|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/23: سايه روشن كنفرانس مطبوعاتي رئيس جمهور
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4018 23/1/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


سايه روشن كنفرانس مطبوعاتي رئيس جمهور
«دنياي اقتصاد» نقاط قوت و ضعف نشست رسانه اي روحاني را تحليل محتوا مي كند

نويسنده: زينب موسوي


    
    دنياي اقتصاد- نشست هاي خبري رئيس دولت يازدهم به عدد 10 رسيد؛ نشست هايي رسمي با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي که طي حدود 4 سال دولت حسن روحاني، فرصتي همزمان براي رسانه ها و رئيس جمهوري براي پرسش و پاسخ درباره تشريح شرايط کشور فراهم کرده است. فارغ از آنکه همه اين نشست ها تا چه ميزان توانسته از يکسو رسانه ها را درباره عملکرد دولت اقناع کند و از سوي ديگر فرصتي باشد تا دولت به تشريح مناسب عملکرد خود بپردازد، به تحليل آخرين کنفرانس مطبوعاتي رئيس جمهور مي پردازيم و سياه و سپيد اين نشست را تشريح مي کنيم.
     
     بيان واقعيات با تکيه بر زبان تخصصي و آمار
    اين کنفرانس مطبوعاتي که دو روز پيش يعني روز دوشنبه در پاستور برگزار شد، از چند وجه قابل بررسي است؛ نخست آنکه حسن روحاني در اين نشست تلاش کرد عملکرد خود را در قالب زبان تخصصي و با تکيه بر آمار براي خبرنگاران و رسانه ها ارائه و تشريح کند. اين يکي از نکات مثبتي است که مي تواند سهم بزرگي در قوت يافتن کنفرانس مطبوعاتي روحاني به خود اختصاص دهد و ازجمله نقاط مثبت اين نشست خبري به شمار آيد.
    با اين حال تاکيد بر اين نکته ضروري است که ارائه مستندات آماري آن هم با زبان تخصصي، گرچه نکته اي مثبت به شمار مي آيد؛ اما اين امر زماني مثبت خواهد بود که مخاطبان اين نشست تنها نخبگان جامعه باشند نه همه مردم ايران. بر اين اساس مي توان گفت تاکتيک روحاني در تشريح عملکرد خود به زبان تخصصي و بيان واقعيات بر اساس مستندات آماري، در واقع به مغفول ماندن بخش بزرگي از مخاطبان که عامه مردم هستند مي انجامد؛ نکته اي که در اين نشست خبري بسيار ملموس بود. حسن روحاني اگرچه توانست اظهارات خود را مستند به آمار کند اما واقعيت آن است که صحبت هاي او براي همه اقشار قابل درک نبود و از اين موضوع مي توان به عنوان نخستين نقطه منفي در نشست اخير مطبوعاتي روحاني ياد کرد؛ آنجا که جنس مخاطب از سوي گوينده گم مي شود.
    از سوي ديگر، استفاده از آمار زماني گويا است که در قالب قياس با دوره هاي پيشين و عملکرد دولت يا دولت هاي قبل قرار گيرد حال آنکه حسن روحاني در اين نشست، به بيان مستندات آماري به صورت خام پرداخت و اين موضوع نيز به ناملموس ماندن آنچه که روحاني از پيشرفت هاي دوره رياستش بر دولت يازدهم گفت، منجر شد. روحاني گرچه تاکتيک خوب «بيان واقعيات با تکيه بر زبان تخصصي و آمار» را سرلوحه اظهاراتش قرار داد، اما بي توجهي به آنکه سخن گفتن از واقعيت هاي آماري نيز بايد ساده و باورپذير باشد، بار ديگر از ضعف دولت در بيان عملکردش پرده برمي دارد.
    حسن روحاني بارها از سوي منتقدان درباره آنچه به عنوان آمار عملکرد کابينه اش ارائه مي کند مورد انتقاد واقع شده است. به نظر مي رسد برخي انتقادات براي آن قابليت بزرگنمايي از سوي رسانه هاي مخالف دولت يافته است که دولتي ها به ويژه رئيس جمهوري نتوانسته اند مستندات آماري خود را «در قالب مقايسه با گذشته»، به صورت «ساده، باورپذير و همه فهم» بيان کنند حال آنکه دولت براي توفيق در اين زمينه، بايد به بيان بدون سانسور چالش ها بپردازد و بتواند سهم نهادها در حل اين چالش ها را تشريح کند.
    روحاني که بارها چوب انتقاد منتقدان را طي حدود 4 سال رياست جمهوري اش، در زمينه آمار خورده، براي اولين بار اشاره اي کوتاه به مراکز اصلي آماري و سياست هاي حاکم بر آنها کرد. رئيس جمهوري در توضيح آمار افزايش اشتغال خالص و رسيدن به يک رقم قابل قبول اشاره اي به مرکز آمار ايران که منشا آمار در دولت قبل و دولت يازدهم است، کرد و توضيح داد که آمارگيري با همان مدل سابق در حال کار است و رئيس مرکز آمار نيز که اخيرا به ديوان محاسبات رفت، همان رئيس مرکز آمار دولت قبل بود. او تاکيد کرد که دولت در تغيير عادل آذر رئيس سابق مرکز آمار که در سه سال دولت روحاني نيز در مقام رياست اين نهاد بود، دخالتي نداشت و او به درخواست مجلس از بدنه دولت جدا و به ديوان محاسبات رفت. او همچنين به رئيس خزانه نيز اشاره کرد که در دولت قبلي هم بر سرکار بود. روحاني اين واقعيت را مي توانست بسيار پيش تر از اينها در پاسخ به منتقدان مطرح کند.
     
    نقاط ضعف
    با وجود آنکه در بالانيز به برخي نقاط ضعف در کنار نکات مثبت نشست ديروز روحاني اشاره کرديم اما در اين قسمت از ويژگي هاي اين نشست که در ساير نشست هاي خبري روحاني نيز مورد انتقاد واقع مي شود، اشاره مي کنيم؛ ازجمله زمان برگزاري نشست هاي دولت و ابهام، نوسان و انفعال در پاسخ ها.
     
    زمان برگزاري نشست هاي دولت
    نخستين مورد از ضعف هاي عمومي نشست هاي روحاني، زمان برگزاري آن است. کنفرانس اخير رئيس جمهوري زماني برگزار شد که فرداي آن هيچ روزنامه اي به دليل تعطيلي رسمي منتشر نشد. با اين حال انتخاب ساعت برگزاري اين نشست در صبح، برخلاف نشست هاي پيشين که در ساعات عصر برگزار مي شد و رسانه هاي مکتوب را با بحران «کوتاهي زمان» براي پرداختن به محتوا روبه رو مي کرد، منطقي و مناسب بود. اين مشکل نه تنها اين بار که در نشست هاي مرتبط با دولت به امري معمول بدل شده است؛ براي نمونه مي توان به گزارش هيات ويژه گزارش ملي بررسي حادثه پلاسکو اشاره کرد که نشست آن در غروب چهارشنبه 16 فروردين ماه برگزار و اخبار آن پس از ساعت 9 شب در خبرگزاري ها منتشر شد و اين زمان نامناسب سبب شد روزنامه ها با تاخيري دو روزه اين گزارش را منتشر کنند. کنفرانس هاي مطبوعاتي روساي جمهور جهان نيز اغلب صبح برگزار مي شود و به نظر مي رسد دولتي ها نتوانستند به اين ضعف بزرگ تا پايان دوره 4 ساله دولت يازدهم پي ببرند.
     
    ابهام، نوسان و انفعال در پاسخ ها
    نگاهي به نشست اخير حسن روحاني از ضعفي ديگر پرده بر مي دارد؛ «اکراه در پاسخ به سوال هاي انتخاباتي». روحاني در حالي به سوال هاي انتخاباتي خبرنگاران با اکراه و معذوريت پاسخ مي داد که دليل آن براي مخاطبان نه روشن است و نه قابل درک. او حالاکه کمتر از 40 روز به انتخابات رياست جمهوري باقي مانده و حضورش در انتخابات مسجل شده، چرا از پاسخ به سوال هاي انتخاباتي اکراه داشت حال آنکه فضاي کشور انتخاباتي است و او به عنوان رئيس جمهوري مي تواند در اين زمان پاسخگوي سوالات اينچنيني باشد. از سوي ديگر در پاسخ هاي روحاني نوساني ملموس ديده مي شد. او نتوانست اين بار هم به صورت بهنگام از مستندات آماري بهره گيرد؛ در برخي پاسخ ها بيش از حد بر آمارها تکيه کرد و در پاسخ به سوالاتي ديگر که نيازمند توضيحات آماري بود، به توضيحات کوتاه بسنده کرد.
    حسن روحاني همچنين در پاسخ به برخي سوالات بي پشتوانه برخي خبرنگاران منفعل عمل کرد و از پاسخ درست و محکم بازماند. براي مثال مي توان به سوال خبرگزاري فارس اشاره کرد که پرسيد: «تيم اقتصادي شما براي کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکي را کاهش داد و اين امر به بحران هاي بانکي انجاميد». حسن روحاني مي توانست در اين بخش، به ريشه هاي تاريخي نارسايي کنوني بانکي اشاره و تاکيد کند که نرخ سود بالاي بانکي معلول نارسايي ها است. او همچنين مي توانست به تلاش هاي دولت براي کاهش نرخ سود بانکي اشاره و از کاهش نرخ سود بين بانکي از 28 درصد به 20 درصد سخن بگويد. حتي رئيس جمهوري مي توانست با استناد به سياست هاي دولت، فرض اين سوال را زير سوال ببرد و قاطعانه اعلام کند که سياست دولت يازدهم تثبيت نرخ سود بانکي نبوده است. اين پاسخ درواقع نه تنها براي اين خبرنگار که مي توانست پاسخي به منتقدان دولت باشد.
     
    پاسخ به يک دروغ
    با همه اين نقاط ضعف و قوت، روحاني سرانجام پس از 4 سال به دروغ پرتکرار برخي رسانه هاي مخالف دولت پاسخ داد. او تلاش کرد در پايان دولت يازدهم، از موضوع «حل 100 روزه مشکلات» تا حدي رفع سوء تفاهم کند. هرچند همچنان اين انتقاد بر او وارد است که چرا طي چهار سال در پي رفع اين سوء تفاهم برنيامد و فرصت را در اختيار منتقدان قرار داد تا سوء تفاهم در اين زمينه را نزد افکار عمومي مطرح کنند.
    از سوي ديگر، حسن روحاني در تشريح اين موضوع از مقايسه آماري غفلت کرد و اين يکي از همان نقاطي است که روحاني به جاي تکيه بر مستندات آماري، به توضيحات شفاهي بسنده کرد. روحاني مي توانست در اين بخش از نشست خبري به مقايسه آماري عملکرد 100 روز پاياني دولت محمود احمدي نژاد و 100 روز نخست دولت خود اشاره کند. براي مثال روحاني بايد اعلام مي کرد که ميانگين تورم ماهانه از فروردين تا خرداد 92، 8/ 2 درصد بود حال آنکه از تير ماه تا شهريور همان سال يعني ماه هاي آغازين دولتش به رقم 4/ 1 درصد رسيد. همچنين اشاره به اين آمار ضروري به نظر مي رسيد که ميانگين تورم نقطه به نقطه در 6 ماه نخست سال 92، رقم 43 درصد بود و ميانگين اين تورم در شش ماهه دوم همان سال، به رقم 2/ 28 درصد کاهش يافت.
    او همچنين مي توانست به اذعان کارشناسان در زمينه ترخيص کالادر مقايسه 100 روز انتهايي دولت دهم با 100 روز ابتدايي دولت يازدهم نيز اشاره کند. کارشناسان اين امر مي گويند دولت يازدهم توانست اولويت ها در ترخيص کالارا تغيير دهد به نحوي که در دولت قبل کالاهاي اساسي با داشتن ارز مرجع، بسيار ديرتر از کالاهاي لوکس ترخيص مي شدند حال آنکه با روي کار آمدن روحاني اين اولويت به نفع کالاهاي اساسي از جمله دارو تغيير کرد. حسن روحاني با همه اين نقاط سپيد و سياه، اگر بار ديگر فرصت رياست بر دولت آتي را از مردم دريافت کند، بيش از همه نيازمند ترميم حلقه هاي منفصل ارتباطي خود با مردم و نخبگان است؛ چه آنها که در نشست هاي مطبوعاتي اش نمايان شده و چه آنها که در ارائه گزارش عملکرد بر دوش تيم رسانه اي اش است.
    سايه روشن کنفرانس مطبوعاتي رئيس جمهور / «دنياي اقتصاد» نقاط قوت و ضعف نشست رسانه اي روحاني را تحليل محتوا مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4018 به تاريخ 23/1/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بارآثار ديگري از "زينب موسوي"

  لايحه جنجالي CFT؛ دوباره در صحن مجلس / دو عضو هيات رئيسه پارلمان خبر دادند
زينب موسوي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  سرنوشت سوال از روحاني در دو سناريو / آيا پرونده رئيس جمهور به قوه قضائيه مي رود؟
زينب موسوي، دنياي اقتصاد 7/6/97
مشاهده متن    
  مجلس «مسعود كرباسيان» را بركنار كرد: پيام نارضايتي از تيم اقتصادي
زينب موسوي، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  كارت قرمز مجلس به ربيعي / پرحاشيه ترين استيضاح مجلس دهم راي آورد
زينب موسوي، دنياي اقتصاد 18/5/97
مشاهده متن    
  پايان ائتلاف فراكسيوني بر سركرسي هاي هيات رئيسه / برخلاف سال هاي گذشته هر سه فراكسيون سياسي مجلس فهرست مجزا ارائه كردند
زينب موسوي، دنياي اقتصاد 9/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است