|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/9/4: سبقت تورم از رشد دستمزدها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4634
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3919 4/9/95 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


سبقت تورم از رشد دستمزدها
گزارش شاخص هاي ماهانه اقتصادي در مهرماه نشان مي دهد


دنياي اقتصاد: بانک مرکزي آمار شاخص هاي ماهانه اقتصادي را در نخستين ماه پاييز منتشر کرد. آمارها از اين گزارش نشان مي دهد که در اولين ماه فصل پاييز تورم نقطه به نقطه شاخص بهاي مصرف کننده 3/ 9 درصد بوده و دستمزد کارگران ساختماني 2/ 9 درصد نسبت به سال قبل افزايش يافته است؛ بنابراين در اين ماه نرخ تورم، از نرخ دستمزد کارگران بيشتر بوده است، اين در حالي است که در دو سال اخير و در اکثر ماه هاي رشد دستمزدها معمولانسبت به رشد تورم رقم بيشتري بوده است. ديگر آمار اين گزارش حاکي از آن است که رشد نقطه به نقطه سکه بهار آزادي معادل با 4/ 18 درصد و رشد بهاي دلار در بازار آزاد تهران طي اين مدت معادل با 6/ 3 درصد بوده است.
    
     کاهش ارزش دستمزد در مقابل تورم
    در آخرين گزارش ماهانه بانک مرکزي، آمار مربوط به شاخص دستمزد کارگران ساختماني در مهرماه نيز منتشر شده است. بر اين اساس شاخص دستمزد کارگران در مهرماه سال جاري به 5/ 271 واحد رسيده است. اين موضوع نشان مي دهد که دستمزد کارگران ساختماني در مهرماه و نسبت به ماه قبل 6/ 0 درصد رشد کرده است. همچنين نسبت به مهرماه سال گذشته نيز 2/ 9 درصد به دستمزد کارگران ساختماني افزوده شده است. اين رشد 2/ 9 درصدي در يک سال نشان مي دهد افزايش دستمزد سالانه نسبت به تورم تقريبا يکسان بوده است. براساس گزارش ها رشد تورم نقطه به نقطه در مهرماه معادل 3/ 9 درصد گزارش شده است. در نتيجه رشد دستمزد کارگران ساختماني نسبت به تورم حدود 1/ 0 درصد کمتر بوده و بيانگر اين موضوع است که رشد سطح دستمزدها با نرخ تورم تنظيم شده است. البته اين روند در بازه هفت ماهه مشاهده نمي شود ميزان سطح دستمزدهاي کارگران ساختماني در هفت ماه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل نيز 4/ 9 درصد افزايش داشته، اما در اين مدت شاخص بهاي مصرف کننده معادل 3/ 8 درصد رشد کرده است.
    
    سه تصوير از ارزش سهام مبادله شده
    گزارش ماهانه اقتصادي بانک مرکزي همچنين بخشي را به بررسي اوضاع و احوال شاخص هاي اصلي بازار سهام و بورس اختصاص مي دهد. براساس اين گزارش، در مهر 1395 مجموعا 5/ 18 ميليارد سهم به ارزش 7/ 3هزار ميليارد تومان در سازمان بورس تهران مورد معامله قرار گرفته است. اين اطلاعات مي گويد تعداد سهام مبادله شده در مهر ماه، 5/ 4 درصد و ارزش اين سهام نيز، 9/ 8 درصد بالاتر از مقادير مشابه خود در شهريور ماه بوده است. اين در حالي است که مقايسه اين آمار با مهرماه سال قبل حاکي از روند کاملامتفاوت و اختلاف زيادي است. تعداد سهام مبادله شده در اين يک سال، رشدي حدود 3/ 101 درصدي و ارزش سهام مبادله شده نيز در اين مدت، افزايشي 7/ 130 درصدي را نشان مي دهد. علاوه بر اين، مي توان متوسط «تعداد» و «ارزش» سهام مبادله شده در هفت ماه ابتدايي سال جاري را نيز با مقادير مشابه آن در هفت ماه ابتدايي سال گذشته مقايسه کرد. امري که نشان مي دهد تعداد سهام معامله شده در اين هفت ماه، حدود 6/ 43 درصد و ارزش سهام نيز در اين مدت، حدود 6/ 60 درصد بيشتر از مقادير آنها در مهر سال 1394 بوده است.
    
     کاهش بهاي سکه در مهرماه
    در گزارشي که به تازگي روي پايگاه بانک مرکزي در بخش شاخص هاي اقتصادي قرار گرفته است بخش هايي نيز به بررسي تغييرات قيمتي سکه طلاو بهاي ارزهاي مهم در مهرماه سال جاري اختصاص يافته است. داده هاي درج شده در اين بخش، بيانگر اين است که در بازار آزاد شهر تهران و در مهر ماه، به طور متوسط هر سکه تمام بهار آزادي طرح قديم با قيمت حدودي يک ميليون و 101 هزار تومان و هر سکه تمام بهار آزادي طرح جديد نيز با قيمت تقريبي يک ميليون و 105 هزار تومان مورد معامله قرار گرفته است. بررسي اين قيمت ها و مقايسه آنها با قيمت هاي دوره هاي زماني پيشين، بيانگر اين است که قيمت هر سکه طرح قديم در مهر نسبت به شهريور سال جاري در حدود 2/ 1 کمتر بوده و قيمت هر سکه طرح جديد نيز در اين بازه زماني، در حدود 1/ 1 درصد افت کرده است. البته مقايسه بهاي سکه در مهر امسال در مقايسه با قيمت هاي مهر سال گذشته، از رشد قابل توجهي برخوردار بوده است. اين اطلاعات مي گويد بهاي سکه تمام بهار آزادي طرح قديم در مهرماه امسال در حدود 2/ 18 درصد بيش از قيمت آن در مهرماه سال گذشته بوده و قيمت سکه طرح جديد نيز در اين ماه نسبت به مشابه سال قبل، در حدود 4/ 18 درصد بيشتر بوده است. همچنين با استفاده از اين آمار مي توان متوسط بهاي سکه در هفت ماه ابتدايي سال جاري را با متوسط قيمت آن در مدت مشابه سال قبل مقايسه کرد. بر اين اساس مي توان گفت متوسط بهاي سکه تمام بهار طرح قديم، حدودا يک ميليون و 70 هزار تومان و بهاي سکه طرح جديد نيز، حدودا يک ميليون و 72 هزار تومان بوده است. اين ارقام بيانگر اين است که قيمت سکه طرح قديم به طور متوسط در هفت ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدودا 2/ 16 درصد و قيمت سکه طرح جديد نيز در اين مدت حدودا 3/ 16 درصد بالاتر از قيمت آن در مهرماه سال گذشته بوده است.
    
     رشد اندک بهاي دلار
    اطلاعات گزارش جديد گوياي اين است که قيمت فروش يک دلار آمريکا در بازار آزاد تهران به طور متوسط در مهرماه سال 1395 حدودا 3592 تومان و قيمت يک يورو نيز به طور متوسط حدود 4022 تومان بوده است. بر اين اساس مي توان گفت قيمت دلار در مهر امسال در مقايسه با شهريور ماه، حدودا يک درصد و در مقايسه با مهرماه سال قبل نيز حدودا 6/ 3 درصد بيشتر بوده است. در مقابل قيمت يورو نيز در مهرماه امسال در مقايسه با شهريور ماه حدود 4/ 0 درصد بيشتر شده و بهاي آن در مقايسه با قيمت يورو در مهر 1394، حدود 2/ 2 درصد افزايش داشته است. همچنين اين گزارش مي گويد در هفت ماه نخست امسال و در بازار آزاد ارز در تهران، متوسط قيمت فروش هر دلار آمريکا حدودا 3516 تومان بوده و متوسط قيمت هر يورو نيز حدودا 3959 تومان بوده که در مقايسه با قيمت ارزها در اولين ماه پاييز سال گذشته، بهاي دلار به ميزان 7/ 4 درصد و قيمت يورو نيز به ميزان 6/ 5 درصد افزايش داشته است.
    
    
    سبقت تورم از رشد دستمزدها / گزارش شاخص هاي ماهانه اقتصادي در مهرماه نشان مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3919 به تاريخ 4/9/95، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سيستم هاي فازي ايران
شماره 3 (پياپي 69)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است