|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: سريال اتوبوس هاي مرگ
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6826
يكشنبه بيست و چهارم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 18 (حوادث) > متن
 
      


سريال اتوبوس هاي مرگ


نويسنده: حميد حاجي پور*

ساعت 2 و 30 دقيقه بامداد ديروز ، يک دستگاه اتوبوس مسافربري که از شهر کرج به سمت ساري در حرکت بود، از مسير اصلي منحرف و 1 کيلومتر مانده به پل جاجرود در محور قديم به دره سقوط کرد
    
    گروه حوادث / فاجعه پشت فاجعه. سريال تکراري سقوط وتصادف اتوبوس ها درکشورما، حالا انگاربه موضوعي عادي تبديل شده است. هنوز داغ سقوط اتوبوس حامل دانش آموزان دخترهرمزگاني که چند شب قبل راهي شيرازبودند فراموش نشده که بازهم خبرفاجعه اي ديگرکه بامداد ديروزدر جاده دماوند رخ داد مردم را شوکه کرد. دراين حادثه هولناک که ساعت دوونيم بامداد رخ داد، اتوبوس پرازمسافرکه ازکرج راهي ساري بود به دره اي عميق درجاجرود سقوط کرد که متاسفانه 11تن ازسرنشينان دردم جان باختند.27 مصدوم نيزبا تلاش نيروهاي امدادي هلال احمر وآتش نشاني ازميان آهن پاره ها بيرون کشيده وبه بيمارستان ها انتقال يافتند.
    
    پرتاب مسافران به دره
    سيدجلال ملکي سخنگوي آتش نشاني تهران دراين باره گفت: ساعت 2:31 بامداد سه شنبه خبر سقوط يک دستگاه اتوبوس به دره اي عميق در جاده دماوند نرسيده به جاجرود به سامانه125 اعلام شد. با بيان اينکه منطقه مذکور خارج از محدوده آتش نشاني تهران است اما با توجه به حساسيت موضوع بلافاصله تيم هاي عملياتي از 4ايستگاه به همراه 2 جرثقيل سازماني به محل حادثه اعزام شدند. نيروهاي پليس راهور و انتظامي، اورژانس و هلال احمر نيز در محل حضور داشتند.همزمان با شروع عمليات مشخص شد يک دستگاه اتوبوس مسافربري که حامل 38 مسافر بود به دلايل نامشخصي به دره اي به عمق 100 متر سقوط کرده و به حالت واژگون روي سقف قرار گرفته است.البته شدت برخورد به حدي بود که سقف اتوبوس جدا شده و برخي از مسافران به فاصله 15 متري پرتاب شده و برخي ديگر نيز زير سقف ودرحالت بسيار خطرناکي گرفتار بودند. آتش نشان ها بلافاصله مسافران را به سطح جاده منتقل کردند، اما متاسفانه 11 نفر دردم جان باخته بودند و 27 نفر نيز به مراکز درماني منتقل شدند.
    
    علت حادثه از زبان پليس
    رئيس مرکز اطلاعات و کنترل ترافيک پليس راهور ناجا نيزگفت: نقص فني سيستم ترمز علت سقوط اتوبوس ولوو به دره آبعلي بوده است. سرهنگ نادر رحماني افزود: براساس آخرين گزارش دريافتي، اتوبوس مذکور با ٣٧ مسافر از کرج به سمت ساري در حال حرکت بوده است که حوالي ساعت ٢:٢٥ در کيلومتر ٥ محور تهران-آبعلي به دره سقوط کرده است. در اين حادثه ١١ نفر کشته و ٢٦ نفر مجروح شدند که علت آن نقص فني سيستم ترمز بوده است.به گفته وي علت حادثه ازسوي تيم هاي کارشناسي در دست بررسي است. حال آنکه اين اتوبوس حامل 37 مسافر، دو راننده و کمک راننده بوده که از تعاوني آريا سفر استان البرز به مقصد ساري حرکت کرده بود.
    
    انتقال 29 مصدوم
     حسن نوري، معاون فني اورژانس کشورنيز گفت: به دنبال دريافت اين خبر16 دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند که نخستين آمبولانس يک دقيقه پس از حادثه در محل حاضر شد.
    معاون عمليات سازمان اورژانس تهران در خصوص اين حادثه خاطرنشان کرد: ۱۱ مصدوم به بيمارستان امام حسين(ع)، ۵نفربه بعثت تهران، ۵ نفربه شهداي تجريش و۵نفر به بيمارستان فيروزگر اعزام شدند.وي عنوان کرد: 17 مرد و 9 زن مصدومين اين حادثه هستند که حال يک مصدوم نيز وخيم گزارش شده است.
    رئيس پليس راه شرق استان تهران نيز گفت: ساعت 2 و 30 دقيقه بامداد، يک دستگاه اتوبوس مسافربري که از شهر کرج به سمت ساري در حرکت بود، از مسير اصلي منحرف و يک کيلومتر مانده به پل جاجرود در محور قديم به دره سقوط کرد.
     سرهنگ محبي افزود: عمليات امداد و نجات مصدومان از همان لحظات اوليه آغاز شد و پس از انجام اقدامات اوليه درماني، 27 مصدوم اين حادثه به بيمارستان هاي مختلف شهر تهران منتقل شدند. عمليات امداد هم ساعت 6 صبح خاتمه يافت.رئيس پليس راه شرق استان تهران درباره علت بروز اين حادثه گفت: بررسي هاي اوليه نقص فني خودرو را تاييد مي کند با اين حال علت دقيق اين حادثه تاسف بار پس از بررسي دقيق کارشناسي مشخص خواهد شد.
    
    دستور دادستان تهران براي رسيدگي به حادثه
    دادستان تهران نيزصبح ديروز با حضور در محل حادثه، دستور فوري براي تشکيل پرونده قضايي صادر کرد و مقرر شد تيم کارشناسي تصادفات در محل حضور يافته و در خصوص علت تامه حادثه بررسي و اظهار نظر کند. عباس جعفري دولت آبادي همچنين از بابايي سرپرست دادسراي ناحيه چهار تهران خواست براي رسيدگي سريع و دقيق به اين پرونده، بازپرس ويژه اي تعيين و از رانندگان اتوبوس ها، سرنشينان مصدوم و مطلعين حادثه، خيلي سريع تحقيق شود.جعفري دولت آبادي تاکيد کرد: با توجه به اهميت جان انسان ها، از دستگاه هاي اجرايي مرتبط با حمل و نقل شهري و جاده اي مي خواهيم به منظور جلوگيري از تکرار اينگونه حوادث، اقدامات پيشگيرانه را به طور جدي در دستور کار خود قرار دهند.
    
    انتقال اجساد ۱۱ جانباخته به پزشکي قانوني
    دکتر قادي پاشا از انتقال اجساد قربانيان اتوبوس به پزشکي قانوني استان تهران خبرداد.وي گفت: ۱۱ جسد براي احراز هويت به پزشکي قانوني انتقال يافته است که از اين تعداد ۱۰ نفرد مرد و يک نفر زن هستند.تعيين علت فوت و هويت اجساد تحت بررسي کارشناسي تخصصي است و پس از انجام معاينات با هماهنگي مرجع قضايي تحويل بستگان درجه يک خواهد شد.
    
    محل سقوط ،ايمن بود
    فرمانده پليس راه کشور گفت: محور مربوط به محل واژگوني اتوبوس ولوو از نقاط حادثه خيزي بود که ايمن شده بود.
    سردار حميدي اظهارداشت: در بررسي ها مشخص شد راننده اتوبوس ساعت ۸ شب در کرج به مدت ۴ ساعت و نيم استراحت کرده و سپس به راه افتاده بود.وي با اشاره به محدوديت سرعت ۶۰ کيلومتر در محورمذکور ادامه داد: راننده سرعت مجاز را رعايت کرده است.سردار حميدي درباره احتمال نقص فني اتوبوس توضيح داد: اين موضوع در دست بررسي است، اما اعلام نتيجه نهايي آن زمان بر است.وي خواب آلودگي را از ديگر احتمالات وقوع اين سانحه برشمرد که بررسي اين موضوع نيزدردستورکارقرارگرفته است.فرمانده پليس راه کشور با اشاره به سقوط اتوبوس به عمق ۱۰۰ متري دره تصريح کرد: اين سانحه در مقايسه با ديگر حوادث واژگوني اتوبوس مي توانست تلفات به مراتب بيشتر از اين داشته باشد.
    
    تشکيل کارگروه ويژه رسيدگي به علل وقوع حوادث رانندگي
    در پي دستور رئيس قوه قضائيه به دادستان کل کشور در خصوص پيگيري حادثه رانندگي اتوبوس دانش آموزان در داراب استان فارس، ديروز جلسه ويژه اي با حضور وزيران آموزش و پرورش، راه و شهرسازي و جمعي از معاونان اين دو وزارتخانه و سردار مهري رئيس راهور ناجا به رياست دادستان کل کشور تشکيل شد.
     در اين جلسه مقرر شد کارگروه تخصصي و ويژه اي با ضرب الاجل يک ماهه به بررسي مشکلات موانع و راهکارهاي کاهش و کنترل حوادث جاده اي تشکيل شود.
    حجت الاسلام والمسلمين منتظري با تاکيد بر ضرورت کاهش و کنترل حوادث رانندگي در سطح کشور خواهان اتخاذ تصميمات بازدارنده تر در اين زمينه شد و گفت: با توجه به کثرت وسايل نقليه و افزايش سالانه مسافرت ها، ضرورت دارد که تمام دستگاه هاي متولي با تعامل و همفکري در خصوص کاهش هر چه بيشتر حوادث رانندگي تلاش کنند و قوه قضائيه و دادستاني کل کشور نيز برحسب وظيفه خود از هيچ کمکي در اين زمينه دريغ نخواهد کرد.وي افزود: در بحث جرايم رانندگي متاسفانه احساس مي شود که بازدارندگي مناسب وجود ندارد و بعضاً برخي افراد براحتي مقررات را زير پا مي گذارند و عنوان مي کنند که جريمه اش را مي پردازيم، در حالي که براي چنين افرادي نبايد به جريمه کردن اکتفا کنيم و راه هاي ديگري براي بازدارندگي يا به عبارتي نقره داغ کردن افرادي که با بي توجهي به قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي موجب خسارت هاي جاني و مالي براي خود و ديگران مي شوند بايد در نظر گرفته شود.
    دادستان کل کشور تاکيد کرد: ضروري است که به منظور کاهش تلفات و سوانح رانندگي، طرح هاي کوتاه مدت ،ميان مدت و بلند مدتي انديشيده شود و در حوزه حمل و نقل عمومي نيز نظارت هاي موثرتري صورت گيرد تا شاهد حوادثي نظير حادثه داراب و حوادث مشابه آن نباشيم.منتظري همچنين از دستور خود به دادستان هاي سراسر کشور درباره رسيدگي هاي فوري به حوادث رانندگي و حوادث مرتبط با مسافران با هدف کاهش اتلاف وقت و سرگرداني آنان در هنگام مسافرت خبر داد.
    در اين جلسه رئيس پليس راهور کشور نيز به ارائه گزارشي از روند حوادث و تلفات رانندگي در کشور و بيان جزئياتي از حادثه داراب پرداخت و از آمادگي ناجا به منظور کنترل و نظارت بيشتر بر جاده ها و همکاري با ديگر نهادها و ارگان هاي متولي خبر داد.
    وزيران آموزش و پرورش و راه و شهرسازي نيز گزارشي از اقدامات خود در خصوص کاهش تلفات و حوادث جاده اي و ساماندهي سفرها و اردوهاي دانش آموزي ارائه و از ورود جدي دادستاني کل کشور به موضوع حوادث رانندگي استقبال کردند.
    در پايان مقرر شد کارگروه ويژه در اسرع وقت تشکيل و نسبت به بررسي موانع و مشکلات و ارائه راهکارهاي کوتاه مدت و بلند مدت تصميم گيري شود.
    
    حادثه اي ديگر در کرج
    صبح ديروز، يک دستگاه اتوبوس نيز به دليل نقص فني پس از برخورد با ميدان و قطع چندين درخت واژگون شد.
     اين حادثه حوالي ساعت ۴ در ميدان گلستان عظيميه و درست حدود 90 دقيقه پس از پرواز مرگبار اتوبوس به دره جاجرود رخ داد. به گفته شاهدان راننده پيش از برخورد، خود را از خودرو به بيرون پرتاب کرده بود.
    
    پرتلفات ترين تصادف هاي اتوبوسي
    آمارها نشان مي دهد طي پنج سال گذشته (۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶) ۹۱۹ نفر در حوادث رانندگي اتوبوس هاي مسافربري جان خود را از دست داده اند که بيشترين تلفات با ۲۳۷ نفر در سال ۱۳۹۱ و کمترين آن با ۱۷۲ نفر در سال گذشته به ثبت رسيده است.
    به گزارش سازمان پزشکي قانوني کشور، آمار تلفات جاده اي در اتوبوس هاي مسافربري از سال 1391 تاکنون روندي نزولي داشته و هر سال شاهد کاهش اين آمار نسبت به سال قبل از آن بوده ايم.
    بر اساس آمارهاي موجود در سال هاي 1391 تا 1395 به ترتيب 237، 207، 115، 188 و 172 نفر در تصادف اتوبوس هاي مسافربري جان خود را از دست دادند. اين آمار در چهار ماهه نخست سال جاري نيز برابر با 44 کشته بوده است.
     شاخص ترين حوادث مربوط به تصادف يا واژگوني اتوبوس هاي مسافربري از سال 1391 تا پايان سال 1395 و فروردين تا اول شهريور 1396 به شرح زير است:
    
    1- مهر ماه 1391/// واژگوني اتوبوس دانش آموزان بروجني
    مسير اهواز – بروجن؛ کيلومتر 185 لردگان
     تلفات: 26 نفر
     2- شهريور ماه 1391/// واژگوني اتوبوس زائران کربلا
    مسير شيراز – هرمزگان/// تلفات: 21 نفر
    3- شهريور ماه 1392/// برخورد دو دستگاه اتوبوس مسافربري
    اتوبان قم – تهران/// تلفات: 42 نفر
     4- بهمن ماه 1392/// سقوط اتوبوس مسافربري به دره
    محور هزار، محدوده کردکوي/// تلفات: 18 نفر
     5- ارديبهشت ماه 1393/// واژگوني اتوبوس شرکت واحد
    بزرگراه آزادگان تهران/// تلفات: 8 نفر
     6- اسفند ماه 1393/// برخورد تريلي و اتوبوس
    محور اصفهان – کاشان؛ 25 کيلومتري کاشان/// تلفات: 10 نفر
     7- ارديبهشت ماه 1394/// واژگوني اتوبوس مسافربري
    محور تهران – ساري (ورسک)/// تلفات: 12 نفر
     8- خرداد ماه 1394/// سقوط اتوبوس گردشگران عراقي به دره
    محور کرج – چالوس (سياه بيشه)/// تلفات 23 نفر
     9- تير ماه 1395/// سقوط اتوبوس حامل سربازان به دره
    کيلومتر 5 محور ني ريز/// تلفات: 19 نفر (13 سرباز)
     10- مرداد ماه 1395/// واژگوني اتوبوس مسافربري
    محور چالوس – کرج (تونل کندوان)/// تلفات: 15 نفر
     11- آبان ماه 1395/// واژگوني اتوبوس زائران کربلا
    استان فارس/// تلفات: 28 نفر
     12- فروردين ماه 1396/// واژگوني اتوبوس مسافربري
    محور مشهد – اصفهان، 12 کيلومتري سبزوار///تلفات: 12 نفر
     13- شهريور ماه 1396/// واژگوني اتوبوس دانش آموزان هرمزگاني/// محور بندرعباس – شيراز 70 کيلومتري داراب/// تلفات: 9 نفر
    
    
    برشبامداد خونين در جاجرود
    پيچ پيچيد اما اتوبوس نپيچيد؛ رفت ته دره و 11 مسافر را به کشتن داد. 27 مسافر ديگر هم بشدت مجروح شدند و حال تعدادي از آنها وخيم گزارش شده است.اين حادثه در حالي رخ داد که کمتر از دو هفته پيش اتوبوس دانش آموزان رودان و مينابي در نزديکي شهر داراب واژگون شد و 7 دانش آموز، يک مربي و راننده جان شان را از دست دادند.
    سرهنگ سياوش محبي، رئيس پليس راه شرق استان تهران که از همان لحظات ابتدايي اين حادثه سرصحنه حضور داشت در گفت و گويي با خبرنگار«ايران» اظهارداشت: «اتوبوس ولوو بي هفت، 20 دقيقه بامداد سه شنبه 21 شهريورماه کرج را به مقصد ساري ترک کرده بود.اما ساعت 2 و 20 دقيقه بامداد در ابتداي جاده قديم تهران- جاجرود و در نزديکي روستاي سعيدآباد کنترل وسيله نقليه را از دست داده و پس از برخورد به بلوک هاي بتوني حاشيه جاده به ته دره سقوط کرد. در اين حادثه دلخراش متاسفانه 11 مسافر در دم جان باختند و 27 مسافر ديگر که بشدت مجروح شده بودند به بيمارستان هاي تهران منتقل شدند که حال برخي از آنان وخيم گزارش شده است.»
    به گفته سرهنگ محبي، سرعت اتوبوس در سامانه «سپهتن» 64 کيلومتر در ساعت ثبت شده است و علت حادثه ازسوي کارشناس ها در دست بررسي است.
    اما يکي از رانندگان عبوري که شاهد حادثه بود به خبرنگار«ايران» گفت: «من پشت اتوبوس سبزرنگ بودم. سرعتش عادي بود ولي چند کيلومتر مانده به پيچ مرگ سرعتش زياد و زيادتر شد.ناگهان احساس کردم راننده انگار نمي تواند ماشين را کنترل کند. به همين خاطررانندگي اش زيگزاگي بود که در کمال ناباوري به بلوک هاي کنار جاده خورد و به پايين پرت شد.
    صحنه خيلي دردناکي بود. وقتي از ماشين پياده شدم تا ببينم چه بلايي سر اتوبوس و مسافرانش آمده، ديدم اثري از اتوبوس نيست. هوا آنقدر تاريک بود که چيزي ديده نمي شد. سريع به پليس و اورژانس زنگ زديم و همراه با چند راننده ديگر با چراغ قوه کمي پايين رفتيم و با ناباوري ديديم که چند نفر از مسافران روي زمين افتاده اند و اتوبوس هم ته دره افتاده.»از جاده تا ته دره نزديک 300 متر است و نيروهاي پليس منطقه را قرق کرده بودند و فقط به نيروهاي امدادي اجازه ورود داده مي شد. ده ها تيم از پليس، اورژانس، آتش نشاني، هلال احمر و راهداري دقايقي بعد از اين حادثه در محل حضور يافته بودند.
    يکي از نيروهاي امدادي در تشريح جزئيات اين تصادف و امدادرساني به مجروحان گفت:«هنوز مشخص نيست چرا اتوبوس به ته دره افتاده است. تعدادي از کارشناس هاي راهنمايي و رانندگي عنوان مي کنند اتوبوس نقص فني داشته و اشکال در ترمز منجر به اين حادثه شده است. ولي آنهايي که شاهد ماجرا بودند مدعي هستند راننده چندان هوشيار نبوده است. البته بايد به اين نکته هم اشاره کنم که براساس شواهد به جا مانده از صحنه واژگوني مشخص است اتوبوس چند ده متري را رو به پايين آمده و پشت آن پس از برخورد به شانه خاکي جاده- محل تردد روستاييان- جدا شده و متاسفانه اتوبوس درحالت واژگون ومعلق زنان به ته دره افتاده است.
    اما درباره امدادرساني به مجروحان بايد بگويم دقايقي بعد از اعلام اين حادثه 16 آمبولانس اورژانس براي امدادرساني وارد عمل شدند و با توجه به عمق زياد دره و تاريکي محض منطقه، همکارانم در کمترين زمان ممکن به درمان مجروحان و انتقال آنان به بيمارستان هاي تهران پرداختند.»
    
    جان مردم از سر راه نيامده!
    توقف ماشين هاي عبوري در جاده جاجرود براي تماشا و عکسبرداري از عمليات امداد و نجات ترافيک نيمه سنگيني ايجاد کرده بود که پليس راهور و نيروهاي امدادي را با مشکلاتي روبه رو کرده بود. تا جايي که ماموران چاره اي جز دست به قبض شدن نداشتند. اما کمي پايين تر يعني در دره اي که اتوبوس سبز رنگ، مسافرانش را به قربانگاه برده بود ماموران کلانتري هاي تهرانپارس و جاجرود وجب به وجب دره و شيب منتهي به آنجا را با دقت جست و جوکردند تا وسايل مسافران را پيدا کنند.ساعاتي بعد هم نزديک به 20 ساک و کوله پشتي و کيف دستي مسافران از منطقه جمع آوري شد. موبايل هاي مسافران به طورممتد زنگ مي خورد اما کسي جرات نداشت به آنها جواب بدهد.
    نزديک ساعت 6 صبح با به صدا درآمدن زنگ موبايل يکي از جانباختگان که لابه لاي بوته هاي کف دره افتاده بود دلشوره ها بيشتر و بيشتر شد. گوشي پيدا شد و يکي از مامورها تلفن را جواب داد. آن سوي خط مادري بود که سراغ پسرش را مي گرفت. نمي دانست چه بلايي سرجگرگوشه اش آمده. مي گفت وقتي براي نماز بيدار شده دلشوره امانش را بريده و هر چقدر زنگ زده که سراغي از پسرش بگيرد تماس هايش بي پاسخ مانده.
    مامور نمي تواند جوابي به او بدهد فقط به تماس گيرنده مي گويد: «مادرجان آرام باش، مادرجان آرام باش و بگو اسم پسرت چيه؟» اسم پسرش توي فهرست جانباختگان است و مامور نمي تواند خبر مرگ پسرش را بدهد. مي گويد: «مادر جان نگران نباش اتوبوس تصادف کرده و مسافران را به بيمارستان برده اند، همکارانم با شما تماس مي گيرند.» تلفن را خاموش مي کند و از ناراحتي چمباتمه مي زند روي زمين و نفس عميقي مي کشد. آنقدر ناراحت است که سربازهايي که کنارش ايستاده اند حرفي نمي زنند. يکي از تکنيسين هاي اورژانس که شاهد گفت و گو بود رو به من گفت:«جان مردم مفت است که اين طور هدرش مي دهند؟ بخدا همه اين آدم ها چشم به راه دارند. چرا برخي راننده ها توجهي به مقررات نمي کنند. خب اگر خوابش مي آمد مي زد کنار، اگر ماشينش ايراد داشت براي چه با جان مردم بازي کرد؟ يکي نيست که به اين وضعيت سر و سامان بدهد؟ از ساعت 4 صبح تا الان موبايل هاي مسافران مدام زنگ مي خورد خب بايد چه جوابي به آنها بدهيم؟ بگوييم عزيزشان سر تصادف از دنيا رفته يا مصدوم ونيمه جان به بيمارستان منتقل شده اند؟ شما که خبرنگار هستيد اين دردها را بنويسيد تا مسئولان براي مردم کاري بکنند.»
    ساعت نزديک 8 صبح است که جرثقيل غول پيکري از راه مي رسد؛ آمده تا لاشه اتوبوس مرگ را از ته دره بيرون بکشد. اتوبوسي که قرار بود 38 مسافر بي گناه را به ساري برساند. اتوبوسي که قرار بود دانشجوي زيست شناسي را به مقصد برساند. اتوبوسي که قرار بود کوهنورد کرجي را به مازندران برساند. اتوبوسي که قرار بود...اما افسوس که اين اتوبوس هم به مقصد نرسيد. و...

    
    *خبرنگار اعزامي «ايران»
    
    سريال اتوبوس هاي مرگ
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 18 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 107 بار
    آثار ديگري از "حميد حاجي پور"

  فوتبال زير تيغ آفتاب / خبرنگار «ايران» از زمين هاي خاكي اهواز گزارش مي دهد
حميد حاجي پور، ايران 24/4/97
مشاهده متن    
  دلار از بصره ،ماهي از آبادان / استقبال چشمگير عراقي ها از بازار اهواز و آبادان در پي افزايش قيمت دلار
حميد حاجي پور*، ايران 19/4/97
مشاهده متن    
  آبادان و خرمشهر پشت خاكريز تشنگي / پاي درد دل خوزستاني ها در صف هاي طولاني آب
حميد حاجي پور، ايران 13/4/97
مشاهده متن    
  گرما و بي آبي داد مردم را درآورد / وضعيت آب شرب ۷۹ روستاي آبادان همچنان نامناسب است
حميد حاجي پور*، ايران 12/4/97
مشاهده متن    
  خليج گرگان آب مي رود / جان ميانكاله به حقابه بند است
حميد حاجي پور، ايران 10/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي
متن مطالب شماره 59، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است