|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت95/12/22: پالس هاي اشتباه به غرب
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9015
سه شنبه سي و يكم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 8897 22/12/95 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


پالس هاي اشتباه به غرب
چگونه سياست فشار و تحريم عليه ايران تداوم پيدا كرد؟

نويسنده: رضا رحمتي *

بسياري از كارشناسان و سياسيون غربي معتقدند كه موقعيت اقتصادي آمريكا شاخصه هاي هژمونيكش را از دست داده يا با چالش هايي مواجه شده است. براي مثال، فدريكا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه ي اروپا در گفتگو با روزنامه آلماني «دي ولت» گفته بود: «قدرت رهبري آمريكا در حال زوال است. قدرت آمريكا در حال كاهش است.» برژينسكي نيز در مصاحبه با فريد ذكريا معتقد است: «واقعيت موضوع اين است كه هژموني ما در منطقه رو به افول است.» يكي چالش هاي آمريكا، بروز اقتصادهاي نوظهوري چون كشورهاي بريكس(BRICS) است كه اين گروه نيمي از جمعيت جهان و
    28 درصد از توان اقتصادي دنيا را در اختيار دارد. ايران نيز با توجه به موقعيت ژئواستراتژيك، ژئوپليتيك و ژئواكونوميك خود، اين پتانسيل را دارد كه يكي از قدرت هاي برتر اقتصادي منطقه اي و جهاني شود. ايران علاوه بر قدرت اقتصادي در مقايسه با ديگر بازيگران منطقه از ظرفيت بالاي اقتصادي نيز برخوردار است و مي تواند قطب اقتصادي منطقه باشد. روزنامه فايننشال تايمز در گزارشي در اين باره نوشت: «غيرقابل انكار است كه كشور ايران با 80 ميليون نفر جمعيت، و دارنده سومين ذخاير بزرگ نفت جهان و دومين ذخاير بزرگ گاز تقريباً دست نخورده، پتانسيل هاي زيادي دارد.» اين روزنامه انگليسي سپس ادامه مي دهد: «نكته اي كه بايد به آن توجه داشت اينكه علي رغم سال ها تحريم هاي ضد ايراني، اقتصاد و تجارت ايران توسعه داشته است. اين به آن مفهوم است كه ساختار كنوني ايران به شيوه اي است كه سرمايه گذاران خارجي يا مجبورند كه با آن به رقابت بپردازند يا در اغلب موارد با ايران همكاري داشته باشند.»(1)انديشكده «دفاع از دموكراسي» نيز در گزارشي بر آن است كه «اقتصاد ايران علي رغم قيمت پايين نفت و تحريم هاي كنوني رشد يافته است.»(2)
    
     * تحليلگران غربي درباره ايران چه مي گويند؟
    نظر تحليلگران غربي در مورد اقتصاد ايران نيز با توجه به پتانسيل هاي اقتصادي اين كشور شكل بندي شده است. براي مثال، «يانيس ووراس»، رئيس دانشگاه علوم سياسي و اقتصاد دانشگاه پنديوي آتن معتقد است: «ايران داراي منابع عظيم نفت و گاز، معادن، نيروي انساني تحصيلكرده، صنايع پيشرفته و بازاري بزرگ و پر رونق است... {بنابراين} يونان نبايد فرصت رابطه با ايران را از دست بدهد.»(3) شايد همين ظرفيت بالاي مادي و معنوي است كه موجب مي شود وزيرخارجه ايتاليا نيز صراحتا بگويد: «شركت هاي ايتاليايي حتي در دوران بسيار دشوار روابط ايران با غرب، همكاري با شركاي ايراني خود را قطع نكردند.»(4) وي در ادامه بيان مي كند: «امروز شركت هاي مختلف اقتصادي ايتاليا اشتياق فراواني دارند كه سطح مناسبات و همكاري هاي خود را با جمهوري اسلامي ايران هر چه بيشتر ارتقاء دهند.»(5)
    سفير فرانسه در تهران نيز در اظهارنظري مشابه وزيرخارجه ايتاليا مي گويد: «ايران فرصت هاي عالي به شركت هاي خارجي به طور عام، و شركت هاي فرانسوي به طور خاص عرضه مي كند. ايران داراي 80 ميليون جمعيت، جمعيتي جوان و تحصيلكرده و عمدتاً شهري با وجهه صنعتي است.»(6) همچنين دكتر «پيتر كوينگ» كه اقتصاددان و تحليلگر در حوزه جغرافياي سياسي است و تجربه كار در بانك جهاني را نيز در كارنامه خود دارد، از مدل اقتصاد مقاومتي ايران تمجيد كرده است. اين كارشناس سوئيسي كه به طور مرتب در «گلوبال ريسرچ»، «راشاتودي»، «پرس تي وي»، «اسپوتنيك» و «كانتر پانچ» مطلب مي نويسد در اين خصوص بيان داشته است كه: «من اخيرا متوجه شده ام كه ايران در حال پيگيري اقتصاد مقاومتي است. اين مفهوم يك مفهوم عالي براي توسعه به صورت مستقل و يك اقتصاد خودكار است. اين اقتصاد شامل استفاده از ظرفيت هاي كشور، بانك هاي داخلي، صنعت ملي و كشاورزي براي كمك به ايجاد خدمات عمومي و اجتماعي است.»
    جداي از اظهارنظر مقامات و سياسيون جهان، حتي در حوزه پژوهش هاي علمي و آكادميك نيز تحقيق هاي زيادي در خصوص رشد و پيشرفت اقتصاد ايران در مراكز معتبر جهاني انجام داده شده است. به عنوان نمونه، اخيرا پژوهشي در «مطالعات تجارت و اقتصاد» منتشر شده كه به بررسي «رشد اقتصادي و اميد به زندگي: با مطالعه موردي ايران» پرداخته است. اين پژوهش كه بر اساس اطلاعات جمع آوري شده بانك جهاني مورد بررسي قرار گرفته است بر آن است كه «نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه رشد اقتصادي ايران تاثير قابل توجه مثبتي بر اميد به زندگي در طول سال هاي 1966 تا 2013 داشته است.»(7)
    
     * پالس هاي اشتباه به غرب
    با اين همه، و علي رغم اذعان به رشد اقتصادي، توانايي ها و پتانسيل هاي ايران در سطوح مختلف و مخصوصا سطح اقتصادي و تجاري، اتخاذ برخي سياست هاي اشتباه توسط برخي از مسئولين در سال ها اخير، موجب تغيير نگرش غربي ها نسبت به ظرفيت و قدرت ايران شد. همين سياست هاي اشتباه هم آمريكايي ها و برخي از لابي ها و گروه هاي فشار در داخل آمريكا را مجاب كرد كه «سياست فشار عليه ايران» تاثيرگذار است و آمريكا نبايستي از آن دست بر دارد. شايد علت مورد استفاده قرار گرفتن تحريم ها به عنوان يك ابزار فشار عليه ايران نيز اين موضوع باشد كه آمريكايي ها و برخي از مقامات غربي نسبت به تاثيرگذاري اين موضوع در سطح سياسي و اجتماعي ايران واقف شدند، آن چنان كه در برخي از اظهارنظرهاي خود، تلويحا به آن اشاره كردند. براي مثال وندي شرمن در كميته روابط خارجي سناي آمريكا براي توجيه استفاده از پول هاي بلوكه شده ايران كه به ايران بازگردانده شده بود، به اعضاي اين كميته قول داد كه اين پول ها به صورت هدفمند و براي از بين بردن «فقر» مردم ايران هزينه خواهد شد. وي كه به نحوه توزيع سبد كالابين مردم ايران به عنوان دستاورد برجام اشاره داشت، تصريح كرد: «شما در اخبار ديديد كه ايران اخيرا به طور قابل مشاهده اي غذا بين مردم فقير جامعه اش توزيع كرده تا نشان دهد كاهش هدفمند و محدود تحريم ها، تاثير مستقيم بر مردم اين كشور داشته است.»(8) بازنمايي اين مسئله كه اگر برجام نبود، ايران كشور عقب افتاده اي چون مثلاونزوئلابا تورم 400 درصدي مي شد نيز يكي از اشتباهات ديگر در همين زمينه است. همين موضوع موجب آن شد كه اين پيام منفي، به طرف آمريكايي و غربي مخابره شود كه آنها به ايران «لطف كرده اند» كه برخي از تحريم ها را برداشته اند. نمود اين تصور آمريكايي ها در سخنان دونالد ترامپ مشهود است كه گفت: «ايران بايد از آمريكاي دوره باراك اوباما متشكر باشد.» در زمان مذاكرات نيز، مخابره چنين پيام هايي باعث شد تا كساني چون ديويد ايبسن، مدير اجرايي گروه اتحاد عليه ايران هسته اي، از دولت آمريكا بخواهند كه «سياست هاي موثر تحريم و فشار اقتصادي» را درباره ايران اجرا كنند. او مي نويسد: «دولت آمريكا سياست اعمال فشارهاي اقتصادي بر ايران كه به زعم وي سياست موثري است را دنبال كند.»(9)
    اين در حالي است كه تا سال 2011 كه ايران تحت شديدترين تحريم هاي بين المللي و به تعبير خود آمريكايي ها، تحريم هاي فلج كننده قرار گرفت به گونه اي كه «جك لو»، وزير خزانه داري آمريكا از «تحريم هاي بين المللي عليه ايران به عنوان سخت ترين تحريم هاي تاريخ ياد كرد»، اما با اين وجود، نه تنها اقتصاد ايران از هم فرونپاشيد بلكه مطابق آنچه گفته شد، در حال شكوفايي هم بود. شايد اگر مقامات آمريكايي و غربي، احساس ضعفي از ما نمي ديدند، اين روزها وضعيت به مراتب بهتري داشتيم.
    * دانشجوي دكتراي روابط بين الملل
    
     پي نوشت ها:
    1. http://www.farsnews.com/newstext.phpجnn=13940814000690
    2. http://www.eshraf.ir/4174
    3. http://www.irna.ir/fa/News/81802569/
    4. http://www.president.ir/fa/91546
    5. http://www.president.ir/fa/91546
    6. http://www.ambafrance-ir.org/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87
    7. http://eccsf.ulbsibiu.ro/RePEc/blg/journl/11107mahyar.pdf
    8. https://www.nytimes.com/2014/02/12/world/middleeast/anniversary-of-islamic-revolution-in-iran.htmlج_r=0
    9. http://www.jpost.com/Opinion/Stop-paying-Dane-geld-to-Iran-386292
    پالس هاي اشتباه به غرب / چگونه سياست فشار و تحريم عليه ايران تداوم پيدا كرد؟
    


 روزنامه رسالت، شماره 8897 به تاريخ 22/12/95، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    آثار ديگري از "رضا رحمتي "

  هزينه هاي سازش فرصت هاي چالش
رضا رحمتي*، كيهان 25/5/96
مشاهده متن    
  چرا جنگ نظامي عليه ايران بلوفي بيش نيست
رضا رحمتي، كيهان 5/12/95
مشاهده متن    
  سازوكارِ فروپاشي / درباره شعرِ اسماعيل شاهرودي
رضا رحمتي راد، شرق 17/9/95
مشاهده متن    
  گزينه نفوذ نقشه جديد آمريكا
رضا رحمتي، كيهان 4/6/94
مشاهده متن    
  همه جنايات آمريكا از هيروشيما تا يمن
رضا رحمتي*، كيهان 21/5/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام ديابت
متن مطالب شماره 75، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است