|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/1: فائزه هاشمي در گفت و گو با «ايران»: سهم خواهي زنان از كابينه اشكالي ندارد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6571
پنجشنبه بيست و ششم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6549 1/5/96 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


فائزه هاشمي در گفت و گو با «ايران»: سهم خواهي زنان از كابينه اشكالي ندارد
تعامل اعتداليون و اصلاح طلبان بايد ادامه يابد

نويسنده: مرجان طباطبايي

در ايامي که حسن روحاني در حال چيدن کابينه دولت جديد خود است، فعالان سياسي با ارائه نقطه نظرات خود رئيس جمهوري را در ايام بعد از انتخابات نيز همچون دوره تبليغات رياست جمهوري تنها نگذاشته و ديدگاه هاي خود را براي کابينه اي مطابق آراي 24 ميليوني ارائه مي کنند. فائزه هاشمي نيز در اين زمينه نقطه نظرات خود را بيان کرده و از جمله مطالبه گري زنان براي حضور در کابينه را يک حق دانسته و با اين حال مي گويد شنيديم ممکن است موانعي وجود داشته باشد که دست آقاي روحاني براي اين مساله بسته باشد. فرزند مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني همچنين از ارائه برخي نگراني هاي خود به رئيس دولت اصلاحات درباره اختلاف نظرهاي ايجاد شده بين اصلاح طلبان خبر مي دهد.
    
    خانم هاشمي يکي از مباحث امروز، مطالبه گري زنان از کابينه است، چقدر اين مطالبه گري را بحق مي دانيد؟
    مطالبه گري و مطالباتي که زنان دارند، خيلي جدي و گسترده است و من آن را کاملاً بحق مي دانم و معتقدم از حقوق ضايع شده و از دست رفته زنان است؛ متاسفانه وجود يکسري سقف ها و ديوارهاي شيشه اي مانع شايسته سالاري مي شود. اين ظلم به خانم هاست که اين موضوع را جنسيتي نگاه مي کنند. زن و مرد مثل هم هستند؛ در آفرينش با هم خلق شدند و خدا هم بارها در آيات قرآن اشاره کرده که ما زن و مرد را در کنار هم خلق کرديم. قرآن سوره اي دارد که از «بلقيس» به عنوان يک پادشاه زن تعريف مي کند. يعني زن مي تواند بالاترين رتبه را در اداره مملکت داشته باشد؛ با اين حساب چطور يک زن نمي تواند در جايگاه وزير باشد؟ البته شايعات مختلفي مي شنويم؛ اما انتظار از آقاي روحاني اين است که به اين مساله توجه کند. بعد از رياست جمهوري هم صحبت آقاي روحاني درباره زنان و جوانان به نظرم در اين راستا بود که وزير زن خواهيم داشت و در رابطه با جوانان و حضورشان در مديريت کشور تصميمات درستي گرفته مي شود. ما انتظار داريم اين روند ادامه يابد.
    
    آيا جلسه و پيگيري جدي براي اين مطالبه از سوي جامعه زنان شده است؟
    بله، قسمت هايي که خودم مطلع هستم و در آن حضور داشتم يا مطلع شدم که خانم ها اين مساله را دنبال کردند و افراد و گزينه هايي معرفي شدند.
    
    آنچه با طرح اين مطالبه اين روزها بسيار مي شنويم اين است که زنان باتجربه در سطح وزير نداريم. اين انتقاد را وارد مي دانيد؟
    اينکه گفته مي شود ما خانم در حد وزير نداريم، خيلي حرف قابل قبول و موجهي نيست. اگر کابينه اول آقاي روحاني را مورد ارزيابي قرار دهيم، چند وزير خيلي موفق و خوب بودند و برخي وزيران هم در حد انتظار ظاهر نشدند.
    چطور وقتي به خانم ها مي رسيم اينقدر مته به خشخاش مي گذاريم و حتماً بايد بدانيم صددرصد موفق مي شوند. خانم ها مسئوليتي را قبول نمي کنند و عمدتاً وقتي مي پذيرند، خوب کار مي کنند. چون مي دانند اگر خطا کنند يا موفق نباشند، جنبش زنان در اين زمينه آسيب مي بيند. اين به نظرم از مطالبات جدي ماست و خواهشمان از آقاي روحاني اين است که بي توجه از اين مساله نگذرند. شنيديم ممکن است موانعي وجود داشته باشد که دست ايشان هم بسته باشد؛ اما مي توانند براي آن جايگزين پيدا کنند و در جاي ديگري جبران کنند. نسبت به اين قضيه بي تفاوت نشوند، چون مانع وجود دارد. غير از وزارت، معاونان رئيس جمهوري، معاون وزرا، استانداران، سفرا و روساي دانشگاه را به تعداد بيشتري از زنان انتخاب کنند.
    
    آيا اين تعداد زن توانمند براي پست هايي که مورد اشاره قرار داديد، وجود دارد؟
    مي شود از تعداد محدود آغاز کرد. در دوران حيات آقاي هاشمي و مديريت آقاي ميرزاده در دانشگاه آزاد انتخاب زنان براي روساي دانشگاه ها با پنج زن شروع شد که اکثر آن خانم ها موفق هم بودند، ممکن است يک يا دو نفر موفق نشده باشند، اما بسياري از آقايان هم موفق نمي شوند و تغيير مي کنند. بايد با اين ديدگاه به مساله نگاه کرد. در انتخابات اخير شوراي شهر در کشور، استان سيستان و بلوچستان بيشترين آمار زنان پيروز در انتخابات را دارد؛ بيش از 400 نفر از زنان به عنوان اعضاي شوراي شهر در مجموع شهر و روستاهاي اين استان انتخاب شدند. استان تهران به عنوان پايتخت اين آمار را نداشت. به نظر من اين قابل تحليل است و دو دليل دارد؛ اول اينکه آقاي اوسط هاشمي استاندار سيستان و بلوچستان حدود 50 زن را در سمت هاي مختلف فرماندار، رياست ادارات استان، معاون مدير کل و... منصوب کردند که مورد استقبال علما و افکار عمومي استان هم قرار گرفت. اين نشان دهنده اين است که اين زنان موفق بودند و وقتي در استان سيستان و بلوچستان مي توانيم 50 زن را به عنوان مدير در رده هاي مختلف منصوب کنيم يعني در سطح کشور يک زن نداريم که به عنوان وزير بگذاريم؟ اين نشان مي دهد عملکرد زنان موفق و اقبال به زنان زياد بوده و مردم به حرکت خوب آقاي استاندار پاسخ داده و به زنان براي عضويت در شوراي شهر راي دادند. نکته دوم استقبالي است که علماي آن استان از زنان داشتند. آقاي احمدي نژاد، خانم وحيدي دستجردي را وزير کرد و حال نمي گوييم با چه هدفي؟ تابوشکني بود و خوب بود. آن موقع بسياري از علما مخالفت کردند و شايد به همين دليل است که اکنون حساسيت وجود دارد و با وزيرشدن زنان مخالفت مي کنند. در سيستان و بلوچستان علما از مديران زن استقبال کردند و همکاري خوبي با زنان مدير داشتند. وقتي علما و افکارعمومي استقبال مي کنند اين تعداد زن براي شوراي شهر انتخاب مي شوند. در حالي که ما مرتب شنيديم مناطق سني نشين متعصب هستند يا نسبت به فعاليت زنان مشکل دارند در حالي که درست نيست و عکس آن را شاهد هستيم. آقاي روحاني عملکرد استاندارشان را مدنظر قرار دهند و نگران نباشد. ما زنان توانمند زيادي داريم. بايد جست و جو کنند و زنان مناسب را در جاي خوب قرار دهند. در مواردي شاهديم که زنان موفق نبودند؛ به اين خاطر است که شما بد انتخاب کرديد؛ اگر مشورت مي کرديد به شما گفته مي شد اين خانم براي اين بخش مناسب نيست؛ قبلاً مشکلاتش چه بوده. توقع ما اين است تخصص، سابقه، تجربه، علم و دانش را با شاخص هاي مديريتي مورد توجه قرار دهند و انتخاب کنند؛ همين طور که براي مردان مدير بايد اين معيارها نيز درنظر گرفته شود. اينکه بگوييم«نداريم» اصلاً پاسخ مناسبي نيست.
    
    غير از ضرورت حضور زنان چه الزامات ديگري بايد در کابينه مورد توجه قرار گيرد؟
    من نمي دانم اين حرف آقاي عارف اصلاح شد، تکذيب شد يا چه شد اما من با حرف آقاي عارف خيلي موافق هستم، آقاي آشنا اسم آن را «سهم خواهي» گذاشت؛ بله «سهم خواهي» چه اشکالي دارد؟
     بالاخره وقتي احزاب با هم فعاليتي را انجام مي دهند و انتخابات را برنده مي شوند، بعد هم بايد براي تقسيم سمت ها و کرسي ها با هم گفت و گو کنند و در منافع نيز شريک باشند. ضرورت يک کار جمعي موفق و قاعده کار همين است. حزب براي کسب قدرت به وجود مي آيد. متاسفانه ما بعد از انقلاب ادبياتي را رايج کرديم؛ مي گوييم دنبال قدرت نيستيم؛ ما دنبال خدمت هستيم. با اين الفاظ مي خواهيم «قدرت طلبي»خودمان را که به نظر من بد نيست منفي ارائه دهيم و بگوييم ما بخش مثبت اين قضيه را دنبال مي کنيم. «حزب» بدون «قدرت» و «قدرت» بدون «حزب» نمي شود. يعني افراد مي آيند در انتخابات تلاش مي کنند تا قدرت را به ديگران بدهند؟ مجموعه احزاب اصلاح طلب يا ديگر احزاب تلاش مي کنند تا بعد هم در مصدر قدرت قرار بگيرند و بتوانند آرمان ها، ايده ها، تفکرات و برنامه هاي خود را پياده کنند. اينکه سهم خواهي چيز بدي است از همان ادبياتي است که ما به نادرستي تابو کرديم و به عنوان يک کلمه مذموم به کار مي بريم. سهم خواهي کاملاً درست است و ما بايد بدون تعارف و رودربايستي و بدون خجالت دنبال سهم مان باشيم. هر کسي در انتخابات زحمت کشيده است، الان بايد در قدرت هم سهم داشته باشد و من معتقدم آقاي روحاني بايد اين کار را انجام دهد. بالاخره آقاي روحاني پشتوانه اي داشته که بخشي از آن حزب خود، بخش هاي ديگر از اصلاح طلبان، زنان، جوانان، اقليت ها و گروه هاي مختلف و... بودند. من رئيس جمهوري که با آن تلاش جمعي به قدرت مي رسم بايد حواسم به همه آنها باشد و هر کسي را در جاي خود قرار دهم. سهم خواهي بد نيست و بايد اين اتفاق بيفتد. مگر ما الان در بخش زنان دنبال سهم نيستيم؛ اين هم همان است و آقاي عارف حرف کاملاً درستي را بيان کرده است.
    
    بعد از انتخابات شاهد هجمه ها و حملات زيادي عليه دولت و شخص رئيس جمهوري با بسيج امکانات مختلف بوديم، تعامل احزاب و گروه هاي اعتدالگرا و اصلاح طلب چقدر مي تواند اين تخريب هاي سازمان يافته را خنثي کند؟
    خيلي لازم است؛ همراهي و تعامل اعتداليون و اصلاح طلبان از سال ۹۲ تاکنون موفقيت در انتخابات را به همراه داشته است. به همين دليل باز هم اين همت، وحدت و همراهي کمک مي کند تا اين مسير به نحو بهتري تداوم يابد. طبيعتاً هر جا اين افراد همديگر را تنها بگذارند يا در مقابل هم قرار بگيرند، آن مسير خوبي که آغاز شده و تاکنون ادامه يافته، آسيب مي بيند. حتماً بايد به همان نسبتي که در ستادها با هم بودند و کمک کردند و اين اتفاق افتاد، پس از آن هم نبايد آقاي روحاني و آن مجموعه را تنها بگذارند. همان طور که آقاي روحاني هم نبايد تکروي کند و اين وحدت بايد ادامه يابد. فکر نکنيم گذشت، و آنچه مي خواستيم به دست آورديم و حالا ديگر به هم نياز نداريم، خير؛ نيازمان ادامه دارد و تا آخر هم بايد باشد.
    
    چنين فضايي اکنون وجود دارد؟
    متاسفانه همه گروه ها اين گونه هستند، تا زماني که رقيب و دشمن دارند اتحاد، همراهي و همکاري بهتر و موفقيت هم بيشتر است. به محض اينکه احساس مي کنيم پيروز شديم و نياز به هم نداريم مقابل هم قرار مي گيريم. الان اين اتفاق افتاده و مثال آن شوراي شهر است. خوشبختانه در فضاي مجازي نيستم، اما متاسفانه آنچه مي شنوم واقعاً به نظر من فاجعه است؛ الفاظي که برخي از اصلاح طلبان نثار هم مي کنند، براي انتخاب شهردار، فهرست و... فاجعه است. اين نشانه خوبي نيست. من بلافاصله بعد از انتخابات گفتم بستن فهرست اصلاحات در شوراي شهر مناسب نبود؛ اما الان بايد آن را آسيب شناسي کنيم و جلو آن اتفاقي را که ممکن است بيفتد بگيريم که اين اختلافات، تفرقه و کارشکني هايي که انجام مي شود، گسترش پيدا نکند. من الان يک فضاي مشابه بعد از دوم خرداد را مي بينم. الان احساس مي کنم همان فضا در حال تکرار است و بخش کوچکي از جريان اصلاح طلبي به نظر مي آيد مي خواهند آن حرکت ها را شروع کنند که هشياري مجموعه اصلاح طلبان مي تواند آن را تدبير کند و به مسير درست هدايت شود.
    
    با توجه به نگراني تان در اين زمينه مذاکره اي با شخصيت هاي اصلاح طلب نداشتيد؟
    من با رئيس دولت اصلاحات و تعدادي ديگر ديدار داشتم و احساس خطر خود را به ايشان گفتم که انتظار است تدبير و آسيب شناسي شده و جلو حرکت هاي اينچنيني گرفته شود. چون آسيب آن براي يک يا دو نفر نيست و کل جريان اصلاح طلب را آسيب خواهد زد. ما قبلاً اين را تجربه کرديم؛ دچار فرصت سوزي شديم؛ بسياري از فرصت ها از دست رفت و نتيجه آن آقاي احمدي نژاد شد. الان هم نه به آن شدت، اما شواهد و زمزمه ها همان است. از پايين و کوچک شروع مي شود و طبيعتاً گسترش پيدا مي کند. فکر مي کنم بزرگان اصلاح طلب با هم بنشينند و با يک تدبير عاقلانه اي اين بساط را جمع کنند. دليل آن را هم اين مي دانم در شوراي شهر همه پيروز شديم و تمام فهرست از اصلاح طلبان هستند و ديگر احساس نمي کنيم که بايد با هم باشيم و فکر مي کنيم بر سر قدرت و شهردار شدن با هم مي جنگيم و ادب و اخلاق و اصول اوليه کار را هم رعايت نمي کنيم. من خاطرم هست آن دوران هم با بسياري ملاقات کردم و مرتب هشدار دادم که ببينيد چه اتفاقي مي افتد.
    
    ديدارتان با رئيس دولت اصلاحات کي بود؟
    بعد از انتخابات.
    
    ديدار از طرف حزب بود؟
    نه. ديدار فردي بود.
    
    چرا رقباي انتخاباتي آقاي روحاني هنوز در فضاي انتخابات هستند و رقابت آن ايام را تمام شده نمي دانند؟
    رقابت در سياست يا ساير بخش ها هرگز تمام نمي شود. در کشور خودمان فراز و نشيب هاي مختلفي را شاهد بوديم، چندين بار اصلاح طلبان سرکار آمدند و بعد اصولگرايان آمدند. هنوز هم معلوم نيست دوره هاي بعد انتخابات چگونه خواهد بود؛ البته معتقدم عملکرد آقاي روحاني و شوراهاي شهر براي انتخابات هاي بعد بسيار تعيين کننده است که مردم چگونه پاي صندوق بيايند و نااميد نشوند از اينکه آمديم راي داديم و نتيجه آن دعوا، فرصت سوزي و ناشايستگان شد و نتيجه آن کمک به پيشرفت و توسعه کشور، احقاق حقوق و رفاه مردم، توجه به حقوق بشر و شايستگي ها، لياقت و نخبگان نشد. بنابراين رقابت هميشه بايد باشد. اما رقابت بايد با حفظ اخلاق، قانون و اصول کشور و منافع ملي باشد. بنابراين اينکه اصولگرايان دنبال يکسري چيزهايي هستند به نظر من اشکال ندارد؛ اما انتظار اين است که در چارچوب قانوني و با حفظ اصول اخلاقي حرکت کنند نه آنکه از جايگاه خودشان سوءاستفاده کنند. چون هنوز بخش عمده قدرت در اختيار آنهاست و قدرت دولت ناچيز است. نه آنکه بخواهند قانون را دور بزنند. اصولگرايان به خاطر چندين دوره، مجلس و رياست جمهوري را در اختيار داشتند، طبيعتاً بسياري از جاها و قراردادها را در اختيار دارند که برايشان منفعت دارد. من بخش عمده اي از تلاش هاي تخريبي را براي اين مي دانم که آنها نمي خواهند منافعي که در اختيارشان قرار گرفته را از دست بدهند. اگر مسير مملکت مثلاً براي قراردادها و مجوزهاي اقتصادي بخواهد درست انجام شود، حتماً به اينها نخواهد رسيد. سرمايه گذاري خارجي يک اصل در اقتصاد بين الملل و اقتصاد هر کشور است البته به شرطي که مديريت شود. بخش عمده مخالفت ها با توتال به نظر من به اين خاطر بود که نمي خواهند کار به ديگران سپرده شود و مي خواهند همه چيز را خود داشته باشند. نمي خواهند منافعشان از دست شان برود. بخشي از تخريب ها ناشي از همين است.
    
    فائزه هاشمي در گفت و گو با «ايران»: سهم خواهي زنان از كابينه اشكالي ندارد / تعامل اعتداليون و اصلاح طلبان بايد ادامه يابد
    


 روزنامه ايران، شماره 6549 به تاريخ 1/5/96، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از "مرجان طباطبايي"

  مرتضي حاجي خطاب به منتقدان عملكرد شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان:سياست «همه با هم» را جايگزين «همه با من» كنيم
مرجان طباطبايي، ايران 10/5/96
مشاهده متن    
  ارزيابي سيد مصطفي هاشمي طبا از رقابت هاي رياست جمهوري اخير در گفت و گو با «ايران»: اصولگرايان به مسير پيشرفت اعتقادي ندارند / رئيسي توان اداره كشور را نداشت / قاليباف تا كنون از مردم پول گرفته و هيچ گاه پول نداده است
مرجان طباطبايي، ايران 26/4/96
مشاهده متن    
  ناگفته هاي فهرست انتخاباتي شوراها
مرجان طباطبايي، ايران 18/4/96
مشاهده متن    
  فاطمه هاشمي فرزند ارشد «آيت الله رفسنجاني» در گفت و گو با «ايران»: مردم با راي خود روح «آيت الله» را شاد كردند
مرجان طباطبايي، ايران 3/3/96
مشاهده متن    
  فائزه هاشمي عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران در گفت و گو با «ايران»: نامزد نهايي اصلاح طلبان فقط روحاني است / ثبت نام اسحاق جهانگيري در كنا ر روحاني، استراتژي بسيار خوبي است
مرجان طباطبايي، ايران 28/1/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فيزيك زمين و فضا
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4302)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است