|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/5/30: اين يك توطئه است
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2942 30/5/96 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


اين يك توطئه است
گفت و گو با محمدعلي وكيلي درباره حاشيه هاي فرزندانش

نويسنده: آمنه شيرافكن

در خبرها آمده بود که مهدي وکيلي فرزند ٢٦ساله محمدعلي وکيلي نماينده اصلاح طلب مجلس به عنوان مديرعامل شرکت صنعتي کاوشگران آتيه صبا (وابسته به سازمان بازنشستگي کشوري و وزارت تعاون) منصوب شده است؛ خبرها پيرامون وکيلي به همين جا ختم نشده و اسامي ديگري از نزديکان او و انتصابشان در رسانه ها منتشر شده است. در همين راستا خبر آمده که پسر بزرگ وکيلي که ٢٩ سال دارد نيز عضو هيئت مديره دوده صنعتي پارس شده است. محمدعلي وکيلي در گفت وگو با «شرق» با پذيرش اينکه فرزندانش اشتباه کرده اند، گفته «اينها سمت نبوده، صرفا کارمندي بوده و به آنها تشر زده ام و دعوايشان کرده ام. گاف بزرگي بود».او البته معتقد است اينها حاشيه سازي هايي است که ريشه در راي مخالف او به علي ربيعي داشته است. در لابه لاي حرف ها، وکيلي به «آقازاده هاي پورشه سوار» اشاره دارد و اينکه يک روز درباره آنها نيز خواهد گفت، هر وقت که موعدش باشد. عضو هيئت رئيسه مجلس همچنين خيلي شفاف به تقاضاي رسمي برخي بزرگان اصلاح طلب در فراکسيون اميد براي عدم مخالفتش با علي ربيعي اشاره دارد. نکته اي که گويا حالا وکيلي را دلخور کرده و تير و ترکش هاي بعدي آن رهايش نمي کند، حتي به روايت او، ربيعي حاضر نشده در مناظره با محمدرضا پورابراهيمي حاضر شود. با اين حال وکيلي معتقد است حاشيه پيرامون مسائل مالي فرزندانش صحيح نبوده و صرفا استخدام قانوني يک کارمند معمولي با ماهي دو ميليون تومان بوده و در مورد پسر ديگرش پرداخت ماهانه ٥٠٠ هزار تومان به ازاي حضور او به عنوان عضو غيرموظف شرکت دوده صنعت را نيز غيرقانوني نمي داند. با اين حال وکيلي به هر دو فرزندش گفته از موقعيت کاري خود استعفا دهند.
    
     نکاتي درباره فرزندان شما در شبکه هاي اجتماعي مطرح شده، تاييد مي فرماييد؟
     موضع من، موضع مخالفت با علي ربيعي بود. اما چون عضو فراکسيون اميد هستم، به احترام فراکسيون تا قبل از جمع بندي فراکسيون و روز راي اعتماد در اين زمينه سکوت کردم. همه مجلسي ها مي دانند که مخالفت من با ربيعي کمتر که نشد هيچ، شديدتر هم شده است. ديروز هم قرار بود از طرف محمود صادقي که مسئول کميته شفافيت است، مناظره اي ميان آقاي ربيعي و پورابراهيمي برگزار شود و من از آقاي صادقي خواستم در آن مناظره حاضر شوم و سوال ها و انتقاداتم از ربيعي را مطرح کنم. اما آقاي صادقي خبر دادند که آقاي ربيعي با وجود قولي که داده بودند، از حضور در اين نشست استنکاف کردند.
    
     برگرديم به ماجراي فرزندانتان؛ حاشيه ها درباره آنها صحت دارد؟ آيا مهدي وکيلي در هيئت مديره آتيه صبا مشغول فعاليت است؟ شغل کنوني پسرتان چيست؟
     اگر اينها را از آقاي آذروش (مديرعامل هلدينگ آتيه صبا) بپرسيد بهتر است. پسرم يک سال ونيم است که در آن شرکت کارمند است. به شهادت شخص آقاي آذروش حضور ايشان در اين شرکت قبل از انتخابات بوده و اين شرکت هم صرفا يک شرکت کاغذي است که کار مطالعاتي مي کند. ريالي هم بودجه ندارد. اين سه نفر مسئولي داشتند. مسئولش رفته جاي ديگري و چون پسرم آنجا مدرک تحصيلي اش بالاتر بوده، ايشان را سرپرست كردند.
    
     مدرکشان چه بوده؟
     فرزندم دانشجوي دکتراي علوم سياسي است.
    
     يعني مديرعامل شرکت نيستند؟
     خير! اصلا شرکتي وجود ندارد. اين شرکت کاغذي است و رسما کار خاصي هم نمي کرده، من ١٥ روز است که مطلع شده ام و به محض اطلاع به ايشان {پسرم} گفتم استعفا بدهد. آن موقع آقاي آذروش با خواهش و تمنا نزد من آمد که تا فرد جديدي براي اين مسئوليت نيافته ايم، ايشان را آنجا بگذارم.
    
     يعني رئيس همان شرکتي که کاغذي است؟ که هيچ نفع مالي ندارد. پس دغدغه چه بوده براي رياست يا همان گماردن مسئول شرکت؟
     بله.
    
     خب چه اصراري براي حفظ اين شرکت است، اصلا چه کارکردي دارد، اگر شرکت کاغذي است چرا پسر شما عضو اين شرکت شده؟
     اين را بايد از آنها بپرسيد. شرکتي وجود ندارد که مديرعاملي داشته باشد. البته در همين سطح من مخالف بودم و اطلاعي نداشتم. اين بچه ها جايي رفته اند براي کار، کاش اين امکان فراهم شود که همه جوانان سر کار بروند و در سطح کارمندي جزء {مانند پسرم} مشغول شوند اما تاکيد من اين است که جذب و حکم ايشان مرتبط با من نبوده است.
    
     يعني پسر شما با پدرشان {که شما باشيد} هيچ مشورتي نداشته اند؟
     خير؛ جذب ايشان با مشورت و اطلاع من نبوده است.
    
     حالا پسرتان از آن شرکت استعفا داده؟
     بله؛ ولي مدير مربوطه سه بار از من خواهش كرد كه چند روز عقب بيفتد و اين چند روز، چند روز رسيد به ماجراي راي اعتماد. وگرنه به خواست من سريع استعفا داد. از يك طرف مي گويند وزير ٣٦ساله خوب است و جوان گرايي است. اينکه خوب است يك دهه شصتي را در يكي از تخصصي ترين وزارتخانه ها گذاشته ايد و به به. از يك طرف مي گويند يك دهه هفتادي را براي يك شركت كاغذي سه نفره نبايد گذاشت. كدام منطق درست است.
    
     اين شركت كاغذي، شركت چيست و چطور پسرتان به اين شرکت کاغذي رفت؟
     از پسرم سوال كردم چطور رفتي؟ گفت يكي از همكلاسي هايش آنجا بوده و دعوت كرده كه بيا در اين كار مطالعاتي به ما كمك كن... او هم فكر نمي كرده كه جايي كه مي رود اينها پيش بيايد. اگر فكر مي كرده ماهي دو ميليون تومان اين همه سروصدا دارد، حتما نمي رفت.
    
     قبول داريد که اين حرف ها تقصير شما را کم نمي کند. شما مسئول رسيدگي به فرزندتان هستيد. به ويژه وقتي سمت رسمي داريد و کارتان بايد نظارت باشد. شايد مردم نپذيرند که نماينده ناظر بر ديگر نهادها، نتواند بر فرزندش نظارت کند.
     نه من اصرار داشتم و نه موافق کار آنها بودم و اتفاقا تا متوجه شدم سريع مخالفت کردم.
    
     کار ايشان بالاخره اشتباه بوده يا نه؟
     حتما اشتباه بوده و دعوا شده و حتما بايد اينها تنبيه شوند. بالاخره حداقلش اين بود که بايد مشورتي مي کردند. اما اين حد هجمه رسانه اي علي الاصول بايد براي آنهايي راه بيفتد که بدون نياز به مقام کارمندي جزء، پورشه سوار مي شوند. خب آنها از کجا پول مي آورند که پورشه سوار شوند؟ يا اين حاشيه سازي براي آنهايي راه بيفتد که هيئت مديره و مجوز معامله مي کنند. اينکه يک بچه براي ماهي دو ميليون تومان با اين سطح هجمه مواجه شود، آيا درست است؟ اين کارشان يک گاف بزرگ بود. اما شما به عنوان خبرنگار بفرماييد آيا اين توطئه نيست؟ اين سطح هجمه به نظرتان طبيعي است؟
    
     شما مي گوييد اين شکلي از پاپوش بوده؟
     بعيد نيست.
    
     البته حتي در ميان نمايندگان هم برخي مي گفتند شما در ظاهر مخالف ربيعي هستيد و در باطن چندان مخالفتي نداريد.
     خانم کاش اين را از آقاي عارف و بزرگان اصلاح طلبان بپرسيد که آيا من اصرار به مخالفت با ربيعي داشته ام يا نه؟ اگر وساطت اين دوستان و تعهدات تشکيلاتي نبود، من مخالف ربيعي حرف مي زدم. مخالفتم را رسمي و علني اعلام کردم اما اينکه پشت اين چيست، من دقيق نمي دانم. به نظرم تئوري پشت اين حاشيه سازي ها اين است که چهره هاي اميد را از نگاه مردم نااميد کنند. من از همان ابتدا مخالف ربيعي بودم. در حوزه کارگري خوب کار کرده اما در حوزه بنگاه داري خيلي ضعيف است. هيچ وقت هم نقد و مخالفتم را پنهان نکردم. پس اين حرف ها بي پايه است.
    
     خب چرا شما فرزندان و مسئولان هيئت مديره پورشه سوار را افشا نمي کنيد؟ مگر مردم به شما راي نداده اند که چنين کنيد، بالاخره بايد بين نماينده اصلاح طلب و ديگران فرقي در برخورد با خلاف باشد؟ اگر خلافي يا پورشه سواري نامربوطي ديديد، چرا رسانه اي اش نکرديد، شما که خودتان اهل مطبوعات هستيد.
     به وقتش اين کار را خواهم کرد.
    
     حالا واقعا آقاي ربيعي در حوزه کارگري خوب کار کرده؟ همه نقدها که اتفاقا در همين حوزه مطرح مي شود.
     نسبي مي گويم.
    
     آيا در فراکسيون اميد شما را راضي کردند که در مخالفت با ربيعي حرف نزنيد؟
     شما از آقاي حضرتي و عارف بپرسيد. به هر حال راي فراکسيوني اجل بر راي شخصي بود. من هم فرد تشکيلاتي هستم.
    
     خب مگر فراکسيون اميد به ايشان نمره پاييني نداد؟ چطور يکباره همه نقدها به سکوت بدل شد؟
     اين را بايد فراکسيون اميد توضيح بدهد. نقد من هم اين بود که موضع گيري ها دير است و شفاف نيست. اما التزام فراکسيوني براي من مهم است.
    
     التزام به فراکسيون جاي خودش را دارد اما پيش تر اين مردم بودند که به شما راي دادند، فکر نمي کنيد بهتر آن بود که به احترام راي مردم مخالفت مي کرديد و از دلايل مخالفت مي گفتيد؟
     خب من و دلايل من نتوانست فراکسيون را قانع کند.
    
     برگرديم به اينکه گفتيد احتمال پاپوش وجود دارد، استدلالتان چيست؟
     اين آقايان تفحص کردند تا بتوانند چيزي پيدا کنند. يکي از برادرانم در جايي مربوط به بانک ملي مديرعامل است. برادر من در ٢٠ سال گذشته سمت هاي مختلفي داشته و حالا در يک فرايند زماني مديرعامل شده و اينها ربطي به من ندارد و با اطلاع من نبوده است.
    
     البته شما قطعا اطلاع داريد که برادرتان چه سمتي دارند.
     بله قطعا اطلاع دارم؛ منظورم اين است که من دخالتي در انتصاب ايشان نداشتم.
    
     به جز مهدي وکيلي هيچ فرد ديگري از خانواده تان در وزارت کار مشغول است؟
     هيچ کس.
    
     البته گفته مي شود فرزند ديگر شما هم در شرکت هاي تابعه وزارت کار مشغول است. صحت دارد؟
     بله، شنيده ام يک پسر ديگرم عضو غيرموظف دوده صنعت است. تازه اين را فهميدم و کلي دعوايش کردم. اينکه شما از کجا اين شرکت را گير آورده ايد و کي شما را گول زده؟ البته او عضو غيرموظف است و اين يعني کارش جدي نبوده و درآمدي هم ندارد.
    
     يعني درآمدش چقدر است؟
     ٥٠٠ هزارتومان در ماه.
    
     البته رقم هاي بالاتري به گوش مي رسد.
     خب شرکت کارپردازي دارد و مي شود آمار گرفت.
    
     شما از کجا آمار گرفتيد؟
     از دوست مشترکي پرسيدم و او گفت حقوق عضو غيرموظف ماهي ٥٠٠ هزارتومان است.
    
     تحصيلات پسرتان چه بوده؟
     ليسانس مهندسي نفت دارد و فوق بازرگاني.
    
     جناب وکيلي حاشيه هاي فرزندان شما خواه ناخواه به اعتماد عمومي مردم لطمه وارد کرده است. سخني با مردم داريد.
     خب شايد دليل بروز اين مسائل به اين خاطر است که ما مدتي است به طور فشرده درگير کارهاي عجيب وغريب شده ايم و طبيعي است كه بايد حواسمان را جمع مي کرديم. من ده ها مقاله درباره آسيب شعاع قدرت نوشته ام. حالا متوجه شدم در نتيجه مشغله گاهي باندهايي از اسم افراد استفاده مي کنند بي آنکه فرد خبر داشته باشد. اين دليل نمي شود طرف وارد قصه مافيايي و باندي ديگران شده و بايد بيشتر مراقبت مي کردم.
    
     مي پذيريد که پسرتان بخشي از اين فرايند باندي بوده يا نه؟
     نه نمي پذيرم. شايد در مسير مشغله افراد مسئول و مدير، گاهي مافيايي شکل بگيرد. اينها چندان وارد آن شبکه نشدند و به محض اينکه متوجه اين مسير خطا شدم، آنها را دعوا کردم و اينها تنبيه شدند.
    
     سخنتان با مردم چيست؟ خب شما مي توانيد در خانه آنها را تنبيه کنيد، اما مسئله ديگر خانوادگي نيست.
     چه اتفاقي افتاده؟ اصل موضوع و صورت مسئله را براي شما گفتم. يک نفر کارمند شده و حجم اتفاق اين است. کسي مديرعامل ايران خودرو و معاون وزير که نشده است. يک بچه اي بدون اطلاع پدرش کارمند شده و عضو غيرموظف يک شرکت؛ کارمند جايي که قابل اهميت نيست. هدف اين بوده که بخواهند فضاي فکري را عليه يک جريان سياسي بسيج کنند.
    
     به هرحال اين کارمندي ساده از نظر شما، براي خيلي از جوانان در کشور ما مهيا نيست.
     من فرايند قصه را گفتم. بدون اطلاع من بوده و با مخالفت من مواجه شده و هيچ ربطي به موضع من نداشته است. اگر به من اجازه داده مي شد تا مخالف علي ربيعي حرف بزنم، اين مسائل و حاشيه ها پيش نمي آمد. الان احساس مي کنم كه مورد ظلم واقع شده ام و به خاطر احترام به راي فراکسيون از بيان مخالفتم با علي ربيعي هم گذشتم.
    
     خب حالا اينجا نقدهايتان را بفرماييد.
     شدت فشار روي نماينده ها به صورت وحشتناک بالاست، اما ما مي توانستيم خيلي بهتر از اين مرزبندي فراکسيون اميد در ارتباط با کابينه داشته باشيم که آن طور که انتظار مي رفت شفاف سازي صورت نگرفت.
    
     فشار وحشتناک يعني چه؟
     رايزني هاي رفاقتي در مجلس شديد است. رايزني هاي قومي و بلوک هاي مختلفي شکل مي گيرند. بلوک قوم، بلوک رفاقتي و بلوک صنفي. يک روز فردي در وزارتخانه اي همکار بوده و حالا با وجود تفاوت ديدگاه صرفا به دليل اينکه تعصب سازماني دارد، کوتاه مي آيد. اينها مجموعه فشارهاست. برخي وزراي پيشنهادي وعده هاي عجيب وغريب مي دهند؛ وعده هايي که قابل تحقق نيست و اين وعده ها به واقع تخلف است.
    
     توضيح آخر.
     اين حاشيه سازي يک جور سرپوش است بر ماجراهاي ديگري که رقم هاي کلان را جابه جا مي کنند و تخلف هاي مالي گسترده. مي خواستم مخالف ربيعي حرف بزنم که مصلحت اين نبود. اين خواهش بزرگان فراكسيون بوده است که آن موقع سکوت کنم. من طرح موضوع كردم. دوستان گفتند اجازه بدهيد راي اعتماد تمام شود، حاشيه را نياوريد در راي اعتماد. احترام گذاشتم به خواهش دوستان در فراكسيون و برخي بزرگان در بيرون فراكسيون. خلاصه اينکه سر من بالاست، چراکه هيچ وقت هيچ کس نمي تواند بگويد وکيلي براي پسرش سفارشي کرده، يک نفر هم پيدا نمي شود كه چنين حرفي را بگويد.
    اين يک توطئه است / گفت و گو با محمدعلي وکيلي درباره حاشيه هاي فرزندانش
    


 روزنامه شرق، شماره 2942 به تاريخ 30/5/96، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 86 بار
    آثار ديگري از "آمنه شيرافكن"

  شاكيان در كميسيون اصل 90
آمنه شيرافكن، شرق 23/3/97
مشاهده متن    
  زنان و هيئت رئيسه مجلس
آمنه شيرافكن، شرق 10/3/97
مشاهده متن    
  كنوانسيون پرمناقشه
آمنه شيرافكن، شرق 2/3/97
مشاهده متن    
  قاسم ميرزايي نيكو در گفت و گو با «شرق»: مدام بر سر احزاب و تشكل ها كوبيديم
آمنه شيرافكن، شرق 26/2/97
مشاهده متن    
  چهره ممنوع قهرمان / گله فراكسيون زنان مجلس از پخش نشدن قهرماني فوتسال بانوان صدا و سيما
آمنه شيرافكن، شرق 23/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كشاورزي و غذا
متن مطالب شماره 190، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است