|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: تيغ تحريم جهاني روي رگ اقتصاد كره شمالي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


تيغ تحريم جهاني روي رگ اقتصاد كره شمالي
شوراي امنيت با همراهي روسيه و چين، بي سابقه ترين تحريم ها عليه «پيونگ يانگ» را تصويب كرد


گروه جهان/ شوراي امنيت سازمان ملل متحد دوشنبه شب با راي مثبت روسيه و چين بي سابقه ترين تحريم ها عليه کره شمالي را تصويب کرد که به موجب آن 75 درصد از واردات گاز و 55 درصد از واردات بنزين به اين کشور قطع مي شود و صادرات آن نيز به طور کامل ممنوع مي شود. صادراتي که
    90 درصد از درآمد خارجي اين کشور را شامل مي شد و به تنهايي 800 ميليون دلار سود اقتصادي براي دولت پيونگ يانگ داشت.
    به گزارش «ايران» به نقل از روزنامه امريکايي واشنگتن پست، به موجب قطعنامه 2375 که امريکا پيش نويس آن را به شوراي امنيت ارائه کرد، همچنين از کار کارگران کره شمالي در کشورهاي ديگر جلوگيري مي شود. به گفته نيکي هيلي، نماينده دائم امريکا در سازمان ملل، کره شمالي 93 هزار کارگر در کشورهاي مختلف دارد که تعدادي از آنها درآمدي حدود
    500 ميليون دلار وارد کشورشان مي کنند. اگرچه گفته مي شود، تحريم هاي جديد عليه کره شمالي شديدترين و بي سابقه ترين تحريم هاي ضدپيونگ يانگ است اما برخي منابع ديپلماتيک که خواستند نام شان فاش نشود، به واشنگتن پست گفتند، نسخه اوليه پيش نويس اين قطعنامه مفاد بسيار سخت تري از جمله در بخش نفت و گاز، دارايي هاي کره شمالي و سفرهاي خارجي رهبر کره شمالي داشته اما امريکا براي جلب نظر مساعد چين و روسيه اقدام به اصلاح پيش نويس و ملايم تر کردن مفاد آن کرده است. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، برخي از ديپلمات هاي شوراي امنيت ديروز دوشنبه درباره چانه زني هاي امريکا و چين درباره مفاد اين قطعنامه گفتند، اين چانه زني ها تا دقيقه نود طول کشيد و سرانجام امريکا توانست چين را راضي کند به قطعنامه راي مثبت بدهد.
    چين و روسيه از متحدان کره شمالي هستند و به طور معمول مي کوشند در نشست هاي شوراي امنيت يا موضع گيري ميانه داشته باشند و راي ممتنع دهند يا راي گيري ها عليه اين کشور را وتو کنند اما در شرايطي که وضعيت منطقه شرق آسيا بسيار پرتنش است و رهبر جوان کره شمالي با انجام آزمايش هاي موشکي و اتمي بر تنش ها مي افزايد، دولت هاي مسکو و پکن چاره کار را در همراهي با جامعه جهاني ديده و با دادن راي مثبت به تحريم ها عليه کره شمالي پيام خشم و نگراني خود را به کيم جونگ اون ارسال کردند. البته هم مقامات عالي رتبه چين و هم ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در روزهاي اخير بارها و بارها اعلام کردند که تحريم ها هر قدر هم که سخت باشد راهکار رويارويي با کره شمالي نيست و تنها راه توسل به ديپلماسي و مذاکره است.
    نماينده روسيه در شوراي امنيت نيز ديروز پس از دادن راي آري به قطعنامه عليه کره شمالي گفت: از اين قطعنامه اعلام پشتيباني کرديم اما تاکيد داريم که بايد اين قطعنامه به وضعيت انساني و وضعيت شهروندان کره شمالي توجه کند. روسيه بر اين باور است که راه حل تغيير وضعيت شبه جزيره کره، ديپلماسي و کاستن مرحله به مرحله از تنش ها است.
    گنگ شوانگ، سخنگوي وزارت امور خارجه چين نيز در نشست خبري که ديروز داشت، درباره موضع کشورش در قبال تحريم هاي بيشتر عليه کره شمالي گفت: پکن با واکنش بيشتر شوراي امنيت نسبت به اوضاع شبه جزيره کره موافق است اما اين واکنش و اقدامات بايد براي عاري سازي شبه جزيره از سلاح هاي اتمي، دفاع از صلح و ثبات منطقه و پيشبرد روند حل و فصل سياسي مساله شبه جزيره کره مفيد باشد. اين اظهارنظر مقام چيني حکايت از ترديدهاي پکن نسبت به نتيجه بخش بودن تحريم ها داشت. بويژه اينکه کره شمالي پيش از اين، در بيانيه اي اعلام کرده بود، اگر پيشنهاد مورد نظر واشنگتن براي اعمال تحريم هاي شديدتر عليه پيونگ يانگ در جلسه شوراي امنيت تصويب شود، امريکا بهاي سنگيني پرداخت خواهد کرد.
    تهديدي که امريکا آن را جدي نگرفت و ديروز نيز به گزارش شبکه خبري سي ان ان، نيکي هيلي، نماينده دائمي امريکا در سازمان ملل با ابزار خرسندي نسبت به تصويب تحريم هاي جديد عليه کره شمالي گفت، امروز جامعه جهاني نشان داد که برنامه هسته اي کره شمالي را بر نمي تابد و اگر اين کشور نخواهد به اين مساله پايان دهد، اين جامعه دست به کار خواهد شد. وي از چين نيز به خاطر راي دادن به نفع تحريم هاي ضدپيونگ يانگ قدرداني کرد و گفت، اگر روابط مستحکمي که بين روساي جمهوري امريکا و چين برقرار شده، نبود؛ قطعنامه امروز به تصويب نمي رسيد. هيلي درعين حال به بي اثر بودن تحريم هاي گذشته عليه کره شمالي اذعان کرد اما نسبت به نتيجه بخش بودن قطعنامه 2375 ابراز اميدواري کرد و گفت: «با اين برنامه تحريمي جديد، مي خواهيم سرنوشت برنامه هسته اي را از دست رهبران بي پرواي کره شمالي خارج سازيم.» قطعنامه 2375 که ديروز تصويب شد، نهمين مجموعه تحريم هاي شوراي امنيت عليه کره شمالي از سال ۲۰۰۶ به اين سو است.
    هيلي درباره احتمال رويارويي نظامي امريکا با کره شمالي نيز تصريح کرد، امريکا در صدد جنگ با کره شمالي نيست. زيرا پيونگ يانگ هنوز از نقطه غيرقابل بازگشت عبور نکرده است. اين در حالي است که جان مک کين، سناتور جمهوريخواه در تازه ترين مصاحبه اش با سي ان ان از مقامات کشورش خواسته حضور نظامي امريکا در اطراف کره شمالي را افزايش دهند. وي گفته است: «وزير دفاع کره جنوبي همين چند روز پيش خواهان استقرار مجدد سلاح هاي هسته اي امريکا در شبه جزيره کره شد. بايد اين پيشنهاد او را به طور جدي در نظر گرفت.»
    نماينده ژاپن در سازمان ملل نيز ديروز در نشست شوراي امنيت گفت: اين تحريم ها پاسخي به سياست هاي تحريک آميز کره شمالي بود. وي ديپلماسي را راه حل مساله کره شمالي دانست اما گفت، کره شمالي ابتدا بايد رفتار خود را تغيير دهد. نماينده کره جنوبي هم در پايان نشست شوراي امنيت از اين قطعنامه استقبال کرد و گفت: به طور ويژه از چين و روسيه به خاطر راي مثبت به قطعنامه ممنون هستيم. اين قطعنامه کره شمالي را از دو منبع مهم درآمد يعني فروش منسوجات و درآمد نيروي کارگري در خارج از اين کشور محروم کرد.
    کانگ کيونگ وا، وزير خارجه کره جنوبي نيز در مصاحبه با رسانه ها اذعان کرد، مساله کره شمالي بزرگ ترين چالش سياست خارجي و امنيتي سئول است و ممکن است تا سال ها ادامه داشته باشد. وي گفت: ما با امريکا براي تقويت نيروي بازدارندگي و تدابير دفاعي قوي همکاري مي کنيم اما مي خواهيم عاري سازي منطقه از تسليحات اتمي با ابزارهاي صلح آميز تحقق يابد.
    نماينده فرانسه در سازمان ملل متحد نيز ديروز گفت: هر اندازه تحريم هاي قوي تري عليه کره شمالي اعمال کنيم، دست بالاتري در تحقق راهکار سياسي خواهيم داشت.
    اولوف اسکوگ، نماينده سوئد نيز سياست هاي کره شمالي را تهديدي براي صلح جهاني دانست و گفت: اتحاد شوراي امنيت براي رويارويي با اين بزرگ ترين تهديد جهاني مهم بود. وي در عين حال از تاثير تحريم ها بر مردم کره شمالي ابراز نگراني و تاکيد کرد، بايد از پيامدهاي منفي تحريم ها بر مردم کره شمالي جلوگيري کرد.
    متيو ريکرافت، نماينده انگليس در سازمان ملل نيز ابراز اميدواري کرد، اين تحريم ها انگيزه اي براي کره شمالي ايجاد کند تا با تغيير رويه خود، براي نشستن بر سر ميز مذاکره آماده شود.
    در امريکاي لاتين هم پس از سفر مايک پنس، معاون رئيس جمهوري امريکا به چهار کشور اين منطقه، تحرکاتي عليه کره شمالي آغاز شده است که به گزارش روزنامه واشنگتن پست، در تازه ترين تحرکات، دولت پرو «کيم هاک - چول»، سفير کره شمالي را به دليل آزمايش اتمي پيونگ يانگ از اين کشور اخراج کرد و به وي پنج روز زمان داد تا پرو را ترک کند. دولت مکزيک نيز پيشتر در اقدامي مشابه سفير کره شمالي را از کشورش اخراج کرده بود. پنس از کشورهاي امريکاي لاتين خواسته است، روابط ديپلماتيک خود را با پيونگ يانگ قطع کنند.
    
    
    
    تيغ تحريم جهاني روي رگ اقتصاد کره شمالي / شوراي امنيت با همراهي روسيه و چين، بي سابقه ترين تحريم ها عليه «پيونگ يانگ» را تصويب کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق در علوم و فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 43)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است