|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان95/9/15: در صحن علني مجلس؛ روحاني: مصوبه كنگره آمريكا نقض برجام است
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22216
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21503 15/9/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


در صحن علني مجلس؛ روحاني: مصوبه كنگره آمريكا نقض برجام است



پس از مصوبه کنگره آمريکا در تمديد قانون تحريم هاي ايران رئيس جمهور کشورمان اين اقدام را نقض برجام خواند و بر پاسخ مناسب به آن تاکيد کرد چنانکه ديگر مسئولان نظام و نمايندگان مجلس نيز موضع واحد در اين باره داشتند.
    سرويس سياسي - رئيس جمهور کشورمان که صبح ديروز براي ارائه لايحه بودجه سال 96 در صحن علني مجلس شوراي اسلامي حاضر شده بود در بخشي از سخنان خود به تازه ترين اقدام ضد ايراني و عهدشکني آمريکا در موضوع برجام پرداخت.
    روحاني در موضع گيري صريح و قابل تقدير خود ضمن بيان اين که ايران به تعهدات خود پايبند بوده است، آمريکا را عهدشکن و ناقض پيمان خواند و از پاسخ قاطعانه ايران در صورت اجرايي شدن اين مصوبه خبر داد. وي با اشاره به اقدام مجلس نمايندگان و سناي آمريکا در تصويب طرح تمديد تحريم معروف به ISA گفت: «در اين جا لازم است به چند نکته اشاره کنم. اول آنکه گزارش هاي متعدد آژانس بين المللي انرژي اتمي مويد اين واقعيت است که از زمان اجرايي شدن برجام، جمهوري اسلامي ايران به تمام تعهدات خود عمل کرده و به آنها پايبند بوده است.»
    
    تحمل نخواهيم کرد
    روحاني در سخنانش اقدام اخير مجلس آمريکا را به صراحت نقض برجام دانست: «بنده به عنوان رئيس جمهور کشور و رئيس شوراي عالي امنيت ملي به صراحت اعلام مي کنم که نقض برجام را از سوي هيچ يک از اعضاي 1+5 تحمل نخواهيم کرد و به آن پاسخ مناسب خواهيم داد. مصوبه اخير کنگره آمريکا به اعتقاد ما با برجام مغايرت داشته و ناقض آن است.»
    وي، دولت و رئيس جمهور آمريکا را موظف دانست تا با استفاده از اختيارات خود از تاييد و به ويژه اجراي قانون تمديد تحريم ها جلوگيري کنند و صريحا اعلام کرد: «چنانچه اين مصوبه به اجرا گذاشته شود نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت.»
    روحاني حتي امضاي اين مصوبه را توسط رئيس جمهور آمريکا خلاف تعهدات اين کشور عنوان کرد که با عکس العمل مقتضي روبه رو خواهد شد و وعده داد که «در چارچوب مصوبات شوراي عالي امنيت ملي و قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي در جلسه هفته پيش روي هيئت نظارت بر اجراي برجام تصميمات لازم را اتخاذ و به اطلاع مردم خواهيم رساند. ما در اجراي مطلوب برجام مصمم هستيم اما در مواجهه با هرگونه بدعهدي، تعلل، تاخير و يا نقض در اجراي برجام قاطع عمل خواهيم کرد.»
    
    جهانگيري؛ اقدامي عليه تعامل است
    همچنين اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور پيش از ظهر ديروز (يکشنبه) در نخستين همايش ملي صيانت و گفتمان سازي اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر، حضور پيدا کرده بود در بخشي از سخنانش با تاکيد بر دشمني آمريکا با ملت ايران خاطرنشان کرد: «برجام حاصل گفت وگوهاي طولاني و پيچيده جمهوري اسلامي ايران با 6 قدرت بزرگ دنيا، سازمان ملل متحد، آژانس بين المللي انرژي اتمي و اتحاديه اروپا بوده است. برجام برنامه مصوب هم در داخل کشور و نهادهاي رسمي و مهم مثل مجلس شوراي اسلامي ، شوراي عالي امنيت ملي، هيئت وزيران و نهايتا رهبر معظم انقلاب بوده است و هم در عرصه بين المللي مصوب شوراي امنيت سازمان ملل متحد، آژانس بين المللي انرژي اتمي و اتحاديه اروپاست و کارشکني و نقض آمريکا در برابر برجام فقط دشمني با ملت ايران نيست بلکه به معناي اقدام عليه گفت وگو، تعامل و توافقات بين المللي است.»
    پس از برجام با دستور مقام معظم رهبري نهادي نظارتي با نام «هيئت نظارت بر برجام» تشکيل شد که سيدعباس عراقچي ويژگي هاي اين نهاد نظارتي که در شوراي عالي امنيت ملي پيش از اجراي برجام تشکيل شده است را چنين شرح داده بود: «اين هيئت به دستور رهبري تشکيل شده است و وظيفه بررسي اجراي برجام و تشخيص نقض برجام چه نقض کلي و چه نقض فاحش به عهده اين هيئت است.»
    جهانگيري نيز با اشاره به اين نهاد و وظيفه آن که بررسي و تشخيص نقض برجام است گفت: «رئيس جمهور رئيس اين نهاد است و رئيس مجلس شوراي اسلامي ، نماينده مقام معظم رهبري و تعدادي از وزرا نيز در آن عضو هستند و بايد نظارت کنند و در برابر هر گونه تخلف برخورد مناسب داشته باشند.»
    
    بيانيه 264 نماينده مجلس
    264 نماينده مجلس شوراي اسلامي با امضاي بيانيه اي تمديد قانون داماتو را از سوي سناي آمريکا محکوم کرده و خواستار اقدام متقابل دولت ايران در اين باره شدند.
    در آغاز اين بيانيه که در جلسه علني ديروز توسط احمد اميرآبادي فراهاني عضو هيئت رئيسه مجلس در صحن قرائت شد آمده است: «در روزهاي اخير مجلس نمايندگان و سناي آمريکا طي يک حرکت نمايشي اقدام به تمديد قانون ظالمانه ISA و تحريم عليه ملت بزرگ ايران نموده است که با نص و روح برجام در تضاد مي باشد. اين در حالي است که به کرات مقامات بين المللي و حتي مسئولان آمريکايي بر انجام تعهدات ايران صحه گذاشتند.»
    به واسطه اقدام مجلس سناي آمريکا در تصويب تمديد قانون تحريم هاي ايران، نمايندگان مجلس درخواست خود را در بيانيه ديروز خود اين چنين شرح دادند: «ما نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اين اقدام مجلس نمايندگان و سناي آمريکا را محکوم نموده و نشانگر اوج بي مسئوليتي اين نظام در انجام تعهدات بين المللي مي دانيم و از آنجا که در قانون اقدام متناسب و متقابل جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام پيش بيني لازم براي لغو عهد طرف مقابل به عمل آمده است ما نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اکيدا از دولت محترم مي خواهيم در اسرع وقت و مطابق قانون مذکور به خصوص بند 3 و 7 قانون اقدامات متقابل را تحقق بخشيده و به اطلاع مجلس شوراي اسلامي برساند.»
    امضا کنندگان اين بيانيه سرعت در اجراي قانون مذکور در شرايط مقابله با اقدامات نقضي طرف مقابل را ضروري دانستند و از کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي خواستند تا نظارت کافي بر اجراي قانون مذکور داشته باشد و گزارش مستمر به مجلس شوراي اسلامي ارائه نمايد.
    
    آمريکا شاني براي تعهدش قايل نيست
    در نشست علني صبح ديروز نمايندگان مجلس علي لاريجاني در نطق پيش از دستور خود ضمن اشاره به پاسخ رئيس جمهور آمريکا درباره اقدام اخير مجلس سنا که گفته بود؛ «شما محدوديت هاي مرا در کنگره مي دانيد» افزود: «آيا اين موضع رئيس جمهور آمريکا موضعي صادقانه است؟ يعني رئيس جمهور آمريکا پس از انتخابات اخير آنقدر در مجلس نمايندگان و سنا بي اعتبار شده است که حتي هم حزبي هاي او نيز به نظرش توجهي نمي کنند؟!»
    لاريجاني خاطرنشان کرد: «حدود نيمي از اعضاي کنگره از حزب دموکرات هستند. چطور يک نفر از آنها راي نداد. اين امر حکايت از آن مي کند که کل سيستم حکومت آمريکا دموکرات و جمهوري خواه و تمديد قانون تحريم ها عليه ايران توافق کرده اند و معناي اين امر بي اعتباري رئيس جمهور فعلي اين کشور است.»
    وي افزود: «چطور موقع انجام توافق هسته اي اعضاي حزب رئيس جمهور فعلي آمريکا در مجلس نمايندگان و سنا موفق شدند جلوي جمهوري خواهان را بگيرند اما در اينجا يک نفر هم از دموکرات ها در سنا شاني براي تعهد رئيس جمهور آمريکا قائل نشد. اين حادثه نشان مي دهد که رئيس جمهور فعلي آمريکا در اين توافق با شرافت عمل نکرد و گفته اخير وي که بنده محدوديت هايي در کنگره دارم از روي صداقت نيست.»
    لاريجاني خاطرنشان کرد: «مصوبه مجلس نمايندگان و سناي آمريکا در تمديد تحريم هاي ايران برخلاف توافق هسته اي است. حداقل با بررسي اجمالي که من انجام دادم در 8 جا در برجام به نوعي مخالفت با چنين رويکردي را نشان داده است. »
    لاريجاني خاطرنشان کرد: «در قانون ايستا محور اصلي تمرکز تحريم ها روي نفت، گاز و سرمايه گذاري بعدي آن مثل پتروشيمي که با صراحت در بند 21 برجام ايالات متحده بايد از اين تحريم ها خودداري کند.»
    رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: «ما در مجلس قانون بسيار مهمي را تصويب کرديم و به نظر مي رسد تکليف کار در قانون مصوب مجلس روشن شده است. در بند 3 اين قانون ما به صراحت بيان کرديم اگر يکي از طرفين به تحريم ها روي بياورد يا تحريم هاي جايگزين مشخص شود دولت بايد چه اقداماتي را انجام دهد. دولت بايد متناسب با اين قانون اقدامات لازم را صورت دهد و لذا ما اکيدا از دولت مي خواهيم مطابق مصوبه مجلس در قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام به خصوص بندهاي 3 و 7 آن اقدام متقابل را در ازاي گستاخي آنان هرچه سريع تر به موقع اجرا قرار دهد و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.»
    
    با يا بدون بندهاي هسته اي نقض برجام است
    کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در جلسه ديروز به بررسي تخصصي انتخابات رياست جمهوري و آثار آن با حضور مجيد تخت روانچي و قشقاوي، معاون پارلماني وزارت خارجه پرداخت.
    تخت روانچي، معاون اروپا و آمريکاي وزارت خارجه با تاکيد بر اينکه تمديد تحريم هاي ايران نقض صريح برجام است گفت: «با اجماع تمام مسئولان کشور پشت سر مقام معظم رهبري، اقدام آمريکا نقض صريح برجام است؛ به طوري که حتي اگر در اجراي قانون ايسا (ISA) بندهاي مربوط به هسته اي را هم اجرا نکنند مصوبه کنگره نقض برجام است چون اين مصوبه تحريم جديد عليه ايران اعمال کرده است.»
    
    بازتاب جهاني تصميم نمايندگان
    تصميم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي تهيه و تدوين طرحي سه فوريتي براي ازسرگيري تمام فعاليت هاي هسته اي کشورمان در پاسخ به نقض برجام از سوي آمريکا مورد توجه برخي رسانه هاي جهاني قرار گرفته است.
    به گزارش جام؛ پايگاه خبري شبکه العربيه، پايگاه صهيونيستي آروتز شوا، جروزالم پست، پايگاه آمريکايي الگماينر و ... با عناوين مختلف به انعکاس اين خبر پرداخته اند.
    «آروتز شوا» از تهديد ايران سخن به ميان آورده و مي نويسد: «ايران تهديد کرده است که فعاليت هاي هسته اي خود را که به عنوان بخشي از توافق هسته اي با غرب متوقف شده بود، در پاسخ به تمديد تحريم ها از سوي کنگره آمريکا دوباره به اجرا در خواهد آورد. اکبر رنجبرزاده عضو هيئت رئيسه مجلس ايران در اين رابطه مي گويد: مصوبه اخير سناي آمريکا در مورد تمديد تحريم 10 ساله ايران در واقع تجاوز به حريم قانوني ما و يک جنگ تمام عيار است که مي توان آن را تجاوزي از منظر ديپلماسي و پشت پا زدن به تعهدات از سوي آمريکا عنوان کرد.»
    العربيه با انتشار گزارشي در اين رابطه مي نويسد: «رسانه هاي ايراني فاش کردند که نمايندگان مجلس اين کشور به دنبال ارائه طرحي براي از سرگيري تمامي فعاليت هاي هسته اي کشور در واکنش به تمديد تحريم هاي آمريکا عليه تهران هستند. بر اساس گزارش ها نمايندگان مجلس ايران در حال تهيه يک طرح سه فوريتي براي از سر گيري تمامي فعاليت هاي هسته اي کشور در پاسخ به تصميم مجلس سناي آمريکا هستند. نمايندگان ايراني بر لزوم پاسخ جدي به تصميم سناي آمريکا تاکيد کرده اند.»
    گفتني است حجت الاسلام مجتبي ذوالنور نماينده مردم قم و رئيس کميته هسته اي مجلس شوراي اسلامي از تدوين «طرح دو فوريتي الزام دولت به ناديده گرفتن محدوديت هاي برجامي» خبر داده بود. وي با بيان اينکه طبق اين طرح دولت ملزم به اجرايي کردن «قانون اقدام متقابل و متناسب دولت در اجراي برجام» مي شود، افزود: « طبق اين طرح دولت مکلف مي شود تحريم هاي برجامي را کاملاً ناديده گرفته و در جهت توسعه فناوري هسته اي بر اساس NPT اقدام کند.»
    در صحن علني مجلس؛ روحاني: مصوبه کنگره آمريکا نقض برجام است
    


 روزنامه كيهان، شماره 21503 به تاريخ 15/9/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 104 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كارآفرينان اميركبير
متن مطالب شماره 158، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است