|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/5/2: فرانك پرتوآذر: حمايتم كنند، نفر اول آسيا مي مانم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2918 2/5/96 > صفحه 19 (ورزش) > متن
 
      


فرانك پرتوآذر: حمايتم كنند، نفر اول آسيا مي مانم
گفت و گو با دختري كه در دوچرخه سواري بانوان تاريخ ساز شد

نويسنده: سارا گودرزي

شرق : دوچرخه سواري زنان ايران در حالي با موانع و محدوديت هاي بسيار همچنان پا در رکاب است که با وجود همه اين مشکلات، به يک موفقيت چشمگير رسيده است.
     در شرايطي که سهم اين بانوان از مدال آوري در رقابت هاي آسيايي و جهاني در تمام اين سال ها خيلي ناچيز بوده و تنها در يک مدال برنز تيمي مسابقات قهرماني آسيا خلاصه مي شود؛ اما همين افتخار کوچک، براي نخستين بار يک دختر دوچرخه سوار ايراني را به عنوان برترين رکاب زن رشته کوهستان در قاره معرفي کرده است.
     فرانک پرتوآذر، عضو تيم ملي کوهستان، اولين بانويي است که توانسته در جديدترين رنکينگ منتشر شده از سوي اتحاديه جهاني سواري، صدر جدول رده بندي اين رشته را در آسيا به خود اختصاص دهد.
     او چندي پيش در رقابت هاي قهرماني آسيايي ٢٠١٧ چين، موفق شد در ماده «رلي» در کنار محمدحسين اسکندري، سجاد طاهري، محمد پورشريف و فراز شکري به مدال برنز تيمي دست يابد؛ مدالي که به عنوان اولين نشان تاريخ دوچرخه سواري زنان ايران در مسابقات آسيايي ثبت شد.
     البته به جز مدال برنز مسابقات آسيايي چين، کسب مقام قهرماني تورنمنت بين المللي سالکلنو در ترکيه و قهرماني مسابقات کشوري ايران نيز از ديگر عناويني است که در صعود پرتوآذر در رنکينگ آسيايي اش موثر بوده است.
     اين بانوي رکاب زن ٢٨ساله شيرازي، در رده بندي جهاني دوچرخه سواري کوهستان هم صعود داشت و به رده ٦٦ دنيا رسيده است. صعود هشت پله اي پرتوآذر در رنکينگ اتحاديه جهاني دوچرخه سواري، موجب صعود تيم ملي ايران در اين ماده نيز شده است.
     فرانک پرتوآذر که از بدو تشکيل تيم ملي دوچرخه سواري کوهستان زنان، نفر اول ايران بوده، از چگونگي حضورش در اين تيم به «شرق» مي گويد: «اردوهاي تيم ملي کوهستان خانم ها از سال ٩٣ تشکيل شد که من از همان موقع عضو اين تيم شدم و تا الان توانستم سه دوره پياپي نفر اول کشور باشم. خوشبختانه با وجود اينکه بودجه فدراسيون دوچرخه سواري محدود است و فعاليت بانوان دوچرخه سوار هم در تمام اين سال ها خيلي کم رنگ بوده؛ اما فدراسيون به خوبي از ما حمايت کرده و نگذاشته تيم ملي منحل شود؛ طوري که حتي اين قول را داده اند که سال آينده ما را به بازي هاي آسيايي ٢٠١٨ اندونزي که رويداد مهمي است و هر چهار سال يک بار برگزار مي شود، اعزام کنند».
     او به قرارگرفتنش در رنکينگ يک کوهستان زنان آسيا اشاره مي کند: «خيلي خوشحالم که بعد از پشت سرگذاشتن همه اين مشکلات، اين عنوان را به دست آوردم. من تنها با حضور در دو مسابقه که يکي تورنمنت بين المللي ترکيه و ديگري رقابت هاي قهرماني آسيا بود، به اين رده رسيدم. قطعا اگر حمايت باشد، مي توانم حرف هاي بيشتري براي گفتن داشته باشم. متاسفانه به خاطر نبود بودجه در فدراسيون، اعزام هاي ما خيلي کم است و در سال به يکي، دو تا بيشتر نمي رسد. از طرفي تيم هاي باشگاهي هم روي خانم ها سرمايه گذاري نمي کنند که ما هم مانند آقايان در تورهاي بين المللي و آسيايي شرکت کنيم. من اگر بخواهم صدر جدول آسيا را حفظ کنم، بايد حتما در مسابقات بيشتري شرکت کنم و امتياز بگيرم تا اين جايگاه را از دست ندهم».
     ترکيه نزديک ترين کشور به دختران دوچرخه سوار ايراني است که مقصد آنها براي حضور در تورنمنت هاي بين المللي است؛ جايي که فرانک هم ناچار است براي حفظ جايگاهش در رنکينگ اول آسيا، به آنجا برود: «به خاطر هزينه هاي بالاي مسابقات، ناچاريم که بيشتر به ترکيه برويم؛ چون در مقايسه با ساير کشورها، برايمان ارزان تر تمام مي شود و از طرفي مشکل گرفتن ويزا هم نداريم. من سال ٢٠١٦ دو بار در تورهاي بين المللي ترکيه شرکت کردم و اول شدم. برنامه ام اين است که شهريور دوباره در تور اين کشور شرکت کنم تا جايگاهم را از دست ندهم. تمام تلاشمان اين است که با ساير هم تيمي هايم از طرف تيم باشگاهي خود (فستوس-کيوب) برويم. اگر هم اين اتفاق نيفتد، مجبوريم با هزينه شخصي در اين تورنمنت شرکت کنيم».
     مسئولان فدراسيون دوچرخه سواري در حالي تيم ملي بانوان کوهستان را براي اولين بار به حضور در بازي هاي آسيايي ٢٠١٨ اميدوار کرده اند که وضعيت سرمربي خارجي اين تيم هنوز مشخص نيست: ««پريموژ اشترانسار» (اهل اسلووني) مربي تيم ملي کوهستان مردان و زنان است که از اواخر سال ٩٤ هدايت ما را بر عهده گرفته. اينکه رشته کوهستان در اروپا خيلي پيشرفته است و اين مربي هم خودش از رکاب زنان اسبق اين رشته در اروپا بوده، واقعا خيلي در بهبود عملکرد ما تاثير داشته است؛ اما فعلا قرارداد او تمام شده و معلوم نيست فدراسيون قرارداد او را تمديد کند. ما از فدراسيون مي خواهيم هر طور شده اين مربي را نگه دارد؛ چون زمان زيادي تا بازي هاي آسيايي نمانده و هر مربي ديگري بيايد، تا بخواهد با تکنيک بچه ها آشنا شود، زمان را از دست مي دهيم. «پريموژ» الان با همه ما آشنا شده و مي داند بايد چطور تيم را براي بازي هاي آسيايي آماده کند».
     پرتوآذر در حالي دو اتفاق مهم را در تاريخ دوچرخه سواري بانوان ايران رقم زده که از مسئولان و مقامات ارشد کشور مي خواهد موانع را از پيش پاي او و ساير بانوان دوچرخه سوار بردارند تا آنها هم بتوانند خودشان را بيشتر از اين، به دنيا بشناسانند: «متاسفانه هنوز فعاليت بانوان دوچرخه سوار در کشور با مشکل مواجه است. با وجود تشکيل تيم هاي ملي براي خانم ها؛ اما رسما جايي براي تمرين کردن آنها وجود ندارد. خود من ساکن شيراز هستم و تمريناتم را در مسيرهايي که تپه و کوه باشد انجام مي دهم. اصلا پيستي براي دوچرخه سوار کوهستان در کشور وجود ندارد. ما بايد در همان مسيري که کوهنوردان کوهنوردي مي کنند، تمرين کنيم. باز جاي شکرش باقي است که شرايط در تمرين کردن در تهران و شيراز خوب است؛ اما در بقيه استان ها اصلا اين طور نيست. اصلا هيچ اطلاع رساني اي درباره دوچرخه سواري بانوان در استان ها نمي کنند؛ چون با راه اندازي آن مخالف هستند. همين نبود اطلاع رساني باعث شده تا خيلي ها از فعاليت در اين ورزش محروم شوند و هيچ استعدادي در اين رشته شناسايي نشود؛ وگرنه دختران هم به اندازه آقايان دوچرخه سواري را دوست دارند و فرقي بين آنها نيست».
    فرانک پرتوآذر: حمايتم کنند، نفر اول آسيا مي مانم / گفت و گو با دختري که در دوچرخه سواري بانوان تاريخ ساز شد
    


 روزنامه شرق، شماره 2918 به تاريخ 2/5/96، صفحه 19 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 106 بار
    آثار ديگري از "سارا گودرزي"

  محسن رضواني: حالا نوبت گرفتن سهميه المپيك است
سارا گودرزي، شرق 14/6/97
مشاهده متن    
  نوشاد عالميان: حالا آسيا از ما مي ترسد / 3 سال است شهرداري قول داده استخداممان كند
سارا گودرزي، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  چو ايران نباشد تن من مباد / طلاي چهارم احسان حدادي؛ نابغه دو و ميداني ايران در بازي هاي آسيايي
سارا گودرزي، شرق 10/6/97
مشاهده متن    
  قسم مي خورم اگر المپيك الان بود مدال مي گرفتم / حسين كيهاني با يك تير 3 نشان زد
سارا گودرزي *، شرق 7/6/97
مشاهده متن    
  جاودانگي سهراب / مرادي با ثبت آخرين ركوردهاي تاريخ 94 كيلوگرم قهرمان بازي هاي آسيايي شد
سارا گودرزي *، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه كلام
متن مطالب شماره 8، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است