|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/11/11: توضيح اژه اي درباره دو پرونده قضايي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3971 11/11/95 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


توضيح اژه اي درباره دو پرونده قضاييدنياي اقتصاد: غلامحسين محسني اژه اي، معاون اول قوه قضائيه در نشست «بررسي ابعاد حقوقي نفوذ در عرصه اقتصاد سياسي» گفت: همه مستحضر هستيد که نبرد حق و باطل بوده، هست و خواهد بود و تا حق هست باطل با آن سر ستيز و مبارزه دارد و امروز مي دانيم که بالاترين طاغوت باطل و مکار با نظام بر حق جمهوري اسلامي ايران سر ستيز دارد و اگر کسي اين را نبيند کور و نابينا نيست؛ بلکه کسي است که نمي خواهد ببيند يا خود عامل اوست که نمي بيند آمريکا و انگليس دشمن ايران و حتي کل جهان اسلام است.
     به گزارش خبرگزاري ميزان، محسني اژه اي تصريح کرد: انگليس قطعا تلاش مي کند که نفوذ کند. اين موضوع بسيار روشن و شفاف است و نياز به تحقيق ندارد. آمريکا هم نفوذ مي کند و بدون هيچ گونه شکي اين موضوع وجود دارد. او درادامه تاکيد کرد: گاهي عامل نفوذي همانند عمروعاص است؛ اين نفوذي يک نفوذي پيدا است؛ آيا ما امروز عمروعاص نداريم؟ ما نفوذي ناپيدا هم داريم که در جنگ هاي سخت عمدتا از عوامل خودشان استفاده مي کنند. معاون اول قوه قضائيه گفت: اما در جنگ نرم، اطلاعات دريافت کردن زياد مهم نيست؛ بلکه اطلاعات دادن مهم است. اين فرد نفوذي در جنگ نرم بايد از اتاق فکر خود دستورات را بگيرد و منويات قابل پذيرش آنها را در منطقه هدف بيان و ترويج کند. سخنگوي دستگاه قضا افزود: آيا يک تبعه آمريکايي و انگليسي مي تواند اين کار را انجام دهد؟ طبيعتا خير! چون بايد فردي باشد که از جنس خود ما باشد، بايد کسي باشد که بتواند در جايگاهي قرار بگيرد و منويات را پياده کند. اگر فردي انگليسي بيايد و در مسجد، فضاي مجازي و جامعه حرفي را بزند جامعه در دهانش مي زند بنابراين بايد کسي باشد که در رسانه ها حضور پيدا کند، در مساجد، محل کسب و کار، دانشگاه و... بتواند حرف هاي خود را بيان کند و بين زن و مرد حضوري فعال داشته باشد. او بابيان اينکه اين فرد نفوذي بايد کسي باشد که با لسان و زبان مادري ما و با ضرب المثل هاي ما حرف هاي خود را بزند، افزود: اين فرد مي خواهد که آمريکا را بزک کند که او ديگر شيطان بزرگ نيست و بگويد آمريکا آنقدر هم بد نيست و تغيير کرده است. مي خواهد بگويد که چرا اينقدر مي گوييد آمريکا، آمريکا، چرا قرآن اينقدر مي گويد شيطان؛ قرآن يک بار گفت شيطان بس است، چرا اينقدر قرآن هشدار مي دهد. او تاکيد کرد: بنابراين کساني که در جنگ نرم نفوذ مي کنند از جنس خود ما هستند. دشمن ابتدا او را شناسايي و سپس تربيت مي کند. حتي ممکن است چند نسل در تربيت او تلاش کند. برخي دوستان مي دانند که در دو، سه دهه گذشته عده اي را براي اين کار تربيت کرده اند؛ يعني پدر بزرگ جاسوس بوده است و اکنون فرزندان و نوه هاي او هم جاسوس هستند و به او مي گويد که بنشين کنار فلان شخص و فلان کار را انجام بده. اژه اي در بيان مثالي در اين زمينه پرداخت و اظهار کرد: دشمن به فرد نفوذي مي گويد که لازم نيست به مقامات بالابرسي بلکه خودت را به مسوول دفتري برسان. البته تو مي تواني وزير شوي، اما آنجا نرو و برو مسوول دفتر باش. يا مثلامي گويد که برو جايي که مرتب مشاوره بدهي. محسني اژه اي با طرح اين سوال که براي مقابله با اين نفوذ چه کارهايي بايد کنيم، گفت: در مرحله اول بايد توجه داشته باشيم که اين نفوذ از نفوذي که به جمع آوري اطلاعات مي پردازد خطرش بيشتر است.
     اين نفوذ عمر و عاصي است و در حکومت و کنار رئيس است که هم از لحاظ فيزيکي و هم از لحاظ جمع آوري اطلاعات امنيت دارد در واقع عمروعاص وابسته و دو چهره است که برخورد با وي مشکل بوده و اگر متعرض بشويد از امنيت برخوردار است. محسني اژه اي گفت: شما بزرگواران و دوستان عزيز ما در سازمان اطلاعات سپاه بايد ببينند که اگر خدايي ناکرده رخنه ها و روزنه هايي وجود دارد در کجاها است. سخنگوي قوه قضائيه با اشاره به نزديک شدن انتخابات شورا و رياست جمهوري اظهار کرد: در مساله انتخابات بايد ببينيم که در چه قسمت هايي روزنه و خلاوجود دارد که آنها مي توانند از اين روزنه ها استفاده کرده و وارد شوند؛ بنابراين بايد اين خلاها، غفلت ها و طمع ها را شناسايي کنيم. او تاکيد کرد: بي اطلاعي و کم اطلاعي افراد نيز در مساله نفوذ اهميت دارد، در حال حاضر يکي از مشکلات ما فرزندان مسوولان هستند که بعضي از آنها اطلاع و توجه کافي ندارند، برخي جوان هستند و دنبال کار مي گردند و گاهي به خاطر طمع و شهوت ضربه هايي را مي خورند، يادمان نرود که برخي از افراد بزرگمان از ناحيه فرزندانشان مسير زندگي شان تغيير کرد و گاهي از اين طريق ضرباتي متوجه نظام مي شود.
     
    استفاده از شهوت
    محسني اژه اي ادامه داد: يکي از شگردهاي قديمي و گذشته دشمن استفاده از شهوت بوده است و چه کساني به خاطر همين شهوت گرفتار نشدند و خود و خانواده و جريان حقي که در آنها بود ضربه خوردند و گاهي به گونه اي مي شود که به حيثيت نظام ضربه وارد مي شود.
    سخنگوي قوه قضائيه افزود: يکي از موضوعاتي که در ماه هاي اخير اتفاق افتاده اين بود که يک خانمي توانسته بود به يکي از مسوولان نزديک شود و اين خانم به قدري به آن فرد نزديک شده بود که به دختر خود که در خارج از کشور است با خوشحالي گزارش و پيغام مي داد که من به فلاني نزديک شدم و به زندگي خصوصي، جيب، کيف، پول و افکار وي دسترسي دارم و اگر فلان کار را بگويم اين فرد خيلي راحت برايم انجام مي دهد؛ بنابراين آيا با اين روند دشمن بر اين فرد سوار نمي شود، آيا اگر کسي اين نقطه ضعف را داشته باشد دشمن او را در دست خودش نمي گيرد. او تصريح کرد: زماني در دولت نهم با يکي از کساني که در تيم هسته اي آن زمان بود کار اطلاعاتي شده بود بنده معتقد بودم که آن فرد جاسوس اصطلاحي است و وي دستگير شد. اين فرد يکي از کارهايش اين بود که به طرف مقابل ياد مي داد که اگر شما مي خواهيد پيروز شويد چه بگوييد و در نظام ما افراد روي چه چيزي حساس هستند و آنها را راهنمايي مي کرد که چگونه مذاکره کنيد و در نظام ما چه کساني مي خواهند اين مساله هسته اي صلح آميز به عنوان مساله ملي جلو برود و چه کساني مي خواهند که جلو نرود. معاون اول قوه قضائيه ادامه داد: اين فرد دستگير شد و زماني که بنده در وزارت اطلاعات بودم در مرحله اول و در بازپرسي با من تماس گرفتند و گفتند که در گزارش کارشان چه چيزي نوشته اند بنده گفتم که کلمه جاسوس را ننويسيد؛ بلکه اتهام وي را ارائه اطلاعات غير مجاز به بيگانه بنويسيد که آنها مطرح کردند بازپرس مي گويد اين فرد جاسوس است البته ايشان قاضي پرونده است و اينگونه تشخيص مي دهد، اما من از آنها خواستم که به بازپرس بگويند که فلاني مي گويد عنوان جاسوس را به وي تفهيم نکنيد؛ بنابراين بايد ببينيم امروز چگونه مي توانيم با اين قضيه برخورد کرده و نسخه قرآني ما در مقابله با اين امر چيست.
     
    پرونده فرزند ابتکار سياسي نيست
    همچنين به گزارش «ايسنا» محسني اژه اي درباره آخرين وضعيت پرونده فرزند ابتکار گفت: مساله يک چک بود و شاکي خصوصي داشته است. شنيدم اعاده دادرسي خواستند و تعقيب مي شود. وي افزود: پرونده تشکيل شده دعواي شخصي بوده و فساد مالي نيست و از ناحيه بيت المال نيست. خواهشا مسائل حقوقي را با سياسي خلط نکنيد. محسني اژه اي در حاشيه نشست تخصصي بررسي ابعاد حقوقي نفوذ در عرصه اقتصاد سياسي در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که آيا صحت دارد فقط دو صفحه از راي پرونده بابک زنجاني به او ابلاغ شده است، گفت: از حکم پرونده که چقدر و چگونه بوده خبر ندارم، معمولاراي زياد نيست و گردش کار پرونده طولاني است. وي در پاسخ به سوالي درباره پرونده يکي از بستگان رئيس جمهور و پرونده بانک ملت و اينکه برخي مي خواهند اين موضوع را فساد انتخاباتي جلوه دهند، گفت: اسم نبريد؛ زيرا اسم که مي بريد ما را در معذوريت قانوني قرار مي دهيد.
     
    مطالب خلاف واقع عليه فريدون
    همچنين به گزارش خبرگزاري فارس، معاون اول قوه قضائيه در پاسخ به سوالي ديگر درباره حسين فريدون گفت: در برخي رسانه ها عليه اين فرد مسائلي مطرح شده که خلاف قانون است و اگر اين فرد شکايت کند انتشار دهنده و گوينده تحت تعقيب قرار مي گيرند.
    توضيح اژه اي درباره دو پرونده قضايي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3971 به تاريخ 11/11/95، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهشهاي توليدات دامي
متن مطالب شماره 22، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است