|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: احزاب؛ پله اول پرورش مديران زن
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


احزاب؛ پله اول پرورش مديران زن
«ايران» از فعاليت هاي سياسي بانوان گزارش مي دهد


رئيس جمهوري در نخستين گفت وگوي تلويزيوني پس از تشکيل کابينه دوازدهم از دستور خود به همه وزراي دولت براي به کارگيري زنان در يکي سمت هاي معاونت يا مشاوره وزارت هاي تحت مسئوليت شان خبر داد. اين موضع درحالي براي چندمين بار از سوي حسن روحاني مطرح شد که در مسير انتخابات رياست جمهوري دوازدهم خواست حضور زنان در کرسي وزارت به يکي از خواسته هاي اساسي راي دهندگان و به طور ويژه جامعه زنان تبديل شده بود. چه پس از وزارت مستعجل مرضيه وحيد دستجردي در دولت دهم، کابينه يازدهم به حضور سه زن در معاونت امور زنان و خانواده، معاونت حقوقي رئيس جمهوري و سازمان حفاظت محيط زيست قناعت کرد. اما انتخاب زنان به سمت هايي چون سخنگوي وزارت امور خارجه، فرمانداري و شهرداري و حضور پررنگ تر آنها در ميان منتخبان انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره شوراهاي شهر و روستا اين اميدواري را ايجاد کرد که بالاخره فصل حضور زنان در مديريت عالي کشور و تکيه آنان بر کرسي وزارت رسيده است. اميدواري اي که البته با توجه به موانع موجود محقق نشد.
    رئيس جمهوري گرچه در کابينه جديد خود سه زن را در سمت هاي معاون حقوقي رئيس جمهوري، معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده و دستيار رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي منصوب کرد، اما هيچ زني براي عهده دار شدن مسئوليت وزارت به مجلس معرفي نشد. رئيس جمهوري در اين باره با اين توضيح که قصد داشته سه وزير زن در کابينه اش معرفي کند و جايگاه آنان را نيز مشخص کرده بوده اما در نهايت اين امر ممکن نشده است، گفت: «اينکه چرا نشد، بماند براي بعد.»
    پس از آن بود که وجود نداشتن وزير زن در کابينه با واکنش هايي متفاوت مواجه شد. همانقدر که طيف گسترده اي از منتقدان اين اتفاق را امتداد بي عدالتي و تبعيض رايج ميان مردان و زنان جامعه و مصداق وجود «سقف شيشه اي» تلقي کردند، برخي نيز با به ميان کشيدن استدلال هايي چون تضاد «سهميه جنسيتي» با «شايسته سالاري» از اين موضع درآمدند که حضور زنان در عرصه هاي مديريتي بايد در سطوح مياني تقويت شود تا آنها توانمندي و تجربه قرار گرفتن در مسئوليت خطير وزارت را طي سال هاي آينده کسب کنند. اين موضع درست يا نادرست بر اهميت کادرسازي از ميان زنان جامعه تاکيد داشت تا در شرايطي که در هنگام انتخاب افراد براي مسئوليت هاي مختلف فهرست قابل توجهي از مردان به ذهن مي آيند اسامي قابل بررسي زنان تا اين حد انگشت شمار به نظر نرسد.
    
    فعاليت احزاب زنان؛ گامي در مسير رفع تبعيض
    از جمله نهادهاي قابل اتکا در مسير تحقق کادرسازي جامعه زنان و حضور بيشتر آنان در ساختار قدرت، احزاب سياسي و تشکل هاي اجتماعي اند که با محوريت و هم افزايي خود زنان شکل مي گيرند. احزابي که به گفته زهرا شجاعي، دبيرکل مجمع زنان اصلاح طلب نه با قصد «تفکيک جنسيتي» بلکه با هدف «تخصصي کردن حرکت زنان» شکل گرفته اند و قصد دارند در جهت رفع عقب ماندگي هاي تاريخي تحميل شده بر جامعه زنان گام بردارند.
    با در نظر گرفتن اين کارويژه، مرور احزابي که طي چهار دهه گذشته توسط زنان شکل گرفته اند، نشان از تلاش هايي دارد که گرچه براي آغاز خوب به نظر مي رسند اما هنوز تا نقطه اثرگذاري فاصله قابل توجهي دارند. بر اساس آمار وزارت کشور تا اسفندماه سال 1395 حدود ٧ درصد احزاب در ايران زنانه اند و بر اساس آخرين آمار اعلام شده از مبادي رسمي دبيران کل 18 تشکل سياسي در ايران زن هستند. اين تعداد از جمع ۲۴۲ حزبي است که به صورت رسمي داراي پروانه فعاليت از کميسيون ماده ۱۰ احزاب اند.
    بررسي اعضاي هيات موسس گروه هاي سياسي نشان مي دهد که در بين گروه هاي سياسي که مجموع تعداد هيات موسس آنها بالغ بر ۵۸۰ نفر است، تنها ۲۲ نفر زن شرکت دارند و ۲۳ درصد آنان زناني هستند که در مجلس شوراي اسلامي شرکت داشته يا دارند.
    «جامعه زنان انقلاب اسلامي ايران» به دبيرکلي اعظم علايي طالقاني جزو نخستين احزاب با دبيرکلي يک زن و محوريت فعاليت زنان است که در همان روزهاي ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تشکيل شد و در سال ۱۳۷۱ موفق به اخذ پروانه گرديد. اين حزب از معدود احزابي است که از ابتداي تشکيل در سال ۱۳۵۷ تاکنون توانسته ساختار تشکيلاتي خود را حفظ کرده و به فعاليت هاي خود به صورت محدود ادامه دهد.
    «جمعيت زنان جمهوري اسلامي» نيز از سال ۱۳۶۵، با حضور چهره هاي شاخصي مانند زهرا مصطفوي، مرحوم مرضيه حديدچي (دباغ)، ربابه رفيعي طاري (فياض بخش)، فاطمه ايران منش، صديقه مقدسي، قدسيه فيروزان و سهيلا جلودارزاده شکل گرفت. «جامعه زينب (س)» نيز در همان سال با هدف اوليه کمک به خانواده هاي شهدا و رزمندگان تاسيس شد و البته بعدها با حضور مرحوم مريم بهروزي، که تجربه نمايندگي مجلس را نيز در کارنامه خود داشت به سمت فعاليت هاي سياسي و انتخاباتي نيز گرايش يافت. همچنين «مجمع اسلامي بانوان» به دبيرکلي فاطمه کروبي، «انجمن روزنامه نگاران زن»، «جمعيت حمايت از حقوق بشر زنان» به دبيرکلي شهيندخت مولاوردي معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري در دولت يازدهم از ديگر احزاب و تشکل هاي زنان به شمار مي آيند.
    با اين حال وجه پررنگ تر فعاليت حزبي و سياسي زنان را بايد در دو حزب اصلاح طلب و يک حزب اصولگراي زنان پيگيري کرد، «جمعيت زنان مسلمان نوانديش»، «مجمع زنان اصلاح طلب» به عنوان دو تشکل اصلاح طلب و تشکل اصولگراي «حزب زنان جمهوري اسلامي.»
    «جمعيت زنان مسلمان نوانديش» ازجمله احزاب زنانه اي است که با فراز و فرودهاي بسيار مجوز فعاليت را دريافت کرد. اين حزب در سال ۸۵ پروانه فعاليت گرفت و در مرامنامه خود هدف از تاسيس را تلاش براي نهادينه کردن مشارکت همه جانبه زنان در امور اجتماعي و تسهيل حضور آنان در درون حاکميت، تلاش براي فرهنگسازي در جهت ارتقاي جايگاه زنان در خانواده و جامعه و نقد و بررسي قوانين موجود در زمينه حقوق زنان با هدف بهبود وضعيت زنان و دستيابي آنان به حقوق واقعي خود در اسلام اعلام کرد. همان سال بود که «حزب زنان جمهوري اسلامي» نيز که عنوان آن به تشکل زنان در ابتداي انقلاب مشابهت داشت سال ۸۵ با دبيرکلي فاطمه آليا از نمايندگان سابق مجلس به عنوان يک حزب اصولگرا با محوريت زنان و خانواده و با تاکيد بر آگاهي و بصيرت بخشي اعلام موجوديت کرد. «مجمع زنان اصلاح طلب» نيز که به رياست زهرا شجاعي فعاليت خود را از حدود ده سال قبل با حضور جمعي از زنان مدير و نمايندگان سابق مجلس آغاز کرده بود به تازگي مجوز رسمي فعاليت حزبي خود را دريافت و به عنوان هجدهمين حزب زنانه در ايران به صورت رسمي ثبت شد.
    با وجود اين مرور عملکرد اين احزاب زنانه در حوزه کادرسازي و معرفي مديران کارآمد و سياستمداران خبره به ساحت ساختار قدرت سياسي چندان که بايد رضايت بخش نبوده است. مجلس شوراي اسلامي به تنها نهاد حاکميتي که حضور زنان در آن جزبا تاييد صلاحيت شوراي نگهبان و راي آحاد مردم اما و اگر ديگري ندارد، شاهد مدعاي قابل اتکايي است براي بررسي صحت و سقم اين مدعا. سهم احزاب زنان در رساندن کادرهاي حزبي خود به جايگاه نمايندگي مجلس طي ادوار دهگانه آنچنان که بايد قابل دفاع نبوده است. اغلب زنان نماينده يا اصولاً سابقه فعاليت تشکيلاتي حزبي در احزاب زنان نداشته اند يا صرفاً پس از پايان دوران نمايندگي به حضور در تشکيلات حزبي زنان يا ديگر احزاب اعتقاد پيدا کرده اند. کاستي که اميد است در مسير پيش رو و در انتخابات هاي آتي تغيير يابد و احزاب را به پايگاهي براي کادرسازي و معرفي زنان کارآمد براي ايفاي نقش در مديريت هاي کلان جامعه تبديل کند. تغييري که مي تواند در کنار تاکيد رئيس جمهوري بر عزم دولت دوازدهم براي حضور 30 درصدي زنان در مسئوليت هاي مديريتي کشور آينده نويدبخش بهره مندي جامعه از توانمندي هاي نيمه پنهان خود باشد.
    احزاب؛ پله اول پرورش مديران زن / «ايران» از فعاليت هاي سياسي بانوان گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه راهبرد
متن مطالب شماره 86، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است