|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد94/2/1: سگ كشي، مجازات قانوني ندارد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4249
پنج شنبه 15 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3225 1/2/94 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


سگ كشي، مجازات قانوني ندارد
«اعتماد» جرايم مربوط به آزار حيوانات در قانون را بررسي مي كند

نويسنده: غزل حضرتي

از مجازات پنج ميليون توماني براي خرس تا ٢٥ ميليون تومان براي يوزپلنگ «هفته دوم فروردين ماه امسال، شكارچي پلنگ در حالي كه چشم حيوان را از حدقه درآورده بود، با شكارش عكس يادگاري مي گيرد». «الاغي در سميرم با كوبيده شدن مداوم پتك توسط صاحبش بر سرش، از بين مي رود.» «باك بنزيني روي الاغ ديگري ريخته مي شود و با كبريتي، زنده سوزانده مي شود.» «خرس مادري پيش روي توله هايش، مثله مي شود. صداي ضجه هاي توله هاي زخمي چندماهه خرس قهوه اي، پيش زمينه فيلم شكارچيان است.» اينها تنها نمونه هايي چند از كشتار بي رحمانه حيوانات اهلي و وحشي در كشور است. نمونه هايي كه تنها تصوير و ويديوي شان منتشر شده. حيوان آزاري، يكي از مذموم ترين اتفاقاتي است كه هرازچندگاهي خبرش به شكل چندش آور و تلخي به گوش مي رسد، خبرهايي آزاردهنده كه نشان از خلاهاي قانوني فراوان حفاظتي و بازدارندگي در اين زمينه مي دهد، خلاهايي كه نشان از بي تفاوتي قانونگذار به جانداراني غير از انسان دارد، حيواناتي بي دفاع كه با روش هاي گوناگون، از شكار با سلاح شكاري در ميان جنگل و دشت و بيشه تا كشتار بي رحمانه حيواناتي كه در دايره حيات وحش نمي گنجند، از بين مي روند و فاتحان آنها، با گرفتن عكس و فيلم از خود و انتشار بي محاباي شان در شبكه هاي مجازي، به فتح شان افتخار مي كنند، بي هيچ نگراني از افتادن به دست قانون. آخرين نمونه، كشتار سگ هاي ولگرد است كه پيمانكار يا مسوول كشتار آنها، دستكشي به دست مي كند و ماده اي سمي را به سگ ها تزريق مي كند، به محض تزريق، زوزه هاي حيوان ناشي از درد شروع مي شود تا بميرد. با بررسي مجازات هاي جرايم حيوان آزاري، از شكار غيرقانوني گونه هاي مختلف تا كشتار حيواناتي مانند سگ كه به نام حيوانات شهري ناميده مي شوند، مي توان به اين نتيجه رسيد كه فقدان قوانين بازدارنده براي مرتكبان اين تخلف ها، پررنگ ترين علتي است كه هيچ متخلفي را از ارتكاب اين جرايم بازنمي دارد. اگرچه در سال هاي اخير، توجه به جانوران حتي در دستگاه قضا، بيشتر از قبل شده و شاهد صادر شدن احكام آموزشي و فرهنگي در زمينه محيط زيست هستيم، اما اين شايد تنها بعد فرهنگ سازي را در ميان توده مردم تقويت كند ولي نمي تواند متخلفي كه حفاظت از حيوانات در معرض انقراض و برخورد غيرخشن با حيوانات شهري برايش محلي از اعراب ندارد را از رفتن به سوي اين گونه خشونت ها بازدارد.
    
    حقوق حيوانات، خلاقانوني دارد
    كشتار سگ هاي ولگرد با اسيد در روزهاي اخير در شيراز توسط پيمانكاري كه از سوي شهرداري وظيفه كشتن آنها را برعهده داشت، بهانه اي است براي ورود مجدد به اين بحث تا شايد نگارش اين گزارش ها، باعث مقيد كردن قانونگذار به توجه به اين خلاها شود. خبر اين بود: سگ هاي ولگرد در شيراز به روش تزريق اسيد يا ماده اي دردآور مشابه آن، كشته شدند. رييس سازمان حفاظت محيط زيست در تجمعي كه مقابل سازمان محيط زيست در اعتراض به اين كشتار صورت گرفته بود، با محكوم كردن اين عمل ضد انساني، بر وجود داشتن خلاقانوني در حمايت از حقوق حيوانات تاكيد كرد. معصومه ابتكار، در اين خصوص اعلام كرده است: در سازمان حفاظت محيط زيست قوانيني براي حيات وحش وجود دارد اما در خصوص حقوق حيواناتي مانند سگ و گربه قانوني مستقيم ديده نشده است از اين رو در تلاشيم چارچوبي قانوني درراستاي حمايت از حقوق حيوانات تعريف كنيم تا در زمان وقوع چنين مواردي تكليف روشن باشد. او با اشاره به مسووليت شهرداري در اين زمينه گفت: تمام مسووليت اين مساله به عهده شهرداري است و شوراها و دهياري ها ناظر بر آن هستند و سازمان محيط زيست به طور مستقيم در چنين موضوعاتي تكليف قانوني ندارد اما چون مدافع حقوق حيوانات هستيم به اين مساله ورود مي كنيم و از تمام ظرفيت سازمان براي روشن شدن اين مساله استفاده خواهيم كرد. ابتكار همچنين روز گذشته، در نامه اي به وزير كشور، درخواست برخورد جدي با خاطيان سگ كشي در شيراز را داشت. او در اين نامه از وزير كشور درخواست كرد تا دستورات لازم براي توقف فوري اقدامات غيرمعمول و خارج از دستورالعمل مربوط به كنترل جمعيت سگ هاي رها شده و نيز برخورد قانوني با خاطيان را صادر كند و خواستار اصلاح، به روز رساني و اجراي كامل دستورالعمل مربوط به كنترل جمعيت سگ هاي رها شده كه مسووليت آن را دبيرخانه ستاد مركزي كنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري به انسان در حوزه معاونت امور عمراني آن وزارت بر عهده دارد، شود.
    
    در مورد معدوم سازي سگ ها قانون داريم
    خلاقانون در اين زمينه بحثي است كه دستگاه قضا هم به آن واقف است، يكي از قضاتي كه از طرفداران محيط زيست محسوب مي شود و سال گذشته حكم هاي محيط زيستي زيادي صادر كرده است، از قانون جمع آوري حيوانات ولگرد مي گويد: قانوني كه جاي هيچ عذر و توجيهي براي متخلفان باقي نمي گذارد. ابوذر اسدي، قاضي كازروني در اين خصوص به «اعتماد» مي گويد: در سال گذشته، شهرداري كازرون در نامه اي كتبي از من خواست در خصوص جمع آوري سگ هاي ولگرد، دستور قضايي صادر كنم. آنها مي خواستند بدانند تكليف شان با سگ ها چيست، آيا مي توانند آنها را با تير بكشند. من با اين امر مخالفت و اعلام كردم هيچ دستورالعملي در مورد اينكه سگ ها را در خيابان ببينند و بكشند، نداريم. يك دستورالعمل در قانون داريم، آن هم اينكه سگ هاي ولگرد را بايد با سلاح بيهوش كننده بيهوش كنند، سپس آنها را به مراكز درماني مخصوص به خود منتقل كنند، توسط دامپزشك بررسي و معاينه شوند، آنهايي كه بيماري ندارند را بايد قلاده ببندند و به اشخاص متقاضي تحويل بدهند، آنهايي را كه بيمارند هم را به نحوي معدوم كنند، به روشي بي درد، نه آن چيزي كه در اين فيلم ها ديديم. او اما از فقدان قانون خاصي در مورد نحوه برخورد با متخلفان خبر داد: متخلفاني كه اقدام به كشتار بي رحمانه سگ ها كردند، چه در شيراز، چه چند ماه پيش در رشت و چه در هر شهر و استان هاي ديگر. اسدي مي گويد: شايد قانوني براي نحوه برخورد با اين افراد باشد و ما از آن خبر نداشته باشيم، قوانين قديمي و جزيي هستند كه ممكن است چون تاكنون مبتلابه ما نبودند يا گذرمان به آنها نيفتاده است، اين خلاها را پوشش دهند. اما تا جايي كه مي دانم، مي توان از اين جرم، با عنوان جريحه دار كردن احساسات عمومي ياد كرد و متخلفان را با اين عنوان تحت تعقيب قرار داد. من بيشتر موافق اين هستم قوانين به روز شوند و جايگزين بهتري براي حيوان آزاري ها به وجود آيد.
    
    ما مسوول حيوانات شهري نيستيم
    محيط زيست مسووليت حفاظت از حيوانات حيات وحش و گونه هاي نادر نياز به حفاظت را دارد، حيوانات شهري يا روستايي مانند سگ، گربه يا الاغ در اين چارت نمي گنجند. مديركل حقوقي سازمان محيط زيست در مورد موضوع اخير سگ كشي و مسوول نبودن محيط زيست به «اعتماد» مي گويد: در مورد مجازات حيوان آزاري بايد بگويم اين حيوانات به چند گروه تقسيم مي شوند. در مورد موضوع اخير سگ هاي ولگرد، بر اساس قانون، جمع آوري بر عهده شهرداري هاست. محيط زيست در اين ميان ذي مدخل نيست و تنها براساس اينكه آنها مخلوق خداوند هستند و اعتراض مردم را دربر داشته، به اين مساله معترض شده ايم. حيوان آزاري مذموم است، مشابه اين اتفاق، سال گذشته در استان فارس افتاد، در مورد الاغي كه با بنزين، زنده سوزانده شد و افكار عمومي تحت تاثير قرار گرفت. در اين مورد، دادگاه من باب اينكه حيوان آزاري ممنوع است در شرع مقدس هم بارها تكرار شده ، فرد موردنظر را به ٥٠ ضربه شلاق تعليقي محكوم كرد، همچنين مجازات ديگري برايش درنظر گرفت، آن هم اينكه سه ماه، الاغ بي صاحبي را تغذيه و نگهداري و در مورد رفتار با حيوانات مطالعه كند. داريوش كريمي مي گويد: قانون، وظيفه سازمان را اختصاصا در مورد حيات وحش مشخص كرده و مسووليت حفاظت از حيوانات حفاظتي را بر عهده محيط زيست گذاشته، اما در مورد اين حيوانات، ما در كنار مذموم دانستن اين عمل تا جايي كه بتوانيم، اعتراض خود را در مجراي قانوني پيش مي بريم.
    
    سگ كشي، در قانون جرم نيست
    رييس انجمن حمايت از حقوق حيوانات هم با صحه گذاشتن بر خلاهاي قانوني در زمينه حمايت از حيوانات شهري و روستايي و بازدارنده نبودن مجازات مربوط به تخلفات حيات وحش، از پيش نويسي مي گويد كه در سال هاي گذشته بر اساس خلاهاي قانوني كشور، توسط اين انجمن نگاشته شده و تا امروز، هيچ نهاد قانوني از آن حمايت نكرده است. جاويد آل داوود به «اعتماد» مي گويد: در خصوص اينكه قانوني در زمينه حمايت از اين دسته از حيوانات داشته باشيم، بايد بگويم نداريم. تنها قانوني كه در مورد حمايت از حيوانات شهري است، قانوني است كه بر مي گردد به سال هاي ٤٦ و ٤٨ كه در آن فروشندگان مرغ را در صورتي كه مرغ را از پا مي گرفتند، براي شان جريمه دو ريالي درنظر مي گرفتند ولي بعد از آن، نه قبل از انقلاب قانوني داريم و نه بعد از انقلاب. خودمان پيش نويسي براي قانون حمايت از حيوانات با استناد به احاديث ائمه و پيغمبر (ص) آماده كرده بوديم با ٤٨ ماده واحده. به مجلس ششم پيشنهاد كرديم و فكر مي كرديم شايد دغدغه هاي زيست محيطي بيشتري داشته باشند، حتي با فراكسيون محيط زيست هم جلسه داشتيم، ولي متاسفانه پيشنهاد ما را قبول نكردند. پيش نويس را به آدرس همه نمايندگان فرستاديم، اما هراس نمايندگان از اين بود كه مساله سياسي مي شود و مي گويند مجلس همه مشكلات مملكت را رها كرده و به مسائل حقوق حيوانات چسبيده است. حتي گفتند جو جامعه را آماده كنيد تا بتوانيم در زماني ديگر به اين مساله بپردازيم. پيش نويس انجمن حمايت از حقوق حيوانات، براساس احاديث و روايات رسيده از اسلام است: احاديثي كه به اعتقاد آل داوود، از اعتبار بالايي برخوردارند و نشان از توجه پيامبر اسلام و ائمه به توجه به رفتار غير خشن با حيوانات است. او با اشاره به قوانين جديد كشور آلمان در خصوص انتقال حيوانات مي گويد: ١٠ سال پيش در آلمان، قانوني تصويب شد كه كاميون هاي حمل حيوانات بايد ساعت كاري شان را از هشت ساعت به شش ساعت كم كنند تا حيوانات استراحت كنند. اين دستورالعمل همان دستورالعمل حضرت علي(ع) است كه گفته بود براي گرفتن خراج، اگر خراج مورد نظر، حيوان است، بايد كاروان به خاطر حيوان، در كاروانسراها توقف و استراحت كند، يا حيواني كه شير مي دهد يا بچه است را نبايد به عنوان خراج بگيريد. ما در دين مان حتي در مورد ذبح حيوانات هم قانون و دستورالعمل داريم. در مورد حيوانات تحت حفاظت محيط زيست هم با وجود اينكه جريمه هايي دارند، اما بازدارنده نيست. خرس و پلنگ را مي كشند و مجازات بازدارنده اي هم برايش درنظر گرفته نشده است.
    
    افزايش مجازات شكار حيات وحش
    شوراي عالي حفاظت محيط زيست در سال ٩١، جلسه اي براي تغيير مجازات شكار غيرمجاز به لحاظ مطالبه ضرر و زيان درنظر گرفت. در اين جلسه، نرخ هاي جديد بعد از سال ها، اعلام شد. اما در روزهاي پاياني سال ٩٣، در آخرين جلسه شوراي عالي حفاظت محيط زيست، پيشنهاد تغيير بسته نرخ مجازات ها از سوي سازمان محيط زيست به شورا اعلام شد. تاكنون اين مصوبه در انتظار اظهارنظر قانوني معاونت حقوقي رياست جمهوري، كانون وكلاو وزارت دادگستري است تا ابلاغ و نهايي شود. علي تيموري، مديركل حفاظت دفتر صيد و شكار سازمان محيط زيست درخصوص اين مطالبه به «اعتماد» مي گويد: اين مطالبه، پيشنهادات جديد سازمان بوده كه به تصويب شوراي عالي رسيده و منتظر نهايي شدن آن هستيم. اين بحث، راجع به بهاي جانوران وحشي از لحاظ مطالبه ضرر و زيان است كه همان بحث شاكي بودن سازمان و جنبه خصوصي پيدا كردن شكار غيرمجاز است. بحث ديگري كه در كنار مطالبه ضرر و زيان درنظر داريم، جنبه عمومي است كه بر اساس ماده ١٠ تا ١٣ قانون شكار و صيد، جرم ها مختلف اند. از شكار عادي، شكار در مناطق حفاظت شده، شكار بدون پروانه، شكار بيش از حد مجاز، هركدام قانون خودش را دارد. علاوه بر مطالبه ضرر و زيان، قضات مي توانند بر اساس اين مواد، كسي كه متخلف است را هم جريمه نقدي كنند و هم حبس با محدوده زماني متفاوت درنظر بگيرند. او با اشاره به قانون جديدي كه در راه است، ميزان مجازات را در بعضي موارد سه تا چهار برابر مي داند. او معتقد است: خوبي اين قانون به اين است كه راجع به همه گونه هاي جانوري در كل كشور است.
    
    جملات كليدي
     قاضي ابوذر اسدي: مي توان در مورد سگ كشي اخير، با عنوان جريحه دار كردن احساسات عمومي، آن را جرم تلقي كرد و متخلفان را با اين عنوان تحت تعقيب قرار داد.
     داريوش كريمي: قانون، وظيفه سازمان را اختصاصا در مورد
    حيات وحش مشخص كرده، اما كشتار بيرحمانه حيوانات شهري را مذموم مي دانيم و اعتراض خود را اعلام مي كنيم.
     علي تيموري: بر اساس پيشنهاد جديد سازمان، مجازات متخلف، هم مطالبه ضرر و زيان يعني جريمه نقدي است و هم راي حبسي كه دادگاه صادر مي كند.
     جاويد آل داوود: بر اساس احاديث و روايات ديني، پيش نويسي ٤٨ماده اي براي حمايت از حيوانات شهري و وحشي نوشتيم تا خلاهاي قانوني در اين زمينه پر شود.
    سگ كشي، مجازات قانوني ندارد / «اعتماد» جرايم مربوط به آزار حيوانات در قانون را بررسي مي كند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3225 به تاريخ 1/2/94، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 201 بار
    آثار ديگري از "غزل حضرتي"

  محله هاي محيط زيستي، ناجيان شهرها / نگاهي به تجربه پاريس براي سبزسازي شهر
غزل حضرتي، اعتماد 28/2/96
مشاهده متن    
  ابتكار، رييس سازمان محيط زيست در گفت و گو با «اعتماد»: اروميه زنده شده است
غزل حضرتي، اعتماد 23/2/96
مشاهده متن    
  5 هزار هكتار از باغات تهران به برج تبديل شد / كارشناسان در گفت و گو با «اعتماد» شرايط زيست محيطي تهران را بررسي كردند
غزل حضرتي، اعتماد 14/2/96
مشاهده متن    
  الهه كولايي و فريده غيرت در گفت و گو با «اعتماد»: مشاركت سياسي زنان امري گريز ناپذير / انتظارات زنان از دولت دوازدهم و شوراي پنجم
غزل حضرتي، اعتماد 7/2/96
مشاهده متن    
  سيل جان ها و كاشانه ها را برد / سيل، ٤١ كشته و ٧ مفقود در ٥ استان به جا گذاشت
غزل حضرتي، اعتماد 27/1/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Health, Spirituality and Medical Ethics
شماره 4 (پياپي 504)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است