|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/2/16: بازي خطرناك پوپوليست ها با اقتصادايران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6807
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6487 16/2/96 > صفحه 10 (اقتصادي) > متن
 
      


بازي خطرناك پوپوليست ها با اقتصادايران
دكتر محمد هاشم پسران تشريح كرد


شعار 5/2 برابر کردن درآمد و پرداخت کارانه 250 هزارتوماني کوتاه مدت است و در بلند مدت باعث افزايش واردات، کاهش ارزش پول ملي و تورم خواهد شد وقتي آقاي روحاني سر کار آمدند، اولويت نخست ايشان ايجاد يک ثبات اقتصادي و سياسي هم در داخل و هم خارج بود که مي توان گفت موفقيت آميز بوده است. ايشان توانستند تورم را بيش از حد انتظار بسياري از کارشناسان مهار کرده و از آن سطح بالا به 9 درصد برسانند
    
    اقتصاددان برجسته ايراني دردانشگاه کاليفرنياي جنوبي امريکا و استاد بازنشسته دانشگاه کمبريج تاکيد دارد که برجام و سياست هاي اقتصادي دولت روحاني موفقيت مهمي در بازگرداندن ثبات به اقتصاد کشور از جمله مهار تورم و بازيابي سهم صادرات نفت کشور در بازار جهاني داشته است.دکترمحمدهاشم پسران با اشاره به سياست هاي نادرست دولت هاي نهم و دهم و نابساماني اقتصادي ناشي از آن گفت: وقتي آقاي روحاني سر کار آمدند، اولويت نخست ايشان ايجاد يک ثبات اقتصادي و سياسي هم در داخل و هم خارج بود که مي توان گفت موفقيت آميز بوده است.وي درباره پيامدهاي منفي شعارهاي عوام پسند پوپوليستي براي اقتصاد کشور از سوي برخي نامزدهاي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري هشدار داد و گفت: اين سياست ها در کوتاه مدت، مصرف را بالا برده و در بلند مدت تورم، کاهش ارز و بحران هاي اقتصادي را به دنبال خواهد داشت. آنچه مي خوانيد گزارشي از گفت وگوي «ايرنا »با اين اقتصاددان برجسته ايراني است که پس از حذف سوالات به صورت گزارش تنظيم شده است.
    
    دستاوردهاي اقتصادي دولت يازدهم
    استاد اقتصاد دانشگاه کاليفرنياي جنوبي تصريح مي کند: دولت آقاي روحاني در زماني روي کار آمد که تورم خيلي بالايي داشتيم که به مرز 45 درصد رسيده بود. همين طور با مسائل جدي بين المللي از جمله تحريم توليد و صادرات نفتي و همچنين محدوديت هاي شديد معاملات بين المللي روبه رو بوديم. از طرف ديگر مشکلات داخلي از جمله منحل شدن سازمان برنامه و تعطيل کردن صندوق ذخيره ارزي، گريبانگير اقتصاد کشور شده بود. مسائل مالي و پولي کشور بخصوص بانکداري دچار اختلال هاي عمده اي شده بود. براي همين وقتي آقاي روحاني سر کار آمدند، اولويت نخست ايشان ايجاد يک ثبات اقتصادي و سياسي هم در داخل و هم خارج بود که مي توان گفت موفقيت آميز بوده است. ايشان توانستند تورم را بيش از حد انتظار بسياري از کارشناسان مهار کرده و از آن سطح بالا به 9 درصد برسانند. از نقطه نظر بين المللي، دولت ايشان توانست تحريم هاي نفتي را بردارد تا توليد نفت و پتروشيمي و صادرات آن افزايش پيدا کند.
    وي اضافه کرد: البته انتظارهاي ديگر هم بود، از جمله کاهش بيشتر بيکاري، افزايش بيشتر نرخ رشد اقتصادي و اصلاحات فراگير اقتصادي بويژه در زمينه يارانه ها، بانکداري، انرژي، نظام اداره دولت و نظام ماليات. در واقع بيکاري حتي افزايش داشته است با اينکه رشد اقتصادي بالا رفته، اين رشد بيشتر مربوط به افزايش توليد نفت است. براي پايين آوردن بيکاري، بايد رشدي در حدود 5 تا 6 درصد داشته باشيم. بنابراين با وجود افزايش رشد اقتصادي که انتظار مي رود به حدود 3 تا 4 درصد برسد، اين رشد هنوز در سطحي نيست که بتواند پاسخگوي مساله بيکاري بويژه بيکاري در ميان جوانان باشد.
    راه حل مشکلات ساختاري اقتصاد ايران بلندمدت است
    اقتصاددان شاخص ايراني افزود: بايد گفت تحريم ها اثر خودش را داشت و برداشتن آن تاثيرات مثبتي بر اقتصاد کشور داشته است. ولي من خودم شخصاً انتظار نداشتم که برداشتن تحريم تاثير عمده اي خارج از حوزه نفت و پتروشيمي داشته باشد. اما يک انتظار عمومي از برداشتن تحريم ها ايجاد شده بود که طبيعتاً برآورده نشد.
    دکتر پسران در پاسخ به اينکه مسائل ساختاري اقتصاد ايران که به تداوم مشکلات آن در دوران پس از تحريم انجاميده، چه هستند؟ گفت: مسائل اقتصاد ايران واقعاً اصولي و ساختاري است. بخش زيادي از اين مسائل به دوران جنگ هشت ساله بازمي گردد که نظام اقتصادي ايران را تغيير داد. هرچند در دوران آقاي هاشمي رفسنجاني اقتصاد ايران تغيير يافت، اما فشارهاي بين المللي مانند تحريم تداوم پيدا کرد و بالطبع اقتصاد ايران نتوانست خود را با اقتصاد جهاني وقف دهد و از فناوري در زمينه هايي مانند اينترنت يا دستگاه هاي خودکار بهره لازم را ببرد. به ياد داشته باشيم، بيشتر رشد اقتصادي کشورهايي که توسعه پيدا کرده اند در زمينه صنايع سنتي مانند فولاد يا حتي خودروسازي نيست. بيشتر مربوط به کاربرد فناوري هايي نوين در توليد و ارائه خدمات است. با وجود برخي دستاوردها در ايران، هنوز نتوانسته ايم در اين زمينه موفق باشيم.
    
    برش
    
    محمد هاشم پسران کيست
    
    محمدهاشم پسران، فروردين سال ۱۳۲۵ در شهر شيراز ديده به جهان گشود.وي ديپلم متوسطه خود را از مدرسه نمازي (شيراز) گرفت و در نوامبر ۱۹۶۴ با بورس تحصيلي بانک مرکزي ايران براي تحصيلات عالي به انگلستان رفت. پسران، مدرک کارشناسي خود را در رشته اقتصاد، رياضيات و آمار (با رتبه ممتاز) از دانشگاه سالفورد گرفت و در سال 1351 موفق به دريافت دکتري اقتصاد از دانشگاه کمبريج شد.
    پسران چند سال در مقام مشاور بانک مرکزي و رئيس مرکز تحقيقات اين بانک فعاليت کرد و پس از آن به کمبريج بازگشت و تا زمان بازنشستگي، سالها استاد اقتصاد اين دانشگاه بريتانيايي بود.
    وي صاحب کرسي عالي اقتصاد جان اليوت در دانشگاه کاليفرنياي جنوبي و عضو پژوهشي پيوسته کالج ترينيتي کمبريج است.
    پسران که سابقه تدريس اقتصاد و مديريت برنامه اقتصادسنجي کاربردي در دانشگاه کاليفرنيا در لس آنجلس و دانشگاه هاروارد را نيز در کارنامه علمي خود دارد، استاد انستيتو مطالعات پيشرفته وين، دانشگاه پنسيلوانيا، دانشگاه کاليفرنياي جنوبي، دانشگاه ملي استراليا و عضو پيوسته فرهنگستان بريتانيا (British Academy)، جامعه اقتصادسنجي (Econometric Society) و مجله اقتصادسنجي (Journal of Econometrics) است.پسران از اقتصاددانان مکتب کمبريج و اقتصاد کينزي و معتقد به نظام اقتصاد بازار است هر چند دخالت محدود دولت را در شرايط بحران جايز مي شمارد.او در اين سالها همواره وضعيت اقتصاد ايران را دنبال کرده است و توصيه هايي براي اقتصاد ايران داشته است.
    پروفسور پسران از سال ۱۹۹۵ به بررسي چندوجهي داده هاي اقتصادي علاقه پيدا کرده است. او در سال ۲۰۰۳ مقاله اي در نشريه اکونومتريک منتشر کرد که تاکنون بيش از ۱۲۵۰ بار به آن ارجاع داده شده که اين ۷۶ برابر متوسط ارجاع براي مقاله اي است که در ده سال گذشته در زمينه اقتصاد منتشر شده است. او در سال ۲۰۰۷ مقاله اي ديگر در نشريه اکونومتري کاربردي منتشر کرد که به گفته تامپسون رويترز «محور و اساس» تحقيقات رو به رشد در اين حوزه قلمداد مي شود.استاد محمد هاشم پسران سپتامبر سال 2013 از سوي موسسه علمي تامسون رويترز به عنوان يکي از برندگان احتمالي نوبل اقتصادي ۲۰۱۳ معرفي شد.

    
    وي تصريح کرد: مسائل ما در زمينه بانکداري، يا نظام يارانه ها به گونه اي نيست که با برداشتن تحريم ها حل و فصل بشود. برداشتن تحريم ها، صادرات نفت ايران و درآمد نفتي آن را افزايش داد تا دولت بتواند از اين گشايش براي اجراي اين اصلاحات اساسي بهره برده، رشد اقتصادي را تا 5 درصد بالا ببرد تا در نتيجه آن از ميزان بيکاري کاسته شود. اما اين کار در عرض مدت دو سه سال شدني نيست، بلکه نيازمند برنامه ريزي بلند مدت، حداقل 10 ساله خواهد بود.
    
    آسيب سياست هاي اقتصادي دولت گذشته
    دکتر پسران درباره سياست هاي دولت هاي نهم و دهم و پيامدهاي آن براي اقتصاد کشور گفت: متاسفانه دولت هاي نهم و دهم، سياست هاي به قول معروف پوپوليستي داشت. اصولاً اين گونه دولت ها هرچند به سطح توقعات عمومي دامن مي زنند، اما کاري در بلند مدت از پيش نمي برند. در دوران دولت هاي احمدي نژاد، ايران بيشترين درآمد نفتي سال هاي پس از انقلاب را داشت. البته رشد اقتصادي بالايي داشتيم. اما با شروع تحريم، ارزش پول ملي در برابر دلار به 30000 ريال سقوط کرد و بعد از آن ما شاهد رکود بي سابقه اي در اقتصاد ايران بوديم به طوري که رشد اقتصاد کشور حدود هشت درصد کاهش پيدا کرد. دولت آقاي روحاني توانست تا حدي اين بحران اقتصادي را مهار کرده و ثبات اقتصادي را به کشور بازگرداند. اما همان طور که گفتم، مساله اقتصاد ايران نيازمند تصميم هاي بنيادين است.
    
    خطرات شعارهاي پوپوليستي نامزدها براي ثبات اقتصادي
    وي درباره اينکه آيا شعار برخي از نامزدهاي انتخابات که مي توانند درآمدها را در4 سال دو و نيم برابر کرده و 250 هزار تومان هم يارانه دهند، براي اقتصاد ايران شدني است؟ تصريح کرد: نتيجه آن افزايش مصرف اقتصادي درداخل و افزايش واردات خواهد بود. اگر اين افزايش نتواند با افزايش صادرات تعادل ايجاد کند، دچار کمبود دلار شده و ارزش ريال در برابر دلار کاهش پيدا خواهد کرد. اين يعني تورم و کاهش ارزش يارانه ها. اين سياست هاي پوپوليستي در کوتاه مدت شايد جواب بدهد اما در بلند مدت نه.
    وي افزود: تنها راهي که مي تواند به کاهش بيکاري بينجامد، سياست هايي است که توليد و سرمايه گذاري را افزايش داده و رقابت را بالا ببرد تا صادرات غير نفتي افزايش يافته و منابع دلاري کشور تامين شود. اين زمان بر است، ولي موثر خواهد بود.
    
    ارزيابي برنامه اقتصادي نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري
    دکتر هاشم پسران درباره برنامه اقتصادي نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري گفت: به نظرم سياست هايي که دکتر روحاني در پيش گرفته، اگر ادامه دهد، سياست هاي توسعه همراه با اعتدال است. هرچند خيلي از اصلاحات اقتصادي ضروري انجام نشده باقي مانده است.
    دکتر هاشم پسران الگوي اقتصاد مقاومتي و توسعه اقتصادي را مکمل يکديگر دانست و گفت: به نظر من ما بايد توسعه پيدا کنيم که بتوانيم مقاومت داشته باشيم. اگر اقتصاد ايران توسعه پيدا نکند و دچار تنش زيگزاگي وناامني اقتصادي باشيم، سرمايه گذاران ترديد خواهند کرد و اين بر ميزان افزايش بيکاري تاثير خواهد داشت.براي همين اين دو الگوي توسعه و مقاومت نبايد به طور مجزا و با نفي ديگري اجرا شود.
    ازدکتر هاشم پسران پرسيديم با توجه به مسيري که اقتصاد ايران پس از برجام شروع کرده است، آيا تغييرات سياسي در کشور و سياست هاي اقتصادي که برخي نامزدها اعلام مي کنند، در اين روند رو به رشد و خروج از رکود و تورم اقتصاد ايران مانع ايجاد نمي کند؟ وي پاسخ داد: به نظر من برجام دستاوردهاي اقتصادي مهمي داشته است.
    ايران بايد از برجام حفاظت کند، چون توانسته توسعه اقتصادي کشور را گسترش دهد و مي تواند زمينه اي براي همگرايي ميان اقتصاد ايران و اقتصاد جهاني باشد.
    وي تصريح کرد: البته توقع نادرستي است اگر بگوييم چرا برجام در اين دو سه ساله همه مسائل اقتصاد ايران را حل نکرده است. برجام در راستاي توسعه صنعت و صادرات نفت ما، موفق بوده است. بهبود روابط با کشورهاي اروپا و آسياي دور موفق بوده است. اين درست است که برجام به دليل تحريم هاي امريکا، در زمينه بانکداري و معاملات بين المللي، دستاوردهاي لازم را نداشته است. اما اينکه بگوييم برجام را برداريم که مثلاً شبيه کره شمالي بشويم، اين نادرست خواهد بود.
    دکتر پسران درباره تاثير نتيجه انتخابات بر تعاملات اقتصادي ايران گفت: اگر نتيجه انتخابات به گونه اي باشد که فرد منتخب با پشتوانه قوي انتخاب شود، اعتبار سياسي ايجاد خواهد کرد و اين براي عملکرد اقتصادي کشور مهم خواهد بود. سياست ها بايد شفاف و در جهت حل مسائل بنيادين اقتصاد ايران باشد.
    
    مسائل سرمايه گذاري خارجي در ايران
    دکتر پسران درباره تغيير ‎نگاه موسسه ها و شرکت هاي بين المللي به اقتصاد ايران در دوران پسابرجام و پساتحريم گفت: تحول مثبتي روي داده است. خيلي از سرمايه گذاران اروپايي و آسيايي به ايران آمده و خيلي از آنها مانند هند، کره جنوبي يا ژاپن در حال خريد نفت از ايران هستند. اين قبلاً نبود.
    وي افزود: ايران زماني نفت را به هند مي فروخت، نمي توانست پولش را به دلار پس بگيرد. رئيس بانک مرکزي هند به من گفته بود که ايران شش ميليارد دلار در بانک مرکزي هند پول دارد. ايران بايد آن را تبديل به روپيه مي کرد و در اين فرايند 4 تا 5 درصد از پول ايران هدر مي رفت. بنابراين برجام نتايج خوبي داشته است.
    دکتر پسران مساله اصلي سرمايه گذاران خارجي را مغايرت سرمايه گذاري در داخل ايران با سياست هاي سرمايه گذاري در کشورهاي ديگر دانست و گفت: مثلاً «بريتيش پتروليوم» که سرمايه گذاري گسترده اي در آلاسکا داشته و با امريکا ارتباط گسترده اي دارد، به هيچ وجه در ايران سرمايه گذاري نخواهد کرد. در عوض اين شرکت در جمهوري آذربايجان سرمايه گذاري کرده است. ولي توتال فرانسه، در مدار سياست هاي امريکا قرار ندارد. توتال در ايران سرمايه گذاري مي کند.
    وي افزود: اين مساله سياسي ايران است و ايران بايد ببيند در چه زمينه هايي مي تواند سرمايه جلب کند. در عرصه مثلاً خودروسازي، جهانگردي و هتل سازي زمينه خيلي خوبي براي جذب سرمايه گذاري دارد. ايران بايد برود سراغ شرکت هاي متوسط نه شرکت هاي بزرگي که معمولاً در مدار امريکا فعاليت مي کنند. سرمايه گذار خارجي بايد مطمئن باشد که آيا مي تواند منافع خود را طبق قرارداد از ايران خارج کند. اگر ترديد داشته باشد، نمي آيد سرمايه گذاري کند. اينجا برنامه هاي نامزدها براي سرمايه گذاري خارجي مهم است که حمايت خواهند کرد يا نه.
    دکتر پسران تاکيد کرد: ايران بايد سياست بانک هايش را شفاف کند تا بتواند اعتماد بانک هاي بين المللي را جلب کند. ما نمي گوييم بانک هاي امريکايي، بلکه بانک هاي غير امريکايي. همين طور بايد کارايي، فناوري، کيفيت کالا را افزايش دهيم و برويم به سمت ادغام در اقتصاد دنيا. البته منظور تابع شدن نيست، ولي بايد به سمتي برويم که کالاهاي با کيفيت بالا ارائه کنيم و از طرف ديگر واردات داشته باشيم. بايد اقتصادي داشته باشيم که از منابع انساني بهره بگيرد که راه آن گسترش آموزش و ارتباط با جهان است. فناوري اکنون جهاني است و با سياست انزوا، نمي توان به آن سطح مطلوب فناوري دست يافت.
    وي افزود: ما چه بخواهيم و چه نحواهيم، اقتصادمان جزئي از اقتصاد دنياست. ما بايد نفت مان را بفروشيم و صادرات غير نفتي خودمان را گسترش دهيم و براي همين بايد بتوانيم کيفيت کالاي خود را بالا ببريم تا بتوانيم رقابت کنيم. اگر در اين زمينه موفق نشويم، به احتمال زياد شاهد افزايش تورم، کاهش ارزش ريال و افزايش بيکاري خواهيم بود.
    دکتر پسران تاکيد کرد که توسعه اقتصادي کشور بايد تمام ابعاد زيست محيطي و انساني را در نظر بگيرد که به توسعه پايدار برسيم. نمي توان بدون در نظر گرفتن منابع آب يا آلودگي هوا، به توسعه پايدار برسيم.
    وي تاکيد کرد بحث زيست محيطي بايد در اولويت مسائل انتخاباتي نامزدها باشد و گفت: بي توجهي به اين موضوع تهديدهاي خطرناکي براي کشور در پي خواهد داشت.
    
    مساله نه وابستگي به نفت بلکه چگونگي سرمايه گذاري درآمد نفت است
    دکتر پسران درباره راهکار خروج از وابستگي به نفت گفت: طي 10 سال گذشته درآمد ايران از صادرات غير نفتي افزايش چشمگيري داشته است. يک بخشي از اين درآمد به صادرات محصولات پتروشيمي برمي گردد. اما حتي بدون در نظر گرفتن صادرات پتروشيمي، ما درآمد خوبي از صادرات غير نفتي داشته ايم.
    وي گفت: هرچند درست است که ما به صادرات نفت و گاز وابسته هستيم، ولي بايد اين را بپذيريم که ما نمي توانيم نفت، گاز و پتروشيمي را از اقتصاد ايران حذف کنيم.
     برخلاف خيلي ها، من فکر نمي کنم نفت براي ما بد بوده است. بايد خدا را شکر کنيم، که نفت و گاز داريم. اما سوال اين است که چگونه از آن استفاده مي کنيم. نظر من اين است که نبايد پرسيد چه کنيم که اقتصاد ايران نفتي نباشد؛ بايد پرسيد چه کنيم که صادرات غيرنفتي را افزايش دهيم. اگر درآمد ارزي ايران 30 درصد از نفت و 70 درصد منابع ديگر باشد، به نظر من اقتصادي متعادلي خواهيم داشت.
    
    بازي خطرناک پوپوليست ها با اقتصادايران / دکتر محمد هاشم پسران تشريح کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6487 به تاريخ 16/2/96، صفحه 10 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 73 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات اقتصاد و توسعه كشاورزي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 4901)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است