|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق94/8/14: صداي زنانه يا كيفيت تدريس؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2440 14/8/94 > صفحه 16 (جامعه) > متن
 
      


صداي زنانه يا كيفيت تدريس؟
ماجراي اخراج استاد فيزيك دانشگاه خواجه نصير به دليل تن صدا ادامه دارد

نويسنده: شهرزاد همتي

١١ اسفندماه سال ١٣٩٣، اولين بار گزارش اخراج استاد دانشگاه خواجه نصير طوسي، به دليل داشتن آهنگ صداي زنانه، در روزنامه «شرق» منتشر شد. داستان دکتر قاسم اکسيري فرد، نابغه علم فيزيک که به يک باره از هيات علمي دانشگاه خواجه نصير کنار گذاشته شد و ادعاي وي مبني بر اينکه اخراج او فقط به دليل آهنگ زنانه صداي وي بوده است، در رسانه هاي مختلف انعکاس پيدا کرد. از همان روزها بود که قاسم اکسيري فرد ايستاد تا درباره مشکلي که پيش آمده صحبت کند. به ادعاي خودش بارها از ورودش به دانشگاه خواجه نصير جلوگيري شد، هدف عتاب افراد بسياري قرار گرفت؛ اما از پا ننشست. اکسيري فرد مدعي است با اين اتفاق حيثيت او زير سوال رفته و او فقط به دنبال بازپس گيري حيثيت علمي و فردي خود به عنوان يک انسان است. خبرهاي تدريس خياباني او در پياده رو دانشگاه خواجه نصير و مصاحبه هاي او با نشريات مختلف، تيتر يک بسياري از رسانه ها شد و بعد از مدتي او تصميم گرفت، سکوت کند و بنا به رسم زمانه، آرام آرام ماجراي نابغه فيزيک و صداي نازکش از اذهان پاک شد؛ اما در چند روز اخير، دوباره او ميهمان ما بود. با همان کوله پشتي و پيراهن سفيد و عينک مستطيلي مشکي. اکسيري فرد آرام و منقطع داستان روزهاي اخيرش را تعريف کرد و از وعده هايي صحبت کرد که با وجود سکوت او هنوز عملي نشده اند.
     در تحريريه «شرق»، پشت ميز گروه اجتماعي، استاد فيزيک نشسته بود و به حرکت تايمر ضبط صوت نگاه مي کرد؛ بعد چشمش را بست و داستانش را آغاز کرد: «به من قول هاي گوناگوني داده اند. داخل خود دانشگاه خواجه نصير راهم نمي دهند. وزارت علوم پرونده اي را درباره من تشکيل داد. دفتر رسيدگي به شکايات و بازرسي وزارت علوم پرونده اي را تشکيل و پيشنهادي ارائه کرد. اولين پيشنهاد، بازگشت من به محل کارم يا استخدام من در دانشگاه هاي ديگر بود. در ارديبهشت ماه سال جاري، دکتر فرهادي، وزير علوم، پارافي بر اين نامه نوشتند که براي استخدام من سريعا اقدام شود. اين نامه به رياست هيات جذب دانشگاه ها در وزارت علوم دکتر رضوان طلب نوشته شده بود». مطابق ادعاي دکتر رضوان طلب، ايشان مشورتي با رياست دانشگاه خواجه نصير داشتند و به اين نتيجه رسيدند که من براي عضويت در هيات علمي مناسب نيستم. دليل ذکرشده از طرف آنها نيز اين بود که من موضوع را بيان کرده و اعتراض کردم. يعني فقط به دليل اعتراضم شايستگي حضور در هيچ دانشگاهي را ندارم». وي در ادامه تصريح مي کند: «حدودا يک ماه ونيم بعد من با دکتر فرهادي ملاقات کردم و دکتر فرهادي از اينکه هنوز به پاراف ايشان ترتيب اثر داده نشده است، تعجب کردند. ايشان صراحتا بيان کردند کميته احراز صلاحيت هاي عمومي شان ورود به مسائل تخصصي را ندارد؛ يعني اين کميته به هيچ وجه نمي تواند بگويد چه پژوهشگري خوب پژوهش مي کند و چه استادي خوب درس مي دهد. علاوه براين، نامه اي را جداگانه به رئيس هيات جذب نوشتند تا من دوباره به سر کار برگردم، اما هنوز ترتيب اثر داده نشده است».
     اکسيري فرد چند دقيقه سکوت مي کند، عرق هاي درشت کنار صورتش را پاک مي کند و بعد با لبخند مي گويد: «من در اواخر ترم قبل به تدريس فيزيک در خيابان ها پرداختم. حدود يک ماه نزديک دانشگاه بودم و بعد از آن تابستان از دفتر حقوق بشر قوه قضائيه با من تماس گرفتند و گفتند از طرف مقامات بين المللي نامه اي درباره من به دکتر محمدجواد لاريجاني، سخنگوي قوه قضائيه، نوشته اند. ايشان پيگيري کردند و صراحتا به من قول دادند با کمک قوه قضائيه، حکم دانشگاه لغو خواهد شد و از من تقاضا کردند، ديگر در خيابان نايستم. مطابق قراردادي که با من منعقد کردند، فعلاتا آخر اسفندماه در پژوهشگاهي کار مي کنم. اين قرارداد، البته بدون عنوان و غيرقابل تمديد است».
     علاوه بر اين، دانشجوها هر ترم يک ارزشيابي رسمي دارند و طبق ارزشيابي رسمي دانشجويان هم، من يکي از اساتيد خوب بودم و هيچ وقت کلاس هاي من خالي نبود. حدس من اين است اين کميته از پاسخ هاي من به سوالات ديگر خوشش نيامده بود و هيچ ايرادي از من نتوانستند بگيرند؛ اما چون عقايد من را دوست نداشتند، يک بهانه پيدا کردند.
     اين استاد فيزيک مي گويد بارها پيش پدر علم حنجره ايران، دکتر فريد، رفته تا او حنجره اش را عمل کند، اما وي از اين مسئله امتناع ورزيده و گفته حنجره اش مشکلي ندارد.
     اما دکتر خاکي صديق، رياست دانشگاه خواجه نصير، نيز در گفت وگو با «شرق» داستان را از نگاه خودش تعريف مي کند. او مي گويد: «ايشان از ابتدا ادعا کرده است، عدم تمديد قرارداد وي با دانشگاه خواجه نصير به دليل لحن و تن صدا بوده است و ما از همان روز اول تکذيب کرديم. چنين چيزي اصلاحت ندارد و من حتي چند بار به خود ايشان گفتم زماني که ايشان چندين بار در جلسه با ما حضور داشتند تا استخدام شوند، مگر صداي شان را نشنيده بوديم؟ آيا کسي درباره صداي آقاي اکسيري فرد به ايشان ايرادي گرفت؟ ايشان برداشتي دارد از صحبت يکي از همکاران. وي فکر مي کند منظور اين فرد تن صدايش بوده است». خاکي صديق با تاکيد بر اينکه اکسيري فرد هيچ مستندي دال بر اينکه دانشگاه به دليل تن صدا قرارداد وي را تمديد نکرده است، ندارد مي افزايد: «ما براساس عملکرد حرفه اي و دانش فرد است که تصميم مي گيريم. اينها معيارهاي ما براي سنجش افراد در دانشگاه هاست. ما براساس تن صدا، قد، وزن و رنگ مو کسي را قضاوت نمي کنيم و اصلابه خودمان اجازه نمي دهيم. شما شنيده ايد قرارداد کسي را به دليل قد کوتاه يا بلند لغو کنند؟»
     وي در پاسخ به اين سوال که ممکن است دليل عدم تمديد قرارداد با دکتر اکسيري فرد، مسائل اعتقادي وي باشد، نيز افزود: «من تا آنجايي که مي دانم چنين ادعايي نيست که ايشان به خاطر اعتقادات قراردادشان تمديد نشده باشد. بايد براي اين ادعا يک دليل مستند داشت».
     وي همچنين درباره نظر دانشجويان درباره نحوه تدريس دکتر اکسيري فرد نيز مي افزايد: «در ارتباط با نظرات دانشجويان، من نمي دانم. چون آنها به من مراجعه نکرده اند. اما دانشکده فيزيک ما از ابتدا با جذب ايشان مخالف بود و الان هيچ کدام از همکاران دانشکده فيزيک ايشان را تاييد نمي کنند. از همان پارسال نامه اي دادند و شوراي دانشکده فيزيک ايشان را نپذيرفته است. اما درباره دانشجويان کلاس اطلاعي ندارم».
     دکتر خاکي صديق با بيان اينکه دانشگاه ترجيح مي دهد به دليل حفظ شان علمي دانشگاه و اساتيد در اين مسائل سکوت کند، نيز تاکيد مي کند: در همان ابتداي ماجرا، دانشگاه خواجه نصير يک بيانيه رسمي نيز منتشر و نظر خود را اعلام کرد. من فکر نمي کنم هيچ دانشگاهي در ايران کسي را به خاطر تُن صدا يا به خاطر رنگ مو يا بلندي قد لغو قرارداد کند. اولين باري که به ايشان گفته شد تمديد قرارداد نمي شويد و چند ماه فرصت داريد که جاي ديگري را براي کار انتخاب کنيد، ايشان مي توانست به دانشگاه هاي ديگري مراجعه کند. گفته مي شود ايشان يکي از بهترين هاي فيزيک ايران است، چرا از اين پتانسيل استفاده نکرد؟ دانشگاه نبايد وارد اين بازي هاي رسانه اي شود».
     همچنين دکتر رضوان طلب رئيس کميته جذب وزارت علوم در گفت وگو با روزنامه «شرق»، با رد ادعاي دکتر اکسيري فرد مبني بر نقل قول وي درباره صحبت و مشورت دکتر رضوان طلب با دکتر خاکي صديق مبني بر جذب مجدد اين استاد فيزيک، در پاسخ به اين سوال که امکان دارد يک استاد دانشگاه به دليل مشکلات فيزيکي و جسماني از تدريس بازداشته شود، اظهار کرد: « اين ادعا را با عقل و تدبير محک بزنيد. آيا امکان دارد دانشگاهي يک استاد را، آن هم در دانشگاهي حرفه اي، به دليل تن صدا اخراج کند؟ شايد حداقل پنج مرتبه در جلسه معاونان وزارتخانه اين مسئله مطرح شده و دکتر فرهادي دستور داده اند اگر واقعا مشکل صداي ايشان است، من به سادگي مجراي صوتي ايشان را تغيير خواهم داد! هيچ سندي از طرف دکتر اکسيري فرد مبني بر اين ادعا به دست ما نرسيده است. اين اظهارات نه صادقانه است و نه با منطق جور در مي آيد». وي تاکيد کرد: «مسلم است فردي که يک محروميتي پيدا کرده براي حصول به نتيجه تلاش کند، همچنين ادعاي مشورت من با دکتر خاکي صديق خلاف واقع است. ايشان رفتارهايي براي پيگيري پرونده اش داشته است که شانيت اساتيد را زير سوال مي برد. مثلانمرات همه دانش آموزان را ٢٠ رد کرده است. يا جلوي در دانشگاه کلاس گذاشته و افراد را جمع کرده است. ما مي گوييم شان يک استاد دانشگاه اين نوع ناهنجاري هاي رفتاري نيست. براي پيگيري اين مسائل ما همه تابع عقل و منطق هستيم».
     وي در پايان اضافه مي کند: «آيا به نظر مي رسد که ما درباره جذب اعضاي هيات علمي آن قدر نادان هستيم که به دليل زنانه بودن صداي کسي، وي را از تدريس باز بداريم؟ براي ما انتقال مفهوم علمي بسيار مهم است نه تن صدا. ايشان رفتارهاي درستي نداشته اند. رفتارهاي وي با دانشجويانش و براي اداره کلاس مناسب نبوده است. مثلادر نماز جماعت بلندگو را گرفته و با دانشجويان صحبت کرده و جو را به هم ريخته و مشکلش را بيان کرده. ما اعلام کرديم، يک استاد بايد مهارکننده کلاس باشد. حتي اگر دانشگاه صلاحيت هاي علمي شما را تاييد کند ما قادر به تاييد صلاحيت عمومي شما نخواهيم بود».
     اکسيري فرد در آستانه ازدواج است و مي گويد اين ماجرا و بي کاري يک ساله، زندگي شخصي او را به شدت در فشار قرار داده است و او مي خواهد از رئيس جمهوري درخواست کند ترتيبي اتخاذ شود که تمام کميته هاي صلاحيت هاي عمومي ملزم شوند در صورت حکم به رد صلاحيت يک شهروند، براي دستيابي به شغل يا حقي، تصميم گيرندگان با امضاي خود به صورت کتبي، شهروند ردصلاحيت شده را مطلع کنند بر اساس کدام ماده قانوني و بر اساس چه مستنداتي به رد صلاحيت او حکم داده اند... . او مي گويد هيچ وقت سر کلاس از طرف دانشجويانش مورد تمسخر واقع نشده، هيچ وقت هم تا پيش از اين فکر نمي کرده که زنگ صداي زنانه دارد. اين مسئله زماني براي او مهم مي شود که کميته احراز صلاحيت هاي عمومي دانشگاه خواجه نصير اين حکم را در ١٠ شهريور به او زباني بيان کرده است. او مي گويد کميته گرانش و هسته اي دانشگاه خواجه نصير با تمديد قرارداد وي موافق بود. علاوه بر اين شوراي آموزشي دانشکده فيزيک هم در نامه اي اداري و رسمي به دانشگاه اعلام نياز به حضور من کرده بود.
     دکتر اکسيري فرد مستندات خود را در دفتر «شرق» به امانت مي گذارد و منتظر اين است که يک اتفاق، دوباره همه چيز را به روال عادي برگرداند.
    صداي زنانه يا کيفيت تدريس؟ / ماجراي اخراج استاد فيزيک دانشگاه خواجه نصير به دليل تن صدا ادامه دارد
    


 روزنامه شرق، شماره 2440 به تاريخ 14/8/94، صفحه 16 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 159 بار
    آثار ديگري از "شهرزاد همتي"

  شكايت ناظم آزارگر از خانواده دانش آموزان / خانواده هاي شاكي پرونده مدرسه معين به دادگاه فراخوانده شدند
شهرزاد همتي، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  افراط در استيضاح / بررسي «شرق» از تلاش برخي نمايندگان براي استيضاح وزير آموزش وپرورش
شهرزاد همتي، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  آرامش در بازارهاي سياه / گزارش «شرق» از تاثيرات تورم بر بازار مواد مخدر
شهرزاد همتي، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  اميد خطرناك / گفت و گو با محمدجواد غلامرضا كاشي درباره ابعاد اجتماعي اعتراضات اخير
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  ماجراي عجيب حبيب و كليه اش
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of health, Safety and environment
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است