|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران94/11/11: قوانين درباره تنبيه بدني دانش آموزان چه مي گويند؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6929
چهار شنبه 30 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6139 11/11/94 > صفحه 18 (حقوقي) > متن
 
      


قوانين درباره تنبيه بدني دانش آموزان چه مي گويند؟


نويسنده: فرناز قلعه دار

حجت الاسلام والمسلمين مصطفي ناصري زنجاني: از آنجا که به موجب ماده 77 آئين نامه اجرايي مدارس، تنبيه بدني از سوي کادر اداري و آموزشي تخلف اداري محسوب مي شود، سال گذشته از سوي هيات هاي بدوي رسيدگي به تخلفات اداري سراسر کشور حدود 40 فقره پرونده اتهامي با موضوع تنبيه بدني، رسيدگي و نسبت به صدور آراي متناسب اقدام شد.
    
     مسعود غفاري راد: اگر معلم يا هر يک از مسئولان مدرسه مبادرت به تنبيه بدني دانش آموزان و يا سايرتنبيهاتي که طبق ماده 77 آيين نامه، ممنوع شده کنند مرتکب تخلف اداري شده است و والدين دانش آموز مي توانند مراتب را با طرح شکايت به هيات هاي رسيدگي به تخلفات اداري کارکنان، مستقر در هر وزارتخانه اعلام و پيگيري کنند.
    
     فاطمه محمد مرادي: براي کنترل و بر قراري نظم در مدرسه و کلاس، تنبيه شاگردان قانون گريز و البته گستاخ اجتناب ناپذير است هر چند به هيچ عنوان موافق تنبيه بدني نيستم و آن را امري قبيح مي دانم چرا که اين رويه مي تواند حتي نتيجه معکوس نيز داشته باشد. ولي نبايد به بهانه اجتناب از تنبيه بدني، معلمان و مسئولان مدرسه را نيز به سمت بي تفاوتي به دانش آموزان سوق دهيم.
    
    اخباري که هر از گاهي از نوع برخورد برخي معلمان با دانش آموزان در گوشه و کنار به گوش مي رسد و البته واکنش ها و تبعات ناگوار اين برخوردها جز برانگيختن حس تاسف در جامعه حاصلي ندارد. حال آنکه اين روزها به لطف گسترش شبکه هاي مجازي و انتشار اخبار و فيلم هاي مستند هر اتفاقي حتي در دورترين نقاط کشور که رخ دهد بلافاصله به طور گسترده انعکاس پيدا مي کند و ديگر نمي توان منکر چنين وقايعي شد. همين چندي قبل بود که انتشار فيلم تنبيه بدني چند دانش آموز دل هر بيننده اي را به درد آورد يا اعلام خبر خودکشي دانش آموز دختري که درکلاس مورد تحقير و توهين قرار گرفته بود ذهن خانواده ها را بشدت آشفته کرد و البته خبر خودکشي پسر 13 ساله کرمانشاهي در دستشويي مدرسه علامت سوال بزرگي در ذهن مخاطب به وجود مي آورد که چرا در کمتر از يک سال چند دانش آموز بايد دست به خودکشي بزنند؟ ضمن اينکه آموزش و پرورش به عنوان يک ارگان مهم تربيتي و آموزشي چه نقشي در اين ميان ايفا مي کند؟
     معلمان هميشه به اسطوره هاي صبر و از خود گذشتگي شهره بوده اند اما حالاچه اتفاقي افتاده که آستانه تحمل اين اسوه هاي شکيبايي پايين آمده که در مقابل شيطنت هاي کودکانه و دل ندادن برخي از آنها به درس و مشق چنين واکنش هايي نشان مي دهند. البته نبايد يکطرفه به قاضي رفت و دانش آموزان امروز را با کودکان
    20 ،30 سال قبل و پيش از آن مقايسه کرد اما بي ترديد مدرسه، خانه دوم بچه ها و چه بسا خانه اول آنهاست چرا که مدير، معلم و مربي بايد آنقدر مهارت و دانش داشته باشند که بتوانند نواقص تربيتي خانواده ها را نيز به درستي ترميم کنند و به وظيفه اصلي خود که همانا انسان سازي است عمل کنند. مگر نه اين است که معلمي شغل انبياست؟
    
    تنبيه بدني دانش آموزان تخلف است
     حجت الاسلام والمسلمين مصطفي ناصري زنجاني -معاون حقوقي و امورمجلس وزارت آموزش و پرورش- درباره ميزان شکايت والدين از تنبيه بدني فرزندان شان در مدرسه به «ايران» مي گويد: « از آنجا که به موجب ماده 77 آئين نامه اجرايي مدارس، تنبيه بدني از سوي کادر اداري و آموزشي تخلف اداري محسوب مي شود، سال گذشته از سوي هيات هاي بدوي رسيدگي به تخلفات اداري سراسر کشور حدود 40 فقره پرونده اتهامي با موضوع تنبيه بدني، رسيدگي و نسبت به صدور آراي متناسب اقدام شد.»
     به گفته وي، علاوه بر اعمال مجازات هاي مقرر در قانون، از آنجا که در رسيدگي به تخلفات کارکنان، ميزان آشنايي مديران و کارمندان مشمول قانون در کاهش تخلفات و استيفاي حقوق آنها موثر است و از طرفي موجبات رضايت فرهنگيان را نيز فراهم خواهد کرد، بنا بر قاعده « قبح عقاب بلابيان » دفتر هماهنگي هيات هاي رسيدگي به تخلفات اداري اين معاونت با همکاري اداره کل ارزيابي عملکرد وزارت آموزش و پرورش به منظور آشنايي هر چه بيشتر مديران واحدهاي آموزشي با مسائل و موضوعات مبتلابه حقوقي اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي در سراسر کشور بويژه شهرتهران کرده است.»
    در تمامي حوزه هاي منابع انساني تشويق و تنبيه از اقدام هاي ضروري و تاًثيرگذار در ايجاد انگيزه بوده و بازدارنده بي نظمي است. البته استفاده از اين ابزارها در هر محيطي بايد در چارچوب مقررات و ضوابط و قوانين مربوطه و با توجه به صلاحيت افراد مجري اجرا شود. بنابراين به طور مطلق نمي توان گفت تنبيه دانش آموزان در مدارس مطرود است اما معلمان و مديران مدارس در اين خصوص موظف به رعايت مقررات و قوانين جاري هستند.
    
    شرايط تنبيه مجاز
     مسعود غفاري راد- کارشناس ارشد حقوق خصوصي- نيز در اين باره به «ايران» مي گويد: « سال 1379آيين نامه اجرايي مدارس به تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش رسيد. به استناد ماده 5 قانون تاسيس شوراي عالي آموزش و پرورش مصوب مجلس شوراي اسلامي نيز مصوبات اين شورا معتبر بوده و براي موسسات ذي ربط لازم الاجراست. فصل ششم اين آيين نامه به مقررات انضباطي دانش آموزان پرداخته است و در ذيل ماده 76 موارد تنبيهي را که معلمان و مسئولان مدرسه مجاز هستند در صورت تخلف دانش آموزان آن هم به شرطي که راهنمايي ها و چاره جويي هاي تربيتي در آنها مفيد و موثر واقع نشده است اعمال کنند. احصاء کرده است. اين موارد از اين قرارند:
    1- تذکر و اخطار شفاهي به طور خصوصي
    2- تذکر و اخطار شفاهي در حضور دانش آموزان کلاس مربوطه
    3- تغيير کلاس در صورت وجود کلاس هاي متعدد در پايه، با اطلاع اولياي دانش آموز
    4- اخطار کتبي و اطلاع به ولي دانش آموز
    5- اخراج موقت از مدرسه با اطلاع قبلي ولي دانش آموز حداکثر براي سه روز
    6- انتقال به مدرسه ديگر
    ماده 77 همين آيين نامه تاکيد مي کند «هر گونه تنبيه ديگر از قبيل اهانت، تنبيه بدني و تعيين تکليف درس به منظور تنبيه ممنوع است».
    به گفته وي، قانونگذار قبل از اين که به بيان و تشريح موارد تنبيهي بپردازد در ماده 75 متذکر اين نکته شده است که تنبيه بايد دانش آموز را به اشتباه خود متوجه و زمينه مناسب را براي ايجاد رفتار مطلوب در وي فراهم کند، بنابراين اعمال تنبيه بايد متکي بر يافته هاي علمي و استفاده از الگوي مناسب تغيير رفتار باشد.
    غفاري راد درباره اينکه چنانچه نسبت به دانش آموزان تنبيه بدني يا ساير موارد تنبيهي که طبق مقررات ممنوع اعلام شده اعمال شود چه حقوقي براي والدين پيش بيني شده است، اظهار داشت: « به استناد بند2 ماده 8 قانون رسيدگي به تخلفات اداري اگر کارمندي در انجام وظايف محوله، قوانين و مقررات مربوطه را از روي عمد يا ناآگاهي ناديده گرفته و نقض کند مرتکب تخلف اداري شده و قابل تعقيب در هيات هاي رسيدگي به تخلفات اداري است. بنابراين اگر معلم يا هر يک از مسئولان مدرسه مبادرت به تنبيه بدني دانش آموزان و يا سايرتنبيهاتي که طبق ماده 77 آئين نامه، ممنوع شده کنند مرتکب تخلف اداري شده است و والدين دانش آموز مي توانند مراتب را با طرح شکايت به هيات هاي رسيدگي به تخلفات اداري کارکنان، مستقر در هر وزارتخانه اعلام و پيگيري کنند. همچنين براساس ماده 19 قانون رسيدگي به تخلفات اداري، چنانچه تخلف کارکنان دولت به گونه اي باشد که با يکي از مصاديق مجرمانه ذکر شده در قوانين جزايي مطابقت کند علاوه بر پيگيري در هيات هاي رسيدگي به تخلفات اداري بايد براي رسيدگي به جنبه کيفري موضوع مراتب به مراجع قضايي ذي صلاح ارسال شود.»
    وي در خصوص مسئوليت مديران مدارس نيز گفت: «مسئوليت حسن اجراي مقررات و ضوابط در هر يک از دستگاه هاي اجرايي برعهده بالاترين مقام اجرايي است و مديراني که تخلف کارمند تحت امر خود را به مراجع ذيصلاح گزارش نکنند، خود مرتکب تخلف اداري شده اند. براساس ماده 82 آيين نامه اجرايي مدارس، مدير مدرسه موظف است همکارانش را نسبت به موارد انضباطي آگاه کند و ممنوعيت تنبيه بدني را تذکر دهد و در صورت مشاهده تخلف نيز مراتب را به منظور اطلاع و اقدام لازم به اداره آموزش و پرورش منطقه گزارش دهد. در ضمن براساس ماده 85 همان آيين نامه مدير مدرسه موظف است وظايف دانش آموزان و چگونگي تشويق ها و تنبيه هاي پيش بيني شده را به صورت اجمالي و متناسب با سن و فهم دانش آموزان به آنان آموزش دهد.»
    بي ترديد محيط مدرسه يا کلاس درس به عنوان يک اجتماع، نيازمند نظم و انضباط است تا با برخورداري ازامنيت و آرامش به مکاني تبديل شود که دانش آموزان و اولياي مدرسه، بتوانند بهره لازم و مطلوب را کسب کنند و حقوقي از يکديگر ضايع نکنند. اما گاهي شاهد حضور شاگرداني در کلاس درس هستيم که با بروز رفتارهاي هنجارشکن خود باعث بر هم زدن نظم مدرسه و کلاس درس مي شوند.
    
    مراقب بي تفاوتي معلمان هم باشيم
    فاطمه محمد مرادي آموزگار مقطع ابتدايي نيز در اين باره مي گويد: « برهم خوردن آرامش کلاس، عامل بسيار مهمي درايجاد اختلال يادگيري دانش آموزان است. براي کنترل و بر قراري نظم در مدرسه و کلاس، تنبيه شاگردان قانون گريز و گستاخ اجتناب ناپذير است هر چند به هيچ عنوان موافق تنبيه بدني نيستم و آن را امري قبيح مي دانم چرا که اين رويه مي تواند حتي نتيجه معکوس نيز داشته باشد. ولي نبايد به بهانه اجتناب از تنبيه بدني، معلمان و مسئولان مدرسه را نيز به سمت بي تفاوتي به دانش آموزان سوق دهيم.
    متاسفانه گاهي با دانش آموزاني مواجه مي شويم که نه تنها نسبت به تذکرات اولياي مدرسه اطاعت پذيري ندارد بلکه ممکن است با اهانت و توهين به معلم يا ساير اولياي مدرسه و با رفتار گستاخانه خود باعث از بين رفتن ارزش وجودي معلم نزد ساير همکلاسي ها شوند. اما تاسف بارتر زماني است که برخي پدران و مادران نيز، رفتار فرزندشان را تقبيح نکرده و حتي در مواردي والدين نيز درحمايت از فرزند متخلف خود با اولياي مدرسه رفتار توهين آميز دارند.»
    در نظامات حقوقي هر جا صحبت از تکليف باشد در مقابل، حقوقي نيز تعريف شده است، همانگونه که قانونگذار تنبيه بدني دانش آموزان را ممنوع کرده است حقوقي را نيز براي معلمان محترم و ساير مسئولان مدارس پيش بيني کرده است و البته تکاليفي را نيز براي دانش آموزان مقرر داشته است.
    غفاري راد در اين باره مي گويد: «ذيل بند 1 از فصل ششم آيين نامه اجرايي به حقوق معلمان و مسئولان مدرسه اشاره شده است. ضمن اينکه به طور کلي توهين به هر شخصي داراي وصف کيفري است و درصورت اثبات جرم، مجرم متحمل مجازات ذکر شده درماده 606 قانون مجازات اسلامي خواهد شد. به طور خاص درخصوص اهانت به کارمندان دولت در حال انجام وظيفه يا به سبب آن مجازات حبس يا شلاق يا جزاي نقدي در نظر گرفته شده است بنابراين اگر کسي به هر نحوي چه با به کار بردن الفاظ رکيک يا حرکات دست مانند هل دادن، هريک از مسئولان مدرسه يا معلمان را مورد اهانت قرار دهد به اتهام توهين به اعضاي دولت مي تواند تحت تعقيب قرار گيرد و شاکي مي تواند از طريق نيروي انتظامي و مراجع قضايي موضوع را پس از طرح شکايت پيگيري کند.»
    حجت الاسلام ناصري زنجاني معاونت حقوقي وزارت آموزش و پرورش نيز درباره رسيدگي به تخلفات مدارس گفت:« درصورت هرگونه اعتراض بر عملکرد آموزشي مدارس دولتي مي بايست موضوع حسب مورد از طريق معاونت آموزش ابتدايي يا معاونت آموزش متوسطه يا اداره کل ارزيابي عملکرد و پاسخگويي به شکايت پيگيري شود اما چنانچه اقدام هاي مديران و مسئولان مدرسه برخلاف قوانين و مقررات و بخشنامه هاي صادره بوده و مشمول يکي از عناوين 38گانه ذيل ماده 8 قانون رسيدگي به تخلفات اداري يا از مصاديق تخلفات ناشي از اجراي قانون تاسيس و اداره مدارس، مراکز آموزشي و مراکز پرورشي غيردولتي باشد، به استناد مواد 33 الي 35 قانون مذکور موضوع حسب مورد قابليت طرح در هيات هاي بدوي رسيدگي به تخلفات اداري آموزش و پرورش و شوراي نظارت را خواهد داشت.»
    
    قوانين درباره تنبيه بدني دانش آموزان چه مي گويند؟
    


 روزنامه ايران، شماره 6139 به تاريخ 11/11/94، صفحه 18 (حقوقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 94 بار
    آثار ديگري از "فرناز قلعه دار"

  حقوق مصرف كنندگان تضمين مي خواهد / يك شرط مهم براي رونق توليدات داخلي
فرناز قلعه دار، ايران 3/2/97
مشاهده متن    
  سيماي رسانه ملي از ديد جامعه شناسي / گفت و گو با حسن محدثي گيلوايي (استاديار گروه جامعه شناسي واحد تهران مركز دانشگاه آزاد اسلامي)
فرناز قلعه دار، محمد رضا عزيزي، ايران 21/1/97
مشاهده متن    
  قانوني براي مبارزه با فساد يا تسويه حساب هاي سياسي؟ / نگاهي به طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس
فرناز قلعه دار، ايران 20/1/97
مشاهده متن    
  تنها تكليف راننده رانندگي است و بس / هشدارهاي معاون اجتماعي و فرهنگ ترافيك راهور
فرناز قلعه دار، ايران 28/12/96
مشاهده متن    
  بي شناسنامه ها در گرداب بي هويتي / گره هاي حقوقي اعطاي تابعيت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني
فرناز قلعه دار، ايران 21/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه با ترانه
متن مطالب شماره 4، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است