|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/10/19: كمانچه مويه گر را به شاه كمان گفت وگوگر بدل كرديد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3175
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2771 19/10/95 > صفحه 20 (روزنامه فردا) > متن
 
      


نامه 
كمانچه مويه گر را به شاه كمان گفت وگوگر بدل كرديد
نامه جواد مجابي به كيهان كلهر


آقاي کيهان کلهر! 
    شما را عزيز مي دارم، چون با شهامتي آگاهانه، توانسته ايد از سلطه چندين قرن شعر و آواز بر سازنوازي ايراني، برکنار بمانيد و طنين عزت و استقلال ساز ايراني را به اعتبار نواي خودش نه زير مجموعه آواي انساني، به گوش ما برسانيد. اينگونه کنسرت ها، دري تازه به روي موسيقي ملي ما مي گشايد و بيشتر و بهتر ما را با جهان پيوند مي دهد. 
    عزيز من هستيد چون با ساز خود، روايتي درست از دوران ما، خاصه روزگار کنوني ايرانيان مي دهيد. کمانچه مويه گر را شما به شاه کمان گفت وگوگر بدل کرده ايد. با ساز خود از حماسه هاي تراژيک قوم کرد مي گوييد و همان آن نواي ظريف ترين حس هاي زخم خورده و خجسته ترين ترنم شادکامي آدمي، تقلاي مردم تاريخي را در رويارويي با فاجعه و مضحکه زيست- مرگ، فروافتادن و برآمدن سرگذشت هاي فردي و جمعي، روايت ناکامي و کامروايي اقوام ديگر ايراني را به گوش مي رسانيد. محصول شناخت عارفانه مدرني؛ که هنرمند از جامعه اش دارد. 
    زمزمه رخوت انگيز نداريد و لالايي خواب کردار نمي گوييد، حس وخيال خود را با رساترين نوا و نغمه به فرياد مي گوييد، در شنيدن ساز شما من فقط امپرسيون ظريف استادانه بازي هاي صدا و سکوت را نشنيدم بلکه خروش جان آدمي را در حالتي اکسپرسيونيستي حس کرده ام که هيجان آفرينش بداهه وارش را با نيرومندترين ظرفيت آوايي به ادراک ملتهب مخاطب پرتاب مي کند. در خنياي ساز پرشور شما، لحظه اي ظريف ترين نغمه عاشقانه جاري است و در لحظه ديگر، بي فاصله اي چندان، آرشه جادويي شما جانسوزترين مصيبت را بازتاب مي دهد و اين بازي با حالات متفاوت از سر گرفته مي شود. آرشه مي غلتد نرم از عشق به مرگ، از اندوه به شادي، از بازيگوشي ملودي ها به متانت يک روايت ناگفتني، و باز غلتان غلتان مي رويم از حالي به حالي ديگرگون و نمي گذاري در اين سفر پر از شنيدني دمي بياساييم و از همين روست که ساز شما جاي شعر و آواز را پر کرده؛ چون مانند شعر با هر کلمه اش ما را به سيري متفاوت مي کشاند. شما با ساز تنها، شعري ناسرودني را بيان پذير کرده ايد. آواز نخوانده تان، از زبان ساز، پيامي روشن دارد. 
    شما را عزيز مي دارم که در ايران و در دنيا با ساز خود هنر و فرهنگ ايران را به شايستگي نمايندگي کرده ايد جز در سبزوار. «غزل» هاي سه گانه شما را شنيده ايم، اين تغزل، ظرفيت تازه يک ساز بازپيراسته را در آزموني کاشفانه، نشان داد. در «نخستين ديدار بامدادي»، شور بداهه نوازي نوازنده بر محدوديت ظرفيت کمانچه غلبه کرد. کنسرت «در آينه آسمان» در تلاقي دو ساز آييني تنبور (علي اکبر مرادي) و کمانچه (کلهر) _ به قول درويشي _ دو سنت موسيقايي به هم نزديک و تاحدي يگانه شدند و سفري آرماني را به انجام رساندند: سفري به مرز انتزاع. تنبور و کمانچه کنسرت «باران»، کار مشترک شما و شجاعت علي خان پس از تجربه هاي آغازين و موفق جشن هنر، هم نوايي موسيقي ايران و هند را ميسر ساخت و ريشه هاي مشترک موسيقايي اين دو قلمرو را بيش از پيش آشکاره کرد. البته همکاري مغتنم دو نوازنده چرب دست مستقل عليزاده و کلهر با استاد شجريان در کنسرت هايي مثل «ساز خاموش» و مانند آن، جلوه اي از موسيقي پرتوان امروز را به نمايش گذاشت که هماهنگي سازوآواز را با حريم مستقل هريک، مي شد حس کرد و لذتي برد از کمال موسيقي سازي و موسيقي آوازي در عصر ما، با توقع بالايي که در جامعه جوان ما براي حسب حال امروزين، پديد آمده است. 
    عزيز همه هستيد چون ياران هنرمند خود را عزيز مي داريد. بيماري خودشيفتگي و توهم استادپنداري بسيار کسان در شما نيست در مجلس: پردگيان باغ سکوت «تالار رودکي ديدم که چگونه با ملاطفت به دوستان جوان خود فرصت داديد که پيش از شما حتا بيش از شما بنوازند و با اين رفتار، علي بهرامي فرد (بار ديگر) مجال يافت مهارت کم نظيرش را در نواختن سنتور نشان دهد. با انصاف و اعتدال يک استاد در هم نوازي با او، به ديالوگي کمال گرا رسيديد و نشان داديد که بر صحنه، اجراي موسيقي عالي مطرح است، نه مطرح کردن موقعيت نوازنده ها و اين رفتاري دموکراتيک و کمياب است. همين رفتار دوستانه را با تنبک نواز پرشور (نويد افقه) داشتيد، نام شما سايه نينداخت روي سه نوازنده ديگر، بلکه شما با چينش دقيق قطعات و وقت منصفانه براي هر هنرمند بر کار ياران خود روشناي لازم انداختيد، چون اطمينان داشتيد شنونده هوشمند امروزي هر کسي را در جايگاه خود بازمي شناسد و نيازي به سلطه گري در عرصه هنر و فرهنگ نيست. 
    شما را دوست مي دارم و ستايش مي کنم چون فطرتي خلاق و مهارتي بي نظير در نوازندگي و عمري شيفتگي و غوطه وري در هنر ايراني و جهاني، شما را در جايگاه يک موسيقي دان جهاني قرار داده که فراتر از جوايز هنري مرسوم، محبوب دل ها شده ايد. نام شما با نام ايران قرين شده است، همان گونه که نام شجريان و عليزاده و مانند ايشان. در روايتي کهن خواندم: نواي ني _ و اينجا موسيقي _ براي اهل نظر دري مي گشايد به بهشت. گرانجاني گفت: ما شنيديم و دري به بهشت باز نشد. پاسخ شنيد: تا تو آمدي در بسته شد. 
    موسيقي و سينما مردمي ترين رسانه هاي هنري اند و مخاطبان ميليوني دارند. ظرفيت اين جاذبه عظيم تاکنون _ به دلايل مشهود _ آشکار نشده است. اين موتور که در حال توقف کار مي کرده زودا که ماشين را به راه خواهد انداخت. مردم نشان داده اند که از فرهادي و کلهر همان قدر پرشور استقبال مي کنند که به استادان پيش از آنها چون کيارستمي و شجريان ارج نهاده اند. ماشين که به راه افتاد هيچ افقي را براي فتح دور نمي بيند و اين روزگار پرشتاب، آمدني است. 
    نامه: کمانچه مويه گر را به شاه کمان گفت وگوگر بدل کرديد / نامه جواد مجابي به کيهان کلهر
    


 روزنامه شرق ، شماره 2771 به تاريخ 19/10/95، صفحه 20 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 56 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم گياهان زراعي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 4901)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است