|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم94/12/27: آذربايجان شرقي، ميزبان گردشگران نوروزي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4506 27/12/94 > صفحه 11 (ايران) > متن
 
 


آذربايجان شرقي، ميزبان گردشگران نوروزي
جام جم گزارش مي دهد

نويسنده: علي فرهاد

آذربايجان شرقي به دليل وجود جاذبه هاي فراوان تاريخي و طبيعي و آب و هواي معتدل و مطبوع، يکي از مقاصد مهم گردشگري نوروزي محسوب مي شود. از همين رو مسئولان مربوط در اين استان از چندي پيش در پي زيباسازي اين خطه و فراهم آوردن امکانات اقامتي و تفريحي براي گردشگران بوده و از آماده بودن کامل اين استان براي پذيرايي از مسافران نوروزي خبر مي دهند.
    به گزارش جام جم، يکي از خدماتي که از ده سال گذشته تاکنون به طور مستمر در نوروز و تابستان هر سال توسط شهرداري تبريز به مسافران و حتي شهروندان ارائه مي شود، خدمات رايگان تبريزگردي است که نوروز امسال هم به مقصد تمام جاذبه هاي تاريخي، طبيعي و تجاري اين شهر برگزار مي شود.
    سرپرست سازمان توسعه گردشگري شهرداري تبريز با اشاره به برنامه ريزي هاي صورت گرفته در اين زمينه، مي گويد: نوروز امسال 30 دستگاه اتوبوس در دو نوبت و در شش ايستگاه، علاقه مندان به تبريزگردي را به تماشاي جاذبه هاي تاريخي فرهنگي اين شهر خواهند برد و در صورت استقبال اين آمادگي وجود دارد که تعداد ايستگاه ها و اتوبوس ها افزايش يابد.
    رضا خليلي با بيان اين که در هر بازديد، مسافران به طور متوسط از سه يا چهار نقطه گردشگري، تفريحي و تجاري ديدن مي کنند، مي افزايد: «تاکسي هاي از من بپرس» نيز بخش ديگري از خدمات تبريزگردي است که در چند سال اخير در کنار برگزاري طرح اتوبوس هاي تبريزگردي به اجرا درآمده و استقبال بالاي گردشگران را به همراه داشته است.
    وي با اشاره به اين که بليت نيم بها براي بازديد از موزه ها که سازمان گردشگري شهرداري تبريز براي مسافران اين تورها به وجود آورده، يادآور مي شود: مسافران و گردشگران درصورت وجود هرگونه نواقصي در اين خصوص مي توانند مراتب را به اطلاع سازمان برسانند تا در اسرع وقت برطرف شود.
    
    موزه ها و نمايشگاه ها
    مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي نيز از آغاز برنامه هاي استقبال از نوروز خبر داده و مي گويد: 21 موزه در اين استان از ساعت 9 تا 20 داير خواهد بود. ضمن اين که سه نمايشگاه صنايع دستي هم به طور شاخص در سه نقطه تبريز برگزار مي شود.
    فرزين حق پرست مي افزايد: در تمام موزه ها نيز نمايشگاه هاي صنايع دستي برپا شده است و امسال براي کودکان هم برنامه هاي ويژه اي در نظر گرفته شده و به همين منظور اقلام فرهنگي متناسب با گروه سني کودکان در موزه ها توزيع مي شود.
    
    تخفيف در مراکز اقامتي
    يکي ديگر از برنامه هاي آذربايجان شرقي براي تشويق حضور گردشگران نوروزي در اين شهر، ارائه تخفيف در تمام مراکز اقامتي اين استان است.
    رئيس جامعه هتلداران استان با اشاره به طرح مذکور مي گويد: تخفيف مراکز اقامتي استان در سال جاري متفاوت خواهد بود و بر اساس اقامت مسافران تعيين خواهد شد. به اين ترتيب بر اساس ميزان اقامت روزانه بين 12 تا 30 درصد تخفيف براي تمام مسافران نوروزي در نظر گرفته شده است که با افزايش ميزان روزهاي اقامت، تخفيف ها نيز افزايش پيدا خواهد کرد.
    کريم رسول زاده تاکيد مي کند که از ماه هاي گذشته سعي شده نواقص و کمبودهاي موجود در اماکن اقامتي مرتفع شود و تا امروز بيشتر از 95 درصد نواقص شناسايي شده مورد اصلاح قرار گرفته است و بازرسي ها و تلاش ها براي اصلاح مشکلات و نواقص باقيمانده، ادامه دارد.
    به گفته وي، هم اکنون ظرفيت تخت هاي هتل ها در استان به بيش از 8000 تخت رسيده است و مهمان پذيرها نيز علاوه بر هتل ها در زمينه پذيرش مهمانان فعال هستند.
    
    امکانات آموزش و پرورش براي اقامت مسافران
    در صورت تکميل ظرفيت مراکز اقامتي استان و در برخي شهرهاي آذربايجان شرقي که با کمبود مراکز اقامتي مواجه مي شوند آموزش و پرورش استان نيز تمهيداتي در نظر گرفته است تا هيچ مسافري در استان از اين نظر با مشکل مواجه نشود.
    مديرکل آموزش و پرورش آذربايجان شرقي در اين باره مي گويد: در اسکان نوروزي امسال دو پايگاه در قالب 21 مدرسه در تبريز با 220 اتاق با تمام تجهيزات به صورت اتاق نوع الف در اختيار مهمانان فرهنگي و (در صورت نياز) ديگر مسافران قرار خواهد گرفت. البته در تمام شهرهاي استان مدارس زيادي براي اين منظور در نظر گرفته شده است تا در هيچ نقطه از استان مشکل اقامتي نداشته باشيم.
    جعفر پاشايي با اشاره به اين که اسکان نوروزي اين اداره کل بعد از ظهر 27 اسفند آغاز مي شود و تا پايان 13 فروردين ادامه خواهد داشت، مي افزايد: آدرس مراکز اقامتي به طور دقيق مشخص شده است و علاوه بر بنرها و راهنماها، اين آدرس ها در ورودي شهرها در اختيار گردشگران قرار مي گيرد.
    
    جشنواره نوروزي ارس
    منطقه آزاد ارس و بخصوص جلفا دومين مقصد گردشگري استان بعد از تبريز محسوب مي شود و هرساله نيز برنامه هاي ويژه اي براي گردشگران نوروزي در نظر گرفته مي شود. ارس از نگاه مسافران نوروزي يک منطقه تاريخي و زيبا براي خريد و تفريح محسوب مي شود و بازارچه هاي مرزي به همراه مراکز تجاري مدرن، جلفا را به يکي از مقصدهاي اصلي گردشگري در شمال غرب کشور تبديل کرده است.
    علاوه بر امکاناتي نظير تورهاي ارس گردي رايگان و تخفيف هاي نوروزي مراکز تجاري اين منطقه، 23 برنامه متنوع نيز براي نوروز امسال در اين منطقه آزاد تعريف شده است.
    رئيس ستاد تسهيلات سفر منطقه آزاد ارس در اين خصوص مي گويد: برگزاري سومين دوره جشنواره تئاتر خياباني ارس در سطح منطقه آزاد با حضور گروه هاي هنري مختلف، برگزاري جشنواره تخم مرغ هاي غول پيکر شهري، برپايي نمايشگاه هاي صنايع دستي و برگزاري جنگ شبانه از مهم ترين اين برنامه ها براي اجرا در محدوده جلفاست.
    حسن خادم عرب باغي مي افزايد: پرواز تفريحي با هواپيماهاي فوق سبک، بالن سواري، استقرار تريلي شادي ويژه کودکان، مسابقات ماهيگيري و اجراي تئاتر نيز بخش ديگري از برنامه هاست و در کنار آن برپايي نمايشگاه هاي صنايع دستي، مسابقات بومي محلي، جشن عيدانه، جشنواره موسيقي محلي و چادرهاي عشايري نيز براي تعطيلات عيد نوروز در جلفا، نوردوز و خداآفرين پيش بيني شده است.
    
    جاذبه هاي کمتر شناخته شده آذربايجان شرقي
    اکثر شهرهاي استان داراي جاذبه هاي استثنايي است که شايد ناشناخته مانده باشد. براي نمونه تبريز داراي موزه هاي استثنايي است که نمونه مشابه داخلي يا خارجي ندارد. از اين موارد مي توان به موزه عصر آهن اشاره کرد که بازديدکننده ها مي توانند در مرکز شهر تبريز سفري به داخل گورستان 3000 ساله با اسکلت هاي سالم مانده داشته باشند و در تونلي زير قبرهاي پرشمار نقبي به تاريخ بزنند. جنگل هاي زيباي ارسباران، قلعه هاي تاريخي استان و معبد مهر مراغه که زير قبرستان روستاي ورجوي قرار دارد نيز فقط بخش اندکي از نمونه هاي استثنايي آثار اين استان است.
    آذربايجان شرقي، ميزبان گردشگران نوروزي / جام جم گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4506 به تاريخ 27/12/94، صفحه 11 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بارآثار ديگري از "علي فرهاد"

  اوروجلوق درتبريز
علي فرهاد، جام جم 7/3/96
مشاهده متن    
  محرم در اولين پايتخت تشيع
علي فرهاد *، جام جم 2/8/95
مشاهده متن    
  گلايه دانش بنيان هاي تبريز از نبود حمايت / سازمان هاي مدعي حمايت از شركت هاي دانش بنيان، خود مشتري توليدات اين شركت ها نيستند!
علي فرهاد *، جام جم 24/7/95
مشاهده متن    
  جام جم گزارش مي دهد: گردهمايي دانش بنيان هاي شمال غرب در تبريز
علي فرهاد *، جام جم 11/7/95
مشاهده متن    
  ارس؛ قطب نوظهور محصولات گلخانه اي ايران / بزرگ ترين مجتمع گلخانه اي خاورميانه در منطقه آزاد ارس احداث خواهد شد
علي فرهاد *، جام جم 5/7/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نخبگان علوم و مهندسي
متن مطالب شماره 6 (پياپي 306)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است