|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/1: تكنوكرات هاي بي تكنيك!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22217
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21704 1/6/96 > صفحه 8 (دانشگاه) > متن
 
      


يادداشت دانشجويي 
تكنوكرات هاي بي تكنيك!


نويسنده: محمد زندي*

چربش «تعهد» يا «تخصص» از ابتداي پيروزي انقلاب تاکنون، همواره نقل مجالس بوده و در ترجيح يکي بر ديگري، مباحثات بسيار درگرفته و قلم ها فرسوده شدند.
    از مباحث نيروهاي انقلابي با جريان ليبرال در اوان انقلاب گرفته تا بازخواني مشي زيگزاگي دولت هاي دو دهه اخير در اولويت دادن به «تخصص» يا «تقوا»، همگي نشان از حل ناشدگي اين مناقشه مرغ و تخم مرغي دارند!
    همگان واقفند که پس از پايان جنگ تحميلي و با آغاز دوران سازندگي، به يکباره تکنوکرات هايي که شايد کمتر تعهدي به انقلاب داشتند، به بهانه بازسازي ويرانه هاي به جاي مانده از جنگ وارد کارزار شدند و مسماي «کارگزاران» را نيز برازنده خويش دانستند! اين تغييرات يکباره، نه فقط حيطه مديران اجرايي بلکه حتي عودت جمع کثيري از اساتيد به دانشگاه ها را که در دوران انقلاب فرهنگي تصفيه شده بودند، نيز در بر مي گرفت. از اين نقطه عطف تاريخي بود که ريل کشور از «ارزش مداري» به «توسعه گرايي» تغيير جهت داد. از آن دوره تاکنون، اگرچه در اواسط دهه 80 بارقه هايي از اميد در بازگرداني ريل انقلاب به مسير اصيل خود روشن شد اما شراره هاي فتنه درگرفته در اواخر همين دهه نشان داد که توسعه گرايان، ولو به قيمت سوق دادن کشور به لبه پرتگاه، حاضر به تعويض ريل نيستند!
    اگرچه اين وجيزه در پي اثبات حقانيت تعهد يا تخصص بر ديگري نيست اما غرض از اين مقدمه آن بود که اندکي با سير تاريخي شکل گيري اين مناقشه آشنا شده و بدانيم، نه متعهد بدون تخصص و نه متخصص بدون تعهد، هيچ کدام حائز اصالت نيست؛ چنانکه وقتي از شهيد دکتر چمران در اين باره پرسيدند، ايشان در پاسخ گفت: «مي گويند تقوا از تخصص لازم تر است. آن را مي پذيرم. اما من اضافه مي کنم، آن کس که تخصص ندارد و کاري را مي پذيرد، بي تقواست.»
    اين روزها بحث بر سر راي اعتماد به وزراي پيشنهادي و ترکيب کابينه دوازدهم در صدر اخبار و تحليل ها خودنمايي مي کند. در اين بين نگارنده نيز مصمم است تا از دريچه فني، نگاهي به ترکيب کارگزاران حاضر در کابينه جديد بياندازد؛ چه آنکه قرابت نظري و حتي نفري فن سالاران حاضر در دولت هاي يازدهم و دوازدهم با تکنوکرات هاي دولت هاي پنجم و ششم، غير قابل انکار است!
    سابقه نشان داده است، اگرچه رئيس دولت يازدهم در 13 خرداد 92 وعده داده بود: «برنامه اي دارم که از همه متخصصان استفاده کنم و مطمئناً در دولت تدبير و اميد، همواره از متخصصان استفاده خواهد شد.»، اما گزينش هاي او، خلاف ادعايش را ثابت مي کرد!
    وزير آموزش و پرورش دولت يازدهم، دکتري مهندسي زلزله داشت! وزراي نفت و جهاد کشاورزي، هر دو در رشته مهندسي عمران فارغ التحصيل شده بودند و اين درحالي بود که وزير مسکن و شهرسازي دولت يازدهم، دکتري اقتصاد سياسي خوانده بود! وزير صنعت داراي مدرک مهندسي محيط زيست بوده و رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست، در حوزه تکنولوژي پزشکي تحصيلات داشت! به علاوه وزيران ورزش و فرهنگ، توامان در رشته علوم سياسي تحصيل کرده بودند و در عين حال، وزير علوم، پزشک متخصص بود!
    حال وقت آن رسيده تا از زاويه تکنيکي، نگاهي به وزراي نوسفر دولت دوازدهم بيندازيم. وزير ارتباطات، در رشته برق قدرت تحصيل کرده و اين درحالي است که سرپرست وزارت نيرو، مدرک مهندسي صنايع دارد! رئيس سازمان ميراث فرهنگي – که تصادفاً از بستگان رئيس جمهور محسوب مي شود! – در رشته مهندسي عمران فارغ التحصيل شده است و وزير آموزش و پرورش، در حوزه مديريت مالي تحصيلات دارد! در عين حال وزراي ورزش، کشاورزي و نفت نيز به ترتيب با تحصيلات در رشته هاي علوم سياسي و راه و ساختمان، از جمله معدود باقي ماندگان دولت يازدهم در کابينه جديد بشمار مي روند!
    اين ترکيب کاملاً غيرتکنوکراتيک درحالي است که حداقل انتظاري که از مدعيان فن سالاري مي رود آن است که افراد پيشنهادي دست کم در حوزه وزارتي شان متخصص باشند!
    لازم به يادآوري است که جايگذاري دولتمردان غيرمتخصص، اصلي ترين پاشنه آشيل دولت يازدهم بود؛ براي مثال رويداد وقايع تلخي چون؛ «برداشت نامتعارف از صندوق ذخيره فرهنگيان»، «کشف کالاي قاچاق از خانه فرزند وزير»، «محکوميت قطعي ايران در ماجراي کرسنت»، «بحران کم آبي و نابودي زمين هاي زراعي»، «واردات بي رويه محصولات کشاورزي»، «عدم اتمام و تکميل واحدهاي مسکن مهر»، «حادثه خونبار تصادف قطار در هفت خوان»، «تعطيلي و ورشکستگي صنايع و کارگاه هاي صنعتي»، «بحران ريزگردها»، «جنجال دروغين بورسيه هاي غيرقانوني» و...، همه و همه ناشي از به کارگيري غلط افراد در مناصب و مسئوليت هاست، که گويا رخداد اين فجايع درس عبرتي براي معرفي تخصصي تر وزراي کابينه دوازدهم، نشده است!
    در انتها نبايد از نقش مجلس در راي اعتماد به «تکنوکرات هاي بي تکنيک» نيز غافل بود؛ چه آنکه يکي از بديهي ترين وظايف نمايندگان، تلاش در راستاي راي اعتماد و سپردن کار به کاردانان است که شايد از اعضاي فعلي مقننه که سرگرم «مشاعره» و «معامله» و «خويش اندازي» با اغيارند، انتظاري نابجا باشد و البته که بود!
    *فعال دانشجوييیادداشت دانشجویی: تکنوکرات هاي بي تکنيک!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21704 به تاريخ 1/6/96، صفحه 8 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    آثار ديگري از "محمد زندي"

  حراج به علت تغيير شغل!
محمد زندي *، كيهان 20/4/97
مشاهده متن    
  ديدي كه چگونه گور «برجام» گرفت؟!
محمد زندي*، كيهان 26/2/97
مشاهده متن    
  «ايثار»، «وظيفه» يا «خيانت»؟!
محمد زندي، كيهان 3/12/96
مشاهده متن    
  در سوگ سازه!
محمد زندي*، كيهان 26/10/96
مشاهده متن    
  صادرات انقلاب به داخل!
محمد زندي*، كيهان 19/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات دامپزشكي
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است