|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/12/17: راز چرخش هاي تازه آنكارا
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3130
دوشنبه سوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2820 17/12/95 > صفحه 10 (سياست) > متن
 
      


راز چرخش هاي تازه آنكارا


نويسنده: سيدعلي ميرباقري *

زمان چنداني از روزي که اردوغان جلوي دوربين رسانه ها از ايراني ها به دليل همراهي در شب مرگ بار کودتا تقدير کرد، نمي گذرد. رهبر حزب حاکم ترکيه آن شب نه تنها تکليف دوستان و دشمنان واقعي ترکيه را مشخص کرد بلکه از آغاز بازنگري در سياست منطقه اي کشور و دولتش سخن به ميان آورد. گويي سيلي کودتا، سران حزب عدالت و توسعه را به خود آورده بود. وزير خارجه اردوغان با لحني رساتر پيام سپاس به تهران فرستاد که ظريف در شب سياه کودتا لحظه اي همراهي و حمايت خود را از دولت او دريغ نکرده است. سخن سران آنکارا در فرداي کودتا که «ما دوستان و دشمنان خود را شناختيم» همسايگان اين کشور از جمله ايران را به شروع دوران جديد در سياست خارجي اين کشور اميدوار کرد. به ويژه آنکه اردوغان رسما از برخي دولت هاي عربي و غربي که جناح فتح الله گولن را زير چتر حمايتشان گرفته اند، به شدت گلايه کرد. به اين صورت همه چيز در اين چند ماه به خوبي و خوشي گذشت. اردوغان حتي اولين گام تغيير مهم ترين اختلاف خود با همسايگانش يعني جنگ سوريه را روي ميز مذاکره قرار داد که حاصل آن تشکيل مثلث همکاري ميان ايران، ترکيه و روسيه براي برقراري آتش بس و ايجاد مصالحه ميان طرف هاي درگير جنگ سوريه بود. اما درست در ايامي که قرار بود الگوي جديد روابط سران آنکارا با تهران و مسکو به ثمر بنشيند، اردوغان چرخش تازه خود را به سمت جبهه حريف ايران آغاز کرد. اين چرخش بدون شک شوک تازه اي به مناسبات ايران و ترکيه است و نه تنها در ايران بلکه در محافل ديپلماسي جهان به عنوان يک معماي عجيب نگريسته مي شود. در تحليل رفتار تازه اردوغان که به ظاهر با قواعد بازي ديپلماسي سازگار نيست، بايد چند نکته را مورد تامل قرار داد:
    ١. اردوغان با لحن و ادبيات تازه اي امروز درباره ايران سخن مي گويد. کسي که فرداي کودتا ايران را پشتيبان مطمئن ناميد، اکنون لقب قدرت مداخله گر به تهران مي دهد. اين تغيير به صورت مشخص بعد از سفر اردوغان به پايتخت هاي عربي نمايان شد. در سفر به رياض و دوحه، اردوغان در ائتلافي وارد شد که هدف از آنها مهار جبهه مقاومت در سوريه بود. بدون شک اگر روزي اسناد و جزئيات قرارومدارهاي اردوغان با شاه سعودي و شيوخ امارات و قطر منتشر شود مشخص خواهد شد که اين بار رئيس جمهور ترکيه به يک معامله يا قمار مالي- سياسي دست زده است.
     ٢. چرخش رفتار رئيس جمهور ترکيه با يک اتفاق ديگر به نام قدرت گرفتن جناح ضدايراني در آمريکا هم زمان شد. حتي اگر اردوغان دست اتحاد به ترامپ ندهد اما با دوستان و شرکاي منطقه اي ترامپ که از قدرت گرفتن لابي ضدايراني پايکوبي مي کنند، يعني اسرائيل و عربستان، همدم شده است. از اين منظر اگر نگاه کنيم، چرخش رفتار رئيس جمهوري ترکيه در واقع براساس تصورات اشتباهي است که دوستان او در شيخ نشين هاي منطقه دارند و آن اينکه روي کار آمدن جناح تندروها در آمريکا پس از اين، موقعيت ايران را تغيير مي دهد و موازنه قدرت به نفع حريفان ايران يعني عربستان و اسرائيل سنگيني خواهد کرد. نشانه اين تصورات اشتباه را مي توان در لحن و ادبيات اخير اردوغان سراغ گرفت آنجا که او به سياق ديپلمات هاي سعودي و ژنرال هاي اسرائيل از پديده نفوذ منطقه اي ايران يا مداخله ايران در بحران هاي منطقه سخن مي راند و در تنور ايران هراسي مي دمد.
     حال اين سوال مطرح است که آيا سياست چرخش به سمت جناح متخاصم ايران از سوي اردوغان مي تواند در صحنه عمل نيز پياده شود. آيا صداي غيردوستانه اردوغان عليه ايران مورد قبول افکار عمومي و مورد اجماع جريان هاي قدرت در ترکيه هست. واقعيت اين است که پشت اين چرخش ها و رنگ عوض کردن هاي اردوغان، هيچ تفکر و استراتژي مشخصي ديده نمي شود. آن گونه که ناظران ترکيه و رسانه هاي اين کشور گزارش مي کنند، رفتارهاي اخير رئيس جمهور ترکيه بيش از آنکه برآمده از يک سياست و عزم ملي باشد، عمدتا حرکت ها و تاکتيک هاي فردي است. نکته مهم اين است که اردوغان اکنون در ضعيف ترين موقعيت منطقه اي و تاريخي خود قرار گرفته است. او بسياري از عقبه هاي حمايتي خود در داخل و خارج را از دست داده است. حزب عدالت و توسعه که زماني قطب قدرت در اين کشور بود، اکنون بعد از چند انشقاق و انشعاب، بسياري از نخبگان و سرمايه هاي خود را از دست داده است. در صحنه بين المللي و منطقه اي، سياست هاي او بيش از صحنه داخلي با ناکامي همراه شده است. جنگ سوريه که اردوغان وارد يک شرط بندي تاريخي در آن شد و آشکارا وعده سقوط اسد را داد، به باتلاقي بزرگ براي اين کشور تبديل شده که از يک سو تنور جنگ قوميتي با کردها را شعله ور کرده و از سوي ديگر سيل ويرانگر مهاجران را روانه اين کشور کرده است. روابط او با اروپا و پروژه پيوستن به اين اتحاديه نيز بعد از موج سرکوب منتقدان و مخالفان داخلي به کلي دستخوش تنش شده است. بازيگران منطقه اي مثل اسرائيل و عربستان نيز با بهره گيري از همين موقعيت شکننده و نقاط ضعف اردوغان در باغ سبز جديد را به روي رهبري ترکيه گشوده اند. چندان دور از انتظار نيست که لابي عربي و صهيونيستي در جريان سفر منطقه اي او وعده سهيم کردن اردوغان در سوريه را داده باشند و اردوغان را که همه کارت هايش را در مبارزه با اسد سوزانده است، به فرداي نامعلوم عصر پس از ترامپ اميدوار کرده باشند.
    * استاد دانشگاهراز چرخش هاي تازه آنکارا
    


 روزنامه شرق ، شماره 2820 به تاريخ 17/12/95، صفحه 10 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از "سيدعلي ميرباقري "

  بودجه زير ذره بين
سيدعلي ميرباقري *، شرق 4/10/96
مشاهده متن    
  ترامپ؛ فرصتي براي ايران
سيدعلي ميرباقري *، شرق 20/11/95
مشاهده متن    
  جاي خالي چند سوال در «هفته وحدت»
سيدعلي ميرباقري *، شرق 25/9/95
مشاهده متن    
  هدف؛ تحريك ايران به نقض برجام
سيدعلي ميرباقري *، شرق 15/9/95
مشاهده متن    
  فضيلت ديپلماسي «تنش زدايي»
سيدعلي ميرباقري *، شرق 11/7/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بين المللي ژئوپليتيك
متن مطالب شماره 4 (پياپي 48)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است