني نيز صلاحيت تدريس او را تاييد کرده اند که عمدتا استادان دانشگاه هاي آکسفورد، هاروارد، تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان، صنعتي شريف، صنعتي اصفهان و پژوهشگاه دانش هاي بنيادي هستند.
     روايت اکسيري فرد اما ادامه دارد: «شرمنده دانشجويان هستم، چون دانشجوياني که به آنها درس دادم، هيچ وقت مرا سخره نکردند، شايد مشکل من با گفتار درماني حل شود، در اين سال ها براي درمان تلاش کردم، يک بار با آقاي دکتر ايزدي صحبت کردم اما حاضر نشدند من را عمل کنند، ايشان گفتند صداي شما صداي سالمي است و تارهاي صوتي شما سالم است و گفت من چرا بايد عمل کنم؟ از طرف ديگر، شما تصور کنيد يک استاد کچل باشد، يا خيلي چاق باشد. شايد يک استاد چشم هايش انحراف شديد داشته باشد، بايد از تدريس محروم شود؟»
    
     دستخط جعفر توفيقي در نامه اکسيري فرد
     اکسيري فرد مي گويد علاوه بر چهره هاي اشاره شده، اشخاصي همچون پروفسور ثبوتي، موسس دانشگاه علوم پايه زنجان، دکتر رضا منصوري، فيزيکدان ايراني و استاد دانشکده فيزيک دانشگاه صنعتي شريف و جعفر توفيقي، وزير سابق علوم از او در اين اتفاقات حمايت کرده اند.
     تا جايي که در يکي از نامه هاي قاسم اکسيري فرد براي درخواست تجديدنظر به رييس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي، جعفر توفيقي نوشته است: «استاد ارجمند جناب دکتر خاکي صديق، رييس محترم دانشگاه خواجه نصير طوسي، با سلام، در چندروز اخير، در جريان مسايل پيش آمده براي جناب دکتر اکسيري فرد قرار گرفتم، در همين مدت نامه هاي زيادي دريافت کردم که حکايت از تاييد شخصيت هاي بزرگ علمي در رشته فيزيک از ايشان را داشت. جاي بسيار نگراني است که اينگونه چهره هاي علمي و خدمتگزار، را از دست بدهيم. از شما استاد فرهيخته انتظار مي رود که با تدبير خود اين مشکل را مرتفع نماييد تا جناب آقاي دکتر اکسيري فرد بتوانند با علاقه و انگيزه به کار خود در آن دانشگاه ادامه دهند.»
    صداي زنانه عامل قرارداد نبستن استاد دانشگاه / استاد نخبه فيزيک، در گفت وگو با «شرق» خبر داد
    


 روزنامه شرق، شماره 2250 به تاريخ 11/12/93، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2090 بار
    آثار ديگري از "محمدحسين نجاتي"

  روايت يك اتهام / گزارش «شرق» از نقش آفريني يا بي گناهي وزير امورخارجه فرانسه در پرونده خون هاي آلوده
محمدحسين نجاتي، شرق 6/5/94
مشاهده متن    
  رشته زبان و ادبيات كُردي مهرماه در آموزش عالي ايران / دانشگاه كردستان براي اولين بار پذيرش مي كند
محمدحسين نجاتي، شرق 5/5/94
مشاهده متن    
  تحليل احمد شيرزاد، از مضرات تحريم و بركات رفع تحريم بر توان تحقيقاتي كشور: علم كارواني جهاني است، بايد با دنيا ارتباط برقرار كنيم
محمدحسين نجاتي، شرق 30/4/94
مشاهده متن    
  بعد از ٣ سال قدم هاي افتان و خيزان «بازنگران علوم انساني» دوباره فعال شدند
محمدحسين نجاتي، شرق 29/4/94
مشاهده متن    
  رئيس سازمان غذا و دارو: دسترسي و تامين دارو آسان تر مي شود / آغاز فاز بلندمدت ثبات بازار دارويي پس از لغو تحريم ها
محمدحسين نجاتي، شرق 25/4/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است