|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق94/11/7: ١٦٦ نامزد براي ٨٨ كرسي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3394
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2506 7/11/94 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


١٦٦ نامزد براي ٨٨ كرسي


نويسنده: مرجان توحيدي

گروه سياست: روز گذشته فضاي مجازي پر شده بود از تصاوير او. هرکس عکسي را انتشار داده، توضيحي را نوشته و خاتمه مطلبش را هم به شعري مزين کرده بود؛ اما همه اينها بازگوکننده يک خبر بود. آن هم احرازنشدن صلاحيت نوه امام خميني(ره) براي خبرگان پنجم؛ انتخاباتي که در مقايسه با دوره هاي گذشته خبرگان با اين حجم از ثبت نام کننده؛ يعني ٨٠١ داوطلب، تقريبا بي سابقه بود. تا آنجا که اعتراض آيت الله احمد جنتي، دبير شوراي نگهبان هم بلند شده بود که چرا اين شورا را به زحمت مي اندازند.
    بااين حال همه اين ٨٠١ نفر به رقابت فراخوانده نشدند. از اين ميان به روايت سيامک ره پيک، سخنگوي هيات مرکزي نظارت بر انتخابات، ٥٣٧ نفر به آزمون اجتهادي دعوت شده بودند و البته تعدادي هم بودند که از نظر شوراي نگهبان نيازي به حضور در آزمون نداشتند. به گفته ره پيک ١٥٠ نفر در آزمون غايب بوده اند. يعني ٣٨٧ نفر شرکت کرده اند. ١٥٨ نفر از نمايندگي مجلس خبرگان انصراف داده و ١١٨ نفر غيرمجاز تلقي شده اند. به گزارش ايرنا،٢٠٧ نفر ردصلاحيت شده اند و در نهايت ١٦٦ نفر از داوطلبان خبرگان تاييد شده اند. از اين تعداد، ٣٦ نامزد سهم تهران است. اگرچه بين عدد ٣٦ و ٣٧، بين رئيس ستاد انتخابات تهران و قائم مقام وزير کشور يعني حسينعلي اميري اختلاف نظر وجود دارد. اميري تاييدشده هاي تهران را ٣٧ نفر اعلام کرده اما چاووشي اين آمار را ٣٦ نفر اعلام کرده است. اين تعداد هم به گفته چاووشي از بين ١٦٩ نفر ثبت نامي، تاييد شده اند که صلاحيت ١٠٥ نفر رد و ٢٨ نفر هم انصرف داده اند.
    
     مقايسه آمار اين دوره و دوره قبل
     به گفته ره پيک، از مجموع ٨٠١ نفري که در اين دوره از انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده بودند، تعدادي از داوطلبان غيرمجاز تلقي شدند و اين افراد غيرمجاز کساني بودند که يا تحصيلات حوزوي نداشتند يا انصراف دادند يا در آزموني که اعلام شد غايب بودند که مجموع اين افراد بيش از ٤٢٠ نفر است. او گفته مابقي داوطلبان که ٣٧٣ نفر بودند، از بين آنها ١٦٦ نفر تاييد شده و ٢٠٧ نفر تاييد نشدند. ره پيک در يک درصدگيري گفته است که در اين دوره ٤٥ درصد از داوطلبان نمايندگي مجلس خبرگان تاييد صلاحيت شده اند که با توجه به آمار ادوار گذشته يعني دوره چهارم، درصد تاييد افراد در اين دوره بالاتر است. او سپس با نگاهي مقايسه اي به ادوار گذشته چنين گفته است: «در اين دوره ١٦٦ نفر براي نمايندگي مجلس خبرگان تاييد شدند درحالي که در دوره گذشته ١٤٦ نفر و در دوره قبل از آن يعني دوره سوم مجلس خبرگان ١٦٠ نفر تاييد شده بودند. در اين دوره اگر کساني که انصراف دادند يا در آزمون غايب بودند را کنار بگذاريم، ٢٠٧ نفر عدم تاييد داشتيم درحالي که در دوره گذشته تعداد ٢١٩ نفر تاييد نشده بودند لذا اين آمار قابل مقايسه است و نشان مي دهد که يک روند نسبتا مشابهي نسبت به دوره هاي گذشته وجود داشت».
    
     فرصت ٣ روزه براي اعتراض
     آن ٢٠٧ نفر ردصلاحيت شده هم طبق اطلاعيه هيات مرکزي نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان سه روز براي ثبت اعتراض فرصت دارند؛ يعني از هشتم تا دهم بهمن ماه. طبق اين اطلاعيه، «براساس تبصره (٢) ماده (١٦) قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبري» نامزدها مي توانند حداکثر ظرف مدت سه روز از تاريخ ٨/١١/٩٤ تا ١٠/١١/٩٤ در وقت اداري به آدرس تهران، بزرگراه بسيج، خيابان هجرت، ورزشگاه تختي، مراجعه و پس از دريافت فرم، شکايت خود را تنظيم و پس از تحويل، رسيد دريافت کنند». به گفته چاووشي، در روز ٢١ بهمن، ليست نهايي داوطلبان تاييدصلاحيت شده از سوي شوراي نگهبان به فرمانداري مرکز حوزه انتخابيه استان تهران ابلاغ و در قالب آگهي عمومي منتشر خواهد شد.
    
     حذف زنان در خبرگان
     يکي ديگر از رکوردهاي اين دوره، ثبت نام ١٦ زن بود که از آن ميان هشت نفر به آزمون اجتهادي دعوت شده بودند. بااين حال شش نفر در روز آزمون شرکت کردند که هيچ کدام از آنها تاييد نشدند.
    
     چهره هاي تهراني
     اما اين دوره از انتخابات خبرگان هم به لحاظ تعداد ثبت نامي ها توانست رکوردي را به نام خود ثبت کند و هم به لحاظ چهره هايي که حاضر شدند و رد يا تاييد شدند، در نوع خود درخورتوجه بود. حوزه تهران ١٦ کرسي در مجلس خبرگان دارد که براي آن ١٦٩ نفر ثبت نام کرده بودند. ١٠٥ نفر آنها رد شدند و ٢٨ نفر هم انصراف دادند.
     در ميان ثبت نامي ها اما چهره هاي آشناي زيادي ديده مي شد. از آن جمله مي توان به اکبر هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت، حسن روحاني، رئيس جمهور، سيدحسن خميني، نوه امام راحل، سيدمحمد موسوي بجنوردي، نزديک به بيت امام، محمدتقي مصباح يزدي، محمد محمدي ري شهري، وزير سابق اطلاعات، محمدعلي تسخيري، مشاور رهبري، محمود علوي، وزير اطلاعات، امامي کاشاني، امام جمعه موقت تهران، سروش محلاتي، استاد حوزه، محسن قمي، عضو شوراي انقلاب فرهنگي، مجيد انصاري، معاون پارلماني رئيس جمهور، محسن غرويان، استاد حوزه و دانشگاه، احمد جنتي، دبير شوراي نگهبان، دري نجف آبادي، امام جمعه اراک، سيدرضا تقوي، رئيس شوراي ائمه جمعه، محمد يزدي، رئيس خبرگان رهبري، باقر مهدوي کني، رئيس دانشگاه امام صادق، موحدي کرماني، امام جمعه موقت تهران، ناصر سقاي بي ريا، مشاور احمدي نژاد، محسن اسماعيلي، عضو شوراي نگهبان، حميد شهرياري، معاون قوه قضائيه، مهدي طائب، رئيس قرارگاه عمار، محي الدين حائري شيرازي، عضو سابق خبرگان، محمد غرضي، وزير اسبق ارتباطات، روح الله حسينيان، عضو جبهه پايداري و مرتضي آقاتهراني، عضو جبهه پايداري، اشاره کرد. از ميان اين چهره ها صلاحيت سيدحسن خميني احراز نشد. از بين احرازنشدگان همچنين مي توان به مهدي طائب، مرتضي آقاتهراني اشاره کرد. طائب و آقاتهراني از جمله غايبان آزمون اجتهادي بودند و خبرگزاري تسنيم، علت ردصلاحيت آنها را غيبت در آزمون اعلام کرده است.
     ناصر سقاي بي ريا نيز از روحانيوني است که در دولت احمدي نژاد شناخته شد. بي ريا هم اکنون سخنگوي جبهه پايداري است. بي ريا درباره تاييد يا ردصلاحيتش به «شرق» گفت که مصاحبه نمي کند. او از کساني بود که در آزمون اجتهادي شرکت کرده بود.محمد سروش محلاتي به «شرق» گفته که احتمال مي دهد رد شده باشد، اما پيگيري هم نخواهد کرد. مجيد انصاري معاون پارلماني دولت هم درباره اخبار منتشرشده درباره بررسي صلاحيتش گفته که فعلادر موقعيت پاسخگويي نيستم. محسن غرويان که خبر رد صلاحيت او در سايت هاي خبري آمده هم گفته است که از هيچ مرجعي به صورت رسمي و کتبي خبري مبني بر تاييد يا رد صلاحيتم دريافت نکردم. اگر فرصتي داشتم اين خبر را از مراجع رسمي پيگيري مي کنم.
     يکي از نزديکان آيت الله قمي نيز در پاسخ به اين پرسش که آيا صلاحيت ايشان تاييد شده است يا خير با تاکيد بر اينکه فعلاقصد پرداختن به اين موضوع را نداريم گفته است که وضعيت خوب است.
     سيدمحمد غرضي با ابراز بي اطلاعي از اخبار منتشر شده نسبت به رد صلاحيتش در انتخابات مجلس خبرگان، با بيان اينکه در اين زمينه چيزي به من ابلاغ نشده است گفته است: قصد دارم جهت حضور در آزمون ديگر با شوراي نگهبان رايزني کنم.
     آيت الله سيدمحمد موسوي بجنوردي، پدر همسر سيدحسن خميني که در اين دوره از تهران ثبت نام کرده بود، اگرچه نامش در ميان ردشده ها به چشم مي خورد، اما دفتر او اعلام کرد که هنوز مطلبي مبني بر تاييد يا ردصلاحيت آيت الله موسوي بجنوردي اعلام نشده است. سيدرضا تقوي رئيس سياست گذاري شوراي ائمه جمعه و محي الدين شيرازي هم جزء انصراف دهندگان بودند. همچنين حجت الاسلام کاظم صديقي، امام جمعه موقت تهران هم جزء ثبت نامي هاي تهران بود که وضعيت صلاحيت او در فضاي مجازي احراز نشده اعلام شد؛ اگرچه به صورت رسمي اين خبر تاييد نشده است. حسن نمازي از جوان ترين اعضاي خبرگان فعلي که دوره قبل از حوزه آذربايجان غربي نامزد شده بود، براي اين دوره از تهران ثبت نام کرد که صلاحيت او رد شده است. شرح در گزارش مي آيد.
    
     برشي از زندگي چهره هاي نام آشنا در تهران
     در ميان اسامي تاييد صلاحيت شده در تهران، اسامي کساني مثل آيت الله ابراهيم اميني، آيت الله باقري کني، حجت الاسلام بطحايي، آيت الله تسخيري، آيت الله احمد جنتي، محمدصادق حائري، آيت الله دري نجف آبادي، آيت الله محمدتقي مصباح يزدي، محسن اسماعيلي عضو حقوق دان شوراي نگهبان آيت الله محمد يزدي، عضو شوراي نگهبان، حميد حوالي شهرياري معاون رئيس قوه قضائيه، مهدي هادوي مقدم و سيدابوالفضل ميرمحمدي ديده مي شود. در اينجا نگاه کوتاهي به زندگي برخي از اين چهره هاي نام آشناي تاييدشده خواهيم داشت.
    
     اکبر هاشمي رفسنجاني
     آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت است که سابقه عضويت در ادوار چهارگانه خبرگان را در کارنامه خود دارد. هاشمي علاوه بر اين در سال ٨٦ و در پي فوت آيت الله مشکيني، رئيس سنتي خبرگان توانست در رقابت با آيت الله احمد جنتي بر کرسي رياست تکيه بزند. با آمدن آيت الله مهدوي کني به صحن خبرگان در سال ٨٩ اما، هاشمي از رقابت با آن مرحوم انصراف داد. حالاهاشمي براي بار پنجم از حوزه تهران اعلام نامزدي کرده و صلاحيتش تاييد هم شده است.
    
     حسن روحاني
     حجت الاسلام حسن روحاني که هم اکنون در قامت رئيس جمهوري ظاهر شده است، در انتخابات ميان دوره اي دوره سوم خبرگان، از حوزه سمنان وارد خبرگان شد. او در خبرگان چهارم هم از حوزه تهران وارد خبرگان شده است.
    
     محمدتقي مصباح يزدي
     مصباح يزدي هم از جمله نمايندگان ادوار چهارگانه مجلس خبرگان است که براي دور پنجم از تهران اعلام آمادگي کرده است. او بنيان گذار و مدير موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) است. مصباح يزدي البته تئوريسين تز حکومت اسلامي است که تقريرات متعددي در اين زمينه و البته فلسفه دارد. از مصباح يزدي به عنوان يکي از گزينه هاي نامزدي رياست خبرگان در اجلاسيه هفدهم نام برده مي شد. اگرچه او خود را در معرض راي قرار نداد.
    
     محمد محمدي ري شهري
     ري شهري، اولين وزير اطلاعات جمهوري اسلامي بعد از تاسيس وزارت اطلاعات است. از سمت هاي مهم ري شهري قبل از وزارت اطلاعات، رياست دادگاه انقلاب ارتش و حاکم شرع دادگاه هاي انقلاب اسلامي بود. از مهم ترين پرونده هاي ري شهري مي توان به ماجراي کودتاي نوژه و کشف آن اشاره کرد. ري شهري هم اکنون توليت آستان شاه عبدالعظيم را برعهده دارد. ري شهري در سال ٨٨ از سمت خود کناره گيري کرد. او گفته بود که قبلاهم اين پيشنهاد را ارائه کرده، اما با موافقت مقام معظم رهبري مواجه نشده است. او ٢٠ سال در اين جايگاه حضور داشت.
    
     محمود علوي
     محمود علوي وزير اطلاعات دولت روحاني است که از دوره چهارم از تهران در عضويت اين مجلس است. علوي در انتخابات نهم مجلس و نيز ميان دوره اي همان مجلس نامزد انتخابات شده بود که از سوي شوراي نگهبان رد صلاحيت شد.
    
     محمد يزدي
     آيت الله محمد يزدي رئيس فعلي خبرگان است که سابقه عضويت در ادوار چهارگانه خبرگان را دارد. محمد يزدي در اواخر همين دوره يعني دوره چهارم و در اجلاسيه هفدهم بعد از مرگ آيت الله مهدوي کني، براي رياست با هاشمي رفسنجاني به رقابت پرداخت و توانست پيروز ميدان شود. اين يکي از رقابتي ترين انتخابات دروني خبرگان بود که براي آن آيت الله محمد مومن هم نامزد شده بود و قرار بود که هاشمي شاهرودي هم نامزد شود که البته انصراف داد.
    
     باقري کني
     آيت الله محمدباقر باقري کني برادر مرحوم آيت الله محمدرضا مهدوي کني است. او قائم مقامي سرپرست کميته هاي انقلاب اسلامي و معاونت وزير کشور در زمان وزارت کشور برادرش آيت الله مهدوي کني بود. او در دور اول و دوم و چهارم خبرگان رهبري از حوزه تهران در اين مجلس حضور داشته است. باقري کني، از ابتداي تاسيس دانشگاه امام صادق تا کنون به عنوان عضو هيات علمي و قائم مقام دانشگاه مشغول به فعاليت است. پسر او علي باقري معاون سعيد جليلي در زمان دبيري او بر شوراي عالي امنيت ملي بود.
    
     خراسان رضوي
     علم الهدي

     سهم خراسان رضوي از صندلي هاي قرمزرنگ خبرگان شش کرسي است. اما از اين حوزه ٤٧ نفر براي اين دوره از خبرگان ثبت نام کردند که ٢٨ نفر رد شدند. هفت نفر انصراف داده و صلاحيت ١٢ نفر هم تاييد شده است که اين ١٢ نفر عبارت اند از احمد حسيني، سيدمجتبي حسيني، محمدمهدي سعيدي گلپايگاني، حسن عالمي، محمد عباسي آهويي، هادي عباسي آهويي، محمدهادي عبده خدايي، سيداحمد علم الهدي، علي قرباني، سيدمحمود مدني بجستاني، علي محمدي و سيدمحمد هاشمي شاهرودي.شايد شاخص ترين چهره ها از ميان اين ١٢ نفر، سيد احمد علم الهدي امام جمعه مشهد باشد که به واسطه نوع اظهاراتش مورد توجه رسانه ها قرار مي گيرد. او معمولانسبت به موضوعات فرهنگي، حجاب و اين اواخر مباحث مربوط به سياست خارجي و ديپلماسي مواضعي را اتخاذ مي کند که البته با واکنش هايي هم همراه است. به عنوان نمونه از نظر آيت الله علم الهدي کنسرتي که در آن منکرات نباشد، وجود ندارد. او اين مطلب را به خبرگزاري تسنيم گفته بود. يا در اظهار نظري در گردهمايي مسئولين ستادهاي نماز جمعه استان ائمه جمعه هر شهر در نقش امام زاده آن شهر دانسته بود که ازجمله پربازديدترين اخبار بود. آيت الله علم الهدي کل شهر مشهد را حرم امام رضا مي داند و از اين رو معتقد است نبايد به اين شهر، تفريحي و گردشي نگاه شود يا کنسرتي در آن برگزار شود. وي از منتقدين سياست هاي فرهنگي و خارجي دولت روحاني به شمار مي رود.
    
     هاشمي شاهرودي
     سيدمحمود هاشمي شاهرودي رئيس سابق قوه قضائيه از ديگر چهره هاي شاخصي است که از اين حوزه انتخابيه براي خبرگان پنجم اعلام حضور کرده است. هاشمي شاهرودي در سال هاي ٧٨ تا ٨٨ رياست بر قوه قضائيه را عهده دار بود. سيد محمود هاشمي شاهرودي در سال ١٣٧٢ از پدر و مادري ايراني در کربلامتولد شده است. آيت الله شاهرودي از سال ١٣٧٣ تا قبل از انتصاب به سمت رياست قوه قضائيه، از فقهاي شوراي نگهبان بود. بعد از پايان دوره ١٠ ساله خود در سمت رياست قوه قضائيه، با حکم مقام معظم رهبري، به عضويت شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت درآمد. او از نمايندگان فعلي مجلس خبرگان است که به تازگي به نايب رئيسي اين مجلس رسيد.
    
     سيدمحمد سعيدي
     آيت الله سيدمحمد سعيدي ديگر چهره شاخص نامزد از شهر مشهد است. او نماينده ولي فقيه و امام جمعه شهر قم است. سعيدي چندي پيش سخنان جنجال برانگيزي را مطرح کرده بود که علاوه بر آن توضيحي را بعدا درباره آن سخنان ارائه کرد و با واکنش علي اکبر ناطق نوري هم مواجه شد.
    
     خوزستان
     از استان خوزستان هم ٢٤نفر براي خبرگان ثبت نام کرده اند براي شش کرسي. از چهر هاي شاخص ثبت نام کننده در اين استان مي توان به عباس کعبي اشاره کرد. از اين تعداد هفت نفر تاييد، شش نفر انصراف و يازده نفر رد شده اند. اسامي تاييدي ها، محمدعلي موسوي جزايري، سيدعلي شفيعي، عباس کعبي، محسن حيدري آ کثير، عبدالکريم فرحاني، علي فلاحيان و محمدحسين احمدي هستند.
    
     عباس کعبي
     او از نمايندگان فعلي اين استان در خبرگان چهارم هم محسوب مي شود. کعبي به سبب نوع اظهارات و مواضعش در مباحث سياسي، چهره شناخته شده اي است. او از منتقدان هاشمي رفسنجاني است. کعبي از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم است. او همچنين در سوابق خود علاوه بر حضور در مناطق جنگي، سابقه حضور در لبنان و فعاليت و همکاري براي تاسيس حزب الله لبنان را هم دارد. او براي کادرهاي و پرسنل حزب الله دروس عقيدتي، سياسي به ويژه درزمينه ولايت فقيه برگزار کرده است.
    
     علي فلاحيان
     اما ديگر چهره شاخص اين استان، علي فلاحيان، وزير اطلاعات دولت هاشمي رفسنجاني و از نمايندگان فعلي اين استان در خبرگان چهارم است. فلاحيان بعد از ري شهري، مسئوليت وزارت اطلاعات را در دوره دوم هاشمي به عهده گرفت.
    
     موسوي جزايري
     سيدمحمدعلي موسوي جزايري که از اعضاي فعلي خبرگان از اين استان است هم در اين انتخابات ثبت نام کرده است. محسن حيدري آل کثير ديگر امام جمعه موقت اهواز و از اعضاي فعلي خبرگان و نيز سيدعلي شفيعي از اعضاي فعلي خبرگان هم در اين انتخابات ثبت نام کردند.
    
     اصفهان
     در رتبه بعدي استان اصفهان با پنج نماينده در خبرگان رهبري قرار دارد. ٦١ نفر از اين استان براي خبرگان ثبت نام کرده اند. آيت الله محمدعلي مقدس، امام جمعه سابق اصفهان، در زمره ثبت نام کنندگان اين دوره خبرگان است. ابوالحسن مهدوي و عبدالمحمود عبداللهي از نمايندگان فعلي اصفهان در خبرگان هم ثبت نام کرده اند.صلاحيت ٣٨ نفر از نامزدان در اين استان احراز نشد و ٧ نفر نيز در اين مدت انصراف داده اند. صلاحيت ١٦ نفر در اصفهان احراز شد.
    
     محمدتقي رهبر
     اما از چهره هاي شاخص اين شهر، مي توان به حجت الاسلام محمدتقي رهبر، نماينده سابق مجلس و نيز امام جمعه سابق اصفهان اشاره کرد. رهبر بارها در نقد وضعيت حجاب زنان در دوره هاي مختلف به ويژه در دوره هفتم و هشتم که نماينده مجلس بود، اظهارنظر کرده است.
     محمدتقي رهبر از جمله افرادي بود که از او براي حضور در آزمون اجتهادي دعوت به عمل آمده بود؛ اما او از حضور خودداري كرد.
    
     مرتضي مقتدايي
     اما از ديگر چهره هاي شناخته شده، آيت الله مرتضي مقتدايي است که نماينده فعلي دوره چهارم خبرگان است، اخيرا نام او در کنار علي لاريجاني، علي اکبر ولايتي و ناطق نوري به عنوان گروه چهار نفره اصولگرايان ديده شد. مقتدايي که سابقه رياست بر ديوان عالي کشور و دادستاني کل را هم بر عهده دارد، از اعضاي ارشد جامعه مدرسين و مدير شوراي عالي حوزه علميه قم است که اخيرا از نامزدي سيدحسن خميني در خبرگان هم حمايت کرده بود.
    
     نمازي
     عبدالنبي نمازي درحال حاضر امام جمعه شهر کاشان است. او که سابقه حضور به عنوان دادستان کل کشور را در کارنامه خود دارد، هم اکنون نماينده تهران در مجلس فعلي خبرگان است؛ بااين حال اين بار از استان اصفهان نامزد شده است. فرزند او يعني حسن نمازي جوان ترين عضو خبرگان دوره چهارم است که از حوزه انتخابيه آذربايجان غربي وارد اين مجلس شده است. بااين حال درخواست استعفاي او از خبرگان در اجلاسيه هفدهم اين مجلس از خبرسازترين مباحث خبرگان فعلي بود. اگرچه اين درخواست مورد قبول واقع نمي شود. سيديوسف طباطبايي نژاد، امام جمعه اصفهان و نماينده ولي فقيه و نماينده فعلي اصفهان در خبرگان دوره چهارم نيز در اين دوره از انتخابات ثبت نام کردند.
    
     آذربايجان شرقي
     اين استان هم پنج نماينده در مجلس خبرگان دارد. اما در اين انتخابات ٤٦ نفر ثبت نام کرده اند. آيت الله محسن مجتهدشبستري، آيت الله محمدتقي پورمحمدي، آيت الله محمد فيضي، آيت الله سيدمحمدواعظ موسوي و آيت الله هاشم هاشم زاده هريسي هم اکنون عضو مجلس خبرگان رهبري هستند. مجتهد شبستري از جمله اعضاي مجلس خبرگان است که به همراه آيت الله موحدي کرماني و حسيني بوشهري به نمايندگي از اعضاي مجلس خبرگان با حسن روحاني قبل از آن که کابينه را تحويل بگيرد، ديدار کرده و انتخاب او را تبريک گفتند. اگرچه اين سه نفر بعدا نقدهايي را هم نسبت به سياست هاي دولت اعلام کردند. شش نفر تاييد صلاحيت شده اند که از ميان آنها مي توان صلاحيت مجتهد شبستري و هاشم زاده هريسي اشاره کرد. همچنين ١٥ نفر هم انصراف و ٢٥ نفر هم رد صلاحيت شده اند.
    
     فارس
     سهم استان فارس هم پنج کرسي در خبرگان است. از اين حوزه ٢٩ نفر ثبت نام کرده اند. شايد سرشناس ترين چهره خبرگان استان فارس که هم اکنون هم در مجلس خبرگان حضور دارد، آيت الله علي محمد دستغيب باشد. برادر ديگر دستغيب، يعني سيدعلي اصغر دستغيب که توليت آستان شاهچراغ را برعهده دارد، هم از اين استان کانديدا شده است. او هم نماينده فعلي شيراز در خبرگان است. از اين دو برادر، تنها صلاحيت علي اصغر دستغيب تاييد شده است. همچنين از اين تعداد هشت نفر تاييد، ١٥ نفر رد و شش نفر انصراف داده اند.
    
     گيلان
     سهم گيلان از خبرگان داراي چهار کرسي است،٣٠ نفر براي خبرگان در اين انتخابات ثبت نام کرده بودند. سيد محمدصادق علم الهدي برادرزاده امام جمعه مشهد از اين حوزه اعلام نامزدي کرده است. او گفته است که در روش ها ممکن است تفاوت هايي بين من و ايشان (احمد علم الهدي) باشد؛ البته هر دوي ما اشتراک هايي نيز داريم و آن اينکه خواهان جامعه ديني و خواهان صلاح و خير مردم هستيم، اما در روش ها ممکن است بتوان بنده را نسبت به ايشان متفاوت ارزيابي کرد. زين العابدين قرباني و رضا رمضاني از اعضاي فعلي خبرگان هم در اين انتخابات ثبت نام کرده اند. شش نفر از اين حوزه تاييد صلاحيت شده اند که تا به حال صلاحيت رمضاني، قرباني و تسخيري تاييد شده است.
    
     مازندران
     اين استان هم چهار نماينده در مجلس دارد. اما ٢٩ نفر از اين حوزه براي خبرگان اعلام آمادگي کرده بودند. سرشناس ترين چهره ثبت نامي از گيلان آيت الله صادق آملي لاريجاني، رئيس قوه قضائيه است. او يکي از برادران خاندان آيت الله هاشم آملي است که قبل از رسيدن به منصب رياست بر قوه قضائيه، از فقهاي شوراي نگهبان بود. علي معلمي از نمايندگان فعلي مجلس خبرگان و نورالله طبرسي امام جمعه ساري و نماينده ولي فقيه در اين شهر هم در اين دوره از انتخابات ثبت نام کرده اند. از اين حوزه صلاحيت هشت نفر تاييد شده و هفت نفر انصراف داده اند و اجتهاد ۱۴ داوطلب نيز احراز نشده است. اسامي تاييدي ها به اين شرح است،: آيت الله معلمي، طبرسي، صادق لاريجاني، پيش نمازي، لائيني، توکل، سيفي مازندراني و گلي شيرزداد.
    
     آذربايجان غربي
     آذربايجان غربي داراي سه نماينده در خبرگان رهبري است. از اين حوزه ٣٤ نفر براي خبرگان ثبت نام کرده بودند. در بين آنها، چهار نماينده اهل سنت يعني ماموستا عبدالرحمان خليفه زاده، امام جمعه بوکان و نيز ماموستا ابوبکر سليماني، مسئول واحد فرهنگي زندان سردشت، ماموستا امير خالدي، امام جمعه روستاي جلديان و ماموستا قادر کردي امام جمعه نالوس اشنويه ثبت نام کرده بودند. همچنين آيت الله عسگر ديرباز نماينده فعلي اين استان دوباره براي رقابت هاي دور پنجم ثبت نام کرده است.همچنين آيت الله محسن موسوي تبريزي از اعضاي مجمع محققين و مدرسين هم که نماينده دوره اول خبرگان بود، دوباره در اين انتخابات ثبت نام کردند. جمعي از ائمه جمعه اين استان هم در زمره ثبت نام کنندگان بودند. سيدمحمد موسوي، امام جمعه سلماس، سيدمهدي قريشي، امام جمعه اروميه و حجت الاسلام صفر يوسف زاده، امام جمعه چالدران ازجمله ثبت نام کننده ها هستند. از اين تعداد آيت الله علي اکبر قريشي، عسگر ديرباز، ابوالحسن نواب و ناييني چهار نفري هستند که صلاحيت آنها تاييد شده است.
    
     کرمان
     سهم کرمان از کرسي هاي خبرگان هم سه صندلي است. از اين استان ٢١ نفر براي خبرگان ثبت نام کرده بودند. در راس آنها سيداحمد خاتمي، امام جمعه موقت تهران و نماينده فعلي کرمان در خبرگان چهارم است. او از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه و ازجمله منتقدان هاشمي رفسنجاني است.
     محمدجواد حجتي کرماني، از ديگر چهره هاي سرشناس ثبت نامي در کرمان بود. او نماينده دور دوم خبرگان از همين حوزه انتخابيه است. او در چندين نامه به آيت الله مصباح يزدي نسبت به حمايت هاي مصباح از روي کارآمدن دولت احمدي نژاد انتقاد کرده بود. علي پورمحمدي برادر مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري دولت روحاني هم از حوزه کرمان کانديدا شده بود. محمد بهرامي خوشکار، نماينده فعلي کرمان، هم دوباره از اين حوزه ثبت نام کرده است. در کرمان از اين تعدا ثبت نامي صلاحيت پنج نفر تاييد شده است.
    
     حوزه هاي دونماينده اي
     استان هاي قزوين، سيستان وبلوچستان، البرز، گلستان، اردبيل، کردستان، مرکزي، همدان، کرمانشاه و لرستان هر کدام دو نماينده در مجلس خبرگان دارند.
    
     گلستان
     در استان گلستان ١٦ نفر براي رقابت هاي خبرگان اعلام آمادگي کردند. از ميان آنها مي توان به آيت الله سيد کاظم نورمفيدي اشاره کرد. نورمفيدي از نمايندگان فعلي خبرگان از حوزه گلستان است. او هم اکنون امام جمعه گرگان و نماينده ولي فقيه در استان گلستان است که روابط نزديکي هم با بيت امام دارد. عبدالهادي حسيني شاهرودي نماينده فعلي خبرگان هم از استان گلستان نامزد شده است. از اين تعدا چهار نفر تاييد صلاحيت شده اند، شش نفر رد و شش نفر هم انصراف داده اند.
    
     همدان
     از حوزه همدان ١٣ نفر براي خبرگان اعلام آمادگي کرده اند که چهره سرشناس آن علي رازيني است. رازيني، معاون حقوقي و توسعه قضائي قوه قضائيه و رئيس سابق دادگاه ويژه روحانيت است. همچنين غياث الدين طه محمدي، عضو فعلي خبرگان و محمد محمدي قاآني، نماينده ولي فقيه هم از اين حوزه ثبت نام کرده اند. از اين تعداد سه نفر يعني رازيني، طه محمدي و موسوي اصفهاني صلاحيتشان تاييد شده است.
    
     مرکزي
     از استان مرکزي ١٦ نفر ثبت نام کرده اند. سيدعلي حسيني، امام جمعه خمين و احمد مومن فرزند آيت الله مومن که از اعضاي مجلس خبرگان و نيز اعضاي فقهاي شوراي نگهبان است، هم اعلام آمادگي کرده اند. احمد محسني گرگاني، امام جمعه سابق اراک بوده و رياست شعبه نهم ديوان عالي کشور را هم بر عهده داشته است. او در دوره سوم خبرگان هم عضو اين مجلس بوده است. از اين تعدا پنج نفر تاييد، سه نفر انصراف و هشت نفر هم رد صلاحيت شده اند.
    
     کرمانشاه
     ٢١ نفر از استان کرمانشاه براي خبرگان ثبت نام کرده بودند؛ ازجمله چهره هاي سرشناس آن مي توان به هادي صادقي، معاون فرهنگي قوه قضائيه، اشاره کرد. همچنين حسن ممدوحي از نمايندگان فعلي خبرگان از اين استان هم مجددا اعلام نامزدي کرده است. ازسوي ديگر محمد اشرفي اصفهاني که سابقه نمايندگي مجلس شوراس اسلامي از اين حوزه انتخابيه را داشته براي خبرگان از كرمانشاه ثبت نام كرده بود. از اين تعداد چهار نفر تاييد، ١٣ نفر رد و چهار نفر انصراف داده اند. نريماني، عراقي، مستشاري و ممدوحي تاييد صلاحيت شده اند.
    
     قزوين
     از استان قزوين هم ١٣ نفر براي انتخابات ثبت نام کرده بودند. از اين حوزه دو نفر تاييد صلاحيت شده اند.
    
     سيستان وبلوچستان
     از سيستان وبلوچستان هم ٢٣ نفر براي خبرگان ثبت نام کرده بودند. از اين تعداد، سه نفر تاييد صلاحيت شده و ١٧ نفر رد و سه نفر هم انصراف داده اند.
    
     البرز
     از حوزه انتخابيه البرز ٢٤ نفر در اين دوره ثبت نام کردند. شاخص ترين چهره ثبت نام کننده از استان البرز مصطفي پورمحمدي، وزير دادگستري دولت روحاني بود كه صلاحيتش رد شد. پورمحمدي سابقه حضور به عنوان وزير کشور در دولت نهم و نيز رئيس سازمان بازرسي کل کشور را هم دارد.
     محسن کازروني، عضو فعلي خبرگان از البرز هم مجددا براي اين دوره ثبت نام کرده است. علي اکبر ايماني، امام جمعه فرديس و نيز محمدمهدي حسيني همداني، امام جمعه کرج هم در اين دوره ثبت نام کرده اند. از اين ميان شش نفر تاييد صلاحيت شده اند که اسامي آنها عبارت است از محسن کازروني، آيت الله مهدي ميرباقري، حسين تاج آبادي و آيت الله سيد محمدتقي مدرسي و علي رحماني فرد و صادق رزاقي. اما در ميان ردي ها نام حجت الاسلام حسيني همداني امام جمعه کرج و پورمحمدي وزير دادگستري به چشم مي خورد.
    
     اردبيل
     از حوزه اردبيل هم هشت نفر در اين دوره ثبت نام کردند که از ميان آنها مي توان به سيد حسن عاملي، عضو فعلي مجلس خبرگان و نيز سيدابراهيم سيدحاتمي نماينده هاي دور سوم و چهارم مجلس خبرگان اشاره کرد. از اين ميان دو نفر تاييد، يک نفر انصراف و پنج نفر هم رد صلاحيت شده اند.
    
     لرستان
     ١٩ نفر از لرستان براي انتخابات دور پنجم خبرگان ثبت نام کردند. از چهره هاي شاخص آنها مي توان به سيدمحمدنقي شاهرخي، عضو فعلي مجلس خبرگان اشاره کرد. همچنين سيدمجتبي طاهري خرم آبادي فرزند سيدحسن طاهري خرم آبادي، از اعضاي دوره چهارم خبرگان رهبري بود که در سال ٩٢ درگذشته است، در اين دوره ثبت نام کرده است. از اين تعداد سه نفر صلاحيشان تاييد شده است که مبلغي و مردابيگي از جمله تاييدي ها هستند.
    
     کردستان
     از کردستان ٢٣ نفر براي خبرگان پنجم ثبت نام کرده اند. از ميان اين تعداد مي توان به ماموستا عبدالرحمان خدايي، نماينده فعلي خبرگان، ماموستا مصطفي شيرزادي، امام جمعه مريوان، ماموستا سيداحمد سجادي، امام جمعه سروآباد، ماموستا اقبال بهمني، امام جمعه موچش اشاره کرد. از اين ميان چهار نفر تاييد صلاحيت شده اند و چهار نفر هم انصراف داده اند و ١٥ نفر هم رد صلاحيت شده اند.
    
     حوزه هاي تک نماينده
     بوشهر، قم، ايلام، کهگيلويه وبويراحمد، خراسان شمالي، خراسان جنوبي، سمنان، يزد، زنجان، هرمزگان و چهارمحال وبختياري هر کدام يک نماينده در مجلس خبرگان رهبري دارند.
     بر اين اساس، از حوزه قم ٢٠نفر ثبت نام کردند. سيدمحمد سجادي از حوزه انتخابيه قم براي اين دوره از خبرگان ثبت نام کرده است. گفته مي شود که او از نزديکان به بيت امام است. همچنين آيت الله محمد مومن از فقهاي فعلي شوراي نگهبان و نيز از اعضاي فعلي خبرگان رهبري هم دوباره از اين حوزه ثبت نام کرده است. آيت الله مومن از جمله فقهايي است که از اواسط دوره اول شوراي نگهبان تا به امروز در اين شورا عضويت داشته است.
    
     ايلام
     از حوزه ايلام هم ١٤ نفر براي خبرگان ثبت نام کرده اند که در ميان آنها جمعي از استادان حوزه علميه به چشم مي خورند. از اين تعداد دو نفر تاييد صلاحيت شده اند.
    
     زنجان
     از حوزه انتخابيه زنجان هم در اين دوره ١٨ نفر ثبت نام کرده اند که از بين آنها مي توان محمدتقي واعظي، علي خاتمي، امام جمعه زنجان و نيز سيدجعفر شبيري زنجاني نام برد. از اين حوزه هم صلاحيت سه نفر تاييد شده است.
    
     خراسان شمالي
     از اين حوزه هم ١٠ نفر براي خبرگان ثبت نام کردند. به غير از تعدادي از استادان حوزه هاي علميه، حبيب مهمان نواز از نمايندگان دوره سوم و چهارم خبرگان رهبري ثبت نام کرده است.
    
     بوشهر
     از بوشهر هم پنج نفر براي خبرگان ثبت نام کرده اند که تنها چهره سرشناس آن، سيد هاشم حسيني بوشهري عضو فعلي خبرگان است که قبلارئيس هيات مديره مركز جهاني علوم اسلامي و مدير حوزه‏ علميه قم بوده است. از اين ميان يک نفر تاييد صلاحيت شده که همان هاشم حسيني بوشهري است.
    
     چهارمحال و بختياري
     از اين حوزه هم ١٦ نفر براي خبرگان ثبت نام کرده اند که در ميان آنها، عليرضا اسلاميان نماينده فعلي مجلس خبرگان دوباره ثبت نام کرده است. در اين حوزه دونفر تاييد صلاحيت شده اند.
    
     خراسان جنوبي
     از اين حوزه هم هفت نفر ثبت نام کرده اند که سرشناس ترين آنها، سيد ابراهيم رئيسي، دادستان کل کشور، علي رضايي، امام جمعه بيرجند، علي موسوي، امام جمعه گلشهر گلپايگان و محمدباقر کميلي، فرماندار بيرجند هستند. از اين حوزه هم صلاحيت دو نفر تاييد شده است که ابراهيم رئيسي يکي از اين دو نفر است.
    
     سمنان
     از سمنان هم هفت نفر براي اين دوره ثبت نام کرده اند که سيدمحمد شاهچراغي نماينده فعلي خبرگان از اين حوزه مجددا ثبت نام کرده است. فقط يک نفر يعني شاهچراغي تاييد صلاحيت شده است. همچنين سه نفر در امتحان شرکت نکرده و دو نفر هم انصراف داده اند.
    
     هرمزگان
     از حوزه هرمزگان هم ١١ نفر براي خبرگان ثبت نام کرده اند که هفت نفر از آنها غيربومي هستند و چهره آشنايي درميان آنها ديده نمي شود. از اين تعداد يک نفر تاييد صلاحيت شده است. هفت نفر هم رد صلاحيت و سه نفر هم انصراف داده اند.
    
     کهگيلويه و بويراحمد
     از کهگيلويه وبويراحمد هم باوجود نه نفر، ثبت نامي در انتخابات خبرگان، چهره شاخصي به چشم نمي خورد. از اين تعداد، دو نفر تاييد صلاحيت شده و صلاحيت هفت نفر هم رد شده است.
    
     يزد
     از يزد هم ١١ نفر، ثبت نام کردند. از جمله آنها عبدالحسين ديداري، امام جمعه سابق اردکان، ابوالقاسم وافي، عضو فعلي خبرگان و محمدرضا ناصري، امام جمعه يزد را مي توان نام برد. از اين تعدا سه نفر تاييد صلاحيت و هشت نفر هم رد صلاحيت شده اند.
    
    عدم احراز صلاحيت سيدحسن خميني
     همه گمانه زني ها روز گذشته خاتمه يافت؛ بالاخره معلوم شد صلاحيت سيدحسن خميني براي خبرگان پنجم احرار نشده؛ اولين حضور سيدحسن خميني در سياست تا به اينجا با سرنوشت عدم احراز صلاحيت مواجه شده است. خبر را سيداحمد، فرزند سيدحسن، در صفحه اينستاگرام خود اعلام کرد. او ساعات اوليه صبح روز گذشته در صفحه خود چنين نوشت: ديشب ديگر قطعي شد که شوراي نگهبان نتوانسته صلاحيت علمي بابا را احراز کند و نتوانستند از شهادت ده ها مرجع و عالم و فقيه به اجتهاد پي ببرند. به نظرم براي همگان علت عدم احراز، احراز شده است. مخصوصا که برخي ديگر هم بدون امتحان، اجتهادشان احراز شده است. بگذريم. قبل از خواب با بابا صحبت کردم و از اوضاع سوال نمودم. يک بيت از حافظ خواند: سر ارادت ما و آستان حضرت دوست/ که هرچه بر سر ما مي رود ارادت اوست». اکانت منصوب به سيدحسن خميني در اينستاگرام هم در پاسخ به اين پست سيداحمد، چنين نوشته است: «فعلاهمين. در يکي، دو روز آينده دراين باره سخن خواهم گفت... خاک پاي مردم ايران هستم».
     فعلاهمه اخبار درباره وضعيت سيدحسن خميني همين است. اطلاع جديدي از اينکه آيا او قصد دارد به احرازنشدن صلاحيت خود، در وقت قانوني اعتراض کند يا خير، در دست نيست.
    
    عدم احراز صلاحيت سيدحسن خميني
     همه گمانه زني ها روز گذشته خاتمه يافت؛ بالاخره معلوم شد صلاحيت سيدحسن خميني براي خبرگان پنجم احرار نشده؛ اولين حضور سيدحسن خميني در سياست تا به اينجا با سرنوشت عدم احراز صلاحيت مواجه شده است. خبر را سيداحمد، فرزند سيدحسن، در صفحه اينستاگرام خود اعلام کرد. او ساعات اوليه صبح روز گذشته در صفحه خود چنين نوشت: ديشب ديگر قطعي شد که شوراي نگهبان نتوانسته صلاحيت علمي بابا را احراز کند و نتوانستند از شهادت ده ها مرجع و عالم و فقيه به اجتهاد پي ببرند. به نظرم براي همگان علت عدم احراز، احراز شده است. مخصوصا که برخي ديگر هم بدون امتحان، اجتهادشان احراز شده است. بگذريم. قبل از خواب با بابا صحبت کردم و از اوضاع سوال نمودم. يک بيت از حافظ خواند: سر ارادت ما و آستان حضرت دوست/ که هرچه بر سر ما مي رود ارادت اوست». اکانت منصوب به سيدحسن خميني در اينستاگرام هم در پاسخ به اين پست سيداحمد، چنين نوشته است: «فعلاهمين. در يکي، دو روز آينده دراين باره سخن خواهم گفت... خاک پاي مردم ايران هستم».
     فعلاهمه اخبار درباره وضعيت سيدحسن خميني همين است. اطلاع جديدي از اينکه آيا او قصد دارد به احرازنشدن صلاحيت خود، در وقت قانوني اعتراض کند يا خير، در دست نيست.
    ١٦٦ نامزد براي ٨٨ كرسي
    


 روزنامه شرق، شماره 2506 به تاريخ 7/11/94، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 580 بار
    آثار ديگري از "مرجان توحيدي"

  ائتلاف ناز ي آبادي ها / عزت الله ضرغامي و عمادالدين باقي 5 ساعت جلسه داشتند
مرجان توحيدي، شرق 10/5/97
مشاهده متن    
  جريان اصلاحات 2 پا دارد / مصطفي تاجزاده در گفت و گو با «شرق»
مرجان توحيدي، شرق 24/3/97
مشاهده متن    
  اصلاح طلبي در سراشيبي مقبوليت و مشروعيت است / گفت و گو با «محمدرضا تاجيك» 21 سال پس از دوم خرداد
مرجان توحيدي، شرق 2/3/97
مشاهده متن    
  مرتضوي را مي بخشم / ماشاءالله شمس الواعظين، نخستين متهم مطبوعاتي قاضي سابق، از خاطراتش مي گويد
مرجان توحيدي، شرق 3/2/97
مشاهده متن    
  ناگفته هاي استعفاي شهردار / در گفت وگو با مشاور نجفي مطرح شد
مرجان توحيدي، شرق 27/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زمين شناسي كاربردي پيشرفته
متن مطالب شماره 27، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است