|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت94/5/24: محمدجواد لاريجاني:پركردن قلب رآكتور اراك با بتن تحقير ملت است
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9477
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 8450 24/5/94 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


محمدجواد لاريجاني:پركردن قلب رآكتور اراك با بتن تحقير ملت استدكتر محمد جواد لاريجاني رئيس پژوهشگاه دانش هاي بنيادي از چهره هاي كم نظيري است كه به علوم مختلف مسلط است.ايده هاي نوآورانه و گره گشاي او در زمينه هاي مختلف به ويژه سياست خارجي در ميان ديگر نظريه پردازي ها
    بسيار برجسته است.
    او در گفتگو با تسنيم دغدغه خود را در مورد هدر دادن منابع طبيعي اورانيوم و تبديل آن به زباله را صريح بيان كرده و به سئوالات فني در اين باره پاسخ داده است. او معتقد است مجلس بايد تصويب كند كه هرگونه انهدام و هدر دادن منابع طبيعي در اين باره ممنوع است.او همچنين معتقد است اگر فكر كنيم سانتريفيوژها مي چرخد پس توانمندي هسته اي داريم، اين خبط عظيمي است.
    رئيس ستاد حقوق بشر در گفتگو با تسنيم گفت: پركردن قلب رآكتور اراك با بتن نهايت تحقير يك ملت است، به نظر من حتي يك سر سوزني هم كه داريم نبايد از بين ببريم.وي در اين گفتگو تاكيد كرده است: نظام حتي يك ميليمتر از مواضع خود عليه آمريكا عقب ننشسته است.
    آنچه در ادامه مي آيد، بخشي از گفتگو با محمدجواد لاريجاني است.
    
    پاسخ محمدجواد لاريجاني به ادعاي هاشمي رفسنجاني
    محمدجواد لاريجاني با ذكر اين نكته كه «متاسفانه در داخل هم به اين قضيه(سوءاستفاده سياسي از توافق هسته اي) دقت نمي شود»، تصريح كرد: مثلاً جناب آقاي هاشمي رفسنجاني در مصاحبه اي گفته اند كه يكي از دستاوردهاي مذاكرات اين است كه «تابوي مذاكره با آمريكا شكست». اصلاً چنين تابويي هيچ وقت وجود نداشت؛ بله در دهه اول انقلاب همين دوستان به اصطلاح اصلاح طلب فعلي كه سوپر راديكال هاي آن دوره بودند، هركسي را كه صحبت از مذاكره با غرب مي كرد مي گفتند اينها سر در آخور استكبار دارند و ...؛ ولي اكنون مي بينيد كه چقدر مواضعشان تغيير پيدا كرده است.
    
     اكنون بادكنك روابط با غرب تركيد و معلوم شد داخل باد است
    وي با تاكيد بر اينكه «هيچ وقت چنين تابويي وجود نداشت كه بخواهد بشكند» افزود: البته اكنون يك مسئله بسيار خوب اتفاق افتاد و آن اينكه «بادكنك روابط با غرب تركيد» و معلوم شد در داخلش باد است!
    رئيس پژوهشگاه دانش هاي بنيادي در اين زمينه اضافه كرد: در دوره هاي مختلف در كشور مسئولاني بودند كه مي آمدند و مي گفتند بايد بنشينيم و مشكلاتمان را با آمريكا حل كنيم، و «كليد همه مشكلات همين است»، اين همان بادكنك است، كه امروز بالاخره پاره شد، و حالااتفاق جالبي افتاد و معلوم شد در اين بادكنك فقط باد بوده و به درد هيچ كدام از گرفتاري هاي ما نمي خورد. اين بايد براي مردم توضيح داده شود؛ نه اينكه بگوييم تابويي شكسته شد. مثل اينكه منافع ما پشت سدي بوده و سدش حالاشكسته شد. خير! برعكس شد، فكر مي كردند بادكنك نيست بلكه پر از الماس است اما معلوم شد داخلش فقط باد بوده است.
    تحول استراتژيك در جمهوري اسلامي پيدا نشده است/ نظام يك ميليمتر از مواضع خود عليه آمريكا عقب ننشسته است
    لاريجاني ادامه داد: اين تلقي بسيار مهم است كه بدانيم تحول استراتژيكي در جمهوري اسلامي ايران پيدا نشده است، بلكه استراتژي ما مانند گذشته پس از انقلاب اين است كه در مقابل سلطه طلبي، استكبار و ادعاي رهبري و كدخدايي آمريكا و غرب يك ميلي متر هم عقب ننشسته ايم و نمي نشينيم و تاكيد بر اين مسئله توسط مجلس هيچ منافاتي با متن توافق نخواهد داشت. بنابراين اولين جايي كه بايد سد كنيم سوءاستفاده سياسي است و اين سوء استفاده تبليغ هم مي شود و در داخل كشور هم بدون دقت تكرار مي شود.
    دومين زمينه سوءاستفاده جدي از توافق هسته اي وين/ اينكه فكر كنيم چون سانتريفيوژها مي چرخد پس توانمندي هسته اي داريم «خبط بزرگ» است.
    وي با تاكيد بر اينكه «دومين زمينه سوء استفاده از توافق هسته اي، درباره توانمندي هسته اي كشورمان است و بايد جلوي آن توسط مجلس سد شود» خاطرنشان كرد: توانمندي هسته اي ما داراي سه ركن است؛ ركن اول انسانها و نيروهاي كارآمد ما هستند، ركن دوم امكانات تكنولوژيكي است كه كسب كرده ايم و ركن سوم منابعي است كه در كشور داريم. اين سه باهم توانمندي ايجاد مي كنند؛ يعني اينكه مثلابگوييم چون سانتريفيوژها مي چرخد پس توانمندي هسته اي داريم «خبط بزرگي» است.
    اگر توافقنامه وين تصويب شد، بهترين كار اين است كه خودمان غني سازي را براي مدتي تعطيل كنيم/با روند توافق وين منابع اوليه به دست خودمان زباله مي شود.
    اين تحليلگر ارشد مسائل سياسي و امور بين الملل با اشاره به بخش هايي از توافقنامه كه مي تواند زمينه ساز سوءاستفاده جدي در زمينه توانمندي هسته اي كشورمان بشود، گفت: در اين موافقت نامه آمده است كه ما 5 هزارتا سانتريفيوژ مي توانيم در نطنز داشته باشيم كه اورانيوم را سه و نيم درصد غني سازي كنند؛ از سوي ديگر خروجي اش را قيف گذاشته و گفته اند كلاً مي توانيد 300 كيلوگرم اورانيوم غني شده داشته باشيد و اگر نتوانيم اين 300 كيلو را به ميله سوخت تبديل كنيم به شكل اتوماتيك به زباله تبديل مي شود!
    محمدجواد لاريجاني افزود: منابع اورانيوم در كشورمان محدود است و به نظر من اگر اين توافق نامه تصويب شود «بهترين كار اين است كه غني سازي را براي مدتي تعطيل كنيم». به اين دليل كه با روندي كه در توافقنامه آمده، منابع اوليه به دست خودمان زباله مي شود! حالاچه كسي است كه به ما اورانيوم بدهد؟
    
    طبق توافق وين منابع اورانيوم طبيعي خودمان را از بين برده و تبديل به زباله مي كنيم
    وي با اشاره به اينكه «توانمندي هسته اي اين نيست كه تنها سانتريفيوژها بچرخند، بلكه بايد به آنها چيزي تزريق شود و طبيعي است كه اورانيوم غني شده سرمايه بالاتري نسبت به ماده معدني است»، اظهار داشت: مطابق توافقنامه وين، ما به دست خودمان تمام منابع اورانيوم طبيعي را از بين برده و تبديل به زباله مي كنيم؛ حالابياييم داخل سانتريفيوژها فوت كنيم تا بچرخند؟ خب اين چه فايده اي دارد؟ مي خواهم تاكيد كنم صرف اينكه سانتريفيوژ بچرخد ملاك نيست.
    مجلس بايد تصويب كند كه هرگونه انهدام يا هدردادن منابع طبيعي ممنوع است/ حتي يك گرم از منابعمان نبايد هدر برود
    نويسنده كتاب درسهاي سياست خارجي تاكيد كرد: در مصوبه مجلس مي تواند -و ضروري است كه- تصويب كند: هرگونه انهدام يا هدردادن ممنوع! حتي يك گرم از داشته هاي هسته ايمان از جمله اورانيوم غني شده را نبايد به زباله تبديل كنيم. اين مقدار اورانيوم غني شده اي كه فعلاً داريم بايد به ميله سوخت تبديل شود. البته اين هم صرفاً بخاطر تعهدي است كه داديم و خود نوعي تنازل از سطح اورانيوم غني شده است زير بازگشت از ميله به اورانيوم غني شده خود كار مشكلي است. اما درباره ميله هاي سوخت هنوز تكنولوژي ما استاندارد نيست و نمي توانيم آن را در بوشهر به كار بگيريم؛ پس راه اين است كه اين تكنولوژي را استاندارد كنيم، فرض كنيم اين كار 6 ماه طول مي كشد، خب بكشد. مگر تا به حال چقدر طول كشيده است؟ راه ديگر اين است كه اساساً از دولت هاي غربي بخواهيم كه اگر مي خواهيد كار سريع تر انجام شود، بياييد كمك كنيد كه اين ميله هاي سوخت را استاندارد كنيم.
    
    خبرنگار تسنيم از محمدجواد لاريجاني پرسيد، آيا اين پيشنهاد شما مشخصا به اين معناست كه چند ماه خودمان غني سازي را كاملاً تعليق كنيم تا منابع هدر نرود؟
    لاريجاني پاسخ داد: خير، اصلاً كاري به غني سازي نداريم؛ اين اورانيوم هاي غني شده را كه فعلاً داريم يا بايد به ميله سوخت تبديل كنيم و يا بايد اكسيد كنيم. مجلس مي تواند اين را تصويب كند كه يك گرم از اورانيوم هاي غني شده نبايد به اكسيد تبديل شود؛ بنابراين ذخاير اورانيوم غني شده بايد تماماً به ميله سوخت تبديل شوند. براي اين كار مقدمه اي لازم است و آن اينكه تكنولوژي آن را ارتقا دهيم و به نظر من 6 ماه لازم داريم تا تكنولوژي تبديل اورانيوم غني شده به ميله سوخت را استاندارد كنيم. آقاي دكتر صالحي(رئيس سازمان انرژي اتمي) گفته اند يك سال يا يك سال و نيم كار دارد، غربي ها اگر واقعا دلشان مي خواهد ما زودتر كار كنيم، كمك كنند، سه ماهه هم مي شود اين كار را انجام داد. حرف من اين است كه ما نبايد منابع مان را از دست بدهيم، اينكه گفته اند شما مي توانيد غني سازي كنيد خيلي خوب است، البته اگر هم نمي گفتند اين حق ما بود و استفاده كرده و مي كنيم، اما معني اش اين نيست كه ما با دست خودمان منابع مان را زباله كنيم. ما بايد از اينها استفاده كنيم و با كمك سانتريفيوژهاي ما استفاده هاي مورد علاقه خود را داشته باشيم. منابع مان را به هيچ وجه نبايد از دست دهيم.
    
    تكنولوژي داراي يك روح است؛ نمي توانيد با آن دستوري برخورد كنيد؛ مي ميرد
    وي در ادامه سخنان خود با تاكيد بر اين نكته كه «ما در داخل كشور بايد تصور درستي از تكنولوژي داشته باشيم» خاطرنشان كرد: تكنولوژي داراي يك «روح» است، اينگونه نيست كه شما به هر شكلي آن را داشته باشيد. يك شير قدرتمند را در يك قفس حبس و يك كاسه غذا هم بگذاريد و در قفس را ببنديد و برويد؛ يك ماه ديگر كه بياييد مي بينيد كه آن شير لاغر شده و بعد از مدتي مي ميرد. ما نمي توانيم سر و ته تكنولوژي را بزنيم و بعد بگوييم كه ما تكنولوژي داريم! بله الان شير را داريم اما اگر به همان شكل عمل كنيد بعد از مدتي مي ميرد. تكنولوژي روح خود را دارد و يك مسئله كاملافني است و نمي توانيد با آن دستوري برخورد كنيد كه چپ يا راست راه برو.
    
    برخلاف گفته آقاي هاشمي، غربي ها از ما شفافيت نمي خواهند، بلكه تخريب مي خواهند
    بنيانگذار مركز مطالعات وزارت خارجه با اشاره به اظهارات هاشمي رفسنجاني در يكي از مصاحبه هاي اخير خود مبني بر اينكه «غربي ها از ما فقط شفافيت مي خواهند»، گفت: غربي ها بايد فقط شفافيت بخواهند، اما متاسفانه نابودي توانمندي ما را مي خواهند! اگر بنا باشد شفافيت ملاك باشد پس چرا در اين توافقنامه اينقدر صحبت از تخريب است؟ مثلاً از ما خواسته اند كه اورانيوم غني شده را زباله كنيم، خب به اين كه شفافيت نمي گويند. براي دستيابي به اورانيوم غني شده مقدار زيادي انرژي هدر كرده و خون جگرها خورده ايم، امكانات و منابع خودمان را هزينه كرده ايم.
    
    مسئله غرب با ما قطعا شفافيت نيست
    لاريجاني با تاكيد بر اينكه مسئله غرب با ما شفافيت نيست، خاطرنشان كرد: مسئله آنها توانمندي ايران است. مثلاً درخصوص آب سنگين اراك گفته اند بايد بازطراحي كنيم، البته اين يك بحث فني است و احتمالابرخي دوستان ما در سازمان انرژي اتمي نظر من را قبول نداشته باشند. اما به نظر من آب سنگين اراك كه با پلوتونيوم كار مي كند بايد به همين شكل باشد، چون در آن صورت مي توانيم از اورانيوم طبيعي به عنوان سوخت استفاده كنيم و اين براي ما بسيار مناسب تر است. اين رآكتور، رآكتور كشورهايي است كه هنوز درصد پيشرفته تكنولوژي(مانند تكنولوژي تبديل اورانيوم غني شده به ميله سوخت) را ندارند.
    
    اگر بناست در رآكتور اراك اورانيوم غني شده به كار ببريم نام آب سنگين به چه دردمان مي خورد؟
    وي با اشاره به اينكه گفته شده است كه رآكتور آب سنگين اراك را مي خواهيم به رآكتور ديگري تبديل كنيم كه نامش آب سنگين است ولي با اورانيوم غني شده كار مي كند، تاكيد كرد: خب اگر بناست اورانيوم غني شده را به كار بريم، نام آب سنگين به چه كار ما مي آيد؟
    
    انهدام قلب رآكتور اراك چه معنايي دارد؟
    محمدجواد لاريجاني در همين زمينه و در تشريح فني اين موضوع افزود: آب سنگين هم خنك كننده است و هم ترمزكننده نوترون ها، تا فعل و انفعالات زنجيره اي (Chain Reactions) از كنترل خارج نشوند و شرايط بحراني پايدار بماند. البته علاوه بر نوع رآكتور آب سنگين تحت فشار، انواع پيشرفته تري وجود دارند؛ مانند نمونه اي كه هندي ها با فلز توريوم(Thorium) انجام مي دهند و در طبيعت به مراتب از اورانيوم طبيعي فراوان تر است. اما همه اينها با فلسفه عدم نياز به اورانيوم غني شده كار مي كنند. البته آنچه توافق شده اين است كه در آينده با كمك غربي ها يك رآكتور مطالعاتي در حد 20 مگاوات كه در آن خنك كننده و ترمزكننده آب سنگين باشد و ضمناً سوخت آن مي تواند اورانيوم غني شده باشد، ساخته شود. در طراحي مفهومي اينها آمده است. اين يك واحد نقلي، مدرن و جالب است كه روي كاغذ است اما واحد اراك «حقيقي» است، با توان خود ما ساخته شده و به مراتب كارآمدي و كارايي فراتري دارد.
    وي ادامه داد: حالافرض كنيم ما تنازل از رآكتور اراك به اين واحد نقلي و لوكس را بپذيريم، چرا نقد را نابود كنيم؟! چند متر آنطرف تر آن واحد نقلي سوپرمدرن كه وعده مي دهند را بسازند و وقتي تحويل دادند، حالاراجع به اراك تا 10 سال توقف كامل مي دهيم. من كاملاً مطمئن هستم حتي يك قدم غربي ها در ساختن آن وعده داده شده برنخواهند داشت و فقط منتظر انهدام رآكتور اراك هستند. آن واحد آزمايشگاهي را هم اگر نياز داشتيم بايد خودمان بسازيم.
    
    تقاضاي پركردن دهليزهاي استوانه رآكتور اراك نهايت تحقير يك ملت است
    رئيس پژوهشگاه دانش هاي بنيادي با اشاره به طرح برخي مباحث تحقيرآميز در توافقنامه هسته اي، گفت: مي گويند شما آن استوانه يا VESSEL (لوله، مجرا) كه فولاد هسته اي است را از رآكتور آب سنگين اراك بيرون بكشيد و تمام دهليزهاي اين را كه به آن Calandria مي گويند همه اش را با بتن پر كنيد(The calandria will be made inoperable by filling any openings in the calandria with concrete such that the IAEA can verify that it will not be usable for a future nuclear application.) خب اين نهايت تحقير يك ملت است، چرا ما چنين كاري كنيم؟ به نظر من حتي يك سر سوزني هم كه داريم نبايد از بين ببريم. اين را بچه هاي ما ساخته اند، شما اگر نگران شفافيت هستيد بياييد ببينيد سوزن به چه دردي مي خورد؟ 24ساعته هم مانيتور كنيد. اين را نمي گويند بازتعريف؛ اين انهدام اراك است حالاجاي آن چيز ديگري ساخته مي شود كه از آن جريان نيست.
    
    مگر ديوانه ايم كه مركزي كه 80 متر زير زمين است را تبديل به آزمايشگاه كنيم؟
    لاريجاني با بيان اينكه گفته اند فردو كه 80 متر زير زمين است را تبديل به آزمايشگاه كنيم، اظهار داشت: مگر ديوانه ايم كه مركزي كه 80 متر زير زمين است را تبديل به آزمايشگاه كنيم؟ اين چه حرفي است؟ فردو جايي است كه ما غني سازي 20 درصدي انجام داديم، و بايد مركز غني سازي باشد. به نظر من نصف سانتريفيوژهاي نطنز هم بايد آنجا (فردو) برود. ما وقتي فردو را تعطيل مي كنيم بايد ببينيم منطقش چيست؟ منطق آنها(آمريكا و برخي كشورهاي اروپايي) در تقاضاي تعطيلي فردو اين است كه ما آنجا قايم مي شويم و اگر آنها خواستند ما را ببينند نمي توانند؛ ولي اينكه حرف مفتي است؛ ما به آنها مي گوييم شما بياييد فردو را ببينيد.
    وي با تاكيد بر اينكه منطق واقعي غربي ها درباره فردو اين است كه اگر خواستند يك زماني از طريق نظامي مراكز هسته اي ما را بزنند، ديگر مركزي زير زمين نداشته باشيم كه زدن آن آسان باشد، اظهار داشت: اقلاً در اين موافقت نامه بايد جايي باشد كه در مقابل تبديل فردو به آزمايشگاه، هرگونه تهديد نظامي عليه كشورمان موقوف و ممنوع باشد. خب اين را در مصوبه مجلس بياوريم. اينكه كاري ندارد. ما بايد زحمت بكشيم و متن خوبي را در كنار توافقنامه به عنوان فكت شيت تصويب كنيم.
    اين كارشناس برجسته مسائل سياسي و امور بين الملل گفت: من ضمن قدرداني از زحمات دوستانمان در دولت مي خواهم بگويم كه مجلس و نهادهاي قانوني مثل شوراي عالي امنيت و حتي شوراي نگهبان نبايد وظيفه شان را فراموش كنند. بايد در اين زمينه و براي تهيه فكت شيت بسيار مهم، زحمت بكشند، اين بحث مهمي است.
    لاريجاني با بيان اينكه «توانمندي هسته اي كشور بايد حفاظت شود و اين حفاظت در توانمندي صرفاً اين نيست كه چرخ سانتريفيوژ بچرخد» خاطرنشان كرد: بعد از اين تواق نامه اگر بناست كه ما منابع طبيعي خود را garbage (زباله) كنيم، اصلاً غني سازي حرام است. منابع ارزشمند اورانيوم طبيعي را نبايد تبديل به زباله كنيم. هيچ آدم عاقلي چنين كاري مي كند؟ پس بهتر است همه را متوقف كنيد. اتفاقاً غربي ها مي خواهند بگويند متوقف نكنيد! شايد بعداً بگويند حتما بايد كار كنيد تا منابعتان تبديل به زباله شود! مي خواهم بگويم نكات ظريفي در توافقنامه وجود دارد كه بايد به آن توجه جدي صورت گيرد.
    محمدجواد لاريجاني:پركردن قلب رآكتور اراك با بتن تحقير ملت است
    


 روزنامه رسالت، شماره 8450 به تاريخ 24/5/94، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 234 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي تحولي: روانشناسان ايراني
متن مطالب شماره 58، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است