|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم95/4/8: جام جم در گفت وگو با كارشناسان، ادعاي باراك اوباما و هيلاري كلينتون را بررسي مي كند: اسرار بيگانگان فضايي افشا مي شود؟!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5414
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4577 8/4/95 > صفحه 7 (دانش) > متن
 
 


جام جم در گفت وگو با كارشناسان، ادعاي باراك اوباما و هيلاري كلينتون را بررسي مي كند: اسرار بيگانگان فضايي افشا مي شود؟!


نويسنده: كاظم كوكرم

باراک اوباما، رئيس جمهور ايالات متحده چندي پيش در برنامه تلويزيوني زنده جيمي کيمل (Jimmy Kimmel Live) شرکت کرد و درباره موجودات فرازميني و اشياي ناشناس پرنده به سوالات مجري برنامه پاسخ داد. شيوه پاسخ دهي اوباما موجب شد تا طرفداران وجود بشقاب پرنده ها و ارتباط هوشمندان فرازميني با دولت ايالات متحده آن را به عنوان شاهدي بر ادعاهاي پيشين خود قلمداد کنند. حدود يک ماه پيش خبر ديگري منتشر شد مبني بر اين که باراک اوباما مي خواهد پيش از پايان دوره رياست جمهوري خود حقايقي در مورد بيگانگان فضايي و اشياي ناشناس پرنده که به يوفو (UFO سرواژه Unidentified Flying Object) مشهور هستند افشا کند.
    استفان باست، مدير اجرايي گروه پژوهشي پارادايم (Paradigm Research Group) که به اختصار به PRG ناميده مي‎شود در اين باره به ديلي اکسپرس گفته که 20 سال است با کاخ سفيد در حال مذاکره است تا بخشي از اسناد منتشر نشده مرتبط با اشياي پرنده ناشناس را فاش کند. او مي گويد اين اتفاق بزودي خواهد افتاد و به تيتر اصلي روزنامه ها تبديل خواهد شد.
    در سال 2014 وقتي بيل کلينتون، رئيس جمهور پيشين ايالات متحده در حالتي مشابه با اوباما در برنامه تلويزيوني جيمي کيمل شرکت کرده بود در پاسخ به سوالات درباره اشياي ناشناس پرنده و ارتباط دولت ايالات متحده با فرازميني ها گفته بود که قبلااز منطقه 51 بازديد کرده و آنجا جايي است که فناوري هاي محرمانه ايالات متحده در آنجا توسعه مي يابد و هيچ موجود فرازميني در آن نيست. آقاي کلينتون گفته بود اگر روزي بشنود که هوشمندان فرازميني به زمين آمده بودند تعجب نمي کند چراکه سياره هاي بي شماري در عالم وجود دارد که مي توانند ميزبان حيات باشند. کلينتون مي گويد اميدوار است آمدن آنها به زمين چيزي شبيه آنچه در فيلم «روز استقلال» رخ داد نباشد. در آن فيلم داستاني ، مهاجمان فرازميني ها به شکل وحشتناکي به شهرهاي آمريکا حمله مي کنند. در پايان برنامه، کيمل نيز به کلينتون قول داد اگر روزي ردي از موجودات فرازميني يافت، آن را اعلام کند.
    از سوي ديگر هيلاري کلينتون، نامزد دموکرات انتخابات پيش روي رياست جمهوري در ايالات متحده، در گفت وگويي که در آخرين روز سال 2015 در روزنامه کانوي ديلي سان منتشر شد مدعي شد اگر رئيس جمهور آمريکا شود، يک بار براي هميشه تمام مدارک مربوط به موجودات فضايي و اشياي ناشناس پرنده را براي همه مردم روشن خواهد کرد. او در اين مصاحبه گفته ممکن است هوشمندان فرازميني پيش تر به زمين آمده باشند و مي خواهد منطقه 51 در نوادا را از نزديک ببيند؛ پايگاه نظامي فوق محرمانه اي که مدت ها مشکوک به نگهداري اسنادي از حضور فرازميني ها در زمين بوده است. نکته جالب اين است که خانم کلينتون ابتدا از اين ناحيه با نام منطقه 54 ياد کرد و بعد گفته خود را تصحيح کرد!
    جان پادستا، رئيس کارزار مبارزات انتخاباتي خانم کلينتون و مشاور باراک اوباما که از طرفداران داستان هاي مربوط به اشياي پرنده ناشناس است در گفت وگو با گاردين در سوم مارس 2016 (13 اسفند 94) گفته است بانوي اول پيشين ايالات متحده را نسبت به افشاي اسناد مرتبط با اشياي پرده ناشناس متقاعد کرده است.
    مجموعه اين گونه اظهارنظرها موجب شده تا در چند ماهه اخير طرفداران وجود بشقاب پرنده ها و تئوري توطئه به فضاسازي گسترده اي در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي دست بزنند و اين گونه اظهارات مقامات آمريکايي را دليلي بر وجود اسناد مخفي و فاش نشده اي مبني بر ارتباط مخفي دولت ايالات متحده با موجودات فرازميني عنوان کنند. براي روشن شدن موضوع با کارشناسان رسانه اي، روزنامه نگاران و مروجان علم گفت وگو کرده ايم.
    
    اصل ماجرا چيست؟
    سياوش صفاريان پور، تهيه کننده و مجري برنامه هاي تلويزيوني علمي چون آسمان شب، فرجه، کندو و چرخ در شبکه چهار سيما که بارها تجربه روي آنتن بردن خبرهايي از مشاهده اشياي پرنده ناشناس در آسمان ايران را دارد درباره ماجراي احتمال افشاي سندهاي مربوط به اين اشيا در ايالات متحده به جام جم مي گويد: مسلما اين اقدام غيرمنتظره اي نسبت به همه اتفاقاتي است که پيش از اين رخ داده است. در ميان همه سوابقي که درباره مشاهده بشقاب پرنده ها وجود دارد، دولت ايالات متحده هميشه متهم بوده به پنهانکاري نسبت به يافته ها و اطلاعاتي که نسبت به موجودات فرازميني داشته است. شايعاتي هميشه وجود داشته از پرونده هايي که سرويس هاي امنيتي آنها را کنترل مي کردند. اين جزو معدود دفعاتي است که مقامات ارشد ايالات متحده نسبت به اسناد مربوط به اشياي پرنده ناشناس و تماس با فرازميني ها اظهارنظر کرده اند.
    پوريا ناظمي، روزنامه نگار علم ساکن کانادا نيز درباره اظهارات باراک اوباما به جام جم مي گويد: اصل قضيه به برنامه تلويزيوني طنز جيمي کيمل برمي گردد که چند ماه پيش اوباما در آن شرکت کرده بود و مورد توجه بسياري از علاقه مندان به موضوع بشقاب پرنده ها قرار گرفت. طوري که حتي بعد از آن در سري جديد سريال تلويزيوني پرونده هاي اکس (X-Files) که براساس وجود موجودات فضايي است، در فصل جديد به عنوان بخشي از مستندنمايي همين گفت وگوي اوباما را مورد اشاره قرار دادند. وقتي به تاريخچه اين برنامه تلويزيوني مراجعه مي کنيم، مي بينيم به خاطر علاقه شخصي مجري اين برنامه، همين سوال را در سال هاي اخير از چهره هاي گوناگون مهمان برنامه پرسيده است، اما هر بار اين داستان مطرح مي شود، طرفداران وجود بشقاب پرنده ها روي موج خبري آن سوار مي شوند.
    
    انتشار اسناد محرمانه
    ناظمي با اشاره به روند آزادسازي اسناد از حالت طبقه بندي شده در ايالات متحده مي افزايد: در انگليس و آمريکا پس از چند سال اسناد محرمانه را از حالت طبقه بندي خارج و آنها را افشا مي کنند. تا الان هفت يا هشت بار اسناد مربوط به اشياي پرنده ناشناس منتشر شده؛ حجم انبوهي از اسنادي که در آنها از مواردي شبيه اشتباه گرفتن درخشش يک سياره با اشياي ناشناس پرنده گرفته تا مواردي که هيچ توضيح قابل قبولي براي مشاهده اشياي ناشناس رويت شده وجود ندارد.
    علت اين که چرا مشاهده اشياي ناشناس پرنده محرمانه تلقي مي شده برمي گردد به ساز و کاري که براي طبقه بندي اسناد اين گونه در نظر گرفته مي شده است. مثلادر دوران جنگ سرد تصور مي کردند بخشي از اين اسناد ممکن است به فرآيندهاي جاسوسي ابرقدرت هاي شرق و غرب مربوط باشد که البته در مورد منطقه 51 يا حادثه رازول تا حدودي هم اين طور بود. بعدها مشخص شد منطقه 51 فرودگاهي براي آزمايش تجهيزات بسيار پيشرفته اي بود که براي جاسوسي ساخته شده بود. ولي به طور کلي در ميان کساني که علاقه مند به موضوعات فرازميني هستند، هر بار که شخصيت اثرگذاري در سطح بين المللي درباره آن صحبت مي کند، اين ماجرا به موج خبري تبديل مي شود که طبيعي است. بويژه در شرايطي که دولت آمريکا همواره در مظان اتهام پنهانکاري درباره اشياي ناشناس پرنده است، وقتي رئيس جمهور اين کشور حتي به شوخي بگويد مي خواهد اسنادي درباره يوفوها منتشر کند، طبيعي است که بازتاب رسانه اي گسترده اي پيدا مي کند.
    
    اسناد چه مي گويند؟
    ناظمي در ادامه به نتايج حاصل از فاش شدن اسناد قبلي منتشر شده آمريکا اشاره مي کند و مي گويد: روند عادي آزادسازي اسناد نشان مي دهد در اين سال ها چند کميسيون تشکيل شد و گزارش هاي متعددي مثل «کتاب آبي» که چند صد گزارش معتبر را بررسي کرد و نتيجه گرفت چيز خاصي از گزارش ها قابل استخراج نيست. حتي در خيلي از گروه هاي معتقد و متعصب نسبت به وجود توطئه هاي فاش نشده نيز هيچ گزارشگر مستقلي نتوانسته چيز خاصي را ثابت کند.
    ناظمي ادامه مي دهد: در برخي از اين رويدادها ما با موضوع عجيب و غيرقابل توضيحي روبه رو هستيم. تاکيد مي کنم برخي موارد هست که قابل توضيح نيست، ولي چون قابل توضيح نيست معني اش اين نيست که به موجودات فرازميني که در فرآيند علمي هيچ نشاني از آنها پيدا نکرده ايم مربوط است. مثلادر حادثه برخورد شهابسنگ چليابينسک در روسيه که دو سال پيش رخ داد اگر فيلم ها و عکس ها و گزارش هاي دقيقي از آن رويداد وجود نداشت، چه بسا آن را به سقوط فضاپيما تعبير مي کردند. اين روزنامه نگار علم مي افزايد: ما در حال حاضر در دوراني هستيم که موضوع فيلم هاي فانتزي و سينماي علمي تخيلي بشدت داغ شده است. بزودي قسمت ديگري از فيلم سينمايي «روز استقلال» که داستانش راجع به حمله فرازميني ها به زمين است اکران مي شود؛ همه اينها کمک مي کند به اين که موضوع فوق العاده جذاب موجودات فرازميني ميان مردم داغ شود.
    
    احتمال آمدن فرازميني ها
    سيروس برزو درباره احتمال سفر موجودات فرزميني به زمين مي گويد: اگر موجوداتي از کرات دوردست به زمين سفر کرده باشند بايد اثري از خود نشان دهند و ارتباط مشخصي برقرار کنند. تا به حال هيچ کسي به عنوان فرد عالم و اهل فن اين موضوع را تاييد نکرده که با موجودات فضايي ارتباط داشته باشد. هيچ مدرک مستندي وجود ندارد. هرچند در اين جهان با عظمت قاعدتا بجز انسان احتمال بسيار زيادي وجود دارد که موجودات هوشمندي در جاهايي از هستي وجود داشته باشند، اما اين که اين موجودات بتوانند اين فواصل عظيم کيهاني را با فناوري احتمالي بسيار بالايي بپيمايند و وقتي به زمين مي رسند با انسان ها قائم باشک بازي کنند خيلي منطقي نيست.
    ناظمي در پايان تاکيد مي کند: شايد نکته کليدي اين باشد که بين ايجاد سوال و رسيدن به پاسخ فاصله اي وجود دارد و نتيجه گيري سريع از مشاهدات و شنيده ها کار عاقلانه اي نيست.
    
    ماهيت اشياي پرنده ناشناس
    سيروس برزو، روزنامه نگار، مروج دانش فضايي و از برندگان جايزه ترويج علم که سال هاست در روسيه زندگي مي کند درباره ماهيت احتمالي اشياي پرنده ناشناس به جام جم مي گويد: درباره اين اشيا مقالات و کتاب هاي زيادي منتشر شده، اما در واقع طي 25 سالي که در روسيه زندگي مي کنم و با فضانوردان و کارشناسان مختلف صحبت کرده ام، کسي را نديده ام اعتقاد داشته باشد اشياي پرنده ناشناس ريشه در کرات ديگر و موجودات فرازميني دارد. اکنون در اسناد منتشر شده، فاش شده که ماهيت بخشي از اين اشيا به آزمايش هاي سري ابرقدرت ها مربوط بوده است. به علاوه تجربه من در اين سال ها نشان داده وقتي موارد بحراني و رسوايي هاي سياسي در بعضي کشورها به وجود مي آيد، ناگهان رويت بشقاب پرنده ها براي انحراف افکار عمومي به تيتر اصلي رسانه ها تبديل مي شود.
    دکتر محمدرضا نوروزي، مروج علم و مشاور رصدخانه آموزشي زعفرانيه نيز درباره ماهيت اشياي پرنده ناشناس به جام جم مي گويد: واقعيت اين است که پديده اي به نام اشياي پرنده ناشناس وجود دارد. ولي اين به معني ارتباط سازمان هاي سري با موجودات هوشمند فرازميني نيست. ممکن است نوعي هواپيما يا سياره اي پرنور يا ماهواره اي در حال حرکت در مدار زمين باشد. اين موضوعي است که مردم به آن علاقه مندند و برايشان جذاب است.
    
    کارکرد انتخاباتي اظهارات جنجالي
    پوريا ناظمي کارکرد انتخاباتي اين گونه اظهارنظرها را مردود مي داند و مي گويد: آنقدر موضوع براي بحث هاي انتخاباتي وجود دارد که پرداختن به اين ماجرا کمکي به هيچ يک از طرفين نمي کند. من تصور مي کنم چون جنس برنامه جيمي کيمل طنز بوده، اين صحبت ها را نبايد جدي گرفت.
    با اين حال سيروس برزو نظر ديگري دارد و مي گويد: به هر حال اوباما سياستمدار است و براي رسيدن به هدف شايد از هر وسيله اي استفاده کند. اکنون وضع انتخابات آمريکا بسيار حساس است. به نظر من روي اين اظهار نظرها نمي شود حساب کرد.
    دکتر نوروزي نيز معتقد است چه بسا اين اظهارات کارکرد انتخاباتي داشته باشد و مي گويد: در مدل هاي تبليغاتي گاهي تک واژه ها کار مي کنند. اين واژه ها موقع راي دادن مي تواند در پس ذهن آدم ها باشد و معمولاهم چون بخش زيادي از مردم به تئوري هاي توطئه و رو شدن اسناد و... باور دارند، گاهي اين مدل ها کار مي کند. من فکر مي کنم ممکن است واقعا سند رو کنند؛ سندهايي که خلاصه اش اين است که بسياري از اشياي پرنده ناشناس مربوط به آزمايش هواپيماها و تجهيزات پيشرفته در دوران جنگ سرد بوده است.
    صفاريا ن پور نيز در اظهارنظري مشابه معتقد است: من تصور مي کنم دموکرات ها در برابر ترامپ و جمهوريخواهان به راي نياز دارند، بخصوص در شرايط فعلي که ترور جمعي هم در آن کشور رخ داده و بشقاب پرنده ها هم براي خيلي ها موضوع جذابي است. شايد هم بنا به روش جاري سرويس هاي امنيتي ايالات متحده که پس از سه تا چهار دهه اسنادي را از حالت طبقه بندي خارج و منتشر مي کنند، مي خواهند از آزمايش هاي مخفي که آمريکا در دوران جنگ سرد براي جاسوسي و کسب اطلاعات انجام مي داده پرده بردارند. زيرا اگر قرار باشد خبر مهم اوباما و کلينتون اين باشد که دولت آمريکا با هوشمندان فرازميني ارتباط داشته، بي گمان اين مهم ترين خبر قرن خواهد بود. فکر نمي کنم جهان را با اين روش بشود براي شنيدن چنين خبر مهمي آماده کرد. مقدمه چيني براي اعلام چنين خبري پيچيده تر از اظهارنظرهاي معمولي اوباما در برنامه اي طنز يا کلينتون در کارزار انتخاباتي مي تواند باشد.
    
    تجربه ما از مشاهده اشياي پرنده ناشناس در ايران
    ناظمي در مورد حادثه مواجهه خلبانان ايراني در سال 1355 با اشياي ناشناس پرنده مي گويد: آن حادثه در مجموعه گزارش هاي بين المللي جزو حوادثي است که توضيح خاصي براي آن وجود ندارد و پرنده هايي به واقع ناشناس بوده اند (براي اطلاعات بيشتر درباره اين حادثه ستون سمت چپ همين صفحه را بخوانيد)، اما اين به معني فضايي بودن آن موجودات نيست. صفاريان پور نيز درباره رخداد ايران در سال 1355 مي گويد به نظر مي رسد خلبانان ايراني با شيئي واقعي برخورد داشته اند، ولي منتسب دانستن آن به موجودات فرازميني مردود است.
    ناظمي معتقد است اين داستان ها شبيه به مواردي است که برخي مي گويند با ابزارهاي مصريان باستان قابل توجيه نيست که انسان ها در هزاران سال پيش توانسته باشند هرم هايي با چنين عظمتي بسازند، پس موجودات فضايي اين ساختمان هاي عظيم را ساخته اند! وي تصريح مي کند: جواب علمي براي اين سوال که مصريان اين هرم ها را چطور ساخته اند اين است که مطمئن نيستيم دقيقا به چه روشي ساخته شده اند. ما دوست داريم توجيه کنيم که ساخت اهرام کار فضايي ها بوده، ولي واقعيت اين است که شاهدي براي اين ادعا نداريم! اگر قرار باشد فرضيه ساخت اهرام مصر به دست فرازميني ها را بپذيريم، آن وقت بايد به اين سوال جواب دهيم که آنها چطور فواصل عظيم کيهاني را طي کرده اند و به زمين آمده اند؟ اصلااز کجا آمده اند؟ مخابراتشان چگونه بوده؟ چرا آنها را نمي بينيم؟ چرا منجمان آنها را هيچ وقت نديده اند و...؟
    ناظمي درباره مشاهده اشياي ناشناس در سال هاي اخير در ايران مي گويد: ما در سال هاي گذشته وقتي سياراتي مثل زهره و مشتري در بيشينه درخشندگي قرار داشتند، گزارش هاي زيادي مبني بر رويت اشياي پرنده ناشناس در ايران داشتيم.
    نوروزي نيز درباره تجربياتش از گزارش عمومي درباره مشاهدات اشياي ناشناس پرنده مي گويد: مدت ها پيش، حدود سال هاي 74 و 75 وقتي موضوع بيشتر شدن مشاهدات اشياي ناشناس را بررسي مي کردم متوجه شدم زماني که سياره زهره در وضعيت نزديک به بيشترين کشيدگي شرقي قرار مي گيرد و نزديک به غروب آفتاب به شکل درخشان در آسمان شامگاهي خودنمايي مي کند، گزارش مشاهدات اشياي پرنده ناشناس زياد مي شود.
    آماري استخراج کردم از تعداد گزارش هايي که از اروپا و از ايران در اين باره منتشر شده بود و ارتباط معني داري وجود داشت بين به بيشينه روشنايي رسيدن سياره زهره در آسمان و انتشار گزارش هاي مشاهده يوفوها! قاعدتا اگر اين کار را باز هم انجام دهيم نتيجه مشابهي خواهيم گرفت. البته گاهي در سال هاي اخير رويدادهاي فضايي نظير تخليه سوخت موشک ها درلايه هاي بالايي جوي و پديدار شدن اشکال عجيب در آسمان نيز منجر به مخابره گزارش مشاهدات اشياي ناشناس در آسمان شده است. ما در رصدخانه زعفرانيه تماس هاي زيادي در اين موارد داشته ايم، اما تفاوت اين موارد با ساير رويدادهاي مرتبط با اشياي پرنده ناشناس اين است که معمولامشاهده آنها را منجمان آماتور نيز گزارش مي کنند و تعداد گزارش ها گاهي به هزاران مورد مي رسد. نوروزي به جمله اي از کارل ساگان، از دانشمندان پيشگام در ترويج نجوم علوم فضايي اشاره مي کند و مي گويد: مردم هميشه چيزهايي که دلشان مي خواهد را مي بينند.
    
    اشتباهات فاحش
    در ايالات متحده در زمان ريگان نيز درخشش سياره زهره با تجهيزات جاسوسي روس ها اشتباه گرفته شد و حتي هواپيماهاي آمريکايي براي مقابله با آن به پرواز در آمدند و بعد مشخص شد آن جرم نوراني چيزي جز سياره زهره نبوده!
    ناظمي با اشاره به اين مطلب مي افزايد: حتي در مورد هواپيمايي ايرکانادا اين ماجرا وجود دارد که وقتي هواپيما در حال پرواز بود، پس از قرار دادن هواپيما روي حالت خلبان خودکار، خلبان چند دقيقه اي استراحت مي کند و وقتي چشم باز مي کند مي بيند به جسم نوراني که احتمالاهواپيمايي است که از روبه رو مي آيد در حال نزديک شدن است! به سرعت جهت هواپيما را تغيير مي دهد و مسافران وحشت زده مي شوند، اما اندکي بعد مشخص مي شود در مدت استراحت هواپيما سياره زهره طلوع مي کند و درخشش آن خلبان را به اشتباه مي اندازد.
    جام جم در گفت وگو با کارشناسان، ادعاي باراک اوباما و هيلاري کلينتون را بررسي مي کند: اسرار بيگانگان فضايي افشا مي شود؟!
    


 روزنامه جام جم، شماره 4577 به تاريخ 8/4/95، صفحه 7 (دانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 272 بارآثار ديگري از "كاظم كوكرم"

  خورشيد چقدر بزرگ است؟
كاظم كوكرم، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  در اعماق راه شيري تابستاني
كاظم كوكرم، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  ملاقات همزمان با 4 سياره
كاظم كوكرم، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
  شهاب هاي آسمان تابستان / بارش شهابي برساوشي بامداد 22مرداد به اوج مي رسد
كاظم كوكرم، جام جم 20/5/97
مشاهده متن    
  مثلث تابستاني در اوج آسمان
كاظم كوكرم، جام جم 13/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دود و حريق
متن مطالب شماره 56، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است