|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/2/27: انتقال بيماري ها، ساده تر از آنچه فكر مي كنيد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5387
يك شنبه 29 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4825 27/2/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


انتقال بيماري ها، ساده تر از آنچه فكر مي كنيد


نويسنده: سپيده شعرباف

زندگي در سلامت کامل آرزوي هر فرد و جامعه اي است و اين جز با تلاش همه افراد جامعه ممکن نيست. حتي اگر فردي به طور کامل نکات بهداشتي را رعايت کند و از نزديک شدن به فرد بيمار بپرهيزد، ممکن است از فردي بظاهر سالم که فقط ناقل بيماري است، ويروس يا ميکروب عفوني را دريافت کند. بنابراين رعايت بهداشت فردي و استفاده از وسايل شخصي تا جاي ممکن مهم ترين لازمه زندگي در جامعه اي سالم است. به گفته دکتر کيوان رضواني، پزشک عمومي، بهار فصل عطسه، سرفه و ساير واکنش هاي حساسيتي است که ممکن است عفونت را انتقال دهد. همچنين در فصل تابستان نيز خطر سرايت بيماري هاي عفوني افزايش مي يابد. بنابراين رعايت نکات بهداشتي در اين موعد سال اهميت بيشتري پيدا مي کند.
    
    چگونه شيوع عفونت ها را کاهش دهيم؟
    انتقال بيماري ها ممکن است از طريق تماس مستقيم، انتقال از طريق هوا، آب و مواد غذايي و نيش حشرات اتفاق افتد. در حالت ايده آل مي توان گفت اگر در چرخه گردش عامل بيماري زا در طبيعت وقفه ايجاد شود، بيماري عفوني از بين مي رود. اما اين اتفاق مستلزم توجه همه افراد يک جامعه به سلامت و حفظ بهداشت فردي است.
    رعايت نکردن بهداشت شخصي، روبوسي، استفاده از وسايل شخصي مشترک، قرار گرفتن در شرايط آب و هوايي گرم و مرطوب و تابش مستقيم نور خورشيد باعث بروز بيماري هاي پوستي مي شود. عفونت هايي مثل زرد زخم و قارچ بيشتر در مناطق گرم و مرطوب ديده مي شود. در اين آب و هوا، سرعت انتقال ويروس ها نيز بيشتر مي شود. دهان يکي از راه هاي انتقال سريع ميکروب ها و ويروس ها به داخل بدن است. ممکن است هنگام روبوسي، ويروسي عفوني از طريق بزاق آلوده وارد دهان و بلافاصله از راه گلو وارد بدن شود. اين عوامل عفوني ممکن است علاوه بر گلو و مجاري تنفسي، حتي لثه را آلوده کنند و مشکلاتي براي دهان و دندان به وجود آورند.
    
    بيماري هاي به ظاهر ساده
    معمولا عفونت هاي گوارشي که مهم ترين آنها عفونت هاي انگلي است، در تابستان به اوج مي رسد. علائم عفونت هاي ويروسي گوارشي شديد اسهال، استفراغ، تب خفيف و ضعف است. براي پيشگيري از اين موارد توصيه به شست وشوي مکرر دست ها بخصوص در کودکان مي شود.
    اين عفونت ها با مصرف سبزيجات و ميوه هاي نوبرانه نيز شيوع پيدا مي کند. سبزيجات، عفونت هاي شديد ايجاد مي کنند و سال گذشته حتي چند مورد وبا در شهرهاي بزرگ نيز گزارش شده است. براي پيشگيري از چنين عفونت هايي کافي است ميوه ها و سبزيجات با آب و مقدار زيادي نمک شست وشو داده شوند و به استفاده از مواد شوينده شيميايي که خود ضررهايي دارند نياز نيست. علاوه بر اين، عفونت هاي تنفسي يا ويروس هايي که باعث عفونت تنفسي مي شوند، از جمله بيماري هاي قابل انتقال است. در اين بيماري ابتدا علائم شبيه سرماخوردگي همراه تب و تنگي نفس هاي خفيف بروز پيدا مي کند و در اين حالت لازم است فرد به پزشک مراجعه کند. از طرفي برخلاف تصور بسياري که احساس مي کنند اين موعد، زمان شيوع بيماري هايي مثل آنفلوآنزا نيست، اما به دليل نوسانات هوايي (سرد و گرم شدن ناگهاني هوا) در اين فصل زياد با اين بيماري روبه رو مي شويم.
    
    کدام بيماري ها واگيردار است؟
    بيماري هاي مسري يا واگيردار، بيماري هايي هستند که از راه هاي مختلف از فردي به فرد ديگر منتقل مي شود. اين راه ها ممکن است بر اثر تماس فيزيکي، تماس غيرمستقيم با ترشحات بدن فرد آلوده يا استفاده از وسايل مشترک باشد. بيماري هاي واگير گاهي مستقيم و از طريق هوا و هنگام عطسه يا سرفه عفوني سرايت مي کنند. بيماري هاي سل، برونشيت، ديفتري، خروسک، سياه سرفه و... از اين نوع هستند. بعضي بيماري ها نيز از طريق عوامل بيماري زا مثل حشرات ناقل منتقل مي شوند. اين بيماري ها شامل مالاريا، مننژيت، کزاز، تب زرد و... است که معمولا در مناطق گرمسيري شايع هستند.
    از ميان بيماري هاي پوستي نيز بيماري هاي عفوني و ميکروبي واگيردار هستند، اما بيماري هاي پوستي مثل اگزما، آکنه و سرطان هاي پوستي واگيردار نيستند.
    
    از عفونت هاي پوستي پيشگيري کنيد
    پيشگيري از بيماري هاي پوستي به مراتب ساده تر از درمان آنهاست. اما بايد به اين مورد هم توجه داشت که گاهي اوقات انتقال انواع بيماري ها از طريق پوست نيز ساده تر از آن است که تصور مي کنيد. بخصوص در مورد کساني که دچار نقص ايمني هستند، احتمال بروز عفونت هاي پوستي بيشتر مي شود.
    احتمال ابتلا به بيماري هاي پوستي که قارچ هاي پوستي نوع رايج آن است در مکان هاي عمومي بيشتر است. همچنين استفاده نکردن از لوازم بهداشتي شخصي اين احتمال را افزايش مي دهد. به عنوان مثال استفاده از ناخنگير مشترک احتمال ابتلا به قارچ ناخن را افزايش مي دهد. همچنين استفاده از حوله مشترک براي خشک کردن دست ها و صورت ممکن است باعث بروز عوارض پوستي در بعضي افراد شود. در مواردي ممکن است افراد به زگيل يا عارضه پوستي که روي دست يا پا ظاهر شده است، اهميت ندهند و حتي مرتب روي خشک شده عارضه را لمس کنند. در اين شرايط نه تنها عارضه عفونت بيشتري پيدا مي کند، بلکه به قسمت هاي ديگر بدن نيز سرايت مي کند. بنابراين بهتر است عارضه اي که به نظر غيرعادي مي رسد را جدي بگيريد و در اولين فرصت با پزشک در مورد آن مشورت کنيد.
    
    بهداشت استخرها را جدي بگيريد
    عفونت هاي پوستي در اين موعد زماني کم کم بروز پيدا مي کند. به عنوان مثال با گرايش به استخر رفتن، احتمال بروز عفونت هاي پوستي بيشتر مي شود. اين عفونت ها معمولا در ساده ترين حالت، عفونت هاي قارچي است که در بسياري از استخرها که حتي ظاهر آنها تميز و مرتب است، ايجاد مي شود. بسياري از استخرها آب آلوده دارند و ميزان کلر مناسبي در آنها استفاده نمي شود. شنا کردن در اين آّب ها، هم واکنش هاي حساسيتي و هم عفونت هاي قارچي ايجاد مي کند. اين عفونت ها با علائمي مثل پوسته ريزي، خارش زياد و قارچ لابه لاي چين هاي پوستي بروز پيدا مي کند. احتمال عفونت هاي گوش و مجاري تنفسي هم در استخر بالاست. بهترين اقدام اين است که بلافاصله بعد از استخر فرد دوش بگيرد. البته اين عفونت هاي پوستي است که مي توان آنها را قبل از ظاهر شدن روي پوست با دوش گرفتن از بين برد. عفونت هاي داخلي معمولا حساس تر هستند و بسرعت منتقل مي شوند. استفاده از گوشي براي گوش و پوشاندن سوراخ بيني و عينک مناسب بخصوص براي افراد حساس و کودکان مي تواند از بروز عفونت هاي داخلي جلوگيري کند. علاوه بر احتمال آلوده بودن آب استخر، دمپايي يا ساير وسايل مشترکي که استفاده مي شود ممکن است جايي براي انتقال آلودگي و قارچ هاي پوستي باشد و مي توان از دمپايي شخصي استفاده کرد.
    
    انتقال بيماري ها، ساده تر از آنچه فکر مي کنيد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4825 به تاريخ 27/2/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 80 بارآثار ديگري از "سپيده شعرباف"

  نبرد فناورانه با سرطان / پژوهشگر روش هاي نوين بهبود انتقال دارو در دانشگاه مريلند در گفت و گو با جام جم از افق هاي پيش رو در درمان سرطان مي گويد
سپيده شعرباف، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  مطالعه در دالان هاي مغز / جام جم از پشت صحنه آزمايشگاه ملي نقشه برداري مغز و نقش آن در توسعه مطالعات علوم شناختي در كشور گزارش مي دهد
سپيده شعرباف، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  بمباران سرطان با پروتون / گفت وگو با دكتر علي محمدآبادي، پژوهشگر ايراني دانشگاه مريلند درباره آخرين پيشرفت هاي به دست آمده در روش هاي نوين بهبود انتقال دارو براي درمان سرطان
سپيده شعرباف، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  رابطه عجيب سبك زندگي با آلزايمر / انتخاب شيوه هاي صحيح زندگي و رعايت نكات تغذيه اي و رفتاري مانع اختلالات فراموشي مي شود
سپيده شعرباف، جام جم 4/6/97
مشاهده متن    
  پذيرايي به رسم ربات ها / جام جم از تجربه صرف ناهار در رستوراني رباتيك در تهران گزارش مي دهد كه وابسته به مجموعه اي دانش بنيان است
سپيده شعرباف، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ميكروبيولوژي جندي شاپور
شماره 4 (پياپي 92)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است