|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/14: تازه هاي نشر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6398 14/10/95 > صفحه 12 (سه شنبه بازار كتاب) > متن
 
      


تازه هاي نشر


نويسنده: ساير محمدي

تاملي در انقلاب مشروطه ايران
    «تاملي در انقلاب مشروطه ايران»کتابي به قلم عباس خاکسار است که توسط انتشارات نگاه منتشر شد. نويسنده در اين کتاب پژوهش هايي را که در عرصه تاريخ معاصر ايران بويژه تاريخ انقلاب مشروطيت صورت گرفته، در سه طيف دسته بندي مي کند: اول نگاه کلان نگر که براساس يک جهان بيني و ايدئولوژي خاص (عمدتاً چپ) بر عامل طبقاتي و جهاني تاکيد داشته و تحولات تاريخي ايران معاصر را از اين منظر روايت مي کند. دوم نگاه جزئي نگر، که در غور و بررسي تاريخي بر عامل فرهنگي و دروني تاکيد بيشتري دارد؛ نگرشي که پس از انقلاب بويژه در دهه 60 وجه غالب پيدا کرد. سوم، نگاهي که در غور و بررسي، از مبناي نسبتاً متعادل تري بهره دارد و علل تغييرات و تحولات تاريخي را در يک پيوستگي تاريخي خاص و عام، درون و برون، ملي و منطقه اي و جهاني در نظر دارد. عباس خاکسار نتيجه مي گيرد بدون شناخت و درک زنده و جامع از انقلاب مشروطه و نقد تاريخي از امکانات و تنگناهاي آن در عرصه عيني و ذهني، هرگونه تحول اجتماعي در ايران امروز و فردا نمي تواند بر پايه هاي محکم تاريخي و چشم اندازي روشن استوار باشد، در نتيجه آثاري که پيرامون انقلاب مشروطه به قلم آدميت، آجوداني، خسروشاکري، محمدعلي همايون کاتوزيان، احمد سيف نوشته شده مي رود و ديدگاه هاي اين مورخان را به چالش مي کشد.
    
    
    پاپالاگي
    «پاپالاگي» کتابي از توئيا وي يي با ترجمه حسين قدير نژاد است که توسط نشر آگه منتشر شد. توئياوي ئي، رئيس يکي از قبيله هاي جزاير پولي نزي در سال هاي آغازين قرن بيستم بود که سفري به اروپا داشت و اين کتاب مجموعه اي از خطابه هاي اوست که اريش شوير من، محقق آلماني، آن را گردآوري و منتشر کرده است. چاپ نخست اين خطابه ها در سال 1920 منتشر و پس از اندک زماني به فراموشي سپرده شد، اما بعدها در جريان جنبش هاي دانشجويي دهه 1970 اروپا، دوباره کشف شد و به کتاب سبز هواداران محيط زيست بدل شد. پاپالاگي يعني سپيد پوست، غريبه و در اصل کلام به معناي شکافنده آسمان است. نخستين مبلغ مذهبي سپيد پوست با کشتي بادباني به ساموآ سفر کرد. بوميان، بادبان سپيدش را در انتهاي چشم انداز، همچون حفره اي در آسمان تصور کردند که از درون آن سپيدپوستي به سوي شان آمد. او آسمان را شکافت و پاپالاگي لقب گرفت.
    
    
    زبان، ذهن و فرهنگ
    «زبان، ذهن و فرهنگ، مقدمه اي مفيد و کاربردي» عنوان کتابي است نوشته زولتان کوچش با ترجمه جهانشاه ميرزابيگي که توسط انتشارات آگاه منتشر شد. زولتان کوچش استاد زبان شناس بخش مطالعات امريکا در دانشگاه بوداپست، هدف اصلي از تاليف اين کتاب را طرح نظريه روابطي مي داند که براساس يافته هاي اخير زبان شناسي، شناختي ميان زبان، ذهن و فرهنگ برقرار است. گرچه اين کتاب مثال هاي زيادي را توصيف مي کند که به اين موضوع مربوط مي شوند، تکيه عمده آن بيشتر نظري است تا توصيفي، آنچه مطالعه زبان، ذهن و فرهنگ را به هم مربوط مي سازد موضوع معني است. پژوهش معني در اين قلمروها مستلزم بررسي چند پرسش خاص است، هشت تا از اين پرسش و پاسخ هاي آنها را براي تمييز ميان دو دسته از مکتب هاي عمده در مطالعه معني و معني داري در زبان، ذهن و فرهنگ، نويسنده مطرح کرده است که مي توان اين دو رويکرد را به معني عين گرايي و تجربه گرايي ناميد.
    
    
    جامعه هاي ماقبل صنعتي
    «جامعه هاي ماقبل صنعتي: کالبد شکافي جهان پيشامدرن» کتابي است تاليف پاتريشيا کرون با ترجمه مسعود جعفري که توسط نشر ماهي منتشر شد.
    خانم پاتريشيا کرون که قبلاً کتاب «تاريخ انديشه سياسي در اسلام» را نوشته و توسط همين مترجم به فارسي منتشر شده است، در اين کتاب ماجراي پيدايش، رشد و تکامل تمدن بشري را که داستاني هيجان انگيز و جذاب است، در دو بخش باز مي گويد. در بخش نخست، طي چند فصل با دوره اي از تاريخ تمدن آشنا مي شويم که از آغاز تاريخ تا حدود سه قرن پيش را در بر مي گيرد. اين دوره بسيار طولاني جهان قديم يا سنتي يا به تعبير مولف کتاب، جهان ماقبل صنعتي را توصيف مي کند. در بخش دوم کتاب با اين واقعيت سر وکار داريم که چگونه جهان سنتي وارد عصر جديد شد و تمدن صنعتي جاي تمدن ماقبل صنعتي را گرفت. مولف برخلاف شيوه موسوم در کتاب هاي تاريخ تمدن، به جاي پرداختن به سير زنجيره وار وقايع تاريخي، به اجزاي سازنده جوامع قديم از قبيل اقتصاد، دين، خانواده و حکومت و... پرداخته و هر يک را در فصلي جداگانه بررسي کرده است، روش پاتريشيا کرون در اين اثر تلفيقي از تاريخ، انسان شناسي و جامعه شناسي است.
    
    
    سيري در نظريه پيچيدگي
    «سيري در نظريه پيچيدگي» نوشته ملاني ميچل دانشمند پيشگام در سيستم هاي پيچيده، استاد پژوهشگر در موسسه سانتافه و استاد علوم رايانه در دانشگاه پورتلند است که با ترجمه رضا امير رحيمي توسط نشر نو منتشر شد. خانم ملاني ميچل در اين کتاب طي پنج بخش به اين مساله مي پردازد که چگونه از مجموعه هايي بزرگ متشکل از اجزاي ساده، رفتار پيچيده سر مي زند؟ چه چيز باعث مي شود که حشراتي ساده و مستقل مانند مورچه ها اين چنين دقيق و پيچيده و هدفمند در قالب گروه کار کنند؟ چگونه تريليون ها نورون چيزي فوق العاده پيچيده مثل ذهن را به وجود مي آورند؟ اين پژوهشگر دراين کتاب که در سال 2010 برنده جايزه کتاب هاي علمي «في بتاکاپا» شده است، به زباني ساده سيري آگاهي بخش را درباره علوم پيچيدگي در اختيار ما قرار مي دهد. اين علوم مجموعه اي گسترده از تلاش هايي است که سعي دارند نشان دهند چگونه سيستم هاي کلان پيچيده و نظم يافته و سازگاري پذير، از فعل و انفعالات ميان اجزاي بيشمار آن سيستم شکل مي گيرند. وي به روشني کارکرد پيچيدگي ميان پديده هاي زيست شناختي، تکنولوژيک و اجتماعي را شرح مي دهد.
    
    
    گلادياتور سازماني
    «گلادياتور سازماني» عنوان کلي مجموعه اي چند جلدي است که جلد اول آن به نام «تغيير در مديريت تغيير» به قلم مرتضي برزگر و گردآوري محمدرضا سعيدي توسط انتشارات آواز منتشر شد. کتاب مذکور، طنزي داستاني در خصوص نحوه تولد يک گلادياتور سازماني است. گلادياتور سازماني به زبان ساده اين طور تعريف مي شود: «نيروهاي فعال و متعهد يک سازمان که براي دستيابي به اهداف تبيين شده از هرگونه تلاش، خلاقيت و ابداعي رويگردان نيستند.» محمدرضا سعيدي در پيشگفتار کتاب مي نويسد: «ايده تدوين اين کتاب برگرفته از تولد و تحول زندگي اجتماعي- سازماني يک شورايار پس از نامزد شدن در انتخابات سومين دوره شوراياري هاي شهر تهران است که با هدف تشريح تجربه تاثيرگذاري شهروندان در اداره امور شهري و نيز بيان نقاط قوت، ضعف و آسيب هاي پيش رو در اداره امور محله ها به زبان طنز بيان شده است.
    
    
    تازه هاي نشر
    


 روزنامه ايران، شماره 6398 به تاريخ 14/10/95، صفحه 12 (سه شنبه بازار كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "ساير محمدي"

  كاوش در جهان پيچيده يك نسل سرگشته / فرزانه طاهري، از ادبيات جهان و آخرين ترجمه خود مي گويد
ساير محمدي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  آيا روسيه امپرياليست است؟ / تعريفي ديگر از روسيه
ساير محمدي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  كتابي براي تمام فصول نمايش / گفت و گو با نگار يونس زاده مترجم درباره كتاب «پس از باران» نمايشنامه اي ازسرژي بلبل
ساير محمدي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با افشين خاكباز، مترجم كتاب «اخلاق بازجويي»: بازجوها زير ذره بين اخلاق
ساير محمدي، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  طنين صداي كلاسيك هاي آلماني در ادبيات ايران / محمود حدادي، مترجم ادبيات آلماني از آخرين ترجمه هاي خود و نويسندگان بزرگ آلمان مي گويد
ساير محمدي، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات آب و خاك ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 4906)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است