|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران94/3/19: آنهايي كه از سرطان نمي ترسند، بخوانند!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5948 19/3/94 > صفحه 16 (جامعه) > متن
 
      


آنهايي كه از سرطان نمي ترسند، بخوانند!
گزارش «ايران» از كمپين اطلاع رساني درباره سرطان ريه كه مخاطبي نداشت!

نويسنده: زهرا كشوري

حلقه اطرافيان دخاني خود را در نظر بگيريد. خواهيد ديد که در بين آنها دو گروه قابل تشخيص اند؛ سيگاري نوع يک(سيگاري تير) و سيگاري نوع دو. هر دو گروه هم در معرض کشنده ترين بيماري قرن يعني سرطان ريه قرار دارند، آمارها مي گويد هر 10 دقيقه يک نفر در ايران بر اثر مصرف سيگار مي ميرد. با وجود اين کمتر کسي از کساني که چهارشنبه هفته گذشته از خيابان «مقصود بيگ» و از جلوي شهر کتاب «فرشته» گذشتند، نسبت به کمپين اطلاع رساني درباره «سرطان ريه» کنجکاوي نشان دادند. اعضاي «خيريه دهش پور» که تشکلي مردمي و قديمي براي کم کردن آلام مبتلايان به سرطان است، اعتقاد دارند بسياري فکر مي کردند کمپين اطلاع رساني درباره اين بيماري براي جمع آوري پول است درصورتي که اين برنامه به گفته «شهرناز بهزادي» مدير روابط عمومي دهش پور تنها با هدف اطلاع رساني عمومي درباره انواع سرطان هاست: «دهش پور با کمک مردم و خيرين اداره مي شود و براي جمع آوري کمک ها، بازارچه هاي خيريه برگزار مي کند وکمپين هاي اطلاع رساني فقط با هدف آشنايي براي پيشگيري از ابتلاي افراد به سرطان هاي مختلف است.» اما آيا واقعاً ترس از پرداخت پول تنها دليلي است که کمپين اطلاع رساني درباره يکي از مهلک ترين سرطان ها چنين سوت و کور برگزار شد؟ آمارها مي گويد که سالانه 50 هزار نفر در ايران به خاطر مصرف دخيانيات جان خود را از دست مي دهند با وجود اين برخي گزارش ها مدعي شده اند که ميانگين سن مصرف دخانيات در کشور به سال هاي نوجواني رسيده است!
    ايده کمپين اطلاع رساني در خيابان ها و مکان هاي عمومي را شادان رزاقي که دانشجوي رشته پزشکي است به انجمن خيريه دهش پور مي دهد و انجمن هم مي پذيرد. هرچند نقطه و مکاني که براي اطلاع رساني در نظر گرفته شده خيلي هم در ديد نيست و شايد اگر در مکاني عمومي تر برگزار مي شد، توجه افراد بيشتري را به خود جلب مي کرد. به گفته او اين کمپين، چهارمين کمپين بعد از سرطان دهانه رحم، پستان و پروستات است. او بيش از هرچيزي هدف کمپين هاي اطلاع رساني را پيشگيري از ابتلابه سرطان مي داند.
    به گفته او درست در زماني که تعداد مبتلايان به سرطان ريه در کشوري مثل امريکا رو به کاهش نهاده، اين بيماري در ايران سير صعودي داشته و همين مساله اطلاع رساني درباره آن را به يکي از ضروريات روز جامعه ايراني تبديل کرده است! عطيه خورسند، رزيدنت پاتولوژي هم سرطان ريه را کشنده ترين سرطان در دنيا مي داند. او البته يک خبر خوب هم دارد. اين سرطان جزو قابل پيشگيري ترين سرطان ها در جهان است. بيماري که وقتي بر جان و جسم بيمار سايه مي افکند فقط تا 15 درصد شانس زنده ماندن را براي او باقي مي گذارد. همين است که او و دوستان جوانش تصميم گرفته اند که اطلاع رساني را در راس برنامه خود در خيريه دهش پور قرار دهند.
     90 درصد سرطان ريه ناشي از پک هاي سيگار است. افراد سيگاري زيادي چهارشنبه گذشته از جلوي شهرکتاب گذشتند و در حالي که دود سيگار را به هوا مي دادند متوجه پلاکارد و بادکنک هاي آبي که به دنبال هواي سالم براي آنها بود نشدند يا اگر ديدند توجهي نکردند، تا باز اين سوال پيش بيايد که چرا افراد بدون هيچ واهمه اي با هر پک سيگار به مرگ بوسه مي زند.
    
     سيگاري نوع دوم!
    دانشجويان پزشکي حاضر در شهر کتاب فرشته نکته ديگري را هم يادآوري مي کنند. کساني که سابقه خانوادگي ابتلابه سرطان ريه دارند 2 تا 3 برابر بيشتر از افراد ديگر در معرض ابتلابه اين سرطان هستند. سرطان ريه خيلي دير خود را نشان مي دهد گاهي تا 4 سال هيچ نشانه اي از خود بروز نمي دهد. زماني خود را نشان مي دهد که بخش هاي زيادي از بدن را فراگرفته باشد. بعد از آن است که سرفه هاي مداوم به جان بيمار مي افتد.
    ممکن است بسياري آن را با يک سرماخوردگي يا آلرژي اشتباه بگيرند. خلط خوني، درد سينه، درد استخواني و زخمي شدن ناخن ها از ديگر علائم اين بيماري است. بعد از آن زخم در بدن پخش مي شود. اين بيماري سنين بين 40 تا 60 سال را درگير مي کند. ترک سيگار يک گام بزرگ براي جلوگيري از ابتلابه اين بيماري است. به گفته خورسند کساني که پيش از ميانسالي سيگار را ترک مي کنند تا 90 درصد خود را از دست سرطان ريه نجات داده اند. اين بيماري در مراحل اوليه به درمان جواب مي دهد.
    شيمي درماني و پرتودرماني موفقيت کمتري دارد. براساس تحقيقات ازدواج با يک فرد سيگاري هم مي تواند ابتداي مسيري باشد که به سرطان ريه منتهي مي شود! به گفته خورسند اگر کسي با فردي سيگاري ازدواج کند بين 20 تا 30 درصد احتمال دارد که به سرطان ريه مبتلاشود. اين فرد و وابستگان سببي و نسبي آن که در يک فضا زندگي مي کنند به اصطلاح «سيگاري نوع دوم» محسوب مي شوند. همچنين هر 15 سيگار که کشيده مي شود يک «ژن» در بدن جهش پيدا مي کند و به سمت سرطاني شدن مي رود.
    نگار حجتي کارشناس ارشد علوم تغذيه هم از ديگر کساني که امروز به کمپين آمده تا از تغذيه و سرطان سخن بگويند. چند خانم جوان دور او جمع شده اند. چند خانمي که البته به قصد شهر کتاب آمده اند و با اصرار اعضاي انجمن پاي حرف هاي اين کارشناس مي ايستند. حجتي مرگ 30درصد از مبتلايان به سرطان را به دليل سوءتغذيه مي داند. همين حرف هاي او نشان مي دهد که يک تغذيه سالم تا چقدر مي تواند کيفيت زندگي افراد مبتلابه سرطان را تحت تاثير قرار دهد. البته تغذيه در پيشگيري از سرطان هم موثر است: «بيان بعضي از ژن ها تحت تاثير تغذيه است. اگر اين بيان اشتباه شود به سلول هاي سرطاني منجر مي شود.»
    
     کدام منطقه اورانيوم خيز است
    رکسانا خوش خلق هم دانشجوي پزشکي است. او هم سرش خلوت است. انگار هيچ يک از افرادي که امروز مسيرشان به خيابان مقصودبيگ خورده، کوچکترين سوالي درباره سرطاني که به گفته خوش خلق سالانه يک ميليون و 370هزار نفر را در جهان به کام مرگ مي فرستد، ندارد. شايد خيلي هم نبايد تعجب کرد وقتي بي محابا با هر پک سيگار مرگ دسته جمعي خانواده را رقم مي زنيم! او يک نکته قابل توجه را يادآوري مي کند. حساسيت جامعه روي سرطان سينه که يک سوم مرگ و ميرهاي سرطان ريه را دارد بيشتر از اين سرطان است. به اعتقاد خوش خلق اطلاع رساني درباره سرطان سينه بيشتر از سرطان ريه است و شايد همين مساله به کاهش اين سرطان در کشور منجر شده است. آنقدر که سيگار مرگ را به جان جوامع انساني مي اندازد آلودگي هوا نقش ندارد. در نهايت نقش آن 10 درصد شود. همه اش زير سر پول هايي است که صرف خريد نخ هايي مي شود که تار و پود زندگي را مي شکافند. سيگاري هايي که 5 سال از ترک سيگارشان گذشته باشه 50درصد سايه سياه سرطان ريه را از سرخود کم کرده اند. افراد بعد از ده سال ترک سيگار به نقطه اي مي رسند که انگار هرگز دودي نبوده اند.
    
     دودهايي که جان خانواده ها را مي گيرد
    سيگار کشيدن فقط به ابتلاي يک فرد به سرطان منجر نمي شود، اعضاي خانواده را درگير مي کند. خانواده اي که با هر درد و رنج عزيزشان صد بار مي ميرند و زنده مي شوند اما بحران به همين جا ختم نمي شود. هزينه هاي سرسام آور بيماري، بسياري از خانواده ها را وارد بن بست درد مي کند. خيريه دهش پور يکي از خيريه هايي است که هدفش کمک به چنين بيماراني است. بيماراني که به گفته بهزادي قيمت يک آمپول برخي از آنها 60 ميليون تومان مي شود. اين خيريه از سال 74 در بخش راديوتراپي و آنکولوژي بيمارستان شهداي تجريش آغاز به کار کرد. خيريه اي که با کمک هاي مردمي که در قالب بازارچه ها، قلک شکاني ها، برگزاري کنسرت ها و اکران فيلم ها جمع آوري مي شود به بيماران کمک مي کند. دهش پور براي بيماران شهرستاني يک «نقاهتگاه» دارد که به گفته بهزادي بيمار با يک همراه مي تواند در زمان درمان در آن ساکن شود. اين نقاهتگاه امکان پذيرايي از 80 بيمار را همزمان دارد، هرچند که متقاضيان آن بيش از اين عدد است. از سوي ديگر ساختمان آن تا به امروز سه بار تعمير شده است. خيريه دهش پور براي بازسازي و گسترش وسعت آن نياز به کمک خيرين دارد.
    به گفته بهزادي هر بيمار مي تواند در طول درمان خود از خدماتي چون محل خواب، وعده هاي غذايي، ميان وعده، بسته هاي بهداشتي، شرکت در مراسم گوناگون و کلاس هاي آموزشي و مفرح به صورت رايگان استفاده کند. او مي گويد: «تمامي مراجعه کنندگان بخش هاي راديوتراپي و آنکولوژي، شيمي درماني و بستري نيز تغذيه رايگان دريافت مي کنند.»
    تغذيه رايگان بيماران به گفته او براساس نظرات مشاوران و متخصصان تغذيه و با کمک گروهي از بانوان داوطلب آماده و توزيع مي شود. همچنين، در زمينه تغذيه مناسب به صورت انفرادي به مراجعه کنندگان، مشاوره تخصصي داده مي شود. ميان وعده اي که شامل نان سبوس دار، ميوه هاي فصل بويژه موز، هندوانه و سيب، پنير کم چرب، شير روزانه، گردو، خرما و عرقيجات طبيعي به صورت شربت هايي مانند نعنا، بهار نارنج و بيد مشک است. نيکوکاران نيز مي توانند نذورات و کمک هاي خود را به اين واحد اهدا کنند.
    
    
    آنهايي که از سرطان نمي ترسند، بخوانند! / گزارش «ايران» از کمپين اطلاع رساني درباره سرطان ريه که مخاطبي نداشت!
    


 روزنامه ايران، شماره 5948 به تاريخ 19/3/94، صفحه 16 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 58 بار
    آثار ديگري از "زهرا كشوري"

  بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
زهرا كشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
زهرا كشوري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
زهرا كشوري، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
زهرا كشوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توسعه كارآفريني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 41)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است