|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/27: «اگر برجام نبود...» در گفت و گو ي «ايران» با سيد حسين موسويان : «برجام» مانع سقوط آزاد اقتصاد ايران شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6745
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6471 27/1/96 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


«اگر برجام نبود...» در گفت و گو ي «ايران» با سيد حسين موسويان : «برجام» مانع سقوط آزاد اقتصاد ايران شد
دولت روحاني به درستي از تحريك ترامپ پرهيز كرده است

نويسنده: مريم سالاري

نيم نگاه
    
    مخالفان هم پيشرفت هاي معجزه وار ايران در صنعت هسته اي بعد از برجام را درک مي کنند. آنها بهتر از من و شما مي دانند که اگر برجام نبود، هر دلار امروز 6 هزار تومان به بالا بود
    برجام يک تصميم بجا، استراتژيک و حياتي نظام بود که بزرگان جناح اصولگرا و جناح اعتدال و اصلاح طلب همچون دکتر روحاني، دکتر لاريجاني و در راس همه، شخص رهبر معظم انقلاب در اين خير بزرگ شريک بوده و لذا نبايد جناحي شده يا ابزار تسويه حساب هاي سياسي داخلي شود
    با وجود ترامپ، توافق هسته اي ابداً امکانپذير نبود. ترامپ نيازي به حمله نظامي نداشت ضمن اينکه شرايط داخلي امريکا هم براي چنين سناريويي آمادگي نداشت، اما ترامپ تحت تاثير نومحافظه کاران جمهوريخواه و صهيونيسم بين الملل و اعراب تکفيري، به هيچ وجه زير بار توافقي مثل برجام نمي رفت

    
    دستيابي به توافق هسته اي و اجرايي شدن آن، روندي تدريجي اما موفق براي کاستن از تنش هاي چند ساله ايران و قدرت هاي بزرگ جهاني بود که در نتيجه تغيير نگرش، خواسته ها و هدف هاي طرفين در رسيدن به توافق شکل واقعيت به خود گرفت. با اين وجود، برجام که بنا به اعتقاد قريب به اتفاق صاحبنظران سياسي، برآورده ساختن يکي از مهم ترين مطالبات مردم ايران طي سال هاي گذشته بود، در آستانه انتخابات رياست جمهوري ايران به ابزار حمله به دولت از سوي برخي جريان ها و گروه هاي سياسي قرار گرفته است. انتقاداتي که با هدف تضعيف دولت يازدهم در دستيابي به اهداف اعلامي اش صورت مي گيرد. با سيد حسين موسويان، استاد دانشگاه پرينستون امريکا و يکي از ديپلمات هاي ارشد پيشين کشور درباره فضاي تندي که در نتيجه رقابت هاي انتخاباتي کشور شکل گرفته است، گفت وگو کرديم. موسويان مي گويد ،مخالفان دولت هم مي دانند در صورتي که برجام به دست نمي آمد، ايران از منظر داخلي و بين المللي در وضعيت دشوار و اسفناکي قرار مي گرفت. مشروح اين گفت وگو از نظر مي گذرد.
     ٭٭٭
    برجام به عنوان يکي از مهم ترين دستاوردهاي دولت يازدهم به دستاويز اصلي مخالفان دولت يازدهم براي انتقاد از عملکرد آن تبديل شده است، انتقاداتي که اساساً بدون طرح گزينه هاي جايگزين براي برجام مطرح مي شود. با اين مقدمه ابتدا ارزيابي تان را از شرايطي که اگر ايران و کشورهاي طرف مذاکره به برجام دست پيدا نمي کردند، بفرماييد.
    معتقدم مخالفان برجام بهتر از موافقين آن، از ضرورت ومنافع برجام مطلع هستند چون بسياري از آنها با اين فرض که پرونده ايران به شوراي امنيت سازمان ملل نخواهد رفت و ايران هم تحريم نخواهد شد، درانتخاب رويکرد گذشته سهيم بودند. اما در عمل متوجه خطاي استراتژيک خود شدند و شاهد بودند که هم صدها ميليارد دلار خسارت متوجه ايران شد و هم قدرت هاي جهاني عليه ايران درتصويب بدترين قطعنامه هاي تحريمي، متحد شدند. منتها اين مخالفت ها به خاطر دعواهاي جناحي سياسي داخلي است که در نتيجه آن از برجام به عنوان ابزار استفاده مي شود.
    همه جناح ها اعم از مخالف و موافق، تندرو و معتدل يا به اصطلاح انقلابي و ليبرال، بخوبي مي دانند که نظام جمهوري اسلامي ايران بعد از انقلاب با دو تصميم حياتي مواجه شد که نتيجه آن در سرنوشت انقلاب و کشور تاثير تعيين کننده داشت. اول تصميم خاتمه بحران جنگ تحميلي و پذيرش قطعنامه آتش بس 598 و دوم تصميم خاتمه بحران هسته اي.
    در تصميم اول که خاتمه جنگ تحميلي هشت ساله بود، شخص امام(ره) تصميم گرفت، تمام مسئوليت هاي آن را هم پذيرفت، اجازه نداد کمترين خدشه به آن وارد شود و حداقل تا زماني که زنده بودند، احدي هم اين تصميم را به چالش نکشيد.
    اما در مورد دوم يعني خاتمه بحران هسته اي، بعد از تاييد تمام ارکان اصلي نظام يعني مجلس، دولت، شوراي عالي امنيت ملي تصميم به حل و فصل چالش هسته اي گرفته شد و به دنبال آن برجام مورد پذيرش قرار گرفت. رهبر معظم انقلاب هم بعد از تصميم مجلس و شوراي امنيت آن را تاييد و اجازه اجراي آن را صادر کردند. با اين وجود اين تصميم از روز اول با چالش داخلي مواجه بوده و اکنون هم ادامه دارد.
    
     دلايل به چالش کشيده شدن برجام از سوي اين دسته از مخالفان با وجود منافعي که براي ايران به دنبال داشته است، چيست؟
    اصل نانوشته مناقشه بر سر اين است که برجام نبايد باعث پيروزي فاتحانه يک جناح و حذف خفت بار جناح سياسي ديگر شود. هر وقت هم به انتخاباتي نزديک شويم، شدت اين تقابل بيشتر شده و خواهد شد. لذا براي ختم مناقشات داخلي در مورد برجام بهتر است در مورد علت اصلي مناقشه چاره اي انديشيده شود تا بيش از اين به اعتبار و حيثيت نظام لطمه وارد نشود.
    من شخصاً معتقدم،برجام يک تصميم بجا، استراتژيک و حياتي نظام بود که بزرگان جناح اصولگرا و جناح اعتدال و اصلاح طلب همچون دکتر روحاني، دکتر لاريجاني و در راس همه، شخص رهبر معظم انقلاب در اين خير بزرگ شريک بوده و لذا نبايد جناحي شده يا ابزار تسويه حساب هاي سياسي داخلي شود.
    
    ايران در صورت نبودن برجام از منظر «اقتصادي و سياسي» درگير چه مشکلات و رخدادهايي مي شد؟ هم از منظر داخلي و هم از جنبه بين المللي. بسياري از مخالفان دولت مي گويند که آثار برجام بر سر سفره مردم ديده نمي شود؛ آيا اين ادعا درست است؟
    به نظر من، مهم ترين دليلي که بزرگان نظام از هر دو جناح، توافق هسته اي را پذيرفتند، اين بود که به بهانه هسته اي، ايران با اجماع قدرت هاي جهاني به عنوان تهديد صلح و امنيت بين الملل به رسميت شناخته شد. چندين قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل يعني عالي ترين مرجع سياسي- امنيتي- حقوقي جهان، در قالب فصل هفت منشور سازمان ملل صادر و بدترين تحريم هاي بين المللي با اجماع قدرت هاي بلوک شرق و غرب نيز به ايران تحميل شد. بدتر از همه اينکه به اصل «حمله نظامي» هم وجاهت قانوني دادند زيرا هر کشوري که در قالب فصل هفت منشور سازمان ملل و ذيل اجماع قدرت هاي جهاني به عنوان تهديد صلح و امنيت بين الملل تعريف شود، هم تحريم و هم حمله نظامي عليه آن مجاز مي شود و هم کشورهاي بزرگ به اصل «تغيير رژيم» در آن کشور وجاهت قانوني مي دهند چون به اصطلاح بايد تهديد صلح و امنيت جهاني را رفع کنند.
    در غياب برجام، نظام جمهوري اسلامي ايران در چنين جايگاهي باقي مي ماند که يک ننگ بين المللي براي ايران، نظام، انقلاب و تشيع بود. اصل و اساس عصبانيت صهيونيست ها و اعراب تکفيري و نومحافظه کاران امريکا و اپوزيسيون برانداز هم از برجام به اين نکته برمي گردد زيرا برجام چنين تهديدي را برطرف کرد.
    به نظر من بقيه مسائل جنبه مزاياي ثانويه دارد و مخالفان برجام هم خوب درک مي کنند. آنها هم مي فهمند که اگر برجام نبود، صادرات نفت ايران به صفر مي رسيد و حالا دو برابر شده، آنها هم مي فهمند که اصل چالش 12 ساله ايران با قدرت هاي جهاني اين بود که آنها با چرخش يک سانتريفيوژ هم مخالف بودند و اصل غني سازي در ايران را نمي پذيرفتند. حالا هزاران سانتريفيوژ در ايران مي چرخد و اصل غني سازي ايران هم در جهان رسميت قانوني پيدا کرده است. مخالفين هم مي دانند که بانک مرکزي و بانک هاي ما تحريم شدند و سوئيف قفل شد و مبادلات بانکي ما با جهان در بحراني ترين وضعيت تاريخ بانکي ايران قرار گرفت و بعد از برجام صدها بانک با ايران کار مي کنند و ميلياردها دلار گشايش اعتبار شده است.
    
    اگر برجام نبود و «ترامپ» بر سر کار مي آمد، چه تحولاتي درخصوص چالش هسته اي و ايجاد فضاي فشار و تهديد براي ايران رقم مي خورد؟
    برخي معتقدند در غياب برجام، وضعيت پرونده هسته اي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل باقي مي ماند و حمله نظامي توسط ترامپ را ممکن مي ساخت. ترامپ در آغاز کار خود به سوريه حمله نظامي کرد. من ضمن اينکه چنين احتمالي را نفي نمي کنم، اما معتقدم احتمال بسيار قوي تر اين بود که با وجود ترامپ، توافق هسته اي ابداً امکانپذير نبود. ترامپ نيازي به حمله نظامي نداشت ضمن اينکه شرايط داخلي امريکا هم براي چنين سناريويي آمادگي نداشت، اما ترامپ تحت تاثير نومحافظه کاران جمهوريخواه و صهيونيسم بين الملل و اعراب تکفيري، به هيچ وجه زير بار توافقي مثل برجام نمي رفت و دو شرط غيرممکن براي ايران مي گذاشت.
    اول: تکرار شرط دوران حکومت بوش که مي گفت کل تاسيسات غني سازي و آب سنگين ايران بايد جمع شود.
    دوم: اينکه يک شرط ديگر اضافه مي کرد و آن هم تغيير سياست هاي منطقه اي ايران بود.
    با اين دو شرط چالش ادامه مي يافت و ايران هم در گروگان شوراي امنيت سازمان ملل باقي مي ماند و همان آش و همان کاسه.
    در حالي که بارها تاکيد شده که برجام تنها تحريم هاي مربوط به موضوع هسته اي را برداشته است اما بسياري در داخل از اين موضوع سوء استفاده مي کنند و هر تحريمي را به برجام مرتبط مي کنند. نظر شما درباره اين ادعا چيست؟
    با برجام، ترامپ براي تحميل شرايط گذشته به ايران فلج شده منتها اين نيز به اين معني نيست که بعد از برجام، امريکا و ايران حق اعمال هيچ تحريم و مجازاتي را عليه يکديگر ندارند. مخالفان برجام بهتر از من و شما مي دانند که برجام در مورد يک موضوع هسته اي بود و آن هم رفع تحريم هاي هسته اي. آنها خوب مي دانند که برجام در مورد حل و فصل کل مسائل 40 ساله ايران و غرب و ايران و امريکا نبود و شامل اختلافات در مورد تروريسم و حقوق بشر و مسائل منطقه نيست. آنها مي دانند که با اجراي يک ساله برجام هم بنا نبود و نيست که کل مشکلات اقتصادي 200 ساله ايران مثل بيکاري، گراني، تورم و مسکن و غيره حل شود. آنها هم مثل من و شما آثار برجام را مي بينند.
    اينکه حدود 40 سال براي قطعات هواپيماي بوئينگ و ايرباس در تحريم بوديم و امکان نوسازي ناوگان هوايي مسافري را نداشتيم و بقدري خوار شديم که کشورهاي کوچک همسايه مسافران خارج از کشور و حتي داخلي ما را جابه جا کردند و ميلياردها به جيب زدند اما حالا همه قطعات مورد نياز را قانوني تهيه مي کنيم، هواپيما هاي جديد هم وارد شده، دريک پروسه پنج ساله ناوگان هوايي ايران نوسازي و در شان ملت ايران قرار خواهد گرفت را هم مي بينند و هم مي فهمند. آنها هم پيشرفت هاي معجزه وار ايران در صنعت هسته اي بعد از برجام را درک مي کنند. آنها بهتر از من و شما مي دانند که اگر برجام نبود، هر دلار امروز 6 هزار تومان به بالا بود با عواقب وحشتناک آن. منتها دليل اصلي مخالفت ها همان چيزي است که قبلاً گفتم.
    دنيا در اين مورد متفق است که برجام، مانع سقوط آزاد اقتصاد ايران شد، اما قرار نيست با برجام هم همه مشکلات اقتصادي چند دهه گذشته ما حل شود. ايران به يک برنامه دو وجهي اقتصادي نيازمند است: اول تحقق اقتصاد مقاومتي براي نهادينه کردن استقلال اقتصادي و رفع وابستگي به خارج. دوم هم يک تعامل حساب شده با اقتصاد جهاني براي جذب سرمايه و تکنولوژي و گسترش صادرات و تقويت توانمندي هاي داخلي و افزايش ريسک تهديد و فشار بر ايران. بدون عامل دوم، اقتصاد مقاومتي تحقق نخواهد يافت.
    
    سياست دولت يازدهم تاکنون در برابر جهت گيري دولت ترامپ چگونه بوده است؟ و در صورت تغيير خط مشي چه تحولاتي در روند اجراي برجام و فضاي رابطه ميان ايران و امريکا رقم خواهد خورد؟ با توجه به اينکه لابي هاي يهودي و مجموعه هاي وابسته به اسرائيل براي ايجاد فشار عليه ايران قرابت بيشتري با دولت ترامپ پيدا کرده اند سياست آتي ايران در مواجهه با اين فشارها بايد مبتني بر چه اصولي باشد؟
    ترامپ سياست خارجي مدون و مشخصي ندارد، در سياست خارجي مواضع متغير و زيگزاگي دارد، تحت فشار داخلي و بين المللي است، در اجراي تعهدات داخلي کم خواهد آورد و تشنه يک موفقيت است. حمله نظامي به سوريه در همين راستا صورت گرفت. لذا لابي هاي ضد ايران بيش از هر زمان فعال شده اند. کنگره امريکا هم تحت رهبري جمهوريخواهان، انگيزه هاي ضد ايراني بالايي دارد. دولت يازدهم به درستي از تحريک ترامپ پرهيز و با خونسردي و تسلط برخورد کرده اما ايران در تاثيرگذاري بر تحولات داخلي در جهت خنثي سازي توطئه هاي ضد ايراني غايب بزرگ است. تهديدها و فرصت ها وسيع است که نيازمند يک استراتژي جامع چندوجهي هستيم.
    
    
    «اگر برجام نبود...» در گفت و گو ي «ايران» با سيد حسين موسويان : «برجام» مانع سقوط آزاد اقتصاد ايران شد / دولت روحاني به درستي از تحريک ترامپ پرهيز کرده است
    


 روزنامه ايران، شماره 6471 به تاريخ 27/1/96، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 90 بار
    آثار ديگري از "مريم سالاري"

  ملاحظات امنيتي و اطلاعاتي در تصميم گيري هاي واشنگتن غلبه مي كند / گفت و گوي «ايران» با رحمن قهرمانپور، كارشناس مسائل استراتژيك درباره تغيير تيم ديپلماتيك و اطلاعاتي امريكا
مريم سالاري، ايران 28/12/96
مشاهده متن    
  حمايت وزارت خارجه از قراردادهاي تجارت ترجيحي و آزاد / مدير كل دفتر هماهنگي و پايش روابط اقتصادي دوجانبه در گفت و گو با «ايران» خبر داد
مريم سالاري، ايران 24/12/96
مشاهده متن    
  ضرورت توسعه همكاري هاي همه جانبه ايران و پاكستان / در ديدارهاي ظريف با مقام هاي اسلام آباد تاكيد شد
مريم سالاري*، ايران 22/12/96
مشاهده متن    
  سناريوي ايران براي «برجام» منهاي امريكا / ناصر هاديان، استاد دانشگاه و تحليلگر مسائل بين الملل در گفت و گو با « ايران» تشريح كرد
مريم سالاري، ايران 17/12/96
مشاهده متن    
  «علي اكبر فرازي»، ديپلمات سابق ايران در اروپا در گفت و گو با «ايران»: ايران از گفت و گوهاي بدون شرط با اروپايي ها استقبال كند
مريم سالاري، ايران 14/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Enteric Pathogens
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، Feb 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است