|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/11/10: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم افتتاحيه :جشنواره فيلم فجر پيام آور اميد و نشاط است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6420 10/11/95 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم افتتاحيه :جشنواره فيلم فجر پيام آور اميد و نشاط استسي و پنجمين دوره جشنواره فيلم فجر شامگاه شنبه با حضور سيد رضا صالحي اميري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افتتاح شد.
    در مراسم افتتاحيه اين جشنواره صالحي اميري اين جشنواره را پيام آور تحرک و پويايي، اميد و نشاط اجتماعي توصيف کرد.
    وي افزود: سينماي ايران امروز زبان گويا و موثر جامعه اي است که در تحولات دهه چهارم انقلاب اسلامي بيش از هر زمان ديگري رويکردي اجتماعي و جامعه محور دارد. به بيان ديگر بازنمايي مسائل اجتماعي و آلام جامعه، در آيينه سينما آشکار و هويداست و اقبال به سينما نشان مي دهد امروز توجه به اين هنر به يک نياز اجتماعي تبديل شده است. چنان که افزايش قابل توجه مخاطب و ميزان بالاي فروش سينما در سال هاي اخير و استمرار آن مويد اين نکته است. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان ساخت: ما امروز به سينما و خانواده بزرگ سينما، فراتر از سرمايه انساني و فرهنگي، بلکه به مثابه يک سرمايه اجتماعي نگاه مي کنيم و صيانت از حقوق ذاتي آنها را وظيفه اصلي و سياست قطعي خود مي دانيم.
    صالحي اميري افزود: نقش اين قشر فرهيخته و ساير اصحاب فرهنگ در توسعه فرهنگي و ارتقاي سطح فرهنگ عمومي جامعه، نقشي حياتي و کم نظير است. ما به اصحاب هنر از جمله سينماگران اعتماد داريم، ما شما را باور داريم و معتقديم که با کمک شما مي توانيم به افزايش اميد و نشاط اجتماعي، به کاهش مشکلات و آسيب هاي اجتماعي و به ارتقاي فرهنگ عمومي و توسعه اخلاقي جامعه اميدوار باشيم.
    وي تاکيد کرد: اجازه مي خواهم ضيافت فرهنگي فجر 35 را، «جشنواره اميد و نشاط» بنامم. حضور بيشتر جوانان خلاق و جوياي نام در جشنواره هاي امسال اعم از موسيقي، فيلم، تئاتر، هنرهاي تجسمي و... فضاي پر اميد و فردايي پرنشاط را نويد مي دهد و اين واقعيت انتظارات ما را بيشتر و البته مسئوليت مان را نيز سنگين تر مي کند.
    وي اضافه کرد: ما وظيفه داريم زيرساخت هاي متناسب با اين صنعت فراگير را تقويت و فراهم کنيم و عدالت فرهنگي را به لحاظ توزيع مناسب امکانات، تمرکز زدايي و زمينه بهره مندي همه شهرها و نقاط کشور از شکوفايي و خلاقيت هنرمندان و علاقه مندان به هنر را محقق سازيم. من به شدت به ضرورت تشکيل نظام صنفي هنر معتقدم؛ چرا که بر اين باورم که راهکار کاهش مشکلات و برطرف نمودن موانع پيش روي اهالي هنر از اين مسير مي گذرد.
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: تعامل سينما با نهادهاي آموزشي، ديني، اجتماعي و طبقات مختلف، ما را به درک روشن تري از واقعيات جامعه رهنمون مي سازد.
    وي تاکيد کرد: به تنوع و تکثر فرهنگي در جامعه امروز باور دارم و آن را نه يک تهديد بلکه يک فرصت بزرگ مي دانم. از اين رو معتقدم سينماي ما مي تواند اين تنوع و تکثر را براي همدلي، همنوايي و انسجام بيشتر به شايستگي نمايندگي کند. سينماي ايران مي تواند با آغوش گشوده خود، آينه اي شفاف نسبت به انعکاس واقعيت هاي جامعه در مقابل ديدگان ما قرار دهد و گامي موثر در راه برون رفت از آسيب ها و افزايش نشاط جامعه بردارد.
    صالحي اميري تاکيد کرد: امروز بستر اجتماعي مناسبي براي سينماگران ما فراهم است تا با نگاه تيزبين و هوشمندانه و ذهن خلاق خود، بتوانند پرچمداران حوزه فرهنگ و هنر باشند و نام پر افتخار ايران را در جهان اعتلابخشند. استمرار حضور موفق جهاني سينماي ايران و تلاش براي پيوستن به شبکه توليدات جهاني بيانگر اين واقعيت است که امروز درخت تنومند فرهنگ ايران اسلامي، ثمره اي بزرگ و سترگ به نام سينماي ايران دارد. سينمايي که حامل ارزش هاي اخلاقي، بيانگر کاستي ها و آسيب هاي اجتماعي و در عين حال راهگشا و همدرد و همنوا با جامعه است.
    وي در پايان ابراز اميدواري کرد جشنواره امسال، محلي براي گسترش تعامل و رواداري، محفلي براي گفت وگو و همدلي و مامني براي انسجام بيشتر اصحاب فرهنگ و هنر و جشنواره فجرِ سي و پنجم، جشنواره اميد و نشاط باشد.
    حاشيه ها
    - آيين افتتاح جشنواره فيلم فجر در حالي دقايقي کوتاه بعد از ساعت 19 شامگاه 9 بهمن ماه در برج ميلاد برپا شد که جمعيت زيادي در طبقه همکف سالن هاي همايش هاي برج حضور داشتند و عده اي در گوشه هاي سالن به دنبال جا مي گشتند.
    - علي مهديان آخرين آتش نشان نجات يافته پيش از فرو ريختن ساختمان پلاسکو که در برنامه با لباس آتش نشاني حاضر شده بود و طبق گفته مجري برنامه؛ او با خواهش فراوان به مراسم افتتاحيه آمده در حالي که محل حادثه را ترک کرده است، به شرط اين که کسي در افتتاحيه براي او دست نزند، در اين برنامه حضور پيدا کرده است.
    - در ابتداي برنامه، احسان کرمي به درگذشت کاظم افرندنيا بازيگر سينما و تلويزيون اشاره کرد و درخواست کرد تا حاضران صلواتي قرائت کنند.
    - محمد حيدري دبير جشنواره فيلم فجر به عنوان نخستين سخنران، با يادي از آتش نشان ها و جان فشانان ميهن براي سينماي ايران، سالي پررونق آرزو کرد و سال نو سينماي ايران را تبريک گفت.
    - اولين بزرگداشت مراسم افتتاحيه فيلم فجر به «محمد کاسبي» (بازيگر سينما) اختصاص داشت که اين بخش با پخش يک کليپ آغاز شد. کاسبي پس از تقدير توسط مجيد مظفري و همايون ارشادي و دريافت يک سيمرغ و لوح تقدير صحبت کرد.
    - در ادامه حجت الله ايوبي رئيس سازمان سينمايي سخنراني کرد.
    - سپس دومين بزرگداشت مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم فجر به «غلامرضا موسوي» تهيه کننده سينما اختصاص داشت که با پخش کليپي آغاز شد.
    - براي بزرگداشت «غلامرضا موسوي»، «فرشته طائرپور» و «محمدمهدي دادگو» به روي صحنه آمدند.
    - در بخش دوم تقدير از پيشکسوتان سينماي ايران فرشته طائرپور به روي صحنه رفت تا از غلامرضا موسوي تجليل کند.
    - در بخش ديگري از مراسم افتتاحيه، جواد جلالي به نمايندگي از هيات داوران و منوچهر شاهسواري مديرعامل خانه سينما و محمد حيدري دبير جشنواره فيلم فجر، جوايز بخش آنونس را اهدا کردند.
    - در اين بخش ضمن تقدير از مسعود رفيع زاده براي ساخت آنونس «لانتوري»، سيمرغ و لوح تقدير به روح الله موحدي براي فيلم «سيانور» اهدا شد.
    - سيمرغ بهترين طراحي پوستر هم به طاها ذاکر براي فيلم «فصل باران هاي موسمي» تعلق گرفت. طاها ذاکر در روز تولدش اين جايزه را دريافت مي کرد و آن را به کيانوش عياري براي فيلم «کاناپه» تقديم کرد.
    - در بخش عکس سيمرغ بلورين به مريم تخت کشيان براي عکس هاي فيلم «نيم رخ ها» تعلق گرفت.
    - سپس براي تجليل از تورج منصوري؛ايرج رامين فر و محمود کلاري روي سن آمدند.
    
    
    
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم افتتاحيه :جشنواره فيلم فجر پيام آور اميد و نشاط است
    


 روزنامه ايران، شماره 6420 به تاريخ 10/11/95، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سيماي بانكداري
متن مطالب شماره 15، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است