|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم94/4/6: شاخص ترين گالري هاي تهران
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4292 6/4/94 > صفحه 10 (پرونده) > متن
 
      


شاخص ترين گالري هاي تهرانگالري سيحون قديمي ترين نگارخانه هنري فعال در ايران است که نقش مهمي در معرفي استعدادهاي هنري ايران داشته است. در سال ۱۳۴۵ معصومه سيحون با ياري همسرش، هوشنگ سيحون، گالري سيحون را بنيان نهادند. گالري سيحون با تلاش و مديريت معصومه سيحون، تاکنون بدون وقفه به فعاليت ادامه مي دهد و حتي درگذشت او هم نتوانست فعاليت اين نگارخانه را متوقف کند و اکنون پسرشان اين گالري را مي گرداند. حتي سيحون بتازگي شعبه دوم خود را هم در تهران راه اندازي کرده است. اين گالري از آغاز کار تاکنون بيش از ۱۵۰۰ نمايشگاه از آثار هنرمنداني مانند ژازه طباطبايي، سهراب سپهري، مسعود عربشاهي، حسين زنده رودي، رضا مافي، مکرمه قنبري و عليرضا اسپهبد برپا کرده است.
    
    گالري اثر
    حضور مستمر در دوسالانه هاي معتبر بين المللي گالري اثر را به يکي از شناخته شده ترين گالري هاي ايران بدل کرده است. اين گالري که قدمتي حدودا 15 ساله دارد، با ١٢ هنرمند ثابت کار مي کند و توانسته آثار شماري از اين هنرمندان را به موزه هاي معتبر و نيز مجموعه هاي مهم مجموعه داران بين المللي برساند. گالري اثر سال ٩٣ با نمايش آثار آيدين آغداشلو پس از ٤٠ سال و نيز نمايش يک ماهه کانسپچوال آرت «زندگي» رضا لواساني در صدر اخبار تجسمي بود. او معمولاهر سال دو سه نمايشگاهش را به نمايش آثار هنرمندان مهمان اختصاص مي دهد. مديريت اين گالري را اميد تهراني به عهده دارد.
    
    گالري گلستان
    اين گالري از منظر قدمت، دومين گالري کهنه کار داير اين روزهاي تهران است. گالري گلستان در يک فضاي کوچک تاثيراتي بزرگ در جامعه تجسمي دارد. گلستان با خلق رويداد «صد اثر صد هنرمند» در ٢٢ سال پياپي، يک رکورد باورنکردني براي يک رويداد تجسمي ايجاد کرد. سال هاي اخير گالري گلستان با برپايي نخستين نمايشگاه بسياري از هنرمندان جوان، قدمي بزرگ در معرفي نسل نوين براي جامعه تجسمي برداشته است. ليلي گلستان مديريت اين گالري را عهده دار است که فعاليتش را از سال 67 آغاز کرد.
    
    گالري بوم
    اين گالري کارکردي مشابه موزه گالري ها دارد، زيرا گالري بوم فقط مجموعه گنجينه متنوع خويش را به تماشا مي گذارد. فضاي وسيع اين گالري و چاپ کتاب هايي نفيس از هنرمنداني مانند عباس کيارستمي، پرويز کلانتري و غلامحسين نامي سبب شده او را با معتبرترين گالري هاي خصوصي در کشورهاي توسعه يافته مقايسه کنند. گالري بوم سال ٩٤ را با دو اتفاق متفاوت پرفورمنس نادر مشايخي و نمايشگاه سه استاد پيشکسوت هنر دانشگاه هاي ايران آغاز کرد تا نشان دهد شعاع فعاليتش گسترده تر از آن چيزي است که به نظر مي رسد. حالاعمر اين گالري که مديريتش را پرگل هاشم نيا به عهده دارد، سه سال شده است.
    
    موزه هنرهاي ديني امام علي
    اين موزه خرداد سال ۸۲ افتتاح و در بنايي چهار طبقه واقع شده است. همان طور که از نامش پيداست همه فعاليت هايي که در آنجا انجام مي شود مربوط به آثار ديني و مذهبي است که شامل تابلوهاي نقاشي، نقاشي هاي قهوه خانه اي و آثاري مربوط به پرده خواني در زمان هاي قديم است. آثار هنرمندان خوشنويس که در رابطه با مسائل مذهبي کار انجام داده اند از ديگر آثاري است که در اين موزه وجود دارد. در طبقه همکف اين موزه نمايشگاه هاي دوره اي برگزار مي شود که به عنوان مثال اصل پرده کعبه که به ايران هديه شده بود در اين نمايشگاه در معرض ديد عموم
    قرار گرفت.
    
    نگارخانه آريا
    برپايي نمايشگاه هاي سالانه تابلوهاي کوچک که حالاعلاوه بر نقاشي و طراحي، به رويداد تخصصي عکس هم تعميم يافته، برپايي کارگاه هاي دامنه دار تخصصي مجسمه سازي، خلق پروژه بازخواني آثار هنرمندان معاصر ايران با همکاري «گالري آب‎انبار» و... توانسته گالري آريا را به صدر اخبار تجسمي کشور تبديل کند. آريا اقبال مدير اين گالري 17 ساله است.
    
    نگارخانه ابوالفضل عالي
    اين نگارخانه که در قلب حوزه هنري واقع شده است، قدمتي هشت ساله دارد. در نگارخانه ابوالفضل عالي همه آثار تجسمي در شاخه هاي مختلف مانند نقاشي، خوشنويسي، گرافيک، تصويرسازي، تذهيب، مجسمه، کاريکاتور و... به نمايش گذاشته مي شود. اين نگارخانه بيشتر آثار هنري با گرايش هنر متعهد را ميزباني مي کند، با اين حال ميزباني از نمايشگاه هاي آزاد و عمومي را هم در دستور کار دارد. مرتضي گودرزي ديباج مدير دفتر تجسمي حوزه هنري معتقد است نسبت نمايشگاه هاي آزاد اين نگارخانه در مقايسه با نمايشگاه هاي هنر متعهد، 4 به 1 است. با اين حال او تاکيد مي کند تمايل بيشتر براي ميزباني از آثار انقلابي و ديني است. نگارخانه عالي تاکنون ميزبان نمايشگاه هايي مانند هنر عاشورا، هنر جوان، ايران 1404 و
    اسماءالحسني بوده است.
    
    گالري محسن
    اين گالري به گالري تخصصي در زمينه NEW ART لقب گرفته است. جشنواره هايي در زمينه هنرهاي ديجيتالي، برپايي مستمر پرفورمنس و ويدئو آرت، گالري محسن را به محل رجوع هنرمندان و مخاطبان مشتاق اين گونه هاي هنري بدل کرده است. احسان رسول اف به ياد برادرش که عکاس و فيلمبردار بود و در سانحه هوايي قزاقستان جانش را از دست داد، اين گالري را تاسيس کرد.
    
    نگارخانه مژده
    مژده سال ٩٣ را با برپايي نمايشگاه نقاشي و خوشنويسي در کرمان به پايان برد، ايام نوروز نمايشگاه عکس و ديجيتال آرت ١٧ هنرمند ايراني را در پايتخت ارمنستان برگزار کرد. اين گالري سال ٩٤ را با ارائه چهار اثر به حراج بونامز آغاز کرد و با برپايي نمايشگاه نقاشان بابل فعاليتش را ادامه داده است. همين توناليته جالب از شهرستان هاي ايران تا لندن و ايروان گالري مژده را در دور تازه فعاليت هايش به صدر اخبار تجسمي بازگردانده است. گالري مژده سال گذشته با تجليل از استاد منوچهر نيازي در موزه امام علي و انتشار کتابي نفيس از برگزيده ٦٠ سال نقاشي هاي او، راهي تازه در اين وادي گشوده و قرار است هر ساله چنين آيين هايي را برگزار کند. مژده طباطبايي مدير اين گالري 12 ساله است.
    
    موزه هنرهاي ديني فلسطين
    در خيابان بزرگمهر، در فاصله دو خيابان برادران شهيد مظفر (صبا) و فلسطين، ديوار به ديوار سفارت فلسطين باغ سبزي قرار دارد با يک ساختمان قديمي، ساختماني براي نمايش هنر مقاومت مردمي که براي دفاع از سرزمين اجدادي شان با اشغالگران جنگيده اند: موزه هنرهاي معاصر فلسطين. اين موزه در نخستين روزهاي سال 1385 به همت فرهنگستان هنر و با مشارکت هنرمندان ايراني و فلسطيني راه اندازي شد و از مرداد همان سال فعاليت خود را به طور رسمي آغاز کرد. ساختمان موزه مشتمل بر هشت گالري، با مساحتي حدود 700 مترمربع در سه طبقه راه اندازي و خبر افتتاح آن همزمان با بازديد رهبر معظم انقلاب از دو سالانه پوستر جهان اسلام اعلام شد.
    
    گالري طراحان آزاد
    برشي از هنر معاصر را مي توان در اين گالري يافت. قالب هاي مختلف هنري ازجمله نقاشي، پرفورمنس و ويدئو را مي توان در اين گالري انتظار داشت که به لحاظ محتوا و فرم و روايت کار معاصر محوريت دارد. رزيتا شرف جهان اداره اين گالري 12 ساله را عهده دار است.
    
    گالري ساربان
    يک گالري پنج ساله با مديريت محمد ساربان نژاد که اکنون به يکي از مهم ترين گالري هاي پايتخت بدل شده است. اين نگارخانه بيشتر در زمينه نقاشي خط و خوشنويسي سنتي ايراني اسلامي فعاليت مي کند. سال گذشته برپايي نمايشگاه خوشنويسي استاد اميرخاني همراه با برپايي نمايشگاه هايي از حبيب الله صادقي اين گالري را به پاتوق هنردوستان زيادي بدل کرد. آخرين نمايشگاه گالري ساربان هم نمايشگاه نقاشي هاي مرتضي گودرزي ديباج بود که بعد از 12 سال آثارش را در نمايشگاهي انفرادي به نمايش گذاشته بود.
    شاخص ترين گالري هاي تهران
    


 روزنامه جام جم، شماره 4292 به تاريخ 6/4/94، صفحه 10 (پرونده)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 137 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روزهاي زندگي بچه ها
متن مطالب شماره 79، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است