|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق95/9/7: گفت وگو در ميانه جنگ در خاورميانه
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2739 7/9/95 > صفحه 14 (هنر) > متن
 
      


گفت وگو در ميانه جنگ در خاورميانه
گزارشي از فستيوال فرهنگي گلاويژ

نويسنده: سامان سليماني

بعد از جنگ جهاني اول اروپايي ها براي ايجاد نشاط اجتماعي، با برگزاري بازي هاي المپيک سعي در پاک کردن آثار منفي جنگ کردند، ما نيز در کردستان در سال ١٩٩٦، بعد از جنگ هاي داخلي کردستان عراق، به اين نتيجه رسيديم با برگزاري فستيوال ادبي گلاويژ، اين اميد و نشاط را به عرصه فرهنگ و ادبيات برگردانيم. هدف اساسي ما اين بوده خارج از قدرت حزب و حکومت، همراه با روشنفکران منطقه و جهان در حد وظيفه اي که تاريخ بر عهده ما گذاشته، عرصه فکر و فرهنگ را به پيش ببريم و با ايجاد يک ديالوگ فرهنگي موثر، از مشکلات اجتماعي ، سياسي و فرهنگي بکاهيم.
     ملابختيار، دبير فستيوال گلاويژ، که هفته گذشته بيستمين دوره خود را در سليمانيه با عنوان «عقل آزاد نسلي روشنگر» پشت سر گذاشت، اين سخنان را در وصف فلسفه برگزاري اين فستيوال و اهداف آن به روزنامه «شرق»، گفت و تاکيد کرد گلاويژ براي ايجاد ديالوگ برابر فرهنگي ميان ملل منطقه از هيچ تلاشي فروگذار نخواهد کرد و حتي در مقطعي که کردستان درگير جنگ داعش و بحران مالي است، باز به برگزاري اين فستيوال طبق برنامه، متعهد بوده است.
     در بيستمين دوره فستيوال گلاويژ که در شهر سليمانيه، پايتخت فرهنگي کردستان، برگزار شد روشنفکران، نويسندگان و ادبايي از کردستان، ايران، ارمنستان، عراق و لبنان در چهار روز برگزاري آن، علاوه بر ارائه آثار بخش مسابقه در سه حوزه شعر، داستان و مقاله در پنل هايي به ارائه مقالات و تحقيقات خود پرداختند و طبق سنت هرساله نيز يک روز اين فستيوال به ادبيات و فرهنگ ايراني اختصاص يافته بود؛ همچنان که يک روز فستيوال به ادبيات و فرهنگ ارمنستان و يک روز آن نيز به فرهنگ و ادبيات عربي اختصاص پيدا کرده بود.
     در جشنواره امسال، از ايران دکتر فرزان سجودي زبان شناس و استاد دانشگاه، مشيت علايي منتقد، اصغر نوري مترجم، سارا سالار داستان نويس، دکتر اردشير کشاورز، مورخ، عبدالخالق يعقوبي منتقد ادبي و داستان نويس، قاسم کشکولي داستان نويس، بيتا ملکوتي شاعر، صابر هاکا شاعر و شوکا حسيني شاعر حضور پيدا کرده بودند.
     دکتر فرزان سجودي در مقاله خود، با عنوان «نقش ترجمه در ارتباطات بين فرهنگي» به بررسي تمايز بين هويت سياسي و هويت فرهنگي پرداخت. در اين مقاله آمده بود: هويت سياسي امري قطعي و ايستاست که از منطق يا/يا پيروي مي کند، اما هويت فرهنگي پيوستاري و نسبي است، سازوکار اصلي پويايي فرهنگي ترجمه است، ترجمه آستانه نگريستن به ديگري، آميختن با ديگري و گفت وگو با ديگري است. پويايي فرهنگي محصول اين آميزش است. دکتر سجودي همچنين درباره اهميت گلاويژ اظهار کرد: گلاويژ به مثابه يک رخداد منطقه اي، فضاي بسيار مناسبي براي همين گفت وگوي بين فرهنگي است و حضور انديشمندان کرد، عرب، ارمني و فارس زمينه بسيار خوبي را براي تعامل بين منطقه اي فرهنگي فراهم خواهد کرد. همچنين قاسم کشکولي در مقاله اي با عنوان «اگر ادبيات نبود، بشر از سرما مي مرد» به بررسي نقش ادبيات پرداخت و در گفت وگويي با روزنامه «شرق» اظهار کرد: مهم ترين ويژگي گلاويژ اين است که در ميانه بحران و جنگ و حذف از ادبيات حرف مي زند. به گمان من، ما در خاورميانه به اين مناسبت ها که به شکل ساختاري جنگ را به چالش مي کشد و باب گفت وگو را باز مي کند به شدت نيازمنديم و بايد از اين اتفاقات حمايت کنيم، براي من هم تجربه بسيار خوبي بود که توانستم براي مردماني ديگر از ادبياتمان حرف بزنم. همچنين بيتا ملکوتي که در بخش شعرخواني اين فستيوال چهار شعر خود را ارائه داد و همچنين از ترجمه کتابش به زبان کردي با نام «ماي نيم ايز ليلا» رونمايي شد، درباره انتخاب اشعارش گفت: اشعاري انتخاب کردم که انعکاس احوالات شاعري باشد که ايراني است و در جهان زندگي مي کند.
     سارا سالار نيز که برنده جايزه گلشيري بوده، درباره نگاه فراجنسيتي در ادبيات سخنراني کرد. وي همچنين گفت: اولين سفرم به سليمانيه بود و اين شهر را زنده، پويا، آزاد و ميهمان نواز ديدم.
     اصغر نوري نيز که با مقاله اي با عنوان «ترجمه نوعي اجراست» ميهمان گلاويژ بود، در پنل ادبيات ايراني اظهار کرد: ترجمه فقط انتقال معنا نيست، بلکه بايد فرم اثر و حس وحال آن هم به زبان دوم منتقل شود.
     شوکا حسيني نيز که هم در افتتاحيه فستيوال يکي از اشعار خود را ارائه داد و هم در بخش شعرخواني حضور داشت، گلاويژ را اتفاقي مهم در حوزه تبادلات فرهنگي و ادبي دانست. گفتني است عبدالخالق يعقوبي، داستان نويس و منتقد ايراني، مسئوليت هيات داوران بخش داستان را برعهده داشت و همچنين در روز پاياني جشنواره نيز از دکتر فرزان سجودي و دکتر اردشير کشاورز به شکل ويژه تجليل و به برندگان اول تا سوم بخش هاي شعر و داستان و مقاله جوايزي اهدا شد و ملابختيار، دبير فستيوال، نيز در سخناني اظهار کرد: از سال آينده و دوره بيست ويکم، فستيوال را در سطح بزرگ تر و با ابعادي جديد برگزار خواهيم کرد و گلاويژ شکلي جهاني تر به خود خواهد گرفت، هدف گلاويژ خدمت به اهل فرهنگ است و خوشحال هستيم روشنگري وارد حوزه فرهنگي کردستان شده و اين سرآغاز مناسبي براي ساختن آينده اي بهتر است.
    گفت وگو در ميانه جنگ در خاورميانه / گزارشي از فستيوال فرهنگي گلاويژ
    


 روزنامه شرق، شماره 2739 به تاريخ 7/9/95، صفحه 14 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "سامان سليماني"

  از كوه هاي كردستان تا كاخ رياست جمهوري
سامان سليماني، اعتماد 14/10/96
مشاهده متن    
  بارزاني كنار رفت يا كنار گذاشته شد؟
سامان سليماني، شرق 14/8/96
مشاهده متن    
  خطاهاي استراتژيك بارزاني در منطقه پرآشوب
سامان سليماني، اعتماد 27/7/96
مشاهده متن    
  «مام جلال»، سياستمدار واقع بين
سامان سليماني*، ايران 12/7/96
مشاهده متن    
  مام جلال چرا مام جلال شد؟
سامان سليماني، شرق 12/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اقتصاد و تجارت نوين
متن مطالب شماره 3 (پياپي 40)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است