|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/2/16: شبكه هرمي حامي قاليباف چگونه شكل مي گيرد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2895
شنبه سوم تير ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2856 16/2/96 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


شبكه هرمي حامي قاليباف چگونه شكل مي گيرد
شهرداري در خدمت شهردار

نويسنده: مهسا جزيني

«همکار گرامي؛ براي عضويت در کانال «پويش همکاران متعهد به دکتر قاليباف در شهرداري تهران» روي لينک زير کليک کنيد». «همكار گرامي، براي عضويت در كانال «پويش بازنشستگان متعهد به دكتر قاليباف» روي لينك زير كليك كنيد». از اين كانال ها و گروه هاي تلگرامي زياد ساخته شده است. محتواي تمامي آنها هم تبليغ براي شهردار پايتخت و با سوگيري مشخص و صريح عليه دولت و تخريب حسن روحاني و جهانگيري است.
     در همان كانالي كه همكاران شهرداري را عضو كرده مي خوانيم: «يادمان نرود... اين مرد براي همه همکاران در مجموعه شهرداري تهران تلاش کرد...». اين کانال با همين وجه تسميه «يادمان نرود...» نام گذاري شده است. در يكي از پست هاي اين كانال نوشته شده است: «همكاران عزيز پيام هاي كانال يادمان نرود را در ساير گروه هاي همكاران شهرداري تهران به اشتراك بگذاريد». نمونه اي از پست هاي منتشرشده در اين كانال ها عينا با ادبيات نوشتاري آن، قابل ذكر است: «دروغگويان #توييتري را بشناسيد؟ حافظي دروغگو با بيان آمار غلط و سراسر كذب در تخريب خانواده پويش همكاران متعهد به قاليباف در شهرداري تهران» «آقايون اصلاح طلب شورا چرا به دنبال تسخير شوراي شهر هستند؟ پرسنل شهرداري تهران ضمن محكوم كردن اين موضوع اعلام مي دارند حامي دكتر قاليباف و ليست خدمت مي باشند»، «... بدترين دوره كارمندي پرسنل شهرداري در دوره اصلاح طلبان بوده و امروز پرسنل شهرداري تهران در بهترين شرايط كارمندي قرار دارند»، اشعار طنزي هم سروده اند «كار كن كاري كه قاليباف كرد/كار كن مثل پلاسكو با غرور. انتخاباتو رها كن اي بنفش/ اين گلستان داره ميره زير گور...». شايد ظاهر ماجرا اين است كه اين كانال ها يا گروه ها را كارمندان شهرداري تهران، خودجوش در حمايت از قاليباف ساخته اند. گزاره اي كه چندان قرين به صحت به نظر نمي رسد. بسياري همان سال ٩٢ مي گفتند اگر همان بدنه شهرداري تهران هم به قاليباف راي داده بودند، راي او بيش از اين مي شد.
    
     هرمي ها در شهرداري
     ساختار آن شبيه «نت ورك» يا شبكه هاي هرمي است كه به صورت مويرگي از منطقه به ناحيه و محلات توسعه پيدا مي كند. اطلاعات خبرنگار ما حاكي از اين است كه معاون اجتماعي هر منطقه شهرداري به عنوان دبير تبليغات هر منطقه انتخاب شده. او مسئول ساخت يك گروه يا كانال تلگرامي است. بعد از او هر ناحيه ملزم به ساخت يك سوپرگروه يا كانال شده است. آن كانال يا گروه را مدير اجتماعي هر ناحيه و مديران محلات اداره مي كنند. درحال حاضر تهران ٢٢ منطقه و ١٢٣ ناحيه شهرداري و ٣٧٠ محله دارد. شبكه اي مجازي به هواداري از قاليباف در اين محلات تهران نفوذ كرده و در حال تبليغ به نفع قاليباف اند.
    
     سوءاستفاده از بانك هاي اطلاعاتي
     اطلاعات خبرنگار ما حاكي از اين است كه تشكيل اين گروه ها و كانال هاي تلگرامي در معاونت هاي اجتماعي با همكاري شوراياري ها و سراي محلات براساس داده هايي ايجاد شده است كه قاعدتا نبايد از آن استفاده تبليغاتي مي شده است. بانك هاي اطلاعاتي ساكنان نواحي و محلات، به تفكيك بازنشستگان، نيازمندان، معلولان، زنان سرپرست خانوار و... در شهرداري موجود است و قاعدتا بايد كاركرد خاص خودش را داشته باشد اما حالا دستمايه دست اندازي تبليغاتي شده است. نمونه آن «كانال بازنشستگان متعهد به قاليباف» است. اين تصور كه بازنشستگان سازمان هاي لشكري و كشوري، بخش خصوصي و.. در يك محله يا ناحيه شهرداري به صورت خودجوش همديگر را يافته و اقدام به ايجاد يك كانال در حمايت از قاليباف كرده باشند، كمي عجيب به نظر مي رسد. در صورتي هم كه چنين اتفاقي رخ داده باشد، منطقي تر اين است كه يك گروه تلگرامي ساخته شود نه كانال. اين تجربه را اين روزها ما به وفور داشته ايم. جمعي كه دغدغه هايي دارند، گروهي در حمايت از يك نامزد مي سازند و ديگر دوستانشان را به آن مي افزايند. تقريبا روزي نيست كه هريك از ما در يك گروه تلگرامي حامي يك نامزد اضافه نشويم. نكته اين است كه اين گروه ها كاملا خودجوش ساخته مي شوند نه براساس يك بانك اطلاعاتي!
    
     بخش نامه را دور مي زنند
     از شهرداران نواحي خواسته شده است كه با كمك گرفتن از مديران محلات، مردم را ترغيب به مشاركت در راه اندازي ستاد به نفع قاليباف كنند. يعني ظاهرا شهرداري قرار نيست از محل امكانات خود به نفع قاليباف هزينه اي كند. اما غيرمستقيم از اقتدار، روابط و اعتباراتش براي ايجاد شبكه اي از حاميان قاليباف صددرصد استفاده مي كند. تا جايي كه برخي شهرداران نواحي تهران غيرمستقيم براي تسهيل كردن مسير جانبداري از قاليباف تحت فشار قرار گرفته اند. به آنها گفته شده بايد از عملكرد شهرداري تهران و حملاتي كه در مناظره ها به آن مي شود، دفاع كنند. گويا مديران قاليبافي با وجود بخش نامه خود شهرداري يواش يواش در حال كنارگذاشتن تعارف ها هستند. بخش نامه شهرداري تهران، مجموعه تحت مديريتش را از ورود به رقابت هاي انتخاباتي منع مي كند اما به نظر مي رسد در عمل اتفاقات ديگري در حال جريان است. ابوالفضل قناعتي عضو شوراي شهر تهران پيش از اين به ميزان گفته بود: «در بخش نامه اي، ممنوعيت استفاده از امکانات و اعتبارات شهرداري تهران در انتخابات شوراها و رياست جمهوري اعلام شده است. تمام کارکنان شهرداري و شوراي شهر از اين بخش نامه منتشرشده مطلع بوده و هيچ فردي حق استفاده از امکانات شهر براي تبليغ کانديداي مورد نظر خود را ندارد. هر يک از افراد بايد از پول خود براي تبليغات استفاده کنند و بهره گيري از بيت المال رفتار قانوني نيست. استفاده از امکانات ستاد شوراياري ها و همچنين ستاد سمن هاي شهر تهران نيز مشمول اين ممنوعيت ها مي شود. بهره مندي از امکانات سراهاي محلات جهت برپايي نشست هاي تبليغاتي کانديداي شوراي شهر خلاف قانون است و کانديداهاي حضور در شوراي شهر تهران در صورتي که بخواهند با اعضاي شوراياري ها نشست نيز برگزار کنند، بايد جلسات خود را در مکاني خارج از سراهاي محلات برپا کنند».
    
     چرا محلات در كانون توجه قرار گرفتند؟
     تحرکات انتخاباتي تيم سياسي و رسانه اي شهردار تهران مدت هاست آغاز شده، فقط توجه به تيترهاي مشخص و جهت دار روزنامه همشهري كه طبق قانون حق ندارد له يا عليه هيچ كانديدايي تبليغ كند، به وضوح سمت وسويش حمايت از قاليباف و تخريب دولت را نشان مي دهد؛ اما قاليباف فعاليت هايش را از سال گذشته شروع كرد. او در سال آخر منتهي به انتخابات يعني سال ٩٥، چهار معاون خود را تغيير داد. سيدجعفر تشکري هاشمي، معاونت حمل ونقل و ترافيک به معاونت منابع انساني رفت و مازيار حسيني از معاونت فني به جاي او نشست. مجتبي عبداللهي هم به معاونت اجتماعي رفت و جايگزين ميثم امرودي شد. مجتبي يزداني، شهردار منطقه يک، به جاي عبداللهي بر کرسي معاونت خدمات شهري نشست. عبداللهي که هم اکنون بر کرسي معاونت اجتماعي نشسته، هيچ سابقه و تجربه اي در حوزه اجتماعي ندارد؛ اما رابطه و سابقه آشنايي او با قاليباف به دوران نيروي انتظامي بازمي گردد؛ او از آنجا به شهرداري آمده است. عبداللهي سال ٩٢ همراه قاليباف در همه سفرها و برنامه هاي انتخاباتي اش حضور داشت و گفته مي شود در اين سال ها بسيار به قاليباف نزديک بوده است. معاونت اجتماعي يکي از معاونت هاي اصلي شهرداري با کلي رديف اعتباري است که محل تقسيم و هدايت بودجه هاي اماکن فرهنگي، ورزشي و سراي محلات و شوراياري هاست؛ معاونتي که در ارتباط مستقيم و مويرگي با مردم (به واسطه شوراياري ها، سراي محلات و...) است. تاجايي كه برخي شنيده هاي خبرنگار ما حاكي از اين است كه اين روزها اعتبارات مساجد و هيئت هاي مذهبي در حال سرريزشدن به برخي هيئت هاي خاص حامي قاليباف است، در يك سال گذشته محلات به شدت مورد توجه شهرداري تهران بوده است. از ياد نمي بريم که در آخرين نشست تبليغاتي اصولگرايان پيش از انتخابات مجلس دهم در اسفند ٩٤ که در مسجد سپهسالار با حضور حدادعادل برگزار شد، قاليباف سنگ تمام گذاشته بود و جمعيت زيادي از نقاط مختلف تهران از سراهاي محله با اتوبوس به مسجد گسيل شده بودند. معاونت اجتماعي درست همان جايي است که مي تواند اهرم تبليغات زيرپوستي انتخاباتي شود. شاهد ديگر آن هم اقدام جديد شهرداري در عمل به يک خواسته قانوني- صنفي برزمين مانده مديران محلات است. طبق آيين نامه مديريت محلات، مديران محلات بايد بيمه شوند، بعد از چند سال، شهرداري تازه سال گذشته اقدام به بيمه کردن مديران محلات کرد. استفاده از قابليت شوراهاي محله و سراي محلات در جلب نظر مردم به سمت قاليباف و ايجاد يک شبکه راي در انتخابات چهار سال قبل هم ديده مي شد.
    شبكه هرمي حامي قاليباف چگونه شكل مي گيرد / شهرداري در خدمت شهردار
    


 روزنامه شرق ، شماره 2856 به تاريخ 16/2/96، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 138 بار
    آثار ديگري از "مهسا جزيني"

  هشدار شوراي هماهنگي حزب الله: ورود زنان به ورزشگاه غيرقانوني و غير شرعي است
مهسا جزيني، شرق 28/3/96
مشاهده متن    
  گمانه زني ها براي پست جديد قاليباف / قاليباف به ديدار سرپرست دانشگاه آزاد رفت
مهسا جزيني، شرق 24/3/96
مشاهده متن    
  سردبير همشهري و مشاور قاليباف: رئيسي كنار مي رفت، انتخابات به دور دوم مي كشيد
مهسا جزيني، شرق 3/3/96
مشاهده متن    
  سومين ناكامي سردار
مهسا جزيني، شرق 26/2/96
مشاهده متن    
  دستور كار: حمله به رئيس جمهوري / يك لشكر اصولگرا در برابر روحاني
مهسا جزيني، شرق 27/1/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه پزشكي
متن مطالب شماره 28-29، پاييز و زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است