|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/11/10: تصميم هاي جنجالي ترامپ ادامه دارد : تعليق صدور ويزاي آمريكا براي ايرانيان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4547
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3970 10/11/95 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


تصميم هاي جنجالي ترامپ ادامه دارد : تعليق صدور ويزاي آمريكا براي ايرانيان
    
    دنياي اقتصاد: دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا روز جمعه با امضاي دستوري با هدف آنچه آن را «حفاظت از آمريکا در مقابل حملات تروريستي» توصيف کرده است، ورود پناهجويان به آمريکا را براي ۴ ماه تعليق کرد و موقتا صدور رواديد براي شهروندان هفت کشور مسلمان با بيش از 134 ميليون نفر از مردم جهان به آمريکا، از جمله ايرانيان را به حالت تعليق درآورد. تعليق ۹۰ روزه شامل کشورهايي است که «موضوع نگراني» هستند.
     در اين دستور مستقيما از ايران نام برده نشده، اما به قوانيني (قانون مربوط به مهاجرت 2016) اشاره مي کند که احتمالاشامل حال ايراني ها هم مي شود. اين هفت کشور ايران، عراق، ليبي، سومالي، سودان، سوريه و يمن هستند. اين در حالي است که از کشورهايي چون عربستان سعودي، مصر، لبنان و امارات متحده عربي که 19 هواپيمارباي حادثه 11 سپتامبر شهروند اين کشورها بودند، نامي به ميان نيامده است. اين دستور با انتقاد شديد مقامات و سازمان هاي کشورهاي مختلف جهان و همچنين شخصيت هاي برجسته حقوق بشري و علمي مواجه شده است که آن را نژادپرستانه، تبعيض آميز و فاشيستي توصيف کرده اند. به گزارش «فاکس نيوز»، دونالد ترامپ روز جمعه 27 ژانويه (7 بهمن) در محل وزارت دفاع آمريکا و پس از مراسم سوگند ژنرال جيمز متيس به عنوان وزير دفاع، اين دستور اجرايي را امضا کرد. عنوان فرمان اجرايي مربوط به ممنوعيت ويزا، «حفاظت از ملت در برابر ورود تروريست هاي خارجي به آمريکا» است و نسبت به پيش نويسي که پيش تر منتشر شده بود، داراي تغييراتي است. در فرمان اجرايي که روز جمعه امضا شده تنها نام عراق و سوريه به چشم مي خورد. در اين فرمان همچنين صدور رواديد براي شهروندان کشورهايي که «موضوع نگراني» هستند به مدت 90 روز تعليق شده است.
    اين در حالي است که پيش نويس اين تعليق، ۳۰ روز بود. تصور مي شود براساس اين طرح، سفر شهروندان ايراني ابتدا براي ۹۰ روز متوقف مي شود، اما احتمال تمديد آن وجود دارد. ترامپ همچنين از وزارت امنيت داخلي خواسته است ظرف ۳۰ روز مشخص کند کدام يک از کشورها اطلاعات کافي درخصوص شهروندان متقاضي ويزا ارائه نمي کنند. او در مراسم روز جمعه در پنتاگون مدعي شد: «من در حال اعمال تدابير تازه بررسي (سابقه) افراد هستم تا جلوي ورود تروريست هاي راديکال اسلام گرا به ايالات متحده گرفته شود. فقط بايد کساني را به کشورمان راه دهيم که از کشور ما حمايت مي کنند و عميقا به مردم ما عشق مي ورزند.» رئيس جمهوري آمريکا در دوران مبارزات انتخاباتي وعده داده بود ويزاي ورود به آمريکا را از کشورهايي که با تروريسم در ارتباط هستند به حال تعليق درآورد و براي کساني که قصد ورود به آمريکا را دارند، امتحان عقيدتي بگذارد.
     
    نکات دستور اجرايي ترامپ
    * تعليق برنامه اجازه ورود پناهندگان به آمريکا براي ۱۲۰ روز
    * ممنوعيت ورود پناهندگان سوري تا زمان اعمال «تغييرات جدي» که «با منافع ملي سازگار است.»
    *تعليق ۹۰ روزه ورود از عراق، سوريه و کشورهايي که «موضوع نگراني» هستند. در اين دستور مستقيما از ايران نام برده نشده اما به قوانيني اشاره مي کند که احتمالاشامل حال ايراني ها هم خواهد شد.
    * اولويت بندي ادعاهاي پناهندگي در آينده «براساس سرکوب مذهبي» اگر شخص بخشي از يک اقليت مذهبي در کشورش باشد.
    * تعليق فوري برنامه اي که به مهاجران اجازه مي داد ويزاي خود را بدون حضور در مصاحبه تمديد کنند. در همين حال سخنگوي وزارت امنيت داخلي آمريکا گفته است کساني که کارت سبز يا گرين کارت دارند هم شامل ممنوعيت جديد ابلاغ شده مي شوند و ورود آنان به آمريکا فعلاممنوع است. گيليان کريستنسن به خبرگزاري رويترز گفته است که شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ايرانياني که گرين کارت يا کارت دائم اقامت آمريکا را دارند، شامل اين محدوديت مي شوند. براساس آمارها در 10 سال گذشته بيش از ۲۵۰ هزار ايراني و عراقي گرين کارت گرفته اند. همچنين به گفته ناياک (شوراي ملي ايرانيان آمريکا) اين دستور بر ايرانياني که شهروند آمريکا هستند تاثيري نمي گذارد و نشانه اي وجود ندارد که نشان دهد دارندگان ويزاي آمريکا که هم اکنون در اين کشور هستند در معرض خطر اخراج باشند.
     
    واکنش ها
    به دنبال اقدام دونالد ترامپ، گروه هاي حقوق بشري اين تدابير را تبعيض آميز خواندند و گفتند که باعث سرگرداني پناهجويان در نواحي خطرناک مي شود و وجهه ايالات متحده به عنوان سرزمين مهاجران را خدشه دار مي کند. گروه هاي مدني طرفدار مهاجران و پناهندگان مي گويند که در حال بررسي جزئيات دستورالعمل هاي جديد ترامپ هستند و در برابر مواردي که خلاف قانون اساسي باشد به آن اعتراض خواهند کرد. اين دستور همچنين با انتقاد چهره هاي برجسته از جمله مارک زوکربرگ بنيان گذار فيس بوک و شماري از برندگان نوبل و دانشگاهيان برجسته در آمريکا روبه رو شده است. «شان اسپايسر» سخنگوي کاخ سفيد تدابير تازه را «بررسي سختگيرانه» سابقه افراد توصيف کرد.
    از سوي ديگر در ايران هم اعتراضاتي به تصميم ترامپ شده است. روز پنج شنبه و پيش از رسمي شدن دستور اجرايي اخير ترامپ، ترانه عليدوستي هنرمند سرشناس و مطرح ايراني در توييتر خود اعلام کرد که براي اعتراض به اقدام ترامپ سفر خود به لس آنجلس را براي مراسم اسکار لغو مي کند. او در اين رابطه گفت: «بحث درباره من يا جايزه اسکار نيست، بلکه درباره اين است که بحث هايي در رابطه با اين تصميم وجود دارد، اين يک ممنوعيت عجيب و غريب و غيرقابل تصور است که زندگي مردم را ريشه کن مي کند.»
    همچنين حميد ابوطالبي معاون سياسي دفتر رئيس جمهوري در واکنش به امضاي دستور اجرايي ضد مهاجرت ترامپ با بيان اينکه به ياد داشته باشيد ملت ايران بيش از سه هزارسال استوار و سربلند ايستاده است؛ تاکيد کرد که ايراني را در طول تاريخش هيچ کس نتوانسته تحقيرکند. واکنش هاي خارجي به اين تصميم نيز بسيار زياد بوده است. «کمالاهريس» سناتور دموکرات از کاليفرنيا نوشت که اين دستور در روز يادبود هولوکاست امضا شده است: «اشتباه نکنيد اين دستوري براي منع کردن ورود مسلمانان است.» او افزود: «روساي جمهوري آمريکا از هر دوحزب براي چندين دهه درهاي کشور را به روي کساني که از خشونت و سرکوب مي گريزند باز کرده بودند.»
    کمالاهريس ادامه داد: «در جريان هولوکاست، ما از دادن اجازه ورود به پناهجوياني مثل ان فرانک به کشورمان ناکام مانديم. نبايد بگذاريم تاريخ دوباره تکرار شود.» همزمان شماري از برندگان جايزه نوبل چون ملاله يوسف زي برنده جايزه صلح نوبل 2014 و چهره هاي برجسته دانشگاهي در آمريکا از چنين طرحي انتقاد کردند.
    اين نامه به امضاي 10 برنده جايزه نوبل و ده ها دانشگاهي ديگر از جمله تعدادي ايراني شامل مريم ميرزاخاني از دانشگاه استنفورد و محمد جلالي از دانشگاه ام آي تي رسيده است. آنها نوشتند که شرايط غيرواقع بينانه اي که براي پايان اين ممنوعيت در نظر گرفته شده اين نگراني را پديد مي آورد که به ممنوعيتي دائمي منجر شود. آنها همچنين گفتند که اين دستور به زيان منافع ملي آمريکا است چون به پيشتازي آمريکا در زمينه آموزش عالي و تحقيق لطمه مي زند. در سه سال گذشته بيش از سه هزار دانشجو فقط از ايران از دانشگاه هاي آمريکا دکترا گرفته اند. در اين نامه همچنين به هزينه هاي اين دستور که بر خانواده هاي اعضاي جامعه دانشگاهي آمريکا اثر مي گذارد، اشاره شده است.
     
    لغو ويزاي اتريش ۳۰۰ ايراني
    در همين حال خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داده که موضع ترامپ درباره پناهجويان، راه ايرانيان براي رسيدن به آمريکا از طريق اتريش را مسدود کرده است. براساس اين گزارش، اتريش درهاي خود را به روي ۳۰۰ ايراني غيرمسلمان که اميدوار بودند از اين کشور به عنوان پايگاهي براي رفتن به ايالات متحده استفاده کنند بسته است. به نوشته آسوشيتدپرس، اين نخستين تلاطم ناشي از تلاش دولت ترامپ براي کاهش تعداد پذيرش پناهجويان است.
     
    توصيه توييتري روحاني به ترامپ
    رئيس جمهوري در پي اظهارات دونالد ترامپ رئيس جمهور جديد آمريکا متني در صفحه شخصي خود در توييتر منتشر کرد. حسن روحاني در اين توييت نوشت: دنياي امروز، دنياي همسايگي فرهنگ ها و تمدن هاست، نه ايجاد فاصله و ديوارکشي بين ملت ها. ديوار برلين را که سال ها پيش فروريخت، فراموش نکنيم.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، دکتر حسن روحاني در جمع راهنمايان بين‏المللي گردشگري گفت: «بايد اگر ديواري بين ملت‏ها وجود دارد، آن را برداشت. امروز زماني نيست که بين ملت‏ها، ديوار کشيد هر چند که برخي يادشان رفته است که سالياني پيش، ديوار برلين فرو ريخت.» وي با تاکيد بر اينکه دنياي امروز، دنيايي نيست که بين ملت‏ها و مردمان سرزمين‏هاي مختلف فاصله ايجاد کرد، يادآور شد: «امروز روز همسايگي است. همه از لحاظ فرهنگي، علمي و تمدني همسايه يکديگر هستيم. جهان ارتباطات و فناوري اطلاعات فاصله‏هاي ملت‏ها را کمتر کرده است.»
    رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه امروز کسي نمي‏تواند در مقابل جهاني شدن بايستد، گفت: «امروز ملت‏ها از لحاظ فرهنگي به يکديگر نزديک‏تر شده‏اند و قطع‏کردن پيمان‏هاي تجاري دنيا کمکي به اقتصاد، توسعه و رونق اقتصادي نخواهد کرد.» روحاني با بيان اينکه امروز، روز ايجاد فاصله بين ملت‏ها نيست، تصريح کرد: «اگر مي‏خواهيم به صلح، ثبات و امنيت بيشتر دست يابيم، بايد تعامل بين ملت‏ها را بيشتر کنيم و مفاهمه را ميان مردم ملت‏‏هاي مختلف افزايش دهيم.» وي در همين حال، توريسم را پلي ميان ملت‏هاي جهان دانست و خاطرنشان کرد: «در اين بين، راهنمايان گردشگري پل‏هاي ميان ملت‏ها، فرهنگ‏ها و تمدن‏هاي جهاني هستند و در واقع، گردشگري زماني به کمال مي‏رسد که راهنمايان آن با بيان و اخلاقي خوش، از گردشگران استقبال کنند.»
    رئيس جمهوري افزود: «راهنمايان گردشگري تاريخ و زواياي تمدن بشري را با بيان و تسلط خود به تاريخ به جهانگردان بيان مي‏کنند و ابعاد و صورت‏هاي پشت پرده تمدن‏ها را براي گردشگران توضيح مي‏دهند. بدون ترديد اگر راهنمايان گردشگران نبودند، بهره معنوي و علمي گردشگران از سفر خود بسيار اندک ‏بود.» وي از راهنمايان گردشگري به عنوان خادمان ميراث گذشته و واسطه‏اي براي معرفي آثار تاريخي و افکار امروز جهان ياد کرد و گفت: «آنها واسطه‏اي بين قرن‏هاي گذشته با نسل امروز هستند و تاريخ هزاران ساله گذشته را به تاريخ امروز متصل مي‏کنند و اذهان نسل جوان را با تمدن کهن پدران و اجدادمان آشنا مي‏سازند.»
     
    رشد بيش از صددرصد توريست‏هاي فرانسوي
    روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه دولت در سايه برجام راه را براي ميزباني هر چه بيشتر از گردشگران آماده‏تر کرده، اظهار کرد: «امروز نيازمند نزديکي، تعامل و وحدت بيش از پيش ملت‏ها و جهانيان با يکديگر هستيم و دولت يازدهم تلاش دارد صنعت گردشگري را در ايران به سمت توسعه حرکت دهد.» رئيس‏ جمهوري افزود: «در سايه توافق هسته‏اي و برجام سفره خود را براي ميهمانان و گردشگران خارجي باز کرديم و خوشبختانه در چند سال‏ گذشته توريست‏هاي خارجي با حسن نظر به سمت ايران راهي شده و زمينه را براي سفر به کشور ما مهيا ديده‏اند.» وي همچنين با اشاره به آمار سفر گردشگران خارجي به ويژه اروپايي به ايران در 6 ماه اول امسال نسبت به 6 ماه سال گذشته، اعلام کرد: «در اين مدت، حضور گردشگران از فرانسه 104 درصد، جمهوري چک 4/ 53 درصد، هلند 3/ 43 درصد، سوئيس 3/ 38 درصد، دانمارک 5/ 37 درصد، ايتاليا 8/ 33 درصد، انگلستان 33 درصد، لهستان 33 درصد، بلژيک 3/ 32 درصد، اتريش 28 درصد، اسپانيا 9/ 27 درصد، يونان 4/ 24 درصد، فنلاند 2/ 19 درصد، آلمان 6/ 16 درصد و روسيه 6/ 13 درصد رشد داشته است و اين نشانگر آن است که با برجام دروازه ايران به روي ميهمانان خارجي بازتر از گذشته شده است.»
    رئيس‏ دولت يازدهم با اشاره به اقدامات دولت متبوعش در راستاي توسعه صنعت گردشگري توضيح داد: «نوسازي ناوگان هوايي و نيز نوسازي و احداث شبکه‏هاي ريلي در سراسر کشور، در کنار احداث اتوبان‏ها و جاده‏ها، از جمله اقداماتي است که دولت در راستاي توسعه صنعت گردشگري و جذب گردشگران پيگيري مي‏کند.» روحاني ادامه داد: «صنعت توريسم نه تنها کمک بزرگي براي اقتصاد کشور است، بلکه در کنار آن به امنيت و ارتقاي فرهنگ جهاني و نيز انسجام مردم جهان کمک کرده و راه را براي تعامل بيشتر بين ملت‏ها آماده‏تر مي‏کند.» وي محيط زيست و ميراث فرهنگي را دو سرمايه اصلي گردشگري توصيف کرد و گفت: «اگر محيط زيست کشورها آسيب ببيند بدون ترديد، يکي از سرمايه‏هاي بزرگ جهانگردي لطمه ديده است؛ بنابراين بايد براي صيانت و حفاظت از محيط‏زيست سرمايه‏گذاري شود و همه بايد تلاش کنيم از ميراث فرهنگي گذشته نيز به خوبي صيانت کنيم.» روحاني تاکيد کرد: «ميراث فرهنگي گذشتگان در سراسر دنيا، سرمايه بشري براي همه ملت‏ها است و نبايد نسبت به آن بي‏تفاوت بود.»
     
    خاورميانه مهد گردشگري بود!
    رئيس جمهوري کشورمان در ادامه با بيان اينکه خاورميانه مهد تمدن و گردشگري بود، خاطرنشان کرد: «بايد توجه داشت که تروريسم فقط جان انسان‏ها و رشد حرکت توسعه‏اي و اقتصادي کشورها و مردم را تهديد نمي‏کند، بلکه به آثار تمدن جهاني و تاريخي نيز صدمه مي‏زند. اکنون تروريسم آثار مهم تمدني را در سوريه و عراق و ساير کشورها مورد هجمه خود قرار داده است. همان طور که اگر جان انساني گرفته شود، قابل جبران نيست، نابود شدن آثار تمدني گذشتگان نيز قابل جبران نمي‏باشد.» روحاني در پايان ابراز اميدواري کرد که سفر اين راهنمايان بين‏المللي به کشورمان سرآغاز آشنايي هرچه بيشتر آنها با ايران باشد.
     
    نيروهاي مانع سفر را شکست مي‏دهيم
    دبيرکل سازمان جهاني گردشگري(UNWTO) نيز در اين مراسم اعلام کرد: «ما نيروهايي را که مي‏خواهند مردم را منزوي کنند و از سفر آنها ممانعت به عمل آورند، شکست خواهيم داد و اين جوابِ خوبي به چالش‏هاي دنيا است.» طالب ريفاعي که به گفته خودش در نخستين نشست بعد از آغاز سال گردشگري پايدار سخنراني مي‏کرد، افزود: «هيچ کشوري نمي‏خواهد ديواري براي خود بسازد و خود را منزوي کند. ما اينجا هستيم که پلي بسازيم و مرزها را باز کنيم تا پذيراي مردم جهان باشيم.» او با تاکيد بر اينکه بايد تفاوت‏هاي ميان مردم جهان را به رسميت بشناسيم، تصريح کرد: «ما در هر موقعيتي، بايد کارمان اين باشد که دنيا را به محلي بهتر براي زندگي تبديل کنيم.» دبيرکل UNWTO با بيان اينکه برگزاري کنوانسيون راهنمايان گردشگري در ايران در زمان درستي انجام شده، ميهمانان کنوانسيون را دعوت کرد که در ايران بگردند و با مردم ايران ملاقات کنند و لذت ببرند.
    ريفاعي از ايران به عنوان کشوري مهم در سازمان جهاني گردشگري ياد و با اشاره به کارگروه جاده ابريشم در اين سازمان، نقش کشورمان را در اين زمينه مهم ارزيابي کرد. وي با بيان آمار تعداد سفرهاي بين‏المللي در جهان گفت: «با توجه به اينکه طبق آمارهاي سازمان جهاني، 2/ 1 ميليارد نفر در دنيا طي سال گذشته ميلادي سفر کرده‏اند، مي‏توان گفت از هر 6 نفر، يک نفر در دنيا سفر مي‏کند. در همين حال، 10درصد GDPدنيا نيز به توريسم تعلق دارد.» اين مقام ارشد بين‏المللي گردشگري با تاکيد بر اينکه گردشگري فعاليتي تجملي نيست، افزود: «گردشگري به اقتصاد کشورها کمک مي‏کند و روند آن به گونه‏اي شده که اکنون با يک انقلاب روبه رو هستيم. اين هفتمين سالي است که هر سال گردشگري پنج درصد رشد مي‏کند و اين روند طبق پيش‏بيني سازمان پيش مي‏رود که فرصت خوبي براي کشورها به منظور بهره‏برداري باشد.»
    ريفاعي ادامه داد: «مشارکتي که گردشگري در تفاهم و ايجاد صلح دارد، در ساير پديده‏ها آن‏چنان بروز نکرده است. بسياري از مردم دنيا از کمبودهاي زيادي رنج مي‏برند که مهم ترين آنها تفاهم و تساهل بين مردمان کشورها است.» او مسووليت راهنمايان گردشگري را بسيار مهم دانست و خاطرنشان کرد: «آنها در نشان دادن احترام به يک کشور و آموزش دادن ارزش‏هاي فرهنگي دارند. اگر کسي بخواهد از کشوري ديدن کند، نخست با راهنمايان گردشگري مواجه خواهد شد و اين مسووليتي مهم را متوجه آنها مي‏کند.»
    دبيرکل unwto همچنين در نشستي که با حضور رسانه‏هاي ايراني در حاشيه هفدهمين کنوانسيون جهاني راهنمايان گردشگري برگزار شد، در پاسخ به سوال « ايسنا» درباره واکنش سازمان او نسبت به سياست هاي منزوي‏کننده برخي کشورها از جمله آمريکا که با اعمال محدوديت‏هايي در صدور ويزا به ويژه براي اتباع ايراني اظهار کرد:‏ «سازمان ملل متحد و سازمان جهاني گردشگري به عنوان کارگزار معتقدند هيچ نزاع و جنگي نبايد صورت گيرد و چيزي به نام ديوار و مرزبندي نبايد وجود داشته باشد.» ريفاعي با بيان اينکه سازمان ملل مرجع قانون گذار نيست و در موضعي نيست که قوانين را براي اصلاح نظم بخشد، تصريح کرد: «ما به دنبال مرام‏نامه‏اي اخلاقي هستيم که مي‏تواند از مرزهايي که باعث جدايي ملت‏ها مي‏شود جلوگيري کند.» به اعتقاد وي، موضوع مرزبندي نبايد اتفاق بيفتد و جداسازي، سياستي است که باعث آسيب مي‏شود و آينده‏اي مناسب را رقم نمي‏زند.
     
    راهنما؛ نرم‏افزار گردشگري
    معاون رئيس‏جمهوري کشورمان نيز در اين مراسم ضمن اشاره به شکست ايران‏هراسي و گشايش‏هاي بين‏المللي پسابرجام ازجمله کسب ميزباني اين دوره از کنوانسيون جهاني راهنمايان گردشگري، گفت: «ايران متمدن، امن و صلح‏طلب به‏همراه مردم خونگرم و مهمان‏نواز خود در حالي ميزبان اين گردهمايي صميمي است که توانسته، در سايه مذاکرات و تعاملات سازنده دولت جديد و با امضاي برجام، موضوع ايران‏هراسي و تصويرسازي منفي را که برخي رسانه‏ها سال‏ها به‏ناحق آن را پرورانده بودند، ناکام بگذارد، و براي خود مناسبات بين‏المللي جديدي تعريف کند.»
    زهرا احمدي‏پور ادامه داد: «افزايش چشمگير گردشگران و معرفي ايران به‏عنوان مقصدي امن و جذاب از سوي نشريات معتبر دنيا مصاديقي از اين موفقيت بزرگ هستند.» وي با بيان اينکه ثبات سياسي، امنيت فراگير، روحيه مهمان‏نوازي، تنوع قومي، ارزان بودن نسبي خدمات، جاذبه‏هاي منحصربه‏فرد تمدني، تاريخي، فرهنگي، مذهبي، هنري و طبيعي و تنوع آب‏وهوايي ازجمله عناصر موردنياز توسعه گردشگري کشورهاست که ايران از همه آنها بهره‏مند است، به هدف گذاري ايران در اين زمينه اشاره کرد و گفت: «برخورداري از ۲۱ اثر ملموس فرهنگي و طبيعي و ۱۱ اثر معنوي و ناملموس ثبت‏شده در زمره ميراث جهاني يونسکو و دارا بودن حدود ۳۶۰ رشته از ۴۶۰ رشته صنايع‏دستي شناخته‏شده در دنيا، ايران را به‏لحاظ قابليت جذب گردشگر در جايگاه ممتاز جهاني قرار مي‏دهد.»
    رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‏دستي و گردشگري کشورمان با يادآوري اينکه طبق مصوبه سازمان ملل‏متحد، سال 2017 به‏عنوان سال بين‏المللي گردشگري پايدار براي توسعه اعلام شده، اين مصوبه را نشاني از نقش و جايگاه حياتي گردشگري در زندگي و معاش مردمان جهان عنوان کرد و آن را فرصتي مغتنم براي تمرکز ويژه جامعه جهاني بر ارتقاي اين صنعت روبه‏رشد دانست. احمدي‏پور از گردشگري به عنوان صنعتي خدماتي ياد کرد که تاثير عامل نيروي انساني در رضايتمندي مشتري و همچنين شکل‏گيري تجارب و خاطرات به‏يادماندني و شيرين در ذهن گردشگر در آن بالااست و گفت: «از اين عامل با عنوان «نرم‏افزار گردشگري» ياد مي‏شود.»
    رئيس سازمان ميراث‏فرهنگي، صنايع‏دستي و گردشگري راهنمايان گردشگري را به‏لحاظ قرار داشتن در بخش پيشاني اين صنعت، برخورداري از بيشترين ارتباط چهره‏به‏چهره با مسافران، ارائه بيشترين و کليدي‏ترين اطلاعات به بازديدکنندگان و انجام دادن بيشترين هماهنگي‏هاي مربوط به ارائه خدمات به گردشگران به‏عنوان مهم‏ترين و اثرگذارترين قشر از نيروي انساني شاغل در اين صنعت و يکي از ارکان اصلي جامعه جهاني گردشگري به‏شمار آورد و افزود: «اين قشر، نه‏تنها خود يک شاهد زنده و عيني بر ماهيت اشتغال‏زايي مستقيم صنعت گردشگري هستند، بلکه نتيجه عملکرد تعاملي و اطلاع‏رساني آنها به‏خوبي در بخش رسالت فرهنگي گردشگري يعني مفاهمه بين‏المللي، احترام متقابل، شناخت دقيق از فرهنگ، سنن، آداب، ارزش‏ها و باورهاي ساير ملل، ايجاد گفتمان‏هاي بين‏فرهنگي و گسترش صلح و دوستي رخ مي‏نمايد.» احمدي‏پور در نهايت از تلاش ايران براي فراهم کردن امکان سفر براي همه خبر داد و تصريح کرد: «دولت ايران مصمم است در توسعه زيرساخت‏هاي گردشگري کشور و توسعه امکانات سخت‏افزاري سفر، توجه ويژه‏اي به افراد کم‏توان و حق آنها براي گردشگري داشته باشد. انعکاس اين عزم و اراده دولت ايران را در منشور حقوق شهروندي و در مواد ۸۵ و ۹۲ مي‏توان مشاهده کرد.»
     
    مرزها را نمي‏پذيريم
    در همين حال، رئيس فدراسيون جهاني راهنمايان گردشگري نيز با تاکيد بر اينکه‏ فدراسيون متبوعش هيچ مرزي را قبول نمي‏کند، گفت: «ما همه کار مي‏کنيم که تبعيض‏ها را از بين ببريم و سنت‏هاي خود را به يکديگر نشان دهيم و همگرايي داشته باشيم.» فليسيتاس رسينگ با چند توصيه خطاب به دبيرکل سازمان جهاني گردشگري درباره عنوان سال ۲۰۱۷ (سال توسعه پايدار گردشگري)، خاطرنشان کرد: «بي‏ دليل آب را هدر ندهيد و حوله‏هاي هتل‏ها را عوض نکنيد. اجازه دهيد راهنماي بومي بيشتر از گردشگري سود ببرد. با اين کارها توسعه پايدار محقق خواهد شد.» رئيس هيات مديره کانون سراسري انجمن‏هاي صنفي راهنمايان گردشگري ايران نيز در سخنان خود طي اين مراسم، با بيان اقدامات اين کانون براي کسب ميزباني کنوانسيون 2017، از راهنماها به عنوان سفيران صلح ياد کرد و گفت: «مسووليت ما ايجاد تفاهم فرهنگي از طريق گردشگري و ايجاد زيرساخت است.»
    آرش نورآقايي اين کنوانسيون را فرصتي براي آشنا کردن ايراني‏ها با شغل راهنمايان گردشگري دانست و افزود: «کنوانسيون 2017 مي‏تواند راهي براي معرفي ايران و جاذبه‏هاي آن نيز باشد.» از ديروز کارگاه‏هايي نيز براي آموزش راهنمايان آغاز به کار کرد و همچنين تکليف ميزبان بعدي اين گردهمايي جهاني، طي چند روز آينده و با راي نمايندگان کشورها مشخص خواهد شد. همچنين در سفري ديگر به عنوان پس‏تور، راهنمايان خارجي از فارس، يزد و اصفهان ديدن خواهند کرد. پيش از اين نيز بيش از 140راهنماي گردشگري در جريان پيش‏تور کنوانسيون 2017 از سه استان قزوين، زنجان و همدان ديدن کردند.
    تصميم هاي جنجالي ترامپ ادامه دارد : تعليق صدور ويزاي آمريکا براي ايرانيان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3970 به تاريخ 10/11/95، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 69 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of health, Safety and environment
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است