|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/3/3: فصل دوم اعتدال
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7065
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6503 3/3/96 > صفحه 15 (انديشه) > متن
 
      


فصل دوم اعتدال
رمزگشايي از دلالت هاي معنايي انتخابات 96

نويسنده: دكتر مقصود فراستخواه*

يک. 29 ارديبهشت، تحقيق ميداني معتبري درباره جامعه ايراني شد. يک روز مانده به انتخابات، نويسنده اين سطور طي يادداشت «درنگي درباره انتخابات 96» در کانال تلگرامي، از مدل دو تايي«X ياY» بهره گرفت و نوشت که نتايج انتخابات نشان خواهد داد ايرانيان در چه وضعي هستند؟ چه در سر دارند؟ دل در سوداي چه مي دهند؟
    در آن يادداشت، 10 قضيه دوتايي «X ياY» را توضيح دادم که نتيجه انتخابات به يک طرف از اين دوتايي ها دلالت خواهد کرد. يکي از آن دوتايي ها «طبقه متوسط در مقايسه با حيات معيشتي» بود. دوگانه ديگر «جامعه شهروندي و جامعه توده وار» بود. دوگانه بعدي «ضعف و قوت سرمايه اجتماعي اميد و اعتماد» بود و همين طور دوتايي هاي ديگر در باب عقلانيت و هويت و بقيه 10 مورد که مشروحش در آن يادداشت آمده است.
    حقيقتاً به عنوان محققي کوچک کنجکاو بودم کدام طرف از اين دوتايي ها در جامعه ايران نسبتاً سنگين تر از طرف ديگر است. براي مثال اکنون با اطمينان زيادي مي توان گفت طبقه متوسط جديد شهري در ايران به پختگي و بلوغ رسيده است، فقط حيات معيشتي را نمي بيند بلکه بر حقوق بشري خويش و مطالبات سطح بالاتر و به نيازهاي فرامادي و به خودشکوفايي نيز تاکيد دارد و با وجود تمام مشکلات مادي، عزت نفس انساني خود را مهمتر مي داند، «صدقه بگيري» حکومت ها را ننگ مي شمارد و مي خواهد نان از عمل خويش بخورد، مطالبه اش «دولت تدبير و عقلانيت» است به جاي حکومت عيال وار و پدرسالار.
    همچنين نتايج انتخابات نشان داد که بخش درخور توجهي از جامعه کنوني ما، ديگر آن «جامعه توده واري» نيست که بتوان او را فله اي جابه جا کرد و بر امواجش سوار شد بلکه جامعه حق خود مي داند که به او، فرصت سازمان يابي حرفه اي و مدني و صنفي داده شود و دولت در قبال او مسئول و پاسخگو باشد.
    انتخابات همچنين به وضوح نشان داد مردم زيادي در اين سرزمين، حتي بسياري از ايرانيان در همه جاي دنيا هنوز اميدوارند از راه هاي مسالمت آميز و قانوني، تجربه اي درونزا از دموکراسي در ايران صورت گيرد و موفق شود. مردم به «عقلانيت» ارزش قائل اند و مي خواهند با قواعد جهاني و در جهت منافع ملي با بقيه دنيا و منطقه در صلح و همزيستي زندگي کنند.
    دو. نشانه هايي از تحول مثبت در صفات فرهنگي و شخصيت ملي ما به چشم مي خورد. در کتاب «ما ايرانيان» توضيح داده ام که شاخص «جهت گيري دراز مدت» (LTO) بنا به تحقيقات دهه هاي گذشته در جامعه ما تا حدي مشکل داشت. يعني مي خواستيم به تعبير مرحوم بازرگان خيلي زود کلاهي از نمدي برايمان دوخته بشود و دستمالي به دست بيايد. اما انتخابات 29 ارديبهشت نشان داد اميد مي رود اين شاخص نيز در حال ترميم و بهبود باشد. بيشتر مردم با راي خود گفتند به جاي توزيع سريع يارانه و کارانه، کشورداري خوب و مديريت عقلاني توسعه لازم دارند تا از طريق زمينه سازي براي سرمايه گذاري، رشد فرصت هاي مولد اشتغال و کارآفريني و ابتکار و رقابت، رفاه عمومي پايدار به صورت درون جوش فراهم شود.
    در آن کتاب، وضع ايران در شاخص هاي «گلوب» نيز بحث شده است. يکي از اين شاخص ها ميل به موفقيت از طريق عملکرد (PO) است. خوشبختانه در ايران، اين شاخص وضع بدي ندارد. ايرانيان مردماني توفيق طلب اند. مي خواهند کاري کنند تا موفق شوند. زندگي در اينجا جاري است. جامعه ايراني اصرار به ماندن دارد، نمي خواهد از همگنان منطقه اي و جهاني خود عقب بيفتد بلکه شوق پيشي گرفتن در او هست. وقتي با وجود تمام محدوديت ها، مردم به پاي صندوق هاي راي مي آيند و به حکومت يک بار ديگر فرصت مي دهند با عقل و تدبير موجبات پيشرفت ايران و ايراني را فراهم آورد، اين دلالت مي کند که جامعه ما هنوز از ميل به موفقيت سرشار است. شاخص هاي بيشتر ديگري در اين انتخابات محک خوردند که در اين يادداشت کوتاه نمي گنجد.
    سه. به ياد داشته باشيم اين انتخابات تنها متعلق به 57 درصد راي دهندگان به رئيس جمهوري منتخب نيست. آن 40 درصدي هم که به او راي نداده اند نيز از اين ملت هستند. حامل نيازها و حاوي نگراني هايي است. هوشمندي سيستم هايمان به فساد، قوانين کارآمد مدرني در جهت عدالت اجتماعي و بازتوزيع امکانات و حمايت ها براي معلولان، بي خانمان ها و گروه هاي زير خط قرمز فقر نبايد با رويکرد تکنوکراتي و بوروکراتي دولت به حاشيه برود.
    جناح مقابل از گروه هاي نادار و بيکار استفاده ابزاري کرد و اصولاً صورت بندي مفهومي و عملياتي درستي از فقرزدايي نداشت. اما در علم اقتصاد، راه هاي موثري براي رفاه اجتماعي وجود دارد که بدون انداختن مجدد جامعه به ورطه دولت سالاري و اقتدارگرايي، بي لطمه زدن به قواعد عقلاني بازار و سرمايه گذاري و آزادي هاي مدني، مي توان مشکل فقر و محنت را رفع کرد. در هرصورت فراموش نکنيم که گروه هايي از جامعه ايراني اسير انواع مرارت ها در ابتدايي ترين نيازهاي زندگي روزمره مادي خويش هستند، عضوهايي از يک پيکر که بايد همه اندام اجتماعي را به درد آورد. چون تا يک نفر بدبخت هست هيچ کس خوشبخت نيست.
    چهار. پس از انتخابات تمام نهادها و دستگاه ها و آقاياني که وزن اجتماعي 40 درصدي را با خود مي کشيدند و اصرار داشتند همين امروز و فردا براي فقرا بايد کاري کرد، اکنون که گرد و غبار سياست فرونشسته است اي کاش برگردند و براي رفع بيکاري و فقر «ان جي او هاي مذهبي» و خيريه ها، اما نه از شير نفت و با اسکناس هاي بي پشتوانه و انواع رانت ها؛ تشکيل بدهند و فعاليت هاي داوطلبانه براي رضاي خدا در جهت کمک به دهک هاي پايين به راه بيندازند.
    همچنين اي کاش طرف پيروز نيز که وزن اجتماعي 57 درصدي را نمايندگي کرد، اکنون از تعارف کم کنند و بر مبلغ اصلاح طلبي بيفزايند و ضمن اينکه سياست هاي عقلاني اقتصادي را در جهت کنترل تورم در عين مديريت رشد ادامه مي دهند و ضمن آنکه ابتکارات ديپلماتيک در خارج و منطقه را تعميق و تداوم مي دهند، مذاکرات و توافق هاي نيرومندي نيز اين بار نه در اروپا و امريکا بلکه درون خود نظام براي توجه مسئولانه و بهنگام به مطالبات مدني و حقوق بشري اين جامعه به جريان بيندازند.
    
    
    *استاد دانشگاهفصل دوم اعتدال / رمزگشايي از دلالت هاي معنايي انتخابات 96
    


 روزنامه ايران، شماره 6503 به تاريخ 3/3/96، صفحه 15 (انديشه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "دكتر مقصود فراستخواه"

  خيلي دور خيلي نزديك / آيا «فرار مغزها» واقعيت دارد؟
دكتر مقصود فراستخواه، ايران 28/7/97
مشاهده متن    
  بيگانه اي ميان ما / تاملي بر رنج هاي جوان امروز ايراني
دكتر مقصود فراستخواه*، ايران 6/5/97
مشاهده متن    
  اميد از جنس خوش باوري نيست
دكتر مقصود فراستخواه*، ايران 12/12/96
مشاهده متن    
  چرا بايد از بازرگان حرف زد؟
دكتر مقصود فراستخواه*، ايران 23/11/96
مشاهده متن    
  چرا داعش شگفتي ساز است؟ / تاملي بر «داعش و آينده عقلانيت در جهان اسلام»
دكتر مقصود فراستخواه*، ايران 16/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه متين
متن مطالب شماره 81، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است