|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/2/26: چرا خودكشي؟ ... و چرا افسرد ه اند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7003
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6213 26/2/95 > صفحه 18 (حوادث) > متن
 
      


چرا خودكشي؟ ... و چرا افسرد ه اند
كارشناسان در گفت وگو با <ايران> راه هاي پيشگيري را تشريح كردند


دکتر ميرطاهر موسوي : نابرابري ها اميد را در جامعه کمرنگ کرده نشاط اجتماعي را کاهش مي دهد پس بهترين راهکار براي تقليل اين آسيب که روز به روز در ميان اقشار مختلف جامعه در حال گسترش مي باشد اين است که با کاهش نابرابري هاي اجتماعي و اقتصادي و ايجاد فرصت هاي متناسب و متوازن براي همه گروه هاي جامعه، اميد و نشاط اجتماعي را گسترش دهيم.
    
    گروه حوادث - پرستو رفيعي/ هنوز عوارض تلخ خبر خودکشي مردي که چند روز قبل خود را از پل عابرپياده خيابان ميرداماد حلق آويز کرده يا بيماري که به دليل ناتواني از پرداخت هزينه هاي بيمارستان، مرگ را انتخاب کرد فراموش نشده که بازهم خبر از مرگ هاي خود خواسته از گوشه و کنار کشور به گوش مي رسد. اين بار نوبت به مرد جواني رسيد که ديروز تلاش کرده خود را از پل عابر پياده خيابان خيام، حوالي بازار تهران به پايين پرت کند. هر چند اين مرد با اقدام بموقع آتش نشان ها نجات يافت و فرصتي ديگر براي زندگي به دست آورد اما اين سوال به ذهن مي رسد که چرا برخي افراد براحتي مرگ خودخواسته را انتخاب مي کنند؟
    
    اهداف خودکشي در انظار عموميمصطفي آب روشن- جامعه شناس- با تاکيد بر رواج افکار منفي مبني بر پايان دادن به زندگي در جامعه مي گويد: خودکشي در حوزه عمومي که بشدت در جامعه ما رواج پيدا کرده به عنوان کدهايي است که بايستي نظام اجتماعي را به تفکر وا دارد زيرا خودکشي در انظارعمومي انعکاس خشم و تنفر فرو خفته اي است که فرد با نابودي خود خواسته، تلاش دارد تا قضاوت هاي عمومي را عليه فرد، خانواده يا نهادهاي اجتماعي ناکارآمد برانگيخته و حساس کند.
    محمد امين قانعي راد- رئيس انجمن جامعه شناسي ايران - نيز به «ايران» مي گويد: چنين افرادي به جاي اينکه خشم و غضب خود را عليه عامل آزاردهنده خود بکار ببرند از طريق نابودي خود خشمشان را منتقل مي کنند. در حقيقت اين افراد با خود کشي نه تنها شرايط آزار رواني شهروندان را فراهم مي کنند بلکه سعي دارند از مرگ خود، رسانه اي بسازند که پيام آنها را به گوش همگان برساند.
    دکتر احمد جليلي رئيس انجمن روانپزشکان ايران نيز در تعريف خودکشي به «ايران» مي گويد: خودکشي مساله پيچيده اي است که به دلايل مختلف اتفاق مي افتد. در حقيقت هميشه آخرين رويداد ناخوشايند علت خودکشي نيست و همواره عوامل مختلف دست به دست هم داده و شرايطي را فراهم مي کنند تا فرد اقدام به خودکشي کند.
    
    عوارض نابرابري هاي اجتماعي و اقتصاديدکتر ميرطاهر موسوي – جامعه شناس- نيز با اشاره به بروز خودکشي در درون زمينه هاي اجتماعي به «ايران» مي گويد: نابرابري هايي که در سطوح مختلف جامعه اتفاق مي افتد باعث تقويت ميل به خودکشي خواهد شد. نابرابري هاي اجتماعي ، اقتصادي و حتي سياسي از عوامل تبيين کننده خودکشي در کشور محسوب مي شوند. اختلاف طبقاتي و سختي در دسترسي به امکانات اوليه براي شهروندان به رقابتي نابرابر منجر شده که شرايط استفاده و حتي سوء استفاده برخي را از امکانات اجتماعي و اقتصادي فراهم کرده و در مقابل، وضعيتي را فراهم کرده که عده اي ديگر از دسترسي به اين امکانات باز بمانند.
    وي در ادامه مي افزايد: همه اين نابرابري ها باعث مي شود ناهمبستگي در جامعه تقويت شده و افراد دچار انزوا ، تنفر، بي انگيزگي ناشي از جبرگرايي و رفتار سرنوشت گرا شده و احساس کنند راهي ندارند و اين سرنوشت اجباري و تهديدي است. در حقيقت نااميدي و مايوس شدن مطلق فرد از تغيير وضعيت خويش و در نهايت جبرزدگي باعث شده خودکشي رو به تزايد بگذارد.
    
    هر 40 ثانيه يک خودکشي
    آخرين آماري که سازمان بهداشت جهاني منتشر کرده نشان مي دهد هر 40 ثانيه يک نفر در جهان با خودکشي به زندگي اش پايان مي دهد. به عبارت ساده تر سالانه 800 هزار نفر در جهان خودکشي مي کنند. اين درحالي است که متاسفانه 4 هزار و 69 نفر از آنها ايراني بوده اند يعني يک حساب سر انگشتي نشان مي دهد روزانه 11 نفر در ايران به زندگي شان پايان مي دهند.
    در حالي که سازمان پزشکي قانوني از کاهش 8/1 درصدي ميزان خودکشي در ايران خبر مي دهد مصطفي آب روشن عنوان مي کند: به علت نگرش عمومي بسيار منفي نسبت به خودکشي ، ابهامات زيادي در مورد آمار خودکشي در ايران وجود دارد. از سوي ديگر به علت قبح شرعي و اجتماعي، بستگان افرادِخودکشي کننده اين عمل را ننگ و بي آبرويي تلقي کرده و از افشاي آن خودداري مي کنند. حال آنکه طبق آمارهاي منتشر شده نيمي از خودکشي ها در شهرهاي بزرگ ،يک چهارم در شهرهاي کوچک و متوسط و بقيه در روستاها رخ مي دهد. به گفته وي ميزان اقدام به خودکشي در ايران بيش از آمارهايي است که عنوان مي شود اما آنچه مشخص است اينکه اکثر خودکشي ها در ميان انسان هاي فقير و متوسط جامعه رخ مي دهد زيرا بيشترين فشارهاي اجتماعي و اقتصادي را متحمل مي شوند.
    اين جامعه شناس در ادامه مي افزايد: به طور کلي خودکشي پديده اي است که نه تنها از طرف شرع مقدس بلکه بشدت از سوي عرف اجتماعي منع شده و به طور عمومي مشاهده مي کنيم که افشاي اين پديده اجتماعي با بي آبرويي خانواده عجين شده و بشدت نيز انگ زننده محسوب مي شود. بر اين اساس، مشاهده مي کنيم آمار هاي خودکشي کمتر در حوزه هاي رسمي و غيررسمي انعکاس پيدا مي کند. در حالي که فردي که افکار خودکشانه در سر دارد بر عکس با اين هدف مشخص خود را نابود مي کندکه حساسيت همگاني را نسبت به ظلمي که به او رفته است بر انگيخته کند. زيرا اين دسته از افراد خود را قرباني شرايط نابسامان اجتماعي قلمداد کرده و در شرايط استيصال سعي مي کنند به عامل ناکامي هاي فردي و اجتماعي آسيب برسانند و اگر به هر علت قادر به اين کار نباشند سعي مي کنند به زندگي خود خاتمه دهند اما در خودکشي در ملاعام شخص تلاش آگاهانه اي به انجام مي رساند تا مجازات عوامل ناکامي اش را به افکار عمومي بسپارد.
    آب روشن بر اين باور است، براي مقابله با پديده خودکشي بايستي تلاش هاي چند نهادي در جامعه براي ايجاد همبستگي اجتماعي صورت پذيرد به طوري که در تعيين برنامه ريزي هاي خرد و کلان ، در کنار حفظ منافع عمومي حقوق فردي هم در نظر گرفته شود و فشار و نظم اجتماعي در حد اعتدال و مطلوب باشد به طوري که به گروه هاي خاص و شکننده اجتماعي فشار مضاعفي تحميل نشود. از سوي ديگر تعميق باورها و نگرش هاي ديني ، اشاعه فرهنگ احترام به حقوق انساني ، اصلاح الگو و نگرش هاي غلط اجتماعي درباره زنان نيز، بستري است که هويت و خودکارآمدي در افراد را تقويت کرده و باعث از بين رفتن انزواي اجتماعي خواهد شد.
    
    ضرورت افزايش نشاط در جامعه
    دکتر موسوي نيز اظهار مي دارد: از آنجايي که نابرابري ها اميد را در جامعه کمرنگ کرده نشاط اجتماعي را کاهش مي دهد پس بهترين راهکار براي تقليل اين آسيب که روز به روز در ميان اقشار مختلف جامعه در حال گسترش مي باشد اين است که با کاهش نابرابري هاي اجتماعي و اقتصادي و ايجاد فرصت هاي متناسب و متوازن براي همه گروه هاي جامعه، اميد و نشاط اجتماعي را گسترش دهيم. دکتر جليلي رئيس انجمن روانپزشکان توصيه مي کند: طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهاني اخبار خودکشي بايد به گونه اي منعکس شود که منشا بروز حادثه اي ديگر نباشد. چراکه افکار خودکشانه همواره به صورت پنهان در جامعه وجود دارد. پس هرگونه اشتباه در شيوه انتقال اين اخبار و همچنين بيان جزئيات آن مي تواند افراد بيمار و داراي افکار منفي را به يک اقدام آني يا همان خودکشي تقليدي راهنمايي کند.
    وي مي افزايد: يکي ديگر از مواردي که به بيماران رواني آسيب مي رساند سياسي کردن مسائل بهداشت رواني است. از اين رو نبايد اين موضوع از سوي دولت کمرنگ جلوه داده شود و مخالفان دولت نيز از پررنگ کردن و حاشيه سازي خودداري کنند.
    
    چرا خودکشي؟ ... و چرا افسرد ه اند / کارشناسان در گفت وگو با <ايران> راه هاي پيشگيري را تشريح کردند
    


 روزنامه ايران، شماره 6213 به تاريخ 26/2/95، صفحه 18 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعليم و تربيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 136)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است