|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم94/4/1: صداي كم آبي در فضاي مجازي مي پيچد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5363
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4288 1/4/94 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


صداي كم آبي در فضاي مجازي مي پيچد


نويسنده: مريم خباز

گروه جامعه- مثل يک تب تند، همچون يک صاعقه، به تندي رها شدن تير از چله کمان، پيام ها پشت هم فضاي مجازي را پرمي کند، اين به آن پيام مي دهد، دومي براي سومي لينک مي گذارد، سومي براي چهارمي و پنجمي براي ديگران؛ کمپين ها در فضاي مجازي اين چنين رشد مي کنند .
    تازه ترين کمپين يا به قول اهالي فرهنگستان زبان فارسي، پويش يا به قول کاربران فضاي مجازي، کارزار چند روز پيش گل کرد؛ کمپين گل .
    شما خودتان گل هستيد، يک شاخه گل هم کافي است نام اين پويش تازه است که اشاره دارد به خشکسالي و کمبود آب و اين که ايران ايستاده بر لبه پرتگاه خشکيدگي و بايد مصرف گل را محدود کند. اين کمپين از کاربران شبکه هاي اجتماعي مي خواهد به سرزمين مادري رحم کرده و گل نخرند يا اگر مي خرند به يک شاخه گل بسنده کنند. نويسندگان متن کمپين دل خوشي از کشاورزي ندارند و آن را ورطه اي مي دانند براي مکيدن شيره جان زادبوم مان (آب) و در ميان همه محصولات کشاورزي آب بَر، دست گذاشته اند روي گل که کالايي تزئيني است و مي شود از آن صرف نظر کرد .
    شک نکنيد گلفروش ها دل خوشي از اين کمپين ندارند يا توليدکنندگان گل که زندگي شان به گل گره خورده، اين کمپين را به چالش مي کشند؛ ولي از دريچه خشکسالي که به موضوع نگاه کنيم حق با اهالي کارزار گل است. وقتي مردم کمتر گل بخرند و به جاي تاج هاي گل به خريد يک شاخه قناعت کنند، گل هاي کمتري توليد و در نتيجه آب کمتري مصرف مي شود.
    منابع آب ايران به اين حساسيت ها نياز دارد؛ چون دچار معضل است و اين معضل قطعا موضوعي فراتر از منافع يک صنف است. طبق گزارش هاي وزارت نيرو، منابع آب از مهر تا اسفند سال 93، استان هاي کشور در شش دسته مرطوب، نرمال، قابل تحمل، داراي تنش آبي، داراي تنش آبي شديد و کمبود آب قابل دسته بندي است که به اين ترتيب 11 استان درگير تنش آبي، 13 استان دچار تنش شديد آبي و هفت استان در خطر کمبود آب قرار دارند؛ در حالي که هيچ يک از مناطق حتي در شمال ايران در شرايط مرطوب و طبيعي قرار ندارند.
    اگرميزان آب تجديدپذير هرکشور را تقسيم بر جمعيتش کنيم عددي به دست مي آيد که به آن شاخص تنش آبي مي گويند. اگر اين شاخص بين ده هزار تا 1600 مترمکعب براي هر نفر باشد، معضل عمومي منابع آب وجود دارد و اگر بين 1600 تا هزار باشد تنش آبي وجود دارد .
    اينجاست که ضرورت جوشش هاي مردمي در برانگيختن جامعه در حفظ منابع آب روشن مي شود. پيش از کارزار گل، کمپين هاي ديگري نيز ايجاد شد که هدفشان حفظ آب بود مثل پويش دوش پنج دقيقه اي و يک ليوان آب در هر روز ذخيره کنيد که هر دو مي کوشيدند مخاطبان شبکه هاي اجتماعي را به صرفه جويي در مصرف آب ترغيب کنند. دوش پنج دقيقه اي خواسته اش کاستن از زمان استحمام بود و کمپين يک ليوان آب به دنبال بزرگنمايي ارزش حياتي يک ليوان آب مي گشت، هرچند در نهايت معلوم نشد که اين حرکت موجب تلنگر به چند نفر و تغيير سبک زندگي چه تعداد کاربر فضاي مجازي شد .
    با اين حال انوش اسفندياري، کارشناس منابع آب به ما مي گويد اين جنبش هاي خودجوش با اين که مقطعي است (و در مورد آب نمي تواند به رفع معضل کم آبي کمک کند) اما نقطه شروع خوبي است براي جلب توجه افکارعمومي به مساله آب و چه بهتر که ادامه دار باشد. محمد درويش، مديرکل آموزش و مشارکت سازمان محيط زيست نيز توضيح مي دهد موافق هر حرکت اجتماعي است که حساسيت ها نسبت به محيط زيست را برانگيزد و هر دوي اينها مي گويند گرچه اين کمپين ها عمري کوتاه همچو گل دارند، همين که هستند خوب است .
    
    افزايش تاثيرگذاري کمپين ها به چند شرط
    کمپين ها در فضاي مجازي مي آيند و مي روند، بعضي هايشان مهمان چند روز کاربران هستند و بعضي هايشان تا چند هفته هم عمر مي کنند، اما همه شان خيلي زود جوانمرگ مي شوند و به خاطره ها مي پيوندند، در حالي که مي توانند چنين نباشند. انوش اسفندياري، کارشناس منابع آب معتقد است کمپين هاي زيست محيطي بويژه آنها که بر موضوع آب تمرکز کرده اند، اگر سلسله وار چالش هاي حوزه آب را مطرح کنند نقش مهمي در فرهنگسازي و تغيير سبک زندگي مردم بازي مي کنند، چون تکرار يک پيام باعث باور آن مي شود و کم آبي در ايران و چالش هاي ناشي از خشکسالي به اين پيام هاي متوالي نياز دارد .
    محمد درويش مديرکل آموزش سازمان محيط زيست هم راز تاثيرگذاري کمپين ها از جمله پويش هاي مدافع آب را علمي بودن آنها مي داند تا کمپين ها از حالت احساسي خارج شود و دچار نقص هاي فني و مشکلات استدلالي نشود .
    کمپين ها در همه جاي دنيا محصول جوشش هاي مردمي است که مي تواند حرف هاي زيادي را نيز به کرسي بنشاند. از جمله موفق ترين آنها مي توان به چالش سطل يخ اشاره کرد که بخشي از اوقات سال گذشته بسياري از ما ايراني ها را هم همنوا با مردم جهان پر کرد. هدف اين کمپين بسيج کردن مردم جهان براي کمک به بيماران اسکلروز جانبي آميوتروفيک بود که يک موسسه خيريه در آمريکا آن را راه انداخته بود و در نهايت کمک هاي مالي قابل توجهي نيز از سراسر جهان جذب کرد .
    فضاي مجازي سفره اي پهن براي همه مردم جهان است و شبکه هاي اجتماعي بستري مناسب براي تغيير فرهنگ ها. ما نيز در ايران خشکي زده خودمان مي توانيم از اين بستر استفاده کنيم بويژه اين که آمارهاي سال 93 مي گويد ايران 64 ميليون مشترک تلفن همراه دارد و موسسه تحقيقاتي بيزينس مانيتور پيش بيني مي کند کشور ما تا سال 2017 ميلادي (2 سال ديگر) 112 ميليون مشترک تلفن همراه خواهد داشت. اگر حتي نيمي از اين افراد در شبکه هاي اجتماعي فعال باشند و نسبت به کمپين هاي زيست محيطي حساس شوند و اين که دست کم نيمي از آنها تحت تاثير پيام هاي هشداردهنده و آگاهي بخش آنها قرار بگيرند اين موضوع به نفع طبيعت ما تمام خواهد شد، مخصوصا به سود منابع آبي شکننده ما که چيزي نمانده کفگيرش به ته ديگ برسد.
    صداي کم آبي در فضاي مجازي مي پيچد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4288 به تاريخ 1/4/94، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 93 بار
    آثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نمايش
متن مطالب شماره 234-235، اسفند 1397 و فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است