|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/9/13: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4358
دوشنبه چهارم تيرماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3923 13/9/95 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهچرا آلودگي هوا مغلوب تعطيلات نشد؟
    دنياي اقتصاد: غلظت بالاي ذرات آلاينده هوا در جو با وجود تعطيلات پياپي هفته گذشته، خروج شهروندان از شهر و ناپايداري جوي و بارش باران در دو روز اخير سوال برانگيز شد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، با وجود پنج روز تعطيل و نيمه تعطيل پياپي در هفته گذشته و خروج شماري از شهروندان از تهران به قصد مسافرت، برخلاف رويه هميشگي، تعطيلات اين بار حريف آلودگي هواي پايتخت نشد و تهراني ها شش روز پياپي هواي ناسالم تنفس کردند. ترافيک سنگين يکشنبه هفته گذشته که پليس آن را نشات گرفته از بار خروج از تهران در تعطيلات پايان ماه صفر ارزيابي کرده بود، نشان داد که بسياري از تهراني ها سه شنبه بين التعطيلين را نيز با مرخصي و تعطيلي موقت کسب وکار به روز تعطيل بدل کرده و مهياي سفر شدند.
    کاهش چشمگير ترافيک تهران در هفته گذشته نيز نشانه ديگري از سفرهاي برون شهري شهروندان در تعطيلات بود. اما برخلاف رويه معمول سال هاي گذشته که بعضا حتي يک روز تعطيل هم به کاهش ملموس غلظت آلاينده ها و بهبود کيفيت هواي شهر منجر مي شد، تعطيلات پنج روزه هفته گذشته نتوانست آلودگي را مغلوب کند.غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از 5/ 2 ميکرون که از يکشنبه هفتم آذرماه افزايش يافته و با قرارگرفتن در ايستگاه 126 واحد، هوا را براي گروه هاي حساس جامعه ناسالم کرده بود، روند افزايشي خود را ادامه داد و در روزهاي چهارشنبه و پنج شنبه از مرز 150 واحد نيز عبور کرد و وضعيت قرمز براي عموم افراد جامعه در تهران حاکم شد. در نهايت ناپايداري جوي و بارش باران در روزهاي پنج شنبه و جمعه توانست غلظت آلاينده ها را قدري بکاهد و شاخص را به 126 واحد در روز گذشته برساند. هرچند اين عدد هم نشان دهنده کيفيت هواي ناسالم براي گروه هاي حساس جامعه است، اما به هر حال باد و باران توانست از غلظت آلاينده ها قدري بکاهد. دو فرضيه براي بي اثر بودن تعطيلات اخير در مهار آلودگي هوا وجود دارد.
    نخست اينکه به دليل افت دماي هوا به زير صفر در هفته اول آذرماه و استمرار برودت هوا طي چند روز پياپي، پديده اينورژن (وارونگي هوا) با شدت بيشتري حاکم شد و حجم ذرات معلق ساکن در جو تهران به قدري افزايش يافت که به تعطيلات بيشتري براي بازگشت کيفيت هوا به وضعيت سالم و خروج انباشت ذرات آلاينده از شهر نياز داشت. فرضيه دوم نيز وجود منابع آلاينده ناشناخته اي است که هنوز در محاسبات سياهه انتشار آلودگي هوا لحاظ نمي شود. کارشناسان سازمان حفاظت محيط زيست اعتقاد دارند به دليل نيمه تعطيل بودن تهران در هفته قبل، موتورخانه هاي ساختمان هاي تجاري و اداري شهر همچنان روشن بوده و در نتيجه احتراق ناقص سوخت در شماري از اين ساختمان ها، ذرات آلاينده با قطر کمتر از 5/ 2ميکرون در هوا انتشار يافته است. ضمن اينکه فعاليت خودروهاي ديزلي سنگين به عنوان يکي از مهم ترين منابع آلاينده متحرک در تعطيلات اخير نه تنها کاهش نيافته، بلکه با توجه به افزايش سفرهاي برون شهري و تشديد فعاليت هاي عمراني در فرصت تعطيلات، بيشتر هم شده است. از اين رو سازمان حفاظت محيط زيست بنا دارد طي پروسه اي يکساله با همکاري شهرداري تهران، سياهه جديد آلاينده هاي هواي پايتخت را با شناسايي منابع آلاينده شناسايي نشده، تدوين و منتشر کند.
    
    
    بي خبري مديران شهري از طرح «کاهش مناطق تهران» تحقيقات 105صفحه اي را زيرسوال برد : منشا نقشه مناطق يازده گانه پايتخت
    دنياي اقتصاد: نقشه جديد پيکربندي مناطق تهران و کاهش تعداد مناطق از 22 به 11 منطقه که اولين بار از سوي «دنياي اقتصاد» منتشر شد، واکنش قابل تامل يکي از مديران شهري را در پي داشت. به گزارش «دنياي اقتصاد»، يکي از مديران شهرداري تهران هفته گذشته در مورد نقشه جديد تقسيمات شهري تهران که بر مبناي ادغام و کاهش تعداد مناطق تهران طراحي شده و نتيجه پژوهش مفصل يک سازمان ذيل شهرداري تهران است، واکنش نشان داد و به شکلي اظهارنظر کرد که اصل طرح را زيرسوال برد و پشتوانه مطالعاتي اين نقشه را ناديده گرفت.
     اين مقام مسوول در شهرداري در حالي عنوان کرده که نقشه مذکور مورد تاييد نيست که طرح پژوهشي مذکور در سال 92 از سوي مرکز مطالعات و پژوهش هاي شهرداري تهران انجام شده و نتايج آن در قالب يک مجموعه 105 صفحه اي منتشر شده است؛ هرچند نتيجه اين پژوهش الزما به معناي نظر نهايي شهرداري تهران نيست، اما در صفحات 87 و 91 آن نقشه معروف تهران 11 منطقه اي منتشر شده است؛ بنابراين بي اطلاعي برخي مديران شهري از وجود اين پژوهش يا رد اسامي انتخاب شده براي مناطق جديد با استناد به اين صفحات، محلي از اعراب ندارد.
    از طرفي مدير مذکور در مصاحبه با رسانه ها تاکيد کرده که شهرداري هنوز به جمع بندي قاطع و مشخصي درباره اصلاح تقسيمات مناطق شهري نرسيده است که اين اظهارنظر طبعا نافي اصل پژوهش و طرح کاهش تعداد مناطق تهران نيست؛ ضمن اينکه در تمام گزارش هايي که طي چند روز اخير درباره ابعاد اين طرح از سوي رسانه هاي گوناگون از جمله «دنياي اقتصاد» منتشر شده است، تاکيد شده که طرح مذکور صرفا يک مطالعه و پژوهش بوده و براي اجرا نيازمند بررسي، چکش کاري و تصويب در شوراي شهر است. بنابراين اين نقشه نبايد نسخه قطعي شهرداري براي منطقه بندي جديد تهران تلقي شود و در نتيجه نيازي به تکذيب آن توسط شهرداري نيست.
    نکته مهم ديگر اين است که بازنگري در تقسيمات شهري تهران يک تکليف ذيل طرح جامع است که سال هاست از انجام آن غفلت شده است. طرح پژوهشي مذکور نيز سال 1392 توسط مرکز پژوهش هاي وابسته به شهرداري تهران منتشر شده که نشان مي دهد شهرداري تهران در سه سال گذشته با وجود اين پشتوانه مطالعاتي، اهتمامي به اجراي تکليف بر زمين مانده طرح جامع نداشته است. اظهارنظر اين مقام مسوول که نشان از بي خبري درباره جزئيات طرح مذکور دارد در حالي مطرح شد که پژمان پشمچي زاده، معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران ضمن تشريح جزئيات اين پژوهش درباره آثار اجراي احتمالي آن نيز به تفصيل با «دنياي اقتصاد» گفت وگو کرده است.
    ويژه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3923 به تاريخ 13/9/95، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه و تحول
متن مطالب شماره 32، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است