|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: نوسان بازار پول خارجي پس از حذف ارز مسافرتي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6826
يكشنبه بيست و چهارم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


نوسان بازار پول خارجي پس از حذف ارز مسافرتي
«ايران» از تب و تاب صرافي هاي خيابان فردوسي گزارش مي دهد

نويسنده: سياوش رضايي

«به دليل نوسان شديد ارز براي اطلاع از قيمت دقيق به داخل صرافي مراجعه کنيد» اين نوشته يکساني است که روي شيشه اکثر صرافي هاي خيابان فردوسي پايتخت ديده مي شود.
    از روز بيستم شهريور ماه جاري با بخشنامه کوتاه بانک مرکزي پرداخت ارز مسافرتي با نرخ مبادله اي متوقف شد و براي سال جاري تنها شرکت کنندگان در اربعين حسيني کربلا همچنان مي توانند از 200 دلار ارز همانند گذشته بهره مند شوند.
    ديروز (يک روز پس از آزادشدن ارز مسافرتي) بازار ارز خيابان فردوسي به عنوان يکي از مهم ترين و تاثيرگذارترين بازارهاي غيررسمي ارز در سراسر کشور همچون روزهاي گذشته بود با ظاهري آرام و رفت و آمدهاي عادي، اما زيرپوست اين آرامش خبرهاي درگوشي و شايعات، بتدريج قيمت ارز بالا کشيده است. از روز پانزدهم شهريور ماه که بخشنامه بانک مرکزي براي حذف ارز مسافرتي به نرخ مبادله اي ابلاغ شد تا پنج روز بعد اجرايي شود، قيمت دلار در بازار آزاد 17 تومان افزايش يافته است. پانزدهم ماه جاري نرخ دلار در بازار 3894 تومان بود که در روز بعد به 3904 تومان رسيد و پس از يک کاهش در روز بيستم که دوباره دلار به 3900 تومان بازگشت، ديروز قيمت ها صعودي شد و در حوالي ساعات 13 تا 14 قيمت فروش دلار امريکا روي تابلوي صرافي ها به 3926 تومان هم رسيد. اين درحالي است که از اوايل مرداد ماه امسال دلار بتدريج از کانال 3700 به کانال 3800 تومان وارد شد و با نوساني محدود هم اکنون خود را به 3900 تومان رسانده است. درحالي که روزگذشته بانک مرکزي نرخ دلار امريکا را 3339 تومان اعلام کرده بود، اين نرخ در بازار آزاد و براساس سايت رسمي اتحاديه طلا و جواهر تهران 3913 تومان درج شده بود. دراين روز همچنين نرخ يورو 4764، پوند 5169 و درهم 1074 تومان قيمتگذاري شده بود.
    
    متهم کيست
    درجلو پاساژ افشار نبش خيابان فردوسي و منوچهري مانند هميشه اما پرهياهوتر دلالان ارز روي سکوها، قيمت هاي خريد و فروش خود را فرياد مي کشند. برخي با اعلام قيمتي دلار را براي امروز مي خرند و برخي با قيمت هايي که از تلفن همراه خود مي گيرند، ارز فردا را خريد و فروش مي کنند، ارزي که قيمت آن روي بازار فردا تاثير مي گذارد و تحرک به فعالان بازار مي دهد، چراکه براساس گفته کارشناسان کساني پشت پرده دلالان پاساژ افشار هستند که در سال هاي نه چندان دور بخشي از نبض بازار ارز را درفضاي هيجاني در دست داشتند،اما اندکي بالاتر در مقابل صرافي هاي مجاز هيچ چيز جز قيمت هاي روي تابلو تغيير نکرده است. از يکي از صرافان درباره وضع بازار پس از حذف ارز مسافرتي به نرخ مبادله اي مي پرسيم، مي گويد: هيچ تغييري در بازار ايجاد نشده است و حتي ميزان تقاضاي ارز هم بالا نرفته است. فقط نوسان قيمت دراين روزها بيشتر شده است. وي ادامه مي دهد: درخصوص تامين ارز هم هيچ مشکلي وجود ندارد و روزانه صرافي بانک ها 100 و حتي 200 هزار دلار هم مي دهند. بنابراين کمبود ارز دليل افزايش اين روزهاي نرخ نيست. دريکي ديگر از صرافي هاي خيابان فردوسي که روي شيشه از مراجعان خواسته تا براي اطلاع از قيمت دقيق به داخل صرافي مراجعه کنند، يکي از کارکنان که انبوهي از اعداد پلاستيکي را دردست دارد و درحال تغيير قيمت هاي روي تابلو است مي گويد: اين روزها هر ساعت مجبور مي شوم قيمت ها را به روز کنم چرا که نوسان زياد شده است. ولي مسئول صرافي ديگر نظري متفاوت از سايرين دارد. به گفته وي يکي از عوامل مهم افزايش قيمت در بازار حدف ارز مسافرتي به نرخ مبادله اي است. وي توضيح مي دهد: هرچند اختلاف قيمت 300 دلار ارز مبادله اي با آزاد کمتر از 200 هزار تومان است ولي وقتي يک خانواده چند نفري قصد سفر به خارج دارد چند ميليون تومان هزينه هاي آنها را افزايش مي دهد. اين صراف مي گويد: آزاد شدن ارز مسافرتي يک علامت منفي به بازار داده است و بسياري از فعالان بازار انتظار افزايش قيمت دارند. روي تابلوي بزرگ يکي از صرافي بانک ها که روزانه ارز مورد نياز صرافي هاي مجاز را تامين مي کند نرخ دلار 3911 تومان درج شده است، قيمتي که به اعتقاد يکي از فعالان بازار سيگنالي منفي به بازار مي دهد. به گفته وي «دستکاري در بازار کار خود بانک هاست».
    از کساني که ارز مسافرتي نمي گرفتند، تا...
    واکنش مسافران خارجي که همان مخاطبان اصلي بخشنامه بانک مرکزي هستند نيز جالب است. آزادشدن نرخ ارز مسافرتي براي برخي از آنها هيچ اهميتي ندارد و اما برخي از اين تصميم گلايه مندند. يک زن و مرد که براي خريد ارز و سفر به يک کشور اروپايي به خيابان فردوسي آمده اند درخصوص تاثير حذف ارز مسافرتي مي گويند: ما سالي دو بار به خارج از کشور سفر مي کنيم و در طول سال هاي قبل تاکنون ارز مسافرتي با قيمت مبادله اي دريافت نکرده بوديم. به اعتقاد آنها اختلاف ناچيز و سهم اندک 300 دلار در هزينه هاي آنها ارزش مراجعه به بانک و صرف زمان براي دريافت اين ارز را نداشته است. اما پسر جواني که درحال ارائه مدارک خود براي خريد ارز است، مي گويد: همين 300 دلار هم کمک بزرگي به ما بود. شايد براي کساني که تنها براي تفريح از کشور خارج مي شوند افزايش هزينه ايرادي نداشته باشد ولي شخص من بايد براي ديدار نزديکان خود حداقل سالي يک بار به خارج بروم و همين 300 دلار بخش عمده اي از هزينه هاي مرا تامين مي کرد.
    
    بازار به کدام سو مي رود
    آنچه از گشت و گذار در بازار پرجنب و جوش فردوسي آشکار است اين است که حذف 300 دلارارز مسافرتي که هر سال يک بار به مسافران داده مي شد و به گفته بسياري از فعالان بسياري از مسافران هم آن را دريافت نمي کردند، تاثير معناداري در بازار ارز نداشته است، اما به طور قطع به عنوان يک عامل رواني و هيجاني باعث رشد نسبي و نوسان ارز شده است.
    همانگونه که همواره فعالان بازار غيررسمي ارز اقدامات بانک مرکزي را بر اساس اعتقادات و دانسته هاي خود تعبير مي کنند اين اقدام هم در ميان برخي فعالان به اين معنا شده است که شايد بانک مرکزي توان عرضه ارز مسافرتي با اين نرخ را نداشته است، اما درمقابل تمام کارشناسان و صاحبنظران اقتصادي معتقدند اين اقدام بايد سال ها پيش از اين انجام مي شد. از سوي ديگر روند تزريق ارز مورد نياز بازار که از بازوهاي اجرايي صرافي بانک ها انجام مي شود نيز نشان مي دهد که کمبود ارزي در بازار وجود ندارد و هم اکنون دو عامل شايعات و هيجانات و همچنين قيمتي که روزانه صرافي بانک ها اعلام مي کنند مهم ترين تاثير را در بازار دارد، گرچه نبايد از تاثير معاملات فردايي و دست هاي پشت پرده براي بالا و پايين کشيدن قيمت با هدف سودآوري غافل شد.
    
    طلا واکنش نشان نداد
    درحالي که همواره رشد قيمت دلار به همراه خود نرخ انواع سکه را بالا مي برد، ديروز اين اتفاق کمتر مشاهده شد به طوري که تنها سکه تمام طرح جديد با 3100 تومان رشد به يک ميليون و 260 هزار و 300 تومان رسيد و ساير سکه ها با کاهش حدود 3 هزار توماني همراه شدند، البته دراين روز اونس جهاني طلا نيز 3.3 دلار عقب نشيني کرد ه بود و 1324 دلار شده بود
    
    نوسان بازار پول خارجي پس از حذف ارز مسافرتي / «ايران» از تب و تاب صرافي هاي خيابان فردوسي گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    آثار ديگري از "سياوش رضايي"

  شكست ركورد مصرف برق براي سومين بار / مصرف لحظه اي برق روز چهارشنبه گذشته از 57 هزار مگا وات عبور كرد
سياوش رضايي، ايران 23/4/97
مشاهده متن    
  عقب نشيني دلار در بازار غير رسمي / پس از دو روز فعاليت بازار ثانويه ارزي رقم خورد
سياوش رضايي، ايران 21/4/97
مشاهده متن    
  سلطان سكه چگونه تاجگذاري كرد؟ / گزارش ميداني خبرنگار «ايران» از بازار خيابان فردوسي
سياوش رضايي، ايران 14/4/97
مشاهده متن    
  نسخه شفابخش اقتصاد ايران در دست كيست / «ايران» در گفت و گو با صاحبنظران اقتصادي چند و چون ترميم كابينه را به بحث مي گذارد
سياوش رضايي، ايران 12/4/97
مشاهده متن    
  جزئيات قيمت گذاري ارز توافقي در بورس / «ايران» از تغيير قيمت گذاري و معامله ارز و سكه گزارش مي دهد
سياوش رضايي، ايران 9/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دامداران ايران
متن مطالب شماره 220، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است