|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق95/1/16: آخرين وضعيت پرونده روزنامه نگاران بازداشتي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3430
شنبه 28 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2550 16/1/95 > صفحه 19 (سياست) > متن
 
      


آخرين وضعيت پرونده روزنامه نگاران بازداشتي
عليزاده طباطبايي در گفت وگو با «شرق» تشريح كرد


پنج ماه از بازداشت چند فعال رسانه اي و مطبوعاتي گذشته و درحالي که در اين مدت خبري از تبديل قرار بازداشت به وثيقه هم منتشر شد، اما همچنان و با وجود برگزاري يک جلسه از دادگاه، خبري از آزادي اين افراد نيست. در اين باره با سيدمحمود عليزاده طباطبايي که وکالت سه نفر از متهمان اين پرونده را برعهده دارد گفت وگو کرديم. عليزاده به جز وضعيت احسان مازندراني و داود اسدي که موکل او هستند و عيسي سحرخيز که موکل او و صالح نيکبخت است، از وضعيت پرونده سامان صفرزايي هم سخن گفت اما تاکيد کرد که هيچ کدام از افراد پيگير ماجرا، اطلاعي از وضعيت پرونده «آفرين چيت ساز» ندارند. او همچنين درباره وضعيت يکي ديگر از موکلان پرحاشيه اش يعني محمدعلي طاهري نيز توضيح داد. مشروح سخنان عليزاده طباطبايي را در ادامه مي خوانيد.
    
     با توجه به وکالت شما در پرونده بازداشت چندنفر از اهالي مطبوعات و اينکه يک جلسه از دادگاه اين پرونده قبل از عيد برگزار شد، مي خواستم آخرين وضعيت پرونده اين افراد را تشريح کنيد.
     در اين پرونده اتهام احسان مازندراني و داود اسدي فعاليت تبليغي عليه نظام، توهين به رهبري و اجتماع و تباني به قصد اقدام عليه امنيت ملي بود که در همان يک جلسه اي که قبل از عيد برگزار شد، دفاع آخر را انجام داديم و رسيدگي به اين پرونده ها تمام شد و در پرونده داود اسدي فکر مي کنم طي همين يک هفته حکم صادر شود. در پرونده آقاي سحرخيز، من و آقاي صالح نيکبخت مشترکا وکالت را برعهده داريم. آقاي صالح نيکبخت در جلسه اي که برگزار شد اعلام کرد که من بايد پرونده را کامل مطالعه کنم و قرار شد بعد از تعطيلات عيد ايشان پرونده را مطالعه کند و به اتفاق هم لايحه دفاع را بنويسيم. به اين ترتيب در پرونده آقاي سحرخيز دفاع انجام نشد.
    
     اتهامات آقاي سحرخيز هم همين سه مورد است؟
     آقاي سحرخيز به جز آن سه مورد اتهامي که احسان مازندراني و داود اسدي دارند، به نشر اکاذيب و توهين به رئيس قوه قضائيه هم متهم شده که چون گفتند رسيدگي به اين دو اتهام در صلاحيت دادگاه انقلاب نيست، قرار شد به دادگاه عمومي ارجاع داده شود و آنجا دفاع کنيم.
    
     پرونده سامان صفرزايي چه وضعيتي دارد؟
     براي آقاي صفرزايي هم من مي خواستم اعلام وکالت کنم اما خانواده ايشان اعلام کردند که تمايل دارند وکيل ديگري کار ايشان را پيگيري کند و من هم روي پرونده ايشان وکالت نگذاشتم. وکيل ايشان الان آقاي ميرزازاده هستند و در پرونده او هم دفاع انجام شد و منتظر صدور راي هستيم.
    
     خانمي به نام آفرين چيت ساز هم هم زمان با اين افراد بازداشت شد. وضعيت او چگونه است؟
     درباره آن خانم هيچ اطلاعي نداريم و اصلانمي دانيم پرونده اش در چه حالي است.
    
     الان بعد از برگزاري دادگاه اول متهمان در کجا نگهداري مي شوند؟
     همه در بند عمومي زندان اوين (بند ٨) هستند و هرروز هم تماس تلفني با خانواده دارند. البته همچنان قرار بازداشت فعلادر حال تمديد است و آخرين تمديد آن ١٨ فروردين تمام مي شود و بايد دوباره درباره تمديد بازداشت يا تبديل قرار تصميم بگيرند. اما با توجه به ماه هاي گذشته فکر مي کنم باز هم قرار بازداشت را تمديد کنند.
    
     پرونده موکلان چه زماني در اختيار شما قرار گرفت که در زمان دادگاه آقاي نيکبخت پرونده را مطالعه نکرده بود؟
     در مرحله دادسرا پرونده را در اختيار ما قرار ندادند. البته به لحاظ قانوني اين حق را داشتند. چون اگرچه ماده ٤٨ قانون آيين دادرسي کيفري مي گويد که از لحظه اي که فرد دستگير مي شود حق دسترسي به وکيل دارد، اما اين ماده يک تبصره دارد. تبصره به اين شرح است که در پرونده هاي امنيتي فقط وکلايي مي توانند در مرحله دادسرا به پرونده ورود کنند که مورد تاييد رئيس قوه قضائيه باشند. در جلسه اي هم که اعضاي هيات رئيسه کانون وکلابا رئيس قوه قضائيه داشتيم، رئيس قوه قضائيه گفت که کانون وکلاکمک کند تا اين معضل را حل کنيم. اعضاي کانون هم گفتند از نظر ما همه ٢٠ هزار وکيلي که از کانون مرکز پروانه گرفته اند مورد تاييد هستند و اگر مورد تاييد نبودند که به آنها پروانه داده نمي شد. اما به هرحال هنوز فهرست وکلاي مورد تاييد رئيس قوه قضائيه، تهيه نشده و به همين دليل ما نمي توانيم در مرحله دادسرا به پرونده دسترسي داشته باشيم.
    
     يعني در روز دادگاه براي اولين بار شما پرونده را ديديد و از اتهامات باخبر شديد؟
     بعد از ارجاع به دادگاه هم پرونده را به ما ندادند و گفتند بايد قرارداد مالي بين وکيل و موکل وجود داشته باشد. من هم گفتم از اين افراد پولي نگرفته ام و بنا هم ندارم پول بگيرم. گفتم نامه بدهيد تا با اينها ملاقات کنم و قرارداد بنويسيم چون هنوز موکلانم را نديده بودم. گفتند روز تشکيل جلسه دادگاه بيا و قرارداد مالي بنويس و همان موقع همان جا پرونده را مطالعه کن. ولي وقتي در مرحله دادسرا کيفرخواست صادر شد، من کيفرخواست را ديدم و جا دارد از بازپرس پرونده اينجا تشکر کنم. بازپرس براساس قانون، قاضي مستقلي است که بين دادستان و متهم نظر مي دهد. بازپرس اين پرونده هم آقاي حسن زاده بود که مستقل عمل کرد. بازپرس محترم پرونده گفت که به هيچ وجه دليلي که مويد جاسوسي باشد در اين پرونده وجود ندارد. در کل کيفرخواست حتي يک بار هم از واژه نفوذ استفاده نکرد. در نهايت تشخيص بازپرس اين بود که اقدامات اين متهمان حداکثر اقدام تبليغي عليه نظام است و مستندات اين اتهام هم مطالبي بود که در سايت روزآنلاين منتشر شده بود. البته دادستان اين کيفرخواست را قبول نداشت و مي گفت اتهامات اجتماع و تباني به قصد اقدام عليه نظام و توهين به رهبري هم بايد در پرونده همه اين افراد درج شود و درباره دو نفر از متهمان يعني سامان صفرزايي و عيسي سحرخيز، نظر دادستان اين بود که به جز اين سه مورد بايد نشر اکاذيب و توهين به رئيس قوه قضائيه هم در کيفرخواست درج شود. نهايتا اختلاف بين دادستان و بازپرس به شعبه ١٥ ارجاع شد و قاضي صلواتي به نفع دادستان راي داد و اينها را به هر سه اتهام و برخي را به هر پنج اتهام، متهم کرد. درحالي که مثلادرباره اتهام اجتماع و تباني بازپرس مي گفت بايد اين افراد با هم يا با افراد ديگري اجتماع کرده باشند که مستندات چنين چيزي در پرونده وجود ندارد. نوشتن يک مطلب در روزآنلاين که مصداق اجتماع نمي شود.
    
     ماجراي تبديل قرار بازداشت به قرار وثيقه که يک بار اعلام شد اما انجام نشد چه بود؟
     در ابتدا قرار بازداشت صادر شده بود که بازپرس در نهايت قرار وثيقه صادر کرد. ما هم وثيقه را آماده کرديم اما متاسفانه نشد. به هرترتيب قرار وثيقه دوباره تبديل به قرار بازداشت شد و اينها همچنان با قرار بازداشت در زندان ماندند. الان حتي وقتي پرونده به دادگاه رفت، من به رئيس دادگاه گفتم از اين به بعد بازداشت متهمان غيرقانوني است مگر اينکه شما نامه بنويسيد و بازداشت را تمديد کنيد؛ اما آقاي مقيسه که قاضي پرونده است، گفت ما رويه مان همين طور است که وقتي پرونده به دادگاه مي آيد ما تصميم قضائي مي گيريم.
    
     يکي ديگر از موکلان شما که پرونده اش هميشه سوژه اخبار بوده، محمدعلي طاهري است. درباره پرونده او هم توضيح مختصري بفرماييد.
     آقاي محمدعلي طاهري هم در سال ٨٩ به اتهام توهين به مقدسات، بازداشت شده بود. آن زمان من وکيلش نبودم و پرونده به شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب رفته بود. ضابطين اصرار داشتند که ايشان علاوه بر توهين به مقدسات مرتکب فساد گسترده و انحراف جوانان هم شده است. دادگاه تمام آنچه محتواي پرونده بود و مستندات آن ارائه شده بود، توهين به مقدسات تشخيص داد و حکم پنج سال حبس به ايشان دادند. من در اين مرحله با آقاي طاهري ملاقات کردم و ايشان درباره کارهاي خودش به من توضيح داد و ما هم بر همين مبنا در دادگاه دفاع کرديم. ايشان مي گويد وقتي مقام معظم رهبري گفتند کرسي هاي آزادانديشي در دانشگاه راه اندازي شود، من در زمينه فرادرماني (درمان سنتي با استفاده از طب ايراني) و در حوزه عرفان تحقيقاتي داشتم که در دانشگاه ارائه دادم و دانشگاه علوم پزشکي همايش برگزار کرد و استادان، جلسات مشترک گذاشتند و روش هاي من عملاجواب داد. بعد از آن درباره اين مسائل کتاب نوشتم و در دولت اصولگراي آقاي احمدي نژاد از وزارت ارشاد مجوز چاپ گرفت. بعد از آن با دو نفر به نام هاي «ع» و «ج» موسسه اي به نام ياس پنهان تاسيس کرديم و کلاس تشکيل دادم. جوان هاي بي دين و ايمان مي آمدند و در اين کلاس ها به خدا و دين معتقد شدند. حالامي گويند اين کتاب ها و اين کلاس ها انحرافي بوده است. من که مجوز کتاب و موسسه ام را از همين دولت گرفته بودم، اما حالاکه مي گوييد انحرافي هستند، من توبه مي کنم و برمي گردم سر زندگي خودم. من هم به قاضي گفتم که قانون مجازات به صراحت مي گويد که اگر متهم توبه کند از مجازات معاف است؛ اما نپذيرفتند.
    
     صدور حکم اعدام ايشان به چه صورت بود؟
     به استناد فتواي برخي علما که به صورت کلي حکم داده بودند، دادگاه هم به استناد ماده ٢٨٦ قانون مجازات اسلامي که مي گويد اگر کسي انحراف گسترده ايجاد کند، محارب است، حکم اعدام صادر کردند. ما اعتراض کرديم که ماده ٢٨٦ در سال ٩٢ تصويب شده و اگر حتي فرض کنيم که ايشان مرتکب اين جرم شده باشد، در سال هاي ٨٨ و ٨٩ مرتکب شده و مشمول اين قانون نمي شود. درثاني در جايي به فتوا مراجعه مي کنيم که قانون نداشته باشيم. من خودم خدمت آيت الله علوي گرگاني و آيت الله مکارم شيرازي رسيدم و براي هر دو نفر توضيح دادم که چنين چيزي بوده، هر دو گفتند ما فتواي کلي داديم و درباره اين شخص خاص حکم نداديم، بلکه گفتيم اگر کسي چنين ادعايي بکند، مشمول اين قاعده مي شود. در نهايت خوشبختانه ديوان عالي کشور حکم اعدام را نقض کرد و الان ايشان بايد با يک قرار سبک آزاد شود.
    
     ادامه بازداشت به چه دليل است؟
     فعلادر ارتباط با فرادرماني گفته اند ايشان تعداد زيادي شاکي دارد که هنوز هم ما شکايتي روي پرونده نديده ايم. درکل ايشان يک سري ديدگاه هايي در عرفان داشته که فقها آن را قبول ندارند. حکم پنج ساله ايشان هم در تاريخ ١٨ بهمن ماه به پايان رسيده و بايد آزاد مي شد ولي تحت عنوان رسيدگي به شکايت شاکيان خصوصي در بازداشت هستند.
    آخرين وضعيت پرونده روزنامه نگاران بازداشتي / عليزاده طباطبايي در گفت وگو با «شرق» تشريح کرد
    


 روزنامه شرق، شماره 2550 به تاريخ 16/1/95، صفحه 19 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 584 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي مديريت سرطان
شماره 4 (پياپي 68)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است