|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/22: اميررضا واعظ آشتياني در گفت و گو با «اعتماد»: اصولگرايان به دنبال نوسازي اند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4137
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3904 22/6/96 > صفحه 6 (احزاب) > متن
 
      


گفت و گوي روز 
اميررضا واعظ آشتياني در گفت و گو با «اعتماد»: اصولگرايان به دنبال نوسازي اند


نويسنده: مريم وحيديان

اميررضا واعظ آشتياني، سخنگوي جبهه ياران انقلاب اسلامي معتقد است كه روحاني در دولت دوازدهم هر چه بيشتر تلاش كرده تا حاشيه ساز نباشد. او بيان مي كند كه رييس جمهور در اين راستا از تجربه روساي جمهور گذشته استفاده كرده و در فضاي آرام مي كوشد تا كارآمدي دولتش را افزايش دهد. اين فعال سياسي اصولگرا همچنين عنوان مي كند كه در اين شرايط روحاني مي تواند پيشقراول رسيدن به وحدت در بين نيروهاي سياسي جامعه باشد و تاكيد مي كند كه روحاني بايد به نقد رقبا نسبت به دولت توجه داشته باشد.
    
    بعد از انتخابات آرايش سياسي كشور را چطور مي بينيد؟ به خصوص احزاب و گروه هاي اصولگرا چه وضعيتي دارند و چه راهبردي را در پيش گرفته اند؟
    امروز فضاي كشور نسبت به زمان زمامداري دولت يازدهم كمتر حاشيه دار است. آقاي رييس جمهور از تجربيات روساي جمهور گذشته استفاده كرده است و در دولت دوم آقاي روحاني ظاهرا علاقه مند هستند كه آرامش را حفظ كنند. تجربه نشان داده كه دولت هاي گذشته دومين دوره رياست جمهوري همواره با تنش هاي سياسي همراه بوده اند. برداشت من اين است كه آقاي رييس جمهور نمي خواهد به سمت و سويي برود كه دولت دوازدهم حاشيه ساز باشد، بلكه تلاش مي كند در فضاي سياسي آرام، كارآمدي را دنبال كند. برداشت من چنين است. ضمن اينكه اصولگرايان نيز فكورانه نظاره گر عملكرد دولت و شخص رييس جمهور هستند. آنها در حال رصد كردن رفتارهاي دولت هستند و جاهايي كه نياز باشد، انتقادشان را عنوان مي كنند. اين روزها وقتي مصاحبه برخي از نيروهاي اصلاح طلب را مي بينيم حكايت از نوعي سهم خواهي از دولت دارد. از اعلام نظرهايي كه در عرصه هاي مختلف انجام مي شود، مي توان چنين چيزي را دريافت. در حالي كه اگر باورمان اين باشد كه انتخابات براي برقراري شور و نشاط سياسي در كشور برگزار شد، ديگر دنبال جر زدن و سهم خواهي رفتن منطقي نخواهيم بود. به هر حال همه ما با هر نگاه و نگرش نسبت به مسائل سياسي كشور بايد باور اوليه مان اين باشد كه دولت موفق شود. موفقيت دولت، همان موفقيت نظام است. موفقت نظام اقتدار بين المللي و اقتدار داخلي است. بايد به دنبال اين باشيم كه دولت با هر گرايش سياسي اي كه روي كار آمده بتواند موفق شود و در پايان دوره چهار ساله اش كارنامه قابل قبولي ارايه دهد. بعد همين نگاه را با يك سري اصلاحات ادامه دهد.
    
    اصولگرايان از موفقيت دولت روحاني استقبال مي كنند؟
    بنده به عنوان كسي كه در خانواده اصولگرايي هستم آرزو دارم و علاقه مند هستم كه دولت دوازدهم دولتي همراه با موفقيت باشد. همه ما بايد اين نگاه را تسري دهيم. دولت هم بايد توجه به اين نگاه ها داشته باشد. آقاي روحاني بايد قدردان گروه هايي باشد كه علاقه مندند دولت دوازدهم موفق شود. دولت دوازدهم اگر مي خواهد موفق شود، بايد رويه هايي را كه در دولت يازدهم انجام مي داد، متوقف كند. از جمله اينكه با منتقدين كه با ادبيات خاصي سخن مي گفت را كنار بگذارد. بايد آستانه تحملش را بالا ببرد. دولت طبق فرموده مقام معظم رهبري بايد اتحاد و همدلي را در كشور ايجاد كند. وقتي قوا نسبت به مسائل كشور تعاملات لازم را داشته باشند، اين آرامش به فضاي جامعه تسري پيدا مي كند. تسري اين آرامش بهره وري و كارآمدي را در جامعه افزايش مي دهد. اگر غير از اين باشد، بين قوا تنش باشد و بحث هاي سياسي مخرب ادامه پيدا كند هم مجموعه قوا با مشكل عدم كارآمدي مواجه مي شوند و هم مردم نسبت به عملكرد آنها مايوس مي شوند. لذا براي حضور با نشاط مردم در انتخابات مجلس يازدهم و در سال ١٤٠٠ رياست جمهوري بايد دولت و ديگر قوا دست به دست هم دهند و كارآمدي را افزايش دهند. بايد نشان دهيم كه جمهوري اسلامي ايران ظرفيت هاي زيادي براي كار دارد و ظرفيت هاي مديريتي غني اي را مي تواند در عرصه هاي مختلف بروز دهد.
    
    آيا در بستر اين آرامش نسبي كه امروز به وجود آمده مي توان به حل ريشه اي اختلافات بين جناح هاي سياسي پرداخت و جلساتي براي حل اين موضوعات برگزار كرد؟
    ديدارها به تنهايي مشكلي را حل نمي كند. مسوولان در عرصه هاي مختلف و هر دو جناح سياسي بايد به اين باور برسند كه بايد كارآمدي نظام را افزايش دهند. به صرف كنار هم نشستن و جلوي دوربين لبخند زدن مشكلات حل نمي شود. بايد در عمل هم به مردم نشان داده شود كه نظام در عرصه هاي مختلف هدفمند و با برنامه جلو مي رود. بايد به مردم نشان داد كه كارگزاران نظام در قواي مختلف كشور مقيد به قانون هستند. همچنين بايد به مردم نشان دهند كه اتحاد و همدلي و وحدت رويه چقدر مي تواند در آرامش كشور و جامعه نقش بسزايي ايفا كند. لذا من فكر مي كنم دولت دوازدهم بايد پيش قراول اين موضوع باشد و اگر آقاي روحاني مي خواهد در آينده سياسي خودش فعال باشد و فردي باشد كه بتواند بعد از رياست جمهوري اش نيز بر جامعه اثرگذار باشد، بايد دولتش را دولتي وحدت جو معرفي كند. دولتي كه به دنبال كارآمدي است. روحاني بايد از تمام ظرفيت هاي كشور و نيروهاي انساني اثرگذار كشور را محروم نكند. جامعه را از مديران كارآمد محروم نكند و باند بازي و جناح بازي را كم كنند. در عين حال گروه هاي سياسي نيز در قبال دولت مسوول هستند كه از سهم خواهي و زياده گويي هاي بي اثر پرهيز كنند تا شاهد قوايي فعال و اثرگذار در كشور باشيم. البته اين عرايض من نافي وجود نقد نيست. نقد به خصوص از نوع منصفانه بايد در كشور وجود داشته باشد. نقد بايد همراه با راهكار باشد. دولتمردان نبايد خود را از نقد گروه ها و عقايد سياسي مختلف محروم كنند چرا كه در اين صورت به سمت ديكتاتوري و خودمحوري خواهند رفت و مديريت سليقه اي، جناحي و باندي خواهد شد. اميدواريم كه چنين اتفاقي نيفتد و دولت توجه كافي به نظرات فعالان سياسي مختلف و به خصوص رقبايش داشته باشد.
    
    اولويت هاي سياست ورزي اصولگرايان در حال حاضر چه مسائلي بايد باشد؟ به هر حال در انتخابات گزينه مورد نظر اصولگرايان نتوانست موفق شود. در شرايط كنوني اصولگرايان چه نسبتي با دولت بايد داشته باشند؟
    مجموعه اي از تشكل هاي مختلف جامعه اي تحت عنوان جامعه اصولگرايي در كشور فعاليت مي كنند. اين مجموعه طرفداران خاص خود را در كشور دارد. تصور من اين است كه اصولگرايان سعي مي كنند با خردورزي مسير سياست ورزي خود را انتخاب كنند. اصولگرايان بايد خردمندانه همچون گذشته مسائل كشور را رصد كنند و در عين حال راهكارهاي لازم را به دولت يادآوري كنند. احزاب و گروه هاي ديگر هم بايد چنين كاري انجام دهند. پيشرفت در كشور به ديدگاه ها و عقايد اصلاح طلبان و اصولگرايان نياز دارد. كشور تنها به اصولگرا و اصلاح طلب نيز خلاصه نمي شود. اقشار اجتماعي زيادي هستند كه دلسوز انقلاب هستند و باورهاي انقلاب و ارزش هاي نظام را قبول دارند. افرادي كه در چارچوب نظام جمهور اسلامي فعاليت مي كنند، وظيفه دارند كه نظرات اثربخش خود را در عرصه هاي مختلف مطرح كنند. اصولگرايان نيز مستثني از اين موضوع نيستند. در بخش اقتصادي، سياسي و فرهنگي اين احساس نياز وجود دارد. تا به امروز عملكرد اصولگرايان را وقتي رصد مي كنيم، مي بينيم كه فضاي آرامشي در اين اردوگاه شكل گرفته است. برخي فعل و انفعالات در برخي از احزاب و تشكل ها در حال رخ دادن است و برداشت من بر اين است كه برخي از گروه هاي اصولگرا به سمت نوسازي دروني خود پيش مي روند.
    گفت و گوي روز: اميررضا واعظ آشتياني در گفت و گو با «اعتماد»: اصولگرايان به دنبال نوسازي اند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3904 به تاريخ 22/6/96، صفحه 6 (احزاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "مريم وحيديان"

  واكنش علي شكوري راد به پيشنهاد تشكيل هسته سخت اصلاحات: كسي كه مال شبهه دار دارد اصلاح طلب نيست / بايد دوباره خودمان را خالص كنيم / پارلمان اصلاحات ايده شيك و قشنگي است اما شدني نيست
مريم وحيديان، اعتماد 17/4/97
مشاهده متن    
  يك اعتراض يا تجمع برنامه ريزي نشده / اعتراض از بازار تا بهارستان
مريم وحيديان، اعتماد 5/4/97
مشاهده متن    
  حسين مرعشي در گفت و گو با «اعتماد»: به مردم آدرس غلط داديم / از بس حرف زديم و عمل نكرديم، مردم خسته شدند
مريم وحيديان، اعتماد 4/4/97
مشاهده متن    
  ديگر با شعار كارمان راه نمي افتد / به حاشيه رفتن عدالتخواهي از گفتمان اصلاح طلبي در گفت و گو با محمود صادقي
مريم وحيديان، اعتماد 2/4/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با حسين كمالي درباره دستورالعمل پرداخت يارانه به احزاب:حزب يارانه بگير به چه دردي مي خورد؟
مريم وحيديان، اعتماد 31/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 37)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است