|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/28: اوباما در آخرين نشست مطبوعاتي خود:پوتين حملات سايبري انتخاباتي عليه دموكرات ها را رهبري كرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7092
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6384 28/9/95 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


اوباما در آخرين نشست مطبوعاتي خود:پوتين حملات سايبري انتخاباتي عليه دموكرات ها را رهبري كرد


نويسنده: كبري آكيش

اتهام حملات سايبري روسيه به کميته ملي دموکرات هاي امريکا و فراخوان انتخاباتي هيلاري کلينتون، نامزد نهايي اين حزب با هدف مداخله در روند انتخابات رياست جمهوري اين کشور، اگرچه چند ماهي است که مطرح شده و مقامات مسکو نيز بارها اين اتهام ها را رد کرده اند اما باراک اوباما، رئيس جمهوري امريکا روز جمعه در آخرين نشست خبري سال 2016 خود براي نخستين بار آشکارا ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه را متهم کرد که در جريان حملات سايبري بوده و حتي شخصاً اين حملات را رهبري مي کرده است.
    اوباما گفت: «هيچ چيز بدون نظر پوتين در روسيه اتفاق نمي افتد. منظورم اين است که اين اتفاقات در سطح بسيار بالايي رخ داده است. اين عادت روس ها نيست که بدون اطلاع پوتين دست به چنين کاري بزنند و در روند انتخابات امريکا مداخله کنند.»
    سازمان هاي اطلاعاتي امريکا نيز مي گويند، «تقريباً مطمئن هستند» روسيه عامل هک ايميل هاي کميته ملي دموکرات ها و ايميل هاي جان پودستا، مدير فراخوان انتخاباتي هيلاري بوده است. جان برنان، رئيس سيا روز جمعه در يک نشست داخلي که خبرش به بيرون درز کرده، گفت: هم جيمز کلپر، رئيس سازمان اطلاعات ملي و هم جيمز کومي، رئيس اف بي آي اکنون با ديدگاه سيا مبني بر «نيت مداخله روسيه» در انتخابات امريکا موافق هستند.
    پوتين به هيچ وجه اين اتهامات را نمي پذيرد و از امريکا خواسته است، اگر مدرکي دارد که نشان مي دهد دولت روسيه با هک کردن شبکه هاي رايانه اي در انتخابات امريکا دخالت کرده، آن مدارک را علني کند. جوليان آسانژ، موسس ويکي ليکس نيز در اظهار نظري مشابه از اوباما خواسته مدارک خود را در اين خصوص رو کند.
    با وجود اين، رئيس جمهوري امريکا در نشست خبري روز جمعه با بيان اين مطلب که در ماه سپتامبر در جريان اجلاس گروه 20 در چين با پوتين درباره اقدامات هکري کشورش عليه انتخابات امريکا گفت و گو کرده، افزود: «به او گفتم يا ديگر دست از اين اقدامات برداريد يا با عواقب جدي آن روبه رو شويد.»
    
    امريکا تلافي مي کند يا بلوف مي زند
    به گزارش فايننشال تايمز، اين اظهارات اوباما در حالي است که تاکنون هيچ اقدام تلافي جويانه اي از سوي امريکا عليه روسيه رخ نداده و بسياري از دموکرات ها نيز دولت اوباما را به خاطر کم کاري در اين زمينه سرزنش مي کنند و تحت فشار قرار داده اند. فشارهاي حزب دموکرات به کاخ سفيد باعث شده اوباما در آخرين ماه رياست جمهوري خود يکسري گزينه هاي جديد عليه روسيه را مطرح کرده و وعده عملي کردن آنها را بدهد. از جمله اين گزينه ها، دستوري است که اخيراً رئيس جمهوري امريکا به سازمان هاي امنيتي کشورش از جمله اف بي آي و سيا مبني بر تهيه گزارش حملات سايبري و ارائه آن به کنگره تا قبل از 20 ژانويه 2017 داده است.
    علاوه بر اين، برخي گمانه زني ها حاکي از آن است که اوباما تا قبل از اينکه کاخ سفيد را ترک کند، ممکن است تحريم هاي جديدي عليه مسکو اعمال کند يا اشکالي از عمليات هاي سايبري تلافي جويانه را عليه اين کشور ترتيب دهد.
    اگرچه دولت اوباما کوشيد در همان دوران رقابت هاي انتخاباتي اقدامات تلافي جويانه عليه روسيه انجام دهد اما شخص اوباما موافق برداشتن گام هاي عملي در اين زمينه نبود و در آخرين نشست خبري سال 2016 خود نيز از اين تصميم دفاع کرد و گفت: «در شرايط بشدت دو قطبي شده کشور هر اقدامي توسط دولت مي توانست انسجام روند انتخابات را مخدوش کند. ما مستقيماً متولي برگزاري انتخابات بوديم و نمي خواستيم به نفع يکي از دو کانديداي انتخابات عمل کنيم. تصور کنيد اگر ما خلاف اين عمل مي کرديم چه مي شد؟ فضاي سياسي کشور متشنج تر مي شد.» برخي مقامات امريکايي نيز مي گويند، اوباما همچنين نگران پاسخ تلافي جويانه احتمالي روسيه در دوران انتخابات نيز بود.
    
    هيلاري: اف بي آي و پوتين باعث شکست من شدند
    به گزارش نيويورک تايمز، هيلاري پنجشنبه شب گذشته در يک مراسم خيريه سخنراني کرد و در اين سخنراني عامل بخشي از شکست انتخاباتي خود را اف بي آي و به جريان انداختن مجدد پرونده ايميل هايش توسط اين سازمان دانست. اما دليل اصلي شکست خود را مداخله مستقيم شخص ولاديمير پوتين دانست و گفت: رئيس جمهوري روسيه شخصاً دستور دخالت در انتخابات امريکا را صادر کرد. او اين حملات سايبري را حمله عليه امريکا توصيف کرد و افزود: «ما اينجا نگراني هاي سياسي جدي داريم. اين درباره تماميت دموکراسي ما و امنيت کشورمان است.»
    اين موضع گيري هيلاري در حالي است که دونالد ترامپ، رئيس جمهوري منتخب امريکا و رقيب انتخاباتي خانم هيلاري نه تنها احساس نگراني در اين زمينه ندارد بلکه هر بار که مساله دست داشتن روسيه در حملات سايبري امريکا مطرح مي شود با بيان اظهاراتي نظير «مضحک است» به دفاع از مسکو مي پردازد. ترامپ در تازه ترين واکنش خود، سخنان جاش ارنست، سخنگوي کاخ سفيد را که پنجشنبه گذشته گفته بود، اقدامات هکري در اين سطح بدون تاييد پوتين امکان پذير نيست، به سخره گرفت و گفت: جاش ارنست «يک احمق» است. ترامپ ادامه داد: «اين واقعيت را که حملات سايبري عليه کميته ملي دموکرات ها باعث شده عملکرد اشتباه مقامات دموکرات برملاشود نبايد ناديده گرفت.»
    روبرت گيتز، رئيس سابق سيا و رئيس پنتاگون در واکنش به موضع گيري هاي ترامپ در قبال روسيه گفته است: براي يک رئيس جمهوري منتخب عجيب بود که اينگونه موضع گيري حساسي کند. به نظر من او به خاطر اينکه مي بيند مشروعيت پيروزي اش زير سوال رفته اينگونه واکنش نشان داده است.
    جان پودستا، رئيس فراخوان انتخاباتي هيلاري نيز که ايميل هايش در دوران رقابت هاي انتخاباتي هک شد و جنجال به پا کرد نيز در يادداشتي که براي چاپ روز جمعه روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، آورد: «انتخابات تمام و آسيب زده شد اما تهديد روسيه و ديگر تجاوزهاي احتمالي همچنان باقي است و نياز به پاسخ جدي و محکم دارد.»
    
    اوباما در آخرين نشست مطبوعاتي خود:پوتين حملات سايبري انتخاباتي عليه دموکرات ها را رهبري کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6384 به تاريخ 28/9/95، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از "كبري آكيش"

  اخراج رئيس «اف بي آي» به شيوه پوپوليست ها / جيمز كومي هنگام سخنراني براي كاركنان «اف بي آي» از طريق زيرنويس تلويزيون از بركناري خود توسط ترامپ مطلع شد
كبري آكيش، ايران 21/2/96
مشاهده متن    
  100 روز ماجراجويي و قدرت نمايي / بررسي عملكرد دونالد ترامپ در ميزگرد «ايران» با «حسن دهشيار» و «جاويد قربان اوغلي» كارشناسان روابط بين الملل
كبري آكيش، ايران 10/2/96
مشاهده متن    
  ترامپ نقطه ثقل ديپلماسي را از «وزارت خارجه» به «كاخ سفيد» منتقل مي كند / دكتر عبدالعلي قوام درگفت  و گو با «ايران»
كبري آكيش، ايران 21/12/95
مشاهده متن    
  جوي خون در دقيقه 75 / اولين حمله تروريستي سال 2017 جهان در «استانبول» ثبت شد
كبري آكيش، ايران 13/10/95
مشاهده متن    
  كورسوي اميد مخالفان ترامپ به سنت شكني «الكترال ها» / كالج هاي انتخاباتي ديشب راي نهايي دادند
كبري آكيش، ايران 30/9/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پژوهش هاي روان شناختي در مديريت
متن مطالب شماره 6، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است