|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: ركورد شكني مصرف بنزين با 104 ميليون ليتر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6807
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


ركورد شكني مصرف بنزين با 104 ميليون ليتر
ميانگين مصرف بنزين در شهريورماه امسال 88 ميليون و 300 هزار ليتر در روز بود

نويسنده: عطيه لباف

مصرف بنزين کشور امسال رکوردهاي بي نظيري از خود به نمايش گذاشته است. به هر حال سوزاندن 104 ميليون و 700 هزار ليتر بنزين در يک روز کار چندان ساده اي نيست و کمتر کشوري آن را تجربه کرده است؛ اما اين اتفاق در روز پنجشنبه 16 شهريورماه در ايران رقم خورد. با اين وجود مسئولان مي گويند به دنبال اجراي گام بعدي هدفمندي يارانه ها و اصلاح قيمت بنزين نيستند. مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي در اين رابطه به «ايران» گفت: «ميانگين مصرف بنزين در شهريورماه امسال 88 ميليون و 300 هزار ليتر در روز بود که اين رقم نسبت به شهريور ماه سال قبل 9.6 درصد رشد داشته است.» منصور رياحي ادامه داد: «ميانگين مصرف بنزين از ابتداي سال تا کنون نيز 81 ميليون و 200 هزار ليتر در روز بود که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 8.4 درصد افزايش يافته است.» به گفته رياحي انتظار مي رفت که امسال ميزان مصرف بنزين حدود 5.5 تا 6 درصد رشد کند اما رشد آن 8.4 درصد بوده و به نظر نمي رسد که در 6 ماه دوم سال کاهش مصرف رخ دهد.چراکه با آغاز سال تحصيلي جديد، تردد درون شهري افزايش خواهد يافت.
    
    از رشد توليد خودرو تا افزايش مسافرت هاي تابستاني
    مسافرت هاي تابستاني در آخرين روزهاي اين فصل به اوج خود رسيده است و مردم سعي مي کنند که به هر نحوي از تعطيلات تابستاني امسال بيشترين استفاده را ببرند. مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با بيان اين مطلب اذعان کرد: «سال گذشته حدود 2 ميليون دستگاه خودرو و موتورسيکلت پلاک شده و اين روند در 6 ماه اول سال جاري ادامه داشته است. بنابراين رشد توليد خودرو در کنار افزايش سفرهاي تابستاني سبب شده که ميزان مصرف اين سوخت جهش قابل ملاحظه اي را تجربه کند.» ثبات قيمت بنزين در سال هاي اخير در نرخ هزار تومان نيز در اين زمينه بي تاثير نبوده چراکه قيمت بنزين ديگر در سبد خانوار تاثير گذار نيست. از طرف ديگر استاندارد نبودن خودرو هاي توليد داخل و مصرف بالاي برخي خودروهاي وارداتي اين مشکل را دوچندان مي کند. در دنيا خودروها به ازاي هر 100 کيلومتر 5 تا 6 ليتر سوخت مصرف مي کنند اما در ايران هنوز خودروهايي در سيستم حمل و نقل کشور وجود دارند که در هر 100 کيلومتر 12 ليتر بنزين مي سوزانند.
    
    تقويت جايگاه سي ان جي در سبد سوخت کشور
    در ايران 2 هزار و 400 جايگاه سي ان جي (گاز مايع) وجود دارد که ظرفيت استفاده از 40 تا 42 ميليون ليتر در روز را براي کشور ايجاد کرده است. با اين وجود رياحي مي گويد: «روزانه فقط 21 ميليون ليتر (مترمکعب) سي ان جي در ايران مصرف مي شود.» اين رقم نشان دهنده ظرفيت خالي CNG به ميزان 21 ميليون ليتر در روز است. به اين معنا که دولت مي تواند با يک سياست انگيزشي 21 ميليون ليتر از ميزان مصرف روزانه بنزين بکاهد، آن هم بدون ايجاد زيرساخت و جايگاه جديد. مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي در اين باره ادامه داد: «قيمت هر ليتر (مترمکعب) سي ان جي بالغ بر 414 تومان و هر کيلوي آن 600 تومان است. کاهش قيمت سي ان جي مي تواند يکي از مشوق ها براي تغيير ذائقه مصرف کنندگان باشد، اما در اين باره بايد سياستگذاري جهت دار و معنادار انجام شود.» او از پيگيري حق العمل جايگاه داران سي ان جي در سازمان برنامه و بودجه خبر داد و گفت: «بزودي مصوبه اي براي بهبود شرايط جايگاه داران اعمال مي شود.»
    
    فاصله 800 توماني قيمت بنزين با فوب خليج فارس
    اصلاح قيمت بنزين و ساير فرآورده هاي نفتي بر اساس قانون هدفمندي يارانه ها يکي از وظايف دولت است که متاسفانه در 3 سال اخير به آن اعتنايي نشده است. اين موضوع تمام سياستگذاري هاي بخش انرژي را تحت الشعاع قرار داده است، اما دولت با اتکا به اين موضوع که مردم در شرايط فعلي توان تحمل افزايش قيمت حامل هاي انرژي را ندارند از اجراي قانون خودداري مي کند.
    در اين باره مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي به «ايران» گفت: «براي مديريت مصرف بنزين نمي توانيم قيمت اين سوخت را افزايش دهيم. قانون اجازه اين کار را در سال جاري به ما نداده و براي سال آينده پيشنهادي نداده ايم و برنامه اي هم براي افزايش قيمت نداريم.» عباس کاظمي ادامه داد: «اين موضوع فقط مربوط به بنزين نيست. قيمت تمام فرآورده ها پايين است، اما رفاه مردم و مديريت نرخ تورم براي دولت اهميت بيشتري دارد.» او قيمت فوب خليج فارس بنزين را رقمي حدود هزار و 800 تومان اعلام کرد و گفت: «قيمت بنزين ايران تقريباً 800 تومان کمتر از قيمت فوب خليج فارس است.»
    
    واردات 12 ميليون ليتر بنزين در روز
    وقتي ميانگين مصرف بنزين 81 ميليون و 200 هزار ليتر در روز است و دولت سياست روشني براي افزايش قيمت بنزين يا تغيير ذائقه مصرف کنندگان به سمت سي ان جي ندارد، مجبور است که به هر ضرب و زوري که شده بنزين مصرفي مردم را تامين کند، چراکه بنزين سوختي استراتژيک است و با امنيت ملي ارتباط دارد. کاظمي ميزان توليد داخلي بنزين را 69 تا 70 ميليون ليتر در روز اعلام کرد و گفت: «از ابتداي سال تا کنون بالغ بر 12 ميليون ليتر در روز بنزين وارد کشور کرده ايم.» البته آمارهاي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي نشان مي دهد ميزان ذخاير بنزين اکنون رقمي بالغ بر يک ميليارد ليتر است و نگراني از بابت تامين مطمئن بنزين وجود ندارد.او در خصوص آخرين وضعيت پالايشگاه ستاره خليج فارس اذعان کرد: «اين پالايشگاه روزانه 7.5 ميليون ليتر بنزين توليد مي کند و بزودي حجم توليد بنزين واحد اول اين پالايشگاه به 12 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد.» مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي زمان افتتاح فاز دوم اين پالايشگاه را سال آينده اعلام کرد و گفت: بايد براي بنزين به دنبال جايگزين هايي نظير سي ان جي يا خودروهاي برقي و هيبريدي باشيم.
    
    سياستگذاري با کدام نهاد است؟
    برنامه ريزي براي مديريت مصرف سوخت و حرکت صنعت خودروسازي کشور به سمت توليد خودرو هاي برقي و هيبريدي يکي از نيازهاي ضروري کشور است که دولت بايد در اسرع وقت به آن رسيدگي کند، اما ظاهراً هماهنگي لازم ميان نهادهاي مربوطه و منابع مالي کافي براي ايجاد زيرساخت هاي اين طرح وجود ندارد. کارشناسان اين حوزه عقيده دارند که اصلاح قيمت بنزين، سي ان جي و برق و حمايت از خودروسازي ها براي توليد خودروهاي برقي و هيبريدي و در برخي موارد الزام آنها با استفاده از ابزارهاي قانوني يکي از نيازهاي ضروري اين روزهاي کشور است که اميدواريم براي تحقق آن هماهنگي هاي لازم ميان دولت و مجلس شوراي اسلامي شکل گيرد.
    
    
    رکورد شکني مصرف بنزين با 104 ميليون ليتر / ميانگين مصرف بنزين در شهريورماه امسال 88 ميليون و 300 هزار ليتر در روز بود
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  تعويق تصميم گيري در مورد معاهده كاهش توليد نفت را پيشنهاد دهيم / مهدي عسلي كارشناس بين المللي انرژي در گفت و گو با «ايران» گزينه هاي ايران در نشست اوپك را تبيين كرد
عطيه لباف، ايران 31/3/97
مشاهده متن    
  سايه تحريم ايران بر نشست اوپك / «ايران» در گفت و گو با كارشناسان، سناريوهاي مختلف فراروي اوپك را بررسي مي كند
عطيه لباف، ايران 30/3/97
مشاهده متن    
  وزير نيرو در گفت و گو با «ايران»: مشكل ريزگردها با اصلاح مصرف آب حل خواهد شد
عطيه لباف، ايران 19/3/97
مشاهده متن    
  درخواست ايران از اوپك براي مقابله با تحريم هاي امريكا
عطيه لباف، ايران 12/3/97
مشاهده متن    
  منابع مطلع در گفت و گو با «ايران»: صادرات نفت خام ايران بدون مشكل ادامه دارد
عطيه لباف، ايران 1/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات ميان فرهنگي
متن مطالب شماره 33، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است