|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/5/4: محمد شريعتي دهاقان، سفير اسبق ايران در سازمان همكاري هاي اسلامي در جده:رابطه عربستان و اسرائيل به ضرر تمام جهان اسلام است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6269 4/5/95 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


محمد شريعتي دهاقان، سفير اسبق ايران در سازمان همكاري هاي اسلامي در جده:رابطه عربستان و اسرائيل به ضرر تمام جهان اسلام است
ديدارها بين مقام هاي سعودي و اسرائيل جديد نيست. ديدار تركي الفيصل با يوسي الفر، استراتژيست اسرائيل در سال 2013


گروه جهان: سفر اخير يک مقام امنيتي سابق عربستان به اسرائيل، واکنش هاي فراواني را برانگيخته و بحث ايجاد رابطه ميان مقام هاي سعودي و رژيم اسرائيل را بر سر زبان ها انداخته است. تحليل سفير اسبق ايران در سازمان همکاري هاي اسلامي از اين موضوع را مي خوانيد:
    
    اخيراً بحث هايي درباره شکل گيري نوعي رابطه ميان عربستان و رژيم اسرائيل مطرح شده است. حاشيه هاي سفر يک مقام سابق امنيتي عربستان به سرزمين هاي اشغالي نيز به اين بحث ها دامن زده است. آيا شما هم معتقديد نوعي رابطه ميان رياض و تل آويو در حال شکل گيري است؟
    موضوع رابطه عربستان با رژيم اسرائيل بارها مطرح شده است. سال 2002 در طرح ملک عبدالله که به عنوان «طرح عربي» براي صلح در خاورميانه شناخته مي شود، تصريح شده کشورهاي عربي حاضرند در برابر تشکيل دولت فلسطين در مرزهاي 1967 نه تنها با اسرائيل رابطه برقرار کنند بلکه روابط خود با اين رژيم را «عادي سازي» کنند. آن طرح از جانب عربستان سعودي مطرح شده است. به دليل موقعيت عربستان، اين کشور هميشه از رابطه با اسرائيل پرهيز داشته است اما با توجه به تحولات منطقه و دشمني هاي فعلي با ايران که از سوي عربستان در همه زمينه ها افزايش يافته، کارشناسان منطقه معتقدند اين مسير سبب مي شود رياض به خاطر دشمني با تهران با رژيم اسرائيل بر سر بحران هاي منطقه اي در يک مسير قرار گيرد. آن هم زماني که راست ترين و تندترين دولت در سرزمين هاي اشغالي حاکم است که حتي براي حل و فصل منازعات با فلسطينيان طرح فرانسه را قبول نمي کند.
    
    سوال همين است. چرا اين رابطه با افراطي ترين دولت اسرائيل شکل مي گيرد؟ تنها رقابت هاي منطقه اي عربستان را به اين مسير هدايت کرده يا شما ريشه هاي ديگري براي اين مساله قائليد؟
    زماني برخي افراد در داخل ايران سخنان جنجالي خطاب به برخي کشورهاي منطقه صورت مي دادند. همان زمان هم مي گفتم که هرگونه ايجاد ترس در کشورهاي منطقه سبب روي آوردن بيشتر اين کشورها به امريکا و رژيم اسرائيل خواهد شد. پيشتر، اصل براي عربستان سعودي نزاع اسرائيل و کشورهاي منطقه بود. اين کشور با نشان دادن اين سياست اولاً مي خواست تبليغ کند نزاع اسرائيل با اعراب است نه با کشورهاي اسلامي. هنگامي که اصل براي عربستان نزاع با اسرائيل نيست و مساله نفوذ ايران است، بنابراين مي خواهد با هر وسيله اي دشمني ها و تقابلش را با اسرئيل کمتر کند و در مقابل به مقابله با ايران بپردازد. عربستان در ماه هاي اخير ارتباط با مقامات غيررسمي و برخي چهره هاي اسرئيلي را در پيش گرفته است. ما ديديم در ارتباط با منافقين ترکي الفيصل را فرستادند و بعد اعلام کردند او در حکومت عربستان سمتي ندارد. اما در عمل او عضو ارشد خاندان پادشاهي عربستان است و قبلاً سمت هاي حساسي داشته و الان مرکز مطالعات عربي را اداره مي کند بنابراين مغز متفکر عربستان است. هفته گذشته نيز انور عشقي به سرزمين هاي اشغالي فرستاده شد. او بازنشسته ارتش است و يک مرکز مطالعاتي را اداره مي کند و در مصاحبه هايش به عنوان مدافع سرسخت حکومت سعودي و موضع گيري تند عليه ايران شناخته مي شود. نبايد فراموش کرد که مقامات اسرائيل نيز بارها مساله نزديک شدن با کشورهاي به قول خودشان ميانه رو و در راسش عربستان را مطرح کرده اند. با وجود اين يقيناً عربستان وضعيت دشواري دارد. عربستان از يک سو به عنوان کشور محوري اسلام (به دليل وجود پايگاه مهم مکه و مدينه) نمي خواهد پيشقدم رابطه با رژيم اسرائيل شود و از سوي ديگر سران اين کشور مي بينند دشمني خود با ايران را به حدي رسانده اند که ناچارند به سوي رابطه با اسرئيل پيش روند حتي با وجود مشکلاتي که اين رابطه براي تمام دنياي اسلام ايجاد خواهد کرد.
    
     در شبکه هاي اجتماعي برخي افشاگري ها عليه مقام هاي سعودي صورت مي گيرد. به عنوان مثال مجتهد که به عنوان افشاگر خاندان سعودي شناخته مي شود، بحث رقابت دروني در خاندان سعودي و ارتباط آن با رابطه با رژيم اسرائيل را مطرح کرده است. آيا شما نشانه اي از اين رقابت دروني در خاندان پادشاهي سعودي مي بينيد؟
    رقابت هميشه بوده و هست و خواهد بود اما به عقيده من نبايد به شايعات خيلي توجه کرد و بايد بيشتر به آنچه رسماً و علني صورت مي گيرد، توجه کرد. چنين بحث هايي بيشتر براي جلب توجه افکار عمومي به خطرهاي مورد نظر حکومت و توجيه چرايي وجود «پادشاهي مطلقه» است. رسانه هاي ما نبايد دنبال اين مسائل بروند چون ممکن است در مسيري بيفتند که خود عربستان فراهم کرده است.
    
    ارتباط در هر سطحي ميان رژيم اسرائيل و عربستان چه منافعي براي اين رژيم خواهد داشت؟
    يقينا جز ضرر براي عربستان نخواهد بود. ما بايد کشورهاي منطقه را در مسيري قرار بدهيم که سعي کنند، به خودشان اتکا داشته باشند و نه نيروي بيرون؛ و همچنين اولويت را به نزاع اسرائيل با دنياي اسلام اختصاص دهند. همه اينها نياز به کار دو طرفه دارد. يعني همچنان که در ايران نبايد به طبل جنگ با عربستان کوبيد آنها هم نبايد در مسير دشمني با ايران تا آخرين حد قرار بگيرد. در حال حاضر مي بينيم سران عرب در موريتاني جمع مي شوند و بيانيه اي عليه ايران تصويب مي کنند که خيلي تندتر از قطعنامه هاي ضد اسرائيلي است. ما بايد در اين مسير از تضاد کشورهاي اسلامي و ترسيدن از يکديگر پرهيز کنيم. در واقع همين روشي که دولت آقاي روحاني وشخص آقاي ظريف در پيش گرفته اند بايد گسترش پيدا کند و ايران و عربستان براي حل مشکلات به مذاکره روي بياورند چرا که ادامه تقابل ها بي شک تنها به نفع رژيم صهيونيستي خواهد بود.
    
    
    محمد شريعتي دهاقان، سفير اسبق ايران در سازمان همكاري هاي اسلامي در جده:رابطه عربستان و اسرائيل به ضرر تمام جهان اسلام است / ديدارها بين مقام هاي سعودي و اسرائيل جديد نيست. ديدار تركي الفيصل با يوسي الفر، استراتژيست اسرائيل در سال 2013
    


 روزنامه ايران، شماره 6269 به تاريخ 4/5/95، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است