|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق95/9/25: فرانسوا فيون و اتحاد راست ميانه در فرانسه
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2752 25/9/95 > صفحه 12 (جهان) > متن
 
      


فرانسوا فيون و اتحاد راست ميانه در فرانسه


نويسنده: سيدمجتبي جلال زاده
منبع: انديشكده روابط بين الملل

«فرانسوا فيون»، نخست وزير پيشين فرانسه که در دور نخست انتخابات مقدماتي بيش از ۴۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده بود، توانست در ۲۰ نوامبر با شکست «آلن ژوپه» و کسب اکثريت آرا و رسيدن به پيروزي قاطع، به عنوان نامزد نهايي حزب جمهوري خواهان فرانسه، يعني حزب اصلي جناح راست ميانه، انتخاب شود. اکنون فرانسوا فيون بايد در انتخابات رياست جمهوري سال آينده، با نامزد جناح چپ و نامزد جبهه ملي، روبه رو شود. چندي پيش روزنامه فيگارو نوشت: «فرانسوا اولاند، رئيس جمهوري فرانسه، نه تنها در ميان مردم، بلکه در ميان اعضاي حزب سوسياليست فرانسه نيز محبوبيتي ندارد»؛ از آنجايي که حزب سوسياليست حاکم به رهبري اولاند، از محبوبيت کمي برخوردار است، شانس پيروزي نامزد جمهوري خواهان در انتخابات آتي بالاست؛ بر همين اساس شناخت برنامه هاي فيون، حائز اهميت است.
     برنامه هاي سياست خارجي فيون را مي توان در چهار محور بررسي کرد: اتحاديه اروپا، روسيه، ايران و در نهايت بحران سوريه. غير از مورد اول که رويکرد فيون به اتحاديه اروپا را شکل خواهد داد، دو مورد بعدي با مورد آخر، يعني بحران سوريه و گروه تروريستي داعش پيوند مي خورند. براين اساس روابط فرانسه و ديدگاه اين کشور به روسيه و ايران، در چارچوب نوع نگاه، به حل بحران سوريه گره خورده و نقطه عزيمت سياست خارجي احتمالي فيون را ترسيم مي کند.
     درخصوص اتحاديه اروپا، او قائل به نهادگرايي است. به اين معنا که به نهاد اتحاديه اروپا اعتقاد دارد، اما از کشورهايي با هويت مستقل ملي در اين اتحاديه حمايت مي کند. بر همين اساس معتقد است حوزه يورو نيازمند مديريت قوي است. فيون رسيدن به يک اروپاي متحد و قوي، نظير آنچه را که در گذشته تجربه کرده اند، بر پايه حل بحران هاي اقتصادي و تقويت قدرت اقتصادي (نظير اشتغال زايي و ثبات حوزه يورو) در اين اتحاديه مي داند. اما اختلاف نظرهاي فيون با ساير اعضاي قدرتمند اتحاديه، نظير آلمان را نيز نمي توان ناديده گرفت: فيون جزء مخالفان تحريم روسيه از سوي اتحاديه اروپاست؛ درحالي که دولت آلمان از اين تحريم ها پشتيباني مي کند؛ همين امر نه تنها استقبال محافل سياسي آلمان را برنينگيخته، بلکه زمينه ساز نگراني آنها نيز شده است.
     فيون تقريبا از دوستان «ولاديمير پوتين»، رئيس جمهوري روسيه محسوب مي شود. او معتقد است اگر فرانسه سياست خارجي خود را بر مبناي تنش با روسيه، چه در موضوع اوکراين و چه در موضوع سوريه بنا کند، هيچ سودي نخواهد برد؛ اين يعني نزديکي و همکاري بيشتر با روسيه. فيون اميد دارد تحريم ها عليه روسيه برداشته شود. او صراحتا مي گويد: «سياست هايي که فرانسوا اولاند در چهار سال گذشته در برابر روسيه اتخاذ کرده، پوچ است؛ زيرا روسيه را منزوي تر و سرسخت تر مي کند و احساسات ناسيوناليستي را در اين کشور برمي انگيزد. ما داريم روسيه را به سمت آسيا هل مي دهيم؛ درحالي که اين کشور به هيچ وجه يک تهديد نيست». او اگرچه از جدايي کريمه از سوي روسيه، حمايت نمي کند، اما معتقد است آن را بايد پذيرفت و منازعه را تمام شده دانست تا بتوان به حالت تعامل و همکاري هاي گذشته، بازگشت. بر همين مبناست که رسانه هاي روسي رويکرد فيون در قبال روسيه را متعادل تر و معتدل تر از رويکرد آلن ژوپه ارزيابي مي کنند.
     درباره حل بحران سوريه، او معتقد است بايد روسيه را به مذاکره با اروپا بازگرداند و با ايران نيز گفت وگو کرد و حل وفصل مسائل خاورميانه بدون مشارکت ايران به بن بست مي رسد. وي در اين زمينه اعتقادي به مداخله نظامي ندارد و با آوردن شاهد مثالي تاريخي، حاصل مداخله ناتو در افغانستان را بي نتيجه توصيف مي کند و معتقد است عراق و ليبي در وضعيت هرج ومرج به سر مي برند و کشورهاي عربي خاورميانه، در کنار کشورهاي آفريقا در معرض تهديد تروريسم قرار دارند. فيون اين موارد را معضلي جهاني مي داند با راهکاري سياسي. ائتلاف سازي عليه داعش را بهترين روش مبارزه عليه اين گروه تروريستي مي داند و حتي در اين ائتلاف حزب الله لبنان، کردها و ارتش سوريه و همکاري با آنها را در جهت مبارزه عليه داعش، مفيد مي داند.
     با پيروزي فرانسوا فيون، بخش سنتي و کاتوليک جناح راست بر گرايش ميانه رو، لائيک و گشوده به تحولات اجتماعي آن فائق مي آيد. ظهور اين بخش از راست سنتي که کارشناسان تاريخ سياسي فرانسه از آن به عنوان «راست ميراث بان» ياد مي کنند، هرچند در سه سال اخير با حضور پرسروصدا در فضاي اجتماعي و عمومي غافل گير کننده بود، درواقع يک تحول کُند، اما عميق جامعه فرانسه را باز مي تابند. اين بخش از راست، خود را «حافظ مشروع ميراث اقتصادي، سياسي و فرهنگي» فرانسه مي داند و تحولات اجتماعي سال هاي اخير را تهديدي براي آينده اين کشور تلقي مي کند. از نظر آنان بنيان جامعه فرانسه بر پايه فرهنگ مسيحي و ليبرال گذاشته شده است. فيون در برنامه و مواضع خود، سخن گويي اين جريان را برعهده گرفت. اين پيروزي تحول ايدئولوژيک جناح راست و جاي آن را در چشم انداز سياسي فرانسه نيز دچار تغيير و تحول مي کند.
     فيون از اين پس، مبارزات خود را در چشم انداز انتخابات رياست جمهوري آغاز خواهد کرد. پيروزي فيون در انتخابات آتي رياست جمهوري مي تواند چهره سياسي فرانسه را در اروپا و جهان به طور کلي تغيير دهد. با توجه به آنچه بيان شد، نشانه هايي از روحيه بين المللي گرايي و همکاري جويانه را در فيون شاهد هستيم. راه مهار حملات افراط گرايان و تروريست ها در داخل فرانسه را در خارج از خاک فرانسه مي داند و معتقد به همکاري بين المللي است و مداخلات نظامي را بي اثر مي داند. بعد از رسيدن به اليزه به دنبال رابطه اي استراتژيک با مسکو مي رود. مايل به نزديکي با روسيه است و برداشتن تحريم ها عليه اين کشور و ائتلاف با روسيه در مبارزه با داعش را در برنامه هاي خود مي بيند. به اين معنا که براي پايان بحران سوريه و جنگ داخلي اين کشور گزينه سياسي را انتخاب مي کند و در اين بين، براي ايران نقشي پذيرفته در مناسبات بين المللي قائل است و علاوه بر آن، بشار اسد را نيز جزئي از راه حل مي داند. همچنين درباره همکاري با ايران براي حل بحران سوريه، همراه نبودن اين سياست با سياست هاي عربستان سعودي، ممکن است سبب بروز فاصله ميان فرانسه و عربستان شود که مي تواند براي ايران، فرصتي مناسب را پديد آورد. فيون، فرانسه اي پرقدرت را با تغييرات اقتصادي و تغيير در سياست خارجي دنبال مي کند و سرانجام آنکه با فرض پيروزي فيون، سياست فرانسه در قبال ايران تغييري مثبت خواهد داشت.
    فرانسوا فيون و اتحاد راست ميانه در فرانسه
    


 روزنامه شرق، شماره 2752 به تاريخ 25/9/95، صفحه 12 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "سيدمجتبي جلال زاده"

  ترامپ و چالش نقش
سيدمجتبي جلال زاده، شرق 17/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي مديريت سرطان
شماره 12 (پياپي 64)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است