|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/10/16: درك نادرست اصولگرايان از پايگاه اجتماعي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4365
دو شنبه 23 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3712 16/10/95 > صفحه 6 (احزاب) > متن
 
      


نگاه روز 
درك نادرست اصولگرايان از پايگاه اجتماعي


نويسنده: حميد قزويني*

نحوه ارتباط با افكار عمومي از ابتداي شكل گيري جناح اصولگرا يكي از مشكلات اساسي اين جريان بوده است. اين جناح سياسي با وجود در اختيار داشتن انواع رسانه هاي خصوصي و عمومي نتوانسته است نحوه ارتباط خود با افكار عمومي را تنظيم و مديريت كند و درك درستي از مخاطبان خويش و نحوه ارتباط با اين مخاطبان نداشته است. اين جناح سياسي حتي درك درستي از پايگاه اجتماعي خود نيز ندارد. اصولگرايي پس از گذشت سي و هفت سال از انقلاب اسلامي و فعاليت مداوم هنوز به اين پرسش اساسي پاسخ نداده است كه پايگاه اجتماعي اش بيشتر در كدام قشر مردمي است و بايد در كدام بخش از جامعه سرمايه گذاري كند.
     پاسخ به اين سوال بنيادي براي كنشگري مناسب و موفقيت آميز بسيار مهم است و مديريت افكار عمومي بدون پاسخ دقيق به اين سوال براي هيچ جريان سياسي ممكن نيست. همين مساله موجب شده است تا نوعي آشفتگي و سرگشتگي در سياست هاي رسانه اي جناح راست مشاهده شود. آنها گاهي با ادبيات پرخاشگرانه و تند سخن مي گويند: گاهي خود را در موضع منتقد دلسوز جا مي زنند: گاهي خود را كارشناس نشان مي دهند: گاهي با موضع انقلابي به ميدان مي آيند و گاهي درست در طرف مقابل آن با موضع اعتدالي به صحنه مي آيند. اين جريان سياسي هر روز يك گروه اجتماعي را نشانه مي گيرد و بعضا اين رويكرد آنان حتي متناقض است. در چنين شرايطي حتي تشخيص سياستي واحد از جريان اصولگرا نيز مشكل به نظر مي رسد. البته اين آشفتگي در فضاي رسانه اي جناح راست ناشي از آشفتگي در مجموعه هاي جناح اصولگرا است. در سال هاي اخير تغييراتي در آرايش سازماني جناح راست به وجود آمده است و گروه هاي جديدي به اين جناح وارد شده اند كه چندان تابع سازوكارهاي قبلي و سنتي اين جناح نيستند.
     اين گروه ها بعضا حتي به بزرگان اين جريان سياسي نيز اعتنايي ندارند. همين مساله آشفتگي جريان اصولگرا را تشديد كرده است. امروز دو هدف كوتاه مدت و درازمدت را مي توان در كنش سياسي جريان راست تشخيص داد.
     هدف كوتاه مدت اصولگرايان از تخريب و هجمه به دولت، آسيب زدن به پايگاه اجتماعي آقاي روحاني است. آنها تلاش مي كنند تا دولت آقاي روحاني را ناكارآمد جلوه دهند.
     هدف درازمدت آنها از انتقادات، تخريب ها و ديگر كنش هاي سياسي آنها اين است كه دوباره بتوانند براي خود موقعيت اجتماعي جديدي در جامعه تعريف كنند.
     با بررسي شرايط امروز جريان اصولگرا مي توان تشخيص داد كه اين جريان سياسي در انتخابات آتي رياست جمهوري به دنبال پيروزي نيست. كنش هاي انتخاباتي آنها بر پايه اين است كه در كوتاه مدت از سبد راي دولت فعلي كم كنند تا از اين طريق براي خود مشروعيتي ايجاد كنند.
     همچنين اين جريان سياسي تلاش مي كند براي خود وجهه سازي و مشروعيت سازي كند تا در آينده بتواند از آن استفاده كند. امروز دولت آقاي روحاني و حاميان دولت با تصور اينكه مردم در برخي حوزه ها مثل برجام و تورم و ديگر حوزه ها از دولت رضايت دارند، خيال شان كاملاراحت است. در حالي كه چنين فكري اشتباه است و مي تواند به ضرر دولت تمام شود.
     به دليل ضعف جدي در تيم دولت به ويژه در خصوص اطلاع رساني درست به مردم و عدم هماهنگي جريان رسانه اي حامي دولت، جناح منتقد مي تواند در تخريب دولت تاثيراتي هرچند كم بگذارد. البته اين به اين معنا نيست كه تخريب دولت يازدهم از سوي رسانه هاي راست منجر به پيروزي آنان در انتخابات آتي باشد اما ضعف رسانه اي دولت مي تواند سبب نااميدي جامعه و آسيب به پايگاه اجتماعي دولت شود. امروز يك سياست روشن در فعاليت رسانه هاي همراه دولت مشاهده نمي شود و دولت در تعامل با رسانه هاي همراه با خويش مشكل داشته و به صورت جزيره اي عمل مي كند.
     از آنجا كه دولت يازدهم تعامل منطقي با رسانه ها انجام نمي دهد، رسانه هاي اصولگرا بيشتر ميدان را به دست مي گيرند. حتي گاهي در بدنه دولت طيف ها و جرياناتي وجود دارند كه چالش هايي را براي دولت به وجود مي آورند. در اين راستا دو موضع از سوي دولت مي تواند وجود داشته باشد. اول اينكه دولت آقاي روحاني توان اين را ندارد كه از نظر رسانه اي تيمي قوي را روي كار بياورد و كارشناساني در اين حوزه بگمارد.
     دوم اينكه دولت يازدهم از اساس اين مشكل را چندان جدي نمي گيرد. به هر صورت هر يك از اين دو مساله كه باشد بايد به دولت متذكر شد كه ادامه اين بي تفاوتي مي تواند دردسرهايي در انتخابات سال ٩٦ برايش به وجود بياورد. اميد بستن به آشفتگي و سرگشتگي دروني جريان راست براي پيروزي درانتخابات ٩٦ اشتباه است. دولت بايد به سياست هاي ايجابي و كارشناسانه در حوزه رسانه اي اش روي بياورد.
     حتي اگر آقاي روحاني بتواند در سال ٩٦ راي مردم را كسب كند همچنان حفظ اميد در جامعه اهميتش را از دست نمي دهد. سرمايه اجتماعي يكي از مولفه هاي بسيار مهم در پيشرفت و توسعه كشور محسوب مي شود. از آنجا كه جريان راست كمر همت براي تخريب دولت و در نتيجه نااميدي پايگاه اجتماعي دولت بسته است، دولت بايد سياست هايي براي مقابله با آن انتخاب كند.
     از اين رو حتي مدت زمان كمي كه تا انتخابات رياست جمهوري دوازدهم باقي مانده است، بايد جدي گرفته شود. اميد است كه دولت بتواند در ماه هاي باقي مانده به رفع جدي اين مشكلات بپردازد.
    * فعال سياسي اصلاح طلبنگاه روز : درك نادرست اصولگرايان از پايگاه اجتماعي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3712 به تاريخ 16/10/95، صفحه 6 (احزاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از "حميد قزويني"

  حاشيه اي درباره درخواست تغيير تيم اقتصادي دولت
حميد قزويني، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
  از گفت و گوي درون جناحي شروع كنيم
حميد قزويني*، ايران 9/2/97
مشاهده متن    
  گفت و گوي ملي و الگوي امام موسي صدر
حميد قزويني*، ايران 16/11/96
مشاهده متن    
  تندروها به دنبال عقبه تراشي
حميد قزويني*، ايران 7/4/96
مشاهده متن    
  روحاني صادقانه با مردم سخن بگويد
حميد قزويني *، اعتماد 23/6/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ? آسيب شناسي، مشاوره و غني سازي خانواده?
متن مطالب شماره 1 (پياپي 401)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است